INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.91 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI 50-150

Dystans całkowity:50175.00 km (w terenie 5007.50 km; 9.98%)
Czas w ruchu:2350:58
Średnia prędkość:20.95 km/h
Maksymalna prędkość:65.00 km/h
Suma podjazdów:164415 m
Maks. tętno maksymalne:189 (101 %)
Maks. tętno średnie:159 (85 %)
Suma kalorii:770973 kcal
Liczba aktywności:561
Średnio na aktywność:89.44 km i 4h 17m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
149.00 km 0.00 km teren
06:46 h 22.02 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:0.1
Podjazdy:997 m

ILUMINACJE OBERLANDU

Sobota, 13 stycznia 2024 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Pomorska Wieś-Marianka-Pasłęk-Burdajny-Godkowo-Miłakowo-Morąg-Sarna-Sambród-Zielonka Pasłęcka-Pasłęk-Śliwica-Jelonki-Węzina-Komorowo  Żuławskie-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)




Wybierałem się w trasę jak sójka za morze, ale w końcu godzina 23 mnie zmobilizowała i wtedy opuściłem piwnicę. Na rozgrzewkę zrobiłem podjazd dębicki, który dość dawno mnie nie widział i potem z wiatrem pojechałem na Pomorską Wieś. Czarny asfalt skończył się po skręcie na Borzynowo i tutaj trzeba już było zacząć patrzeć, co się dzieje pod kołami. Kołami z kolcami, ale to przecież nie gwarantuje równowagi zawsze i wszędzie ;-)

Do tego dochodziła perspektywa spotkania na drodze sarny, jelenia czy innego łosia, że o zwykłym kocie nie mówiąc - więc trzeba było tak jechać, aby zahamować w porę. I tak dotarłem do Marianki, gdzie zrobiłem drugą przerwę fotograficzną.

Potem był przelot opłotkami Pasłęka i już pędziłem DW 513 w kierunku Godkowa, gdzie zamierzałem skręcić na Miłakowo. Jechało się wybornie, wiatr napędzał dość ciężki na tych oponach rower i 27-28 km/h nie schodziło z licznika.

Przed Godkowem zobaczyłem - stosunkowo chyba nowe - budynki lokalnych leśnictw i zaraz potem zatrzymałem się w Godkowie przy sławnej cerki greckokatolickiej. Spojrzałem też na stację paliw Heops pod kątem jej wykorzystania przez zawodniczki i zawodników Maratonu Elbląskiego 2024. Niestety, nic z tego nie będzie - w nocy nie pracuje.

Za Godkowem zaczął na mnie sypać śnieg, padał słabo, ale droga pokryła się białym puchem zasłaniąjąc nieco lodowe nierówności. Spuściłem trochę powietrza z przedniej opony i pojechałem dalej. Postój w Miłakowie zrobiłem przy tamtejszej choince, nic innego i ciekawego w tym miasteczku się nie świeciło.

Z Miłakowa pojechałem bardzo dawno jechaną drogą na Morąg i tutaj zacząłem się przygotowywać mentalnie do wojny z wiatrem w drodze na Elbląg :-) Najpierw jednak był Morąg i jeden z tamtejszych Orlenów a wcześniej sesja fotograficzna przy morąskim ratuszu i armatach.

Na Orlenie wypiłem kawę i zjadłem dwie zapiekanki, odpocząłem i ruszyłem z powrotem. Śnieg w międzyczasie trochę zasypał drogę, ale nie na tyle, żeby opony zaczęły mi się gubić.
Rzadkim wariantem przez Chojnik i Sarnę - w tej drugiej była mała sesja foto – dotarłem do Sambrodu odkrywając nieznaną, chyba niemiecką, inskrypcję na froncie starego domu. Wiatr o dziwo nie przeszkadzał, zaczął się wyciszać.

Potem była jeszcze Zielonka Pasłęcka i okolice dworca kolejowego w Pasłęku, a na koniec odwiedziłem okolice pochylni Kanału Elbląskiego, żeby z Pasłęka nie wracać banalną do bólu trasą czy to przez Bogaczewo, czy to przez Krosno.

