INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.91 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Dane wyjazdu:
306.00 km 15.00 km teren
13:19 h 22.98 km/h:
Maks. pr.:48.00 km/h
Temperatura:25.0
Podjazdy:680 m
Rower:

OSKOWO-KASZUBSKI KOŃ TROJAŃSKI

Czwartek, 16 lipca 2015 · | Komentarze 1


Trasa: GDYNIA CHYLONIA-Rumia-Rzucewo-Puck-Swarzewo-Krokowa-Piaśnica-Kostkowo-Łęczyce-Lębork-Oskowo-Gowidlino-Stężyca-Kościerzyna-Będomin-Skarszewy-Tczew-Nowy Staw-Jazowa-ELBLĄG

GPS

BIKEMAP

FOTOGALERIANadrabiając zaległości w kaszubskich miejscówkach skorzystałem z pomocy PKP, tak aby nie tracić czasu na Żuławy i Trójmiasto. Pierwszą ciekawostką na trasie była Rumia ze swoją Stacją Kultura, czyli unikatowym zlokalizowaniem biblioteki w budynku dworca kolejowego. Wczesna pora moich odwiedzin uniemożliwiła wejście do środka, ale i przez szybę coś zobaczyłem. Dalsza droga prowadziła przez Rzucewo gdzie natknąłem się na Osadę Łowców Fok i jak widać żarty się skończyły. Na szczęście foki a nawet morsa nie przypominam, to i po chwilowej niewoli łowcy mnie wypuścili :-). Za Rzucewem przejechałem malowniczym wybrzeżem Zatoki Puckiej przez Puck, gdzie bardzo dużo się zmieniło od mojego ostatniego pobytu i dotarłem do Swarzewa, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne. Przyjrzałem mu się z bliska i w drodze do Krokowej skorzystałem z drogi rowerowej stworzonej na dawnym torowisku kolejowym. Wygodny, asfaltowy  i dobrze przygotowany trakt ma długość 17 km i nie składa się z samych długich prostych, czego można byłoby się spodziewać po linii kolejowej. W Krokowej wjechałem na drogę w kierunku Wejherowa, którą dotarłem do Lasów Piaśnickich. Przygnębiające miejsce ... Z Piaśnicy obrałem zdecydowanie zachodni kierunek jazdy, pojawiły się drogi terenowe na których dwa razy dokumentnie  się zakopałem. Wiatr w twarz też nie sprzyjał dynamicznej jeździe, ale w końcu dotarłem do Lęborka nie wjeżdżając na DK 6. Za Lęborkiem zaczęły się większe górki, prawdziwe Kaszuby. 

Niebawem byłem w Oskowie , gdzie na wjeździe do wsi  jest zbudowana cała faktoria z czasów rzymskich z tytułowym koniem na czele. Z uwagi na dzień roboczy byłem tam zupełnie sam, co umożliwiło spokojne zwiedzanie  i zrobienie kilku fotek. Wstęp  jest płatny, szczegóły w fotogalerii. Obecnie gastronomii na terenie faktorii nie ma, ale ma się pojawić niebawem.  Widok z konia trojańskiego jest ładny, ale Wierzyca to to nie jest :-). Właściciel zaprasza na 23 sierpnia, kiedy to odbędzie się Festyn Rzymski z wieloma atrakcjami.Z Oskowa zacząłem drogę powrotną do Elbląga. Wykorzystując wiatr teraz wiejący w plecy zatrzymałem się tylko na obiad w Stężycy, lekko przyhamowałem w zakorkowanej Kościerzynie i odwiedziłem ostatnią atrakcję na trasie, czyli Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.  Muzeum było już zamknięte, ale kilka fotek udało się zrobić. Ciekawą instalacją jest pomnik orła ze skrzydłami wykonanymi z z kos. Z Będomina zjechałem przez Skarszewy i Tczew na Żuławy i równo z zapadającym zmrokiem wjechałem wyremontowanym wiaduktem do Elbląga. 

Kategoria WYCIECZKI >150Komentarze
kbialy2002
| 12:35 środa, 22 lipca 2015 | linkuj Zarąbisty wyjazd i że mnie nie było... szkoda... ale trzeba to powtórzyć...
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa piewa
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]