INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.92 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI <50

Dystans całkowity:14217.00 km (w terenie 1635.50 km; 11.50%)
Czas w ruchu:636:22
Średnia prędkość:17.76 km/h
Maksymalna prędkość:72.00 km/h
Suma podjazdów:30741 m
Maks. tętno maksymalne:185 (100 %)
Maks. tętno średnie:152 (80 %)
Suma kalorii:79072 kcal
Liczba aktywności:340
Średnio na aktywność:41.81 km i 2h 18m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
36.00 km 0.00 km teren
02:30 h 14.40 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:21.0
Podjazdy: m
Rower:

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ

Sobota, 13 maja 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Jagodnik-ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Przepiękna pogoda towarzyszyła tegorocznej odsłonie akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Zjednoczone siły pracowników Biblioteki Elbląskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej (WMBP) w Elblągu wraz z towarzyszącymi rowerzystami utworzyły na elbląskich drogach rowerowych kolorowy peleton. Ze Starego Miasta ruszyło nas na niełatwą trasę do elbląskiej Jeleniej Doliny prawie 40 osób, w tym sporo dzieci. 

Tam czekało na nas ognisko przygotowane przez Nadleśnictwo Elbląg, a konkretnie przez Jana Piotrowskiego, który też uraczył nas ciekawą opowieścią o gospodarce leśnej i miejscu w którym się znajdowaliśmy. Był też czas na rozdanie pomarańczowych gadżetów akcji. Powrót do centrum Elbląga odbywał się już małymi grupami i czasami mocno okrężnymi trasami :-)

Dziękuję elbląskim bibliotekarzom za zaproszenie do udziału w przejażdżce, a szczególnie Pani Eli Mieczkowskiej Dyrektor WMBP za dzielne towarzyszenie na całej trasie.

Pozdrawiam i do zobaczenia już za rok. 



98 dni do MRDP.

Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
50.00 km 0.00 km teren
02:57 h 16.95 km/h:
Maks. pr.:46.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy:493 m

ZACHODNIM ŚLADEM MRDP - I DZIEŃ

Wtorek, 2 maja 2017 · | Komentarze 0

Trasa: JAWORZYNA ŚLĄSKA-Świdnica-WAŁBRZYCH

MAPA

MAPA (całość)

GPS

GPS (całość)

GALERIA (z opisem)




Pierwszy dzień majówkowego wyjazdu to odwiedziny Świdnicy ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła Pokoju  oraz Wałbrzycha z Zamkiem Książ na czele. Nieprawdopodobnie piękne i stylowe budowle. 

>>> 2 dzień >>>


109 dni do MRDP.

Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
52.00 km 0.00 km teren
02:15 h 23.11 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:13.0
Podjazdy:269 m

TRENING

Niedziela, 30 kwietnia 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Kamionek Wielki-Łęcze-Elbląg

Opony w Cube wymagały dotarcia, a i hamulce także. Wybrałem się zatem na klasyczną rundę płasko-wyżynną i pokręciłem się trochę po mieście. Na bulwarze ujrzałem piękne widoki pięknych ludzi w pięknych łodziach. 









Ciekawe czy będą pływać po Zalewie Wiślanym?



111 dni do MRDP.

Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
51.00 km 1.00 km teren
02:30 h 20.40 km/h:
Maks. pr.:45.00 km/h
Temperatura:12.0
Podjazdy: m
Rower:

SUCHACZ-NOWY PUNKT WIDOKOWY

Piątek, 7 kwietnia 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Suchacz-Nadbrzeże-Kamionek Wielki-ELBLĄG

lokalnej gazecie ukazał się materiał, że coś nowego i widokowego powstaje w Suchaczu. Więc w te pędy tam pojechałem. Wyniki wizji lokalnej poniżej.

Suchacz obfituje w liczne otwarcia widokowe na Zalew Wiślany. Jedno z nich jest znane do wielu lat i znajduje się przy DW 503 na podjeździe z Suchacza do Kadyn czy Łęcza lub jadąc od Kadyn (Łęcza) na zjeździe do Suchacza.



Ciekawe rzeczy dzieją się jednak nie tutaj, ale na wzniesieniu nad zameczkiem,  w którym dzisiaj mieści się szkoła i przedszkole. 



Dojazd na wzgórze zaczyna się na ulicy Zakopiańskiej, ale szybko z niej skręcamy w prawo i rozpoczynamy terenową wspinaczkę po polu. Lekko nie jest, zwłaszcza jak jest wilgotno. Mam nadzieję, że droga utwardzona do punktu widokowego też jest zaplanowana. 