Po drodze zaczęło świtać, więc wjechałem jeszcze na wiadukt nad torami kolejowymi i drogą S7 w Komorowie Żuławskim, bo w nocy po to się nie śpi, żeby wschody słońca podziwiać.

No, ale dzisiaj to był mało okazały wschód, więc sytuację uratował pociąg Intercity jadący skądś dokądś, bo jak wiadomo wycieczka bez zdjęcia pociągu się nie liczy :-))

Za chwilę wjechałem do Elbląga i tak to po prawie 9 godzinach byłem w domku.






Dane wyjazdu:
75.00 km 0.00 km teren
03:47 h 19.82 km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:0.0
Podjazdy:210 m

LODOWA DEPRESJA

Środa, 10 stycznia 2024 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Kępki-Marzęcino-Tujsk-Nowy Dwór Gdański-Solnica-Jazowa-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)




Dzisiejsze latareczki zorganizowaliśmy sobie z Andrzejem, bo zaproponowana koncepcja ogniska w Bażantarni była super, ale prowadzące na nie zaledwie kilkanaście km trasy nie do końca wyczerpywało nasze potrzeby. Nieco inaczej oceniliśmy stan dróg w okolicach Elbląga ;-)

Ja miałem koncepcję jazdy nad morze do Stegny, a Andrzej zaproponował już w trasie zimowe zdobycie depresji marzęcińskiej, czyli od zeszłego roku oficjalnie najniższego miejsca w Polsce. Pomysł wydał mi się ciekawszy, a że trasa nad morze prowadzi przez Marzęcino ...

Na pole z wieżą triangulacyjną prowadzi teraz od głównego asfaltu Marzęcino-Osłonka drogowskaz i nawet w całkowitych ciemnościach wie się, gdzie skręcić. Pewną trudnością może być obecnie pokonanie pola (łąki) którą trzeba przejść (przejechać) aby dotrzeć  do samej wieży. Było ono bowiem zupełnie zamrożone - to  akurat teraz dobrze, bo wody ze stopionego śniegu było dużo i buty byśmy na pewno zmoczyli. Największą trudnością był fakt, że lód zamarzł po tym, jak jeździły tam samochody i był pokruszony, wielowarstwowy i miejscami wybitnie nierówny - vide galeria.

Nominalnie ja miałem łatwiej z oponami kolcowanymi, ale to była tylko teoria ;-) Jakoś jednak uporaliśmy się z tym oryginalnym lodowiskiem i po sesji fotograficznej już o morzu nie myśleliśmy. Przez Tujsk pojechaliśmy szlakiem EV10/EV13 - ślizgając się momentami na betonowych płytach - do Nowego Dworu Gdańskiego  a tam z dodatkowym napędem w postaci wiatru w plecy popędziliśmy do Elbląga starą DK 7. 

W Elblągu zajrzałem jeszcze do Bażantarni, gdzie przy ognisku były tylko charakterystyczne ślady ekipy rowerowej, której o 20:40 jednak już nie było na polanie z wiatami ;-)

Dzięki Endrju za wspólne kręcenie i pogaduchy. 





Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
94.00 km 70.00 km teren
05:16 h 17.85 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:-4.0
Podjazdy:157 m

TRZECH KRÓLI

Sobota, 6 stycznia 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Solnica-Nowy Dwór Gdański-Dworek-Cedry Małe-Koszwały-Przejazdowo-GDAŃSK

MAPA

GALERIA (z opisem)

TRASA GDAŃSK (dzięki uprzejmości Roberta)




Kolega z Gdańska, Grzegorz Reszka, został w zeszłym roku certyfikowanym przewodnikiem gdańskiego oddziału PTTK. Skorzystałem więc z nadarzającej się okazji i przyjąłem zaproszenie na rowerowe peregrynacje po stolicy województwa pomorskiego, miasta tak bliskiego Elblągowi, a tak nieznanego.

Mając świadomość, że nawet w święto jazda turystyczna połączona z licznymi postojami po tej metropolii to nie będzie bogata w kilometry, zdecydowałem się na poranny przelot do Gdańska rowerem.

