INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 269.183 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążam równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.88 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)2023baton rowerowy bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Dane wyjazdu:
254.00 km 7.00 km teren
11:24 h 22.28 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:6.0
Podjazdy:740 m
Rower:

SZYMANY AIRPORT

Sobota, 30 stycznia 2016 · | Komentarze 7

Trasa: ELBLĄG-Bogaczewo-Pasłęk-Morąg-Łukta-Podlejki-Olsztynek-Jedwabno-Wielbark-Szymany-Szczytno-Barczewo-Barczewko-Wadąg-OLSZTYN

GPS

BIKEMAP

FOTOGALERIA (z opisem)
Ruszyliśmy w trasę punktualnie o 22 i jeszcze w Elblągu na ul. Grunwaldzkiej zrobiło nam się ciepło dzięki kierowcy z Ostródy, który prawdopodobnie nie dostrzegł przejścia dla pieszych niedaleko ulicy Sadowej i z piskiem opon hamował przed wysepką zwężającą jednię, tuż za naszymi plecami.

Po tak dynamicznym początku dalsza jazda to coraz większy spokój na jezdni, aż w końcu wszyscy normalni kierowcy poszli spać i zostało tylko dwóch rowerzystów :-). Towarzyszyła nam ciepła noc z widocznym momentami księżycem i wiatrem z raczej sprzyjających kierunków.

Pierwszy postój zrobiliśmy przy morąskim ratuszu z armatami czy tam innymi bombardami, które udało się uwiecznić fotograficznie. Wkrótce minęliśmy Łuktę i znaną, dobrej jakości drogą dotarliśmy do skrzyżowania z DK 16 w Podlejkach. Tutaj asfalt zmienił swoje równe oblicze, ale jak się ma do dyspozycji całą szerokość drogi to nierówności nie są problemem.

Niebawem pojawił się uśpiony Olsztynek przez który przejechaliśmy bez zatrzymania się i zaczął się najfajniejszy odcinek do Jedwabna prowadzący DK 58. Dobry asfalt, kręta droga w lesie i zupełny brak samochodów – tak to można podróżować.

Kilka kilometrów przed Jedwabnem tą sielankę zakłóciły znaki zakazu B-9, które jednak zignorowaliśmy. Leśnej ścieżki rowerowej bowiem w planach nie było. W Jedwabnie rozglądałem się za otwartym sklepem całodobowym, ale bez rezultatu.

Za tą miejscowością nawierzchnia drogi uległa mocnemu pogorszeniu, liczne łaty na asfalcie utrudniały płynną jazdę. Trochę też pokropił deszcz, ale przy dodatniej temperaturze to nie był problem. Byliśmy już blisko lotniska w Szymanach, wystarczyło skręcić w las i dotrzeć w okolice starej wieży kontroli lotów. Było jednak zbyt wcześnie i jeszcze za ciemno, a nie chcieliśmy oglądać terminala tylko nocą.

Zdecydowałem się zatem jechać do Wielbarka i tam ruszyć DK 57 do Szyman. Powoli zaczynał się poranny szczyt komunikacyjny a my po dotarciu do Szyman skierowaliśmy się do sklepu na małe śniadanko. Sympatyczny właściciel przygotował Robertowi dwie kanapki, ja nie wpadłem na taki pomysł i zjadłem banalnego pączka z pepsi :-).

Po śniadaniu z nową mocą ruszyliśmy w kierunku portu lotniczego Olsztyn-Mazury bo taką dziwną nazwę ma ten obiekt. Człon Mazury jest jak najbardziej OK, ale Olsztyn? Chyba tylko dlatego, że to stolica województwa. Prowadzi do niego około dwukilometrowa, nowa droga wygodnie połączona z DK 57. Jest też asfaltowa ścieżka rowerowa i nowoczesne, niebywale jasne ledowe oświetlenie.

Przed terminalem widać peron kolejowy przystanku Szymany Lotnisko na który kursują pociągi z Olsztyna. Z peronu trzeba przejść się kilkadziesiąt metrów do wejścia, więc nie jest to tak elegancko zrobione jak na gdańskim Rębiechowie, gdzie schodami i windami trafiamy prosto z estakady do terminalu.

Na lotnisku byliśmy przed wschodem słońca, więc budynek był jeszcze podświetlony i prezentował się bardzo ładnie. Szkło z aluminium i elementy drewniane dopełniają się nawzajem. Świetne są naturalne kamienie w roli słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie. Z pewną taką nieśmiałością weszliśmy z rowerami do środka, ale nie było problemów z ochroną. Powitały nas za to trzy metalowe rzeźby żurawi. Postawiliśmy więc rowery pod oknami i ruszyliśmy zwiedzać.