I w ten sposób dotarłem na szczyt. Prace budowlane jeszcze trwają, także na ognisko pewnie trzeba będzie poczekać do majówki. Już jest ładnie, a będzie jeszcze ładniej. Wiaty w kształcie Parasola znanego z elbląskiej Bażantarni już stoją, okrąg ogniskowy jest w trakcie wiązania betonu, a tablice edukacyjne jeszcze nie edukują. Najważniejsze, że widok na Zalew Wiślany jest elegancki, chociaż tylko w jednym kierunku. Jak zniknie kilka drzew to otworzy się jeszcze druga perspektywa. 









Do Elbląga wróciłem sobie dołem wzdłuż Zalewu Wiślanego bo podjazd wyjazdowy z Suchacza w kierunku Elbląga z 4kg łańcuchem w sakwie uznałem za grubą przesadę :-)


134 dni do MRDP.

Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
46.00 km 15.00 km teren
02:17 h 20.15 km/h:
Maks. pr.:45.00 km/h
Temperatura:9.0
Podjazdy:497 m

SOK z BRZOZY

Środa, 29 marca 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bażantarnia-Dąbrowa-Jagodnik-Jelenia Dolina-Próchnik-Modrzewina-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)




Dzisiejszy trening terenowy zakończyłem prawie wypiciem soku z brzozy. Prawie, bo nie czułem się upoważniony do ,,obalenia''  sporego słoja z tym zdrowym napojem. Pierwszy raz spotkałem taką inicjatywę :-). 


143 dni do MRDP.



Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
41.00 km 0.00 km teren
02:38 h 15.57 km/h:
Maks. pr.:29.00 km/h
Temperatura:4.0
Podjazdy: m
Rower:

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#14 - MENNONICKIE JEZIORO

Niedziela, 19 marca 2017 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Karczowiska Górne-Jezioro-Markusy-Krzewsk-Żółwiniec-Węgle Żukowo-Tropy Elbląskie-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)





Trzecia z tegorocznych Miejskich Wycieczek Rowerowych prowadziła do wsi Jezioro. Grupa 24 rowerzystów ruszyła na trasę, szukać śladów zbliżającej się wiosny oraz obejrzeć mennonickie pamiątki po dawnych mieszkańcach tej wsi.

Celem wycieczki po Żuławach Elbląskich było zapoznanie się z dawnym domem modlitwy (Mennonici nie używali słowa kościół) oraz cmentarzem w tej miejscowości, a także odwiedzenie wsi Węgle- Żukowo, gdzie nad brzegiem Jeziora Druzno znajduje się zabytkowy dom podcieniowy w którym mieścił się przed wojną zajazd ,,Trzy róże’’. W planach była także odwiedzenie depresji w Raczkach Elbląskich, która w zeszłym roku została nieco ,,przesunięta’’.

Na trasę wyruszyliśmy z placu katedralnego na elbląskim Starym Mieście. Wcześniej, każdy z uczestników otrzymał w prezencie mapę szlaku GreenVelo nad Zalewem Wiślanym, która będzie przydatna podczas wojaży w czasie rozpoczynającego się właśnie sezonu rowerowego.

Dzięki obecności w naszym gronie Leszka Marcinowskiego przewodnika PTTK z Oddziału Ziemi Elbląskiej dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek na temat mijanych i odwiedzonych obiektów. Tak np. przy przejeździe kolejowym w Karczowiskach Górnych stoi dom z tablicą na której jest zaznaczony poziom wody powodziowej z 1888 roku. Ciężko znajduje się takie rzeczy samodzielnie i obecność przewodnika okazała się bardzo cenna.

Dalsza jazda wiodła przez wspomnianą wieś Jezioro, gdzie poza mennonickimi pamiątkami znajduje się bardzo ciekawy most zwodzony na rzece Tina ( niestety nieczynny) oraz neogotycki kościół z pomnikiem ofiar I wojny światowej. Przy każdym z tych miejsc Leszek Marcinkowski przeprowadził krótką prelekcję.

