INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.92 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Dane wyjazdu:
51.00 km 2.00 km teren
02:57 h 17.29 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:11.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MWR#35 KOŚCIÓŁ w MARIANCE

Niedziela, 14 kwietnia 2019 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Nowina-Komorowo Żuławskie-Pilona-Pasieki-Weklice-Zielony Grąd-Marianka-Borzynowo-Pomorska Wieś-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA  (z opisem)


Film dzięki uprzejmości Łukasza Jatkowskiego (LUKE_HS)





Gotycki kościół we wsi Marianka był celem czwartej w tym roku Miejskiej Wycieczki Rowerowej. Do niedostępnej na co dzień świątyni udało nam się wejść.

W organizację wycieczki zaangażowany był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur, Urząd Gminy w Elblągu i Salon Rowerowy Wadecki.

Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła na start wycieczki 44 osoby, które ruszyły z ronda Kaliningrad w urozmaiconą krajobrazowo i nawierzchniowo trasę na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, a w jej dalszej części na samej Wysoczyźnie. Jazdę utrudniał w kierunku Marianki dość silny wiatr, który jednak w drodze powrotnej został naszym sprzymierzeńcem.

Zabytkowy, gotycki kościół w Mariance stał się szerzej znany za sprawą polichromii, które zostały odsłonięte podczas prac konserwatorskich prowadzonych od roku 2007 przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Malowidła mające ponad 650 lat są od tego czasu stopniowo odsłaniane spod warstwy tynku.

Zanim jednak naszym oczom ukazała się wieża i bryła kościoła w Mariance zaliczyliśmy podjazd do Nowiny z której podziwiając Jezioro Druzno i wykonując na jego tle grupową fotografię, zjechaliśmy do starej drogi krajowej nr 7. Ją opuściliśmy w Pilonie, by przez Myślęcin i Pasieki dotrzeć do Weklic.

Przed Weklicami, sławnymi z cmentarzyska Gotów i wodospadu na Kowalewce, zapoznaliśmy się z nawierzchnią ze zniszczonych płyt betonowych, a za Weklicami z drogą szutrową, która doprowadziła nas do nowego asfaltu łączącego Aniołowo ze starą ,,7’’. Aniołowo tym razem zostawiliśmy z boku, bo przez Zielony Grąd dotarliśmy do drogi prowadzącej prosto do Marianki. Dawna droga szutrowa zyskała obecnie na odcinku 1 km nowy asfalt, ale drugi kilometr to jeszcze bardzo zapiaszczona nawierzchnia, która mocno spowolniła nasze dwukołowce.

Zwiedzanie kościoła odbyło się pod przewodnictwem Leszka Marcinkowskiego, Prezesa Elbląskiego Oddziału PTTK i certyfikowanego przewodnika. Gotycka świątynia miała szczęście przetrwać okres wojennej zawieruchy 1945 roku bez większych strat, tak że możemy podziwiać oryginalne średniowieczne wyposażenie, takie jak kamienna chrzcielnica, odsłanianie stopniowo polichromie czy też drewno konstrukcyjne na dachu i wieży. Prace konserwatorskie jeszcze się nie skończyły i zapewne do Marianki jeszcze skierujemy swoje rowery, chociażby po to aby sprawdzić jaki widok będzie z odnowionej wieży kościoła.

Jako że Marianka to była połowa trasy zaplanowanej na 41 km po zwiedzaniu każda rowerzystka i rowerzysta otrzymał wsparcie energetyczne, czyli słodkiego wafla Grześka ufundowanego przez Biuro Podróży Variustour Bogdan Uhryn.

Te dodatkowe kalorie przydały się już 2 km później, kiedy to rozpoczął się podjazd do wsi Borzynowo, początkujący w ten sposób wspinaczkę na Wysoczyznę Elbląską. Jazda pod górę z krótkimi przerwami trwała do Pomorskiej Wsi, gdzie ku naszemu zaskoczeniu sklep spożywczy był zamknięty w handlową niedzielę.

Cóż było robić, do Elbląga już daleko nie było i trzeba było jechać dalej. Zatrzymaliśmy się jeszcze przy wiatach Nadleśnictwa Elbląg, gdzie zostały podstemplowane książeczki turystyki kolarskiej PTTK dokumentując w ten sposób udział w wycieczce.

Końcówka trasy została zmodyfikowana w ten sposób, że pojechaliśmy z ulicy Łęczyckiej ulicą Wschodnią na polanę z wiatami w Bażantarni, zamiast na parking przy ulicy Rawskiej, który w handlową niedzielę na pewno był zastawiony samochodami.

Dziękuję księdzu Dariuszowi Kułakowskiemu, proboszczowi parafii św. Józefa z Pasłęka za wyrażenie zgody na obejrzenie wnętrza kościoła oraz pani Teresie z Marianki za otworzenie nam kościoła w dniu wycieczki. Dziękuję także wszystkim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę.

Na majową odsłonę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam 12 maja. Odwiedzimy ornitologiczny Rezerwat Jeziora Drużno. Warto będzie zabrać ze sobą lornetki.  







Komentarze
MARECKY
| 05:54 czwartek, 18 kwietnia 2019 | linkuj Dzięki Łukasz!
LUKE_HS | 21:42 środa, 17 kwietnia 2019 | linkuj Filmik z wycieczki:
https://www.youtube.com/watch?v=I3OueYs7wqs&feature=youtu.be
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa przyo
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]