Ruszyłem swoim Kubusiem stojącym sobie na kolcowanych oponach o godzinie 5:40, tak aby zdążyć na 9:00 na miejsce zbiórki przy Forum Gdańsk.

Wiedziałem, że drogi na Żuławach Wiślanych będą śliskie, oblodzone i lekko zaśnieżone a temperatura będzie nieco poniżej zera. Nie przewidziałem, że czystego lodu będzie tak dużo i pomimo kolców nieco on mnie spowolni.

Na trasie do poznanego już w poprzednich sezonach lodu białego i czarnego oraz kolein lodowych i lodu zaśnieżonego teraz dorzuciłem lód stożkowy, czyli taką nawierzchnię jakby ktoś rozrzucił kamienie i je przykleił na stałe do asfaltu.

Tutaj lód był tymi kamieniami i to robiło nierówność połączoną ze śliskością na którą kolce nic nie mogły poradzić. Było to we wsi Bystra tuż przed Przejazdowem koło Gdańska i jak to wygląda, możecie zobaczyć w galerii.

Musiałem jechać poboczem bo żadna prędkość roweru nie była w stanie utrzymać mnie w pionie na takim lodzie!

Klasyczne w formie, czyste, darmowe, szerokie od pobocza do pobocza i gotowe na łyżwy lodowisko było też we wsi Stare Babki. Je się udało pokonać, kolce pracę wykonały.

Do centrum Gdańska dotarłem o czasie, po chwili pojawili się lokalsi i ekipa z Elbląga, która zdominowała liczebnie – by nie rzec zmasakrowała frekwencyjnie - gdańszczan. Jest Moc w narodzie elbląskim :-)

Przybył także Grzegorz i ruszyliśmy w 20 osób na zwiedzanie Gdańska. Co widzieliśmy i jak to się nazywa zobaczycie w opisanej galerii, ja dodam tylko, że pokonaliśmy solidne kilometry z góry i pod górę a do prowadzenia mogę się tylko przyczepić, że trasa bardziej powinna omijać sygnalizacje świetlne, na których traciliśmy sporo czasu.

Poza tym było super, Grzegorz ze znawstwem opowiadał co widzimy, ułożył trasę z różnego rodzaju ciekawostkami od kirkutu przez wodospad po ruiny budynku telewizji, że o muralach ,,na żywo” nie wspomnę, zadbał o miejsca cateringowe na trasie z wisienką na torcie w postaci odwiedzin w Nowym Browarze Gdańskim w Gdańsku Wrzeszczu.

To była wisienka, którą ja zerwałem, bo ekipa miała jeszcze w planie ognisko w Gdańsku Lipcach na które ja już się nie udałem, kończąc zgodnie z moim planem wycieczkę w centrum Gdańska i wracając do elbląskich spraw nieco szybciej, za pomocą PKP.

Wielkie dzięki za zaproszenie i możliwość spędzenia fajnego, ciekawego i w dobrym towarzystwie dnia. Do zobaczenia, drugim razem ,,ugnia i kiełby” nie odpuszczę :-))



Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
59.00 km 2.00 km teren
03:06 h 19.03 km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:-5.0
Podjazdy:269 m

ŚRODOWE LATARECZKI - POWRÓT MARKA

Środa, 3 stycznia 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Krosno-Pasłęk-Kupin-Pasłęk-Marianka-Bogaczewo-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)




Długie miesiące czekali uczestnicy ,,Latarkowych wtorków w środy” – tak, ta nazwa może być mało zrozumiała :-)) – na powrót głównego organizatora Marka, który z przyczyn obiektywnych musiał zrobić sobie przerwę.

Ale jak już wrócił, to postawił tradycyjnie wysokie wymagania jakościowe uczestnikom pierwszych w 2024 latareczek. Te imprezy słyną bowiem z szybkiego tempa całkiem długich niekiedy tras, które prowadzą nieprawdopodobnie urozmaiconymi trasami do mało znanych, albo i zupełnie nieznanych miejsc.

Nie inaczej było i tym razem, chociaż szybkie na ogół tempo jazdy musieliśmy dostosować do padającego śniegu, śliskiej momentami nawierzchni i temperatury na poziomie -5. Marek zamówił pogodę dla koneserów, nie da się ukryć.

Pomimo tych nieco trudnych warunków na elbląskim rondzie Bitwy pod Grunwaldem stawiło się 11 osób skłonnych obejrzeć jaz na rzece Wąskiej w Kupinie, niewielkiej osadzie koło Pasłęka. Przed Pasłękiem dognił nas Marek z Braniewa i ta wesoła 12 osiągnęła za chwilę Kupin.

Tutaj przedostaliśmy się przez prywatną posesję – w sposób wcześniej uzgodniony – do jazu spiętrzającego wody rzeki Wąskiej, która płynie sobie od Jeziora Zimnochy niedaleko Miłakowa do Jeziora Druzno, całkiem niedaleko Elbląga ;-)

Jaz został uwieczniony w serii fotograficznych ujęć, dziko szumiąca woda sprawiała złowrogie wrażenie i chyba nikt nie chciałby się w niej znaleźć. Zajrzeliśmy też do pomieszczenia obok z ciekawymi przedmiotami i takimi też malowidłami na ścianie – vide galeria.

Stąd już krok, a dokładnie kilka obrotów korbami naszych rowerów dzieliło nas od wisienki na torcie tej wycieczki. W tajemnicy przed organizatorem i większością uczestników zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia całorocznego gospodarstwa agroturystycznego ,,Cicha Woda” w Kupinie.

W tym stylowym miejscu czekała na nas gorąca herbata i ciacho, dużo ciacha ;-) A nade wszystko mieliśmy okazję poznać sympatycznych gospodarzy tego miejsca, z Panią Weroniką na czele. My byliśmy zaskoczeni oryginalnością tej klimatycznej miejscówki, pokojami w dawnym stylu, łazienkami zrobionymi w kominach, czy też drzwiami do pomieszczeń będących … lustrami. Właścicieli zaś nieco zdziwiła nasza frekwencja w tą jakże rowerową pogodę …

Grupa zajęła miejsca w kuchni, ja z Markiem poszliśmy też na zwiedzanie i małą sesję foto – vide galeria – i tak z 30 minut zeszło. Możliwość ogrzania się i ciepłego picia w tych warunkach była bezcenna i za to jeszcze raz bardzo dziękujemy. W końcu jednak trzeba było się podnieść i rzucić wyzwanie drodze powrotnej, która miała być o tyle łatwiejsza, że z wiatrem. No, powiedzmy że była łatwiejsza ;-)

Z Cichej Wody kilkaset metrów dzieliło nas od drogi wojewódzkiej nr 513, którą dotarliśmy do nieodległego Pasłęka, potem przez Mariankę pojechaliśmy w kierunku pola golfowego, aby chwilę dalej wjechać na starą DK 7, którą już bez eksperymentów nawigacyjnych pojechaliśmy do Elbląga.

Do miasta dotarliśmy około godziny 21, kiedy to śnieg coraz bardziej zasypywał drogę i było widać, że zima zaczyna się na nowo. Z ronda Bitwy pod Grunwaldem każdy rozjechał się w sobie wiadomych kierunkach i tak to pierwsze latareczki Anno Domini 2024 dobiegły końca.

Dzięki wszystkim za wspólne kręcenie kilometrów i za odwagę podjęcia wyzwania jazdy w tych nieoczywistych rowerowo warunkach. Szczególne podziękowania dla orga Marka i właścicieli agroturystyki ,,Cicha Woda” w Kupinie.







Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
60.00 km 2.00 km teren
03:13 h 18.65 km/h:
Maks. pr.:34.00 km/h
Temperatura:2.0
Podjazdy:188 m
Rower:BOCAS

NOWOROCZNIE

Poniedziałek, 1 stycznia 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Władysławowo-Jazowa-Kępki-Bielnik II-Kepa Rybacka-Cieplice-Nowakowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Jeden sezon się zakończył, kolejny sezon się rozpoczął. Bo po co nie jeździć, jak można pojeździć ;-)

Dzisiaj około 30 osób przybyło pokręcić pierwsze kilometry sezonu 2024. Tradycyjne spotkanie elbląskiego środowiska rowerowego u podnóża elbląskiej Góry Chrobrego rozpoczęły życzenia od każdego dla każdego, a potem toast wzniesiony ,,szampanami” alko i 0%. Była też butelka wypełniona cukierkami, także każdy miał to co chciał. Mnie najbardziej ucieszyło ptasie mleczko. Oby go nie zabrakło w tym roku :-))

Zeszłoroczna trasa prowadziła przez Wysoczyznę Elbląską, więc teraz dla odmiany zaproponowałem płaskie Żuławy Wiślane przez które właśnie pędziła Sylwia z porannego morsowania w Stegnie, bo po co spać, jak można morsować ;-)

Hartowanie zaczęła podobno już w trasie, jadąc od Elbląga w ulewie. Zanim jednak się o tym dowiedzieliśmy, to nie doczekawszy się jej pod Górą Chrobrego (GCh) ruszyliśmy w trasę. Gdzieś tam po drodze musieliśmy się minąć, bo jak dotarła pod GCh, to my byliśmy już we Władysławowie – nie tym nad morzem, tylko żuławskim.

Ostatecznie spotkaliśmy się w Bielniku II, ponownie posypały się życzenia a straszącą swoją różowością butelkę z winem musującym Sylwia wyjęła na moście nad Kanałem Jagiellońskim. To było bardzo oryginalne miejsce na toast ;-)

Dalsze kilometry nowego sezonu prowadziły przez Kępę Rybacką, Cieplice i Nowakowo aż do mety w Elblągu na rampie przy skrzyżowaniu ulic Mazurskiej i Odrodzenia.

Stąd pojechałem jeszcze z Agnieszką zapoznać się z powstającym, dzięki zaangażowaniu pasjonatów i społeczników, bikeparkiem niedaleko ulicy Królewieckiej. I tak to nastąpił koniec inauguracyjnej przejażdżki sezonu 2024. W domku licznik pokazał 60 km i to było dobre.

Plany na rok 2024 są widoczne już w całej okazałości u mnie na stronie, a kilometrowo to tradycyjnie – 1000 km miesięcznie będzie mnie bardzo cieszyło :-)

Życzę Wam i sobie w 2024 roku szerokości, wiatru w plecy i niech noga zawsze podaje!





Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
100.00 km 0.00 km teren
04:08 h 24.19 km/h:
Maks. pr.:53.00 km/h
Temperatura:5.0
Podjazdy:872 m

NARUSA

Czwartek, 28 grudnia 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Gronowo Górne-Kamiennik Wielki-Nowe Monasterzysko-Rucianka-WIelkie Wierzno-Frombork-Narusa-Pogrodzie-Tolkmicko-Suchacz-Łęcze-ELBLĄG

MAPA

GALERIA




Na tej trasie definitywnie spaliłem całą nadwyżkę kaloryczną związaną ze świętami :-)) I nawet obiad w Narusie oparty o duże ilości makaronu tego nie zmienił. Do Fromborka miałem wiatr w plecy i średnią 27 km/h. Potem już tak nie było różowo - i dobrze - a na zakończenie postanowiłem dokonać samozaorania robiąc znienawidzony podjazd wyjazdowy z Suchacza w kierunku Elbląga i jeszcze dorzucić do tego zdobycie Łęcza. 

Tam poczułem, że mam dość i odpoczywałem dość długo, robiąc mało udane fotki Księżyca - to nie to co wczoraj, chociaż nadal pełnia. 

Leśna Przystań w Narusie - bo to ona była celem tej wycieczki - prezentuje się okazale, restauracja działa, hotel także a domki można wynajmować. My zaś możemy tam zajrzeć np. podczas środowych latareczek ;-) 

Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
73.00 km 2.00 km teren
03:18 h 22.12 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:0.0
Podjazdy:290 m
Rower:BOCAS

ŚRODOWE LATARECZKI - BARZYNA, JEZIORO

Środa, 27 grudnia 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Jelonki-pochylnia Jelenie-pochylnia Oleśnica-Śliwica-Barzyna-Rychliki-Wysoka-Stare Dolno-Brudzędy-Zwierzno-Markusy-Jezioro-Karczowiska Górne-ELBLĄG

MAPA

GALERIA




Ostatnie latareczki roku 2023 miałem zaszczyt poprowadzić w zastępstwie Krzyśka, który z kolei zastępuje w tej roli Marka, ale nie mnie ;-) Tak, to nieco skomplikowane :-)) Krzyś narysował trasę z której ja wyrzuciłem bruk na odcinku pochylnia Kąty-Śliwica - sorry, ale chyba nikt nie miał fula, za to Sylwia miała szosę ;-) - i dla jej roweru dorzuciłem dużo dobrych asfaltów modyfikując zupełnie końcówkę trasy. 

Jak to na latarkach, grupa się nie oszczędzała, ogień szedł zwłaszcza na odcinku do pochylni, potem tempo już się nieco uspokoiło. W jeździe towarzyszył nam Księżyc w pełni, co wyglądało pięknie, może poza szybko lecącym w dół wskazaniem termometru na kierownicy roweru. Na końcówce trasy w Elblągu mieliśmy już -0,8 stopnia i deski na Moście Niskim nad rzeką Elbląg już były białe i śliskie. W grupie mieliśmy gościa ze Starogardu Gdańskiego, który w Zwierznie odbił na Gronowo Elbląskie gdzie wsiadł do pociągu. 

Atrakcjami turystycznymi na trasie był podsunięty przez Andrzeja pałac w Barzynie należący - jak pisze nieoceniony Lech Słodownik w swojej monumentalnej książce ,,Dawne wsie pasłęckie i elbląskie" do: ,,Paula i Otto Franckenstein a następnie do Gerda i Marii von der Groeben. Dzisiaj pałac jest wystawiony przez gminę Rychliki do sprzedaży, ale nie ma szczęścia do nabywców. Po wojnie do około 1990 roku był zamieszkiwany przez kolejnych kierowników i pracowników PGR Barzyna. Można powiedzieć,  że ,,pałac stał dotąd, dopóki mieszkali w nim ludzie". Po wojnie PGR, po 1990 w gestii Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pałac znajduje się już w całkowitej ruinie". 

Poza tym zatrzymaliśmy się na dlużej w Jeziorze przy niebieskim moście nad Tiną, który w świetle księżyca wyglądał ... tajemniczo, zagadkowo, nie niebiesko,  inaczej, pięknie. Vide galeria. 

Potem to już zostało tylko odstawić Sylwię do domu, skoro lecieliśmy przez jej miejscowość i zrobić fotkę końcową przy napisie ELBLĄG, tak żeby pomysłodawca trasy myślał, że nic nie było zmieniane :-)))

Dzięki za wspólne kręcenie i ogarnięcie nie takiej prostej trasy.

A w ogóle to Maro wracaj, a Krzyś zdrowiej!




Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
61.00 km 0.00 km teren
02:51 h 21.40 km/h:
Maks. pr.:53.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy:484 m
Rower:BOCAS

ŚWIĄTECZNE SPALANIE KALORII

Wtorek, 26 grudnia 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Kamionek Wielki-Suchacz-Kadyny-Tolkmicko-Pogrodzie-Huta Żuławska-Zajączkowo-Ogrodniki-ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Pierwszego dnia świąt się je, drugiego dnia świąt się je...dzie :-)). Jedzie na rowerze! 5 osób zgodziło się z tym twierdzeniem i oderwało się od mniej lub bardziej zastawionych świątecznych stołów, aby zrobić mała rundkę po Wysoczyźnie Elbląskiej. Celem wycieczki było tytułowe spalanie kalorii na urozmaiconej, interwałowej trasie a przy okazji szukanie śladów zimy - wszak kalendarz nie kłamie. 

Jedyne i bardzo skromne płaty śniegu dostrzegliśmy w okolicach  - klasycznie - Milejewa, czy na szczytowych partiach Wysoczyzny Elbląskiej. Poza tym popadał trochę na nas deszcz, wiało nam w plecy, z boku i w twarz a wszystko to przy sympatycznej temperaturze +7 stopni. Ekipa