Po opuszczeniu wsi Jezioro zmieniliśmy kierunek jazdy na północny i sprzyjający dotąd wiatr dał nam odczuć swoją siłę. Dostosowując tempo jazdy do warunków pogodowych pracowicie kręciliśmy korbami i niebawem dotarliśmy do wsi Węgle Żukowo, gdzie zatrzymaliśmy się przy bogato zdobionym laubzekinami domem sołtysa i obejrzeliśmy z drogi budynek dawnej szkoły i młyna. Laubzekiny to drewniane zdobienia domów mieszkalnych, które można oglądać w wielu domach na Żuławach Wiślanych.

Dłuższy postój w Węglach-Żukowie zafundowaliśmy sobie nad brzegiem Jeziora Druzno, gdzie obejrzeliśmy budynek dawnego zajazdu oraz bazę rybacką, użytkowaną w zmienionej formie i dzisiaj. Tutaj też każdy z uczestników otrzymał słodkiego batonika i po takim wzmocnieniu energetycznym ruszyliśmy w kierunku Elbląga. Co ciekawe, grupa powiększyła się odtąd o kilka nowych twarzy i jechało nas już 30 osób.

Najbliższe kilometry to była spokojna jazda po drodze z płyt betonowych, które są słabą nawierzchnią dla rowerów, ale jadąc powoli można je przejechać. Pedałując po wale Jeziora Druzno mogliśmy podziwiać awifaunę, która już pojawiła się w okolicy rezerwatu, tj., gęsi gęgawy i czaple białe. Nie była za to jeszcze widać bocianów.
Wieś Tropy Elbląskie – będącą ciekawym przykładem ulicówki wodnej – obejrzeliśmy z daleka zostawiając ją sobie na inną okazję i niebawem wjechaliśmy na drogę asfaltową na początku wsi Raczki Elbląskie.

Ostatni postój przed Elblągiem zrobiliśmy przy nowym punkcie oznakowanym totemem najniższego miejsca w Polsce, który jest przesunięty kilkaset metrów w stosunku do poprzedniej lokalizacji. Teraz znajduje się bezpośrednio przy drodze i jest bardzo dobrze z niej widoczny. Poza tym jest w koło niego więcej miejsca i można wygodniej stanąć czy to rowerami, czy samochodem a nawet autobusem.

Na koniec pozostało nam zrobić ostatnie 4 km i na rogatkach Elbląga Miejska Wycieczka Rowerowa uległa rozwiązaniu.

Organizatorzy dziękują Leszkowi Marcinkowskiemu i Mateuszowi z ramienia elbląskiego oddziału PTTK za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę. Kolejna edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych już 2 kwietnia. Wówczas rowerzyści odwiedzą Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Już dziś serdecznie zapraszamy.



153 dni do MRDP.



Dane wyjazdu:
41.00 km 0.00 km teren
01:38 h 25.10 km/h:
Maks. pr.:50.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy:235 m

TRENING

Niedziela, 5 marca 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Kamionek Wielki-ELBLĄG

Ciepło, po raz pierwszy w tym roku bez czapki pod kask. Cały czas ze sprzyjającym wiatrem. Ale rowerzysta na Browarnej z gołymi kolanami to chyba jeszcze przesadził :-)


167 dni do MRDP.


Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
51.00 km 3.00 km teren
02:09 h 23.72 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy: 64 m

ŚLUZA, ELEKTROWNIA MICHAŁOWO

Wtorek, 28 lutego 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Władysławowo-Bielnik II-Kępki-Jazowa-Wierciny-Michałowo-Nogat-Jegłownik-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Karczowiska Górne-ELBLĄG

MAPA

Wiosenne ciepło wygoniło mnie z domu. Niniejszym ogłaszam koniec sezonu pancernych rękawic, wełnianych skarpet i innych kalesonów. Zobaczymy, czy nie za szybko ;-)

Poza tym na dzisiejszej wyciecze przebiłem dętkę. Miało to miejsce na specjalnym odcinku błotnym między Wiercinami a Michałowem, bo jakżeby inaczej. Tylko tam opony były pokryte odpowiednio grubą warstwą błota, gwarantującą dobrą zabawę przy wymianie :-))







Pociąg też musi być :-) TLK Rybak Białystok-Szczecin.




172 dni do MRDP.


Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
46.00 km 3.00 km teren
03:04 h 15.00 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:5.0
Podjazdy:120 m
Rower:

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#13 - ZAMROŻONY KANAŁ ELBLĄSKI

Niedziela, 26 lutego 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Gronowo Górne-Nowina-Komorowo Żuławskie-Węzina-Dłużyna-Karczowizna-Jelonki-Klepa-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




ZAMROŻONY KANAŁ ELBLĄSKI

Celem kolejnej zimowej wycieczki elbląskich rowerzystów był początkowy odcinek Kanału Elbląskiego, który zaczyna się – może to niektórych zaskoczyć – nie w samym Elblągu, ale u południowych brzegów Jeziora Druzno (nie Drużno).

Na kręcenie korbami rowerów dało się namówić 13 osób z których dwie dotarły do nas po kilkunastu kilometrach pogoni. Cóż, tym razem organizatorzy nie czekali zbyt długo na spóźnialskich. Ruszyliśmy z ronda Kaliningrad i dla rozgrzewki pojechaliśmy lekko pod górę z Gronowa Górnego do Nowiny. Potem już znaną trasą przez Komorowo Żuławskie i Węzinę dotarliśmy do kolorowego mostu i skręciliśmy w prawo na drogę z płyt betonowych wzdłuż rzeczki Wąskiej, która uchodzi do Jeziora Druzno.

W drodze na docelowy punkt obserwacyjny Jeziora Druzno z którego widać także dobrze początek (lub koniec, jak kto woli) Kanału Elbląskiego weszliśmy na wał przeciwpowodziowy z którego widać było dobrze taflę jeziora w zasadzie już bez śladów lodu. Dostrzegliśmy za to i usłyszeliśmy dwa żurawie, które głośnym krzykiem jakby wiosennie nas pozdrowiły.
Przy punkcie obserwacyjnym uczestnicy wycieczki otrzymali słodkie, ale ulotne wsparcie energetyczne w postaci wafli kokosowych oraz prezent mniej ulotny w postaci map Krainy Kanału Elbląskiego.

Dalsza droga prowadziła wzdłuż Kanału Elbląskiego do pierwszego mostu w Klepie. Plan wycieczki przewidywał skręcenie przed nim w lewo i rozpoczęcie drogi powrotnej do Elbląga. Że jednak grupa składała się z doświadczonych rowerzystów i rowerzystki , padła propozycja przedłużenia jazdy w kierunku dwóch pierwszych pochylni Kanału Elbląskiego od Elbląga – tj. Całun Nowych i Jeleni.

W demokratycznym głosowaniu, a w zasadzie przez aklamację sprawa została szybko rozstrzygnięta i już pedałowaliśmy dalej. Przed Jelonkami czekał na nas błotny odcinek specjalny o długości 2 km. Daliśmy radę, i po chwili zameldowaliśmy się na suchym grzebiecie pochyli Jelenie. Tam zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na środku Kanału Elbląskiego ( tory i trawa pochylni ułatwiły sprawę) i pojechaliśmy obejrzeć Całuny Nowe.

Przed tą pochylnią czekała na nas niemiła niespodzianka, bo okazało się, że zniknęły płyty betonowe przed pochylnią i znowu ugrzęźliśmy w błocie. Ciekawa sprawa, bo droga z płyt była tutaj ,,od zawsze’’. Może wrócą przed sezonem? Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło – tutaj Kanał Elbląski był jeszcze zamrożony, tak więc nazwie wycieczki stało się zadość.

Teraz pozostało tylko jeszcze odwiedzić sklep w Jelonkach, uzupełnić zapasy jedzenia i picia, i obrać kierunek na Elbląg. Drogą z płyt betonowych dotarliśmy z powrotem do Klepy, przekroczyliśmy mostem Kanał Elbląski i już asfaltami częściowo poznanymi podczas porannej jazdy dotarliśmy do miasta. Wycieczka zakończyła się w miejscu startu, czyli przy rondzie Kaliningrad.

Dziękuję Mateuszowi z ramienia elbląskiego oddziału PTTK za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę.

Kolejna edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych już 19 marca. Odwiedzimy mennonickie Jezioro. Już dziś serdecznie zapraszamy!



174 dni do MRDP.



Dane wyjazdu:
36.00 km 3.00 km teren
01:26 h 25.12 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:4.0
Podjazdy:317 m

TRENING

Piątek, 24 lutego 2017 · | Komentarze 0

Trasa: Elbląg-Gronowo Górne-Wilkowo-Kamiennik Wielki-Milejewo-Piastowo-Elbląg Bażantarnia-ELBLĄG

Musiałem coś sprawdzić. Sprawdziłem, ale to nie jest tempo dla mnie :-). Cały czas szedł ogień :-)


176 dni do MRDP.


Kategoria WYCIECZKI <50