Taras widokowy okazał się być w całości oszklony, co jest nieco rozczarowujące, bo utrudnia wykonanie zdjęć. Sprawdziliśmy, że kaplica jest otwarta i można też skorzystać ze sklepu – coś dla ducha i ciała :-). Na płycie lotniska stał samolot do Berlina, taki mały turbośmigłowy SAAB. Mieści on 33 pasażerów. Leci do Berlina około 90 minut, a kosztuje to różnie, ale średnio 150 zł jak powiedziała mi pani z obsługi. Frekwencja na poranny lot jakaś tam była, kilkanaście osób się pojawiło. To chyba znacznie więcej niż w Radomiu :-)

Nie czekaliśmy już do startu samolotu, po odpoczynku i zwiedzaniu ruszyliśmy do Szczytna. Zajrzeliśmy tam w okolice zamku i nad jezioro ,,podziwiając'' oryginalną inaczej wieżę ciśnień z budynkiem mieszkalnym. Jak twierdzi wujek Google swego czasu owa konstrukcja wygrała konkurs na najbrzydszą budowlę w kraju.

Po tym krótkim rekonesansie czas był najwyższy udać się do Olsztyna na PKP. Dla urozmaicenia nudów asfaltowej krajówki nr 53 w Jęczniku skręciłem w prawo na Barczewo. I tak przez dobre 30 km sobie jęczeliśmy na zmasakrowanych asfaltach i odcinku terenowym. Do plusów tego odcinka zaliczę obejrzenie galerii rzeźb sakralnych na świeżym powietrzu w Gąsiorowie, a minusem było to że Robert się do mnie nie odzywał, zły na jakość dróg po których go do tego Barczewa przeciągnąłem.

Za Barczewem lekkim łukiem przez Barczewko, Słupy i Wadąg dotarliśmy do Olsztyna, na ostatnich kilometrach poznając siłę przeciwnego wiatru. Jeszcze tylko ujęliśmy fotograficznie olsztyńskie tramwaje na ulicach i polskie ,,pendolino'' z Siedlec na torach. Nie mogłem też sobie też odmówić kultowej zapiekanki z pieczarkami – smaczna jak zawsze :-). A potem to już tylko do pociągu i do domku.

Dzięki Roberto za wspólne kręcenie.
Kategoria WYCIECZKI >150Komentarze
MARECKY
| 19:37 wtorek, 2 lutego 2016 | linkuj Krajówką przez Pasym już kilka razy jeździłem - ostatni raz w zeszłym roku i teraz był czas na alternatywną drogę :-).
eliza
| 23:23 poniedziałek, 1 lutego 2016 | linkuj hej, bikemap odżył:)
dzięki za info, szkoda że asfaltowo Barczewo nadal zacofane. Gmina odcięta od cywilizacji, ani tam dojechać ani się wydostać, w którą stronę spróbujesz to wądoły. A już drogę przez Giławy wyjątkowo źle wspominam, pagóry mają spory potencjał, ale takich rytych dziur w takim nasyceniu często nie napotkasz... Ja tam zawsze wybierałam główną przez Grom i do Olsztyna przez Pasym - asfalt piękny, ograniczenie dla TIRów - idzie wytrzymać
MARECKY
| 20:06 poniedziałek, 1 lutego 2016 | linkuj eliza: Dziękuję za miłe słowa. Między Jedwabnem a Wielbarkiem nowy asfalt jest na odcinku Piduń-Wesołowo, reszta zmasakrowana. Tak samo zniszczona nawierzchnia (7 km bez nawierzchni asfaltowej) od Jęcznika do Barczewa, a nawet i do Barczewka. Bikemap otwiera mi się poprawnie, w czym jest kłopot? Pozdrawiam.

Nefre: Miejmy nadzieję, że nie skończy jak Radom. Pozdrowienia.

gość: Niedosyty nie wystąpiły, kolęda się zbliżała :-)
Gość | 10:16 poniedziałek, 1 lutego 2016 | linkuj szkoda, z Olsztyna nie starczyło sił, byłaby super wycieczka, a tak to niedosyty pozostaje, że się nie udało niestety
Nefre
| 21:57 niedziela, 31 stycznia 2016 | linkuj Oby sìę to lotnisko rozkręciło
Nefre
| 21:55 niedziela, 31 stycznia 2016 | linkuj Super trasa...
eliza
| 11:10 niedziela, 31 stycznia 2016 | linkuj Gratuluję pięknego wyjazdu, grasz moje ulubione kawałki:) czy droga 508 (Jedwabne-Wielbark) zaznała może remontu? Pamiętam, że pięknie tam było ale okropne wertepowisko.
A ze Szczytna do Barczewa którędy (i jaki stan nawierzchni?) - mapa się nie otwiera, ten bikemap niestety to bardzo chimeryczne narzędzie jest
pozdrowienia:))
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa ytuma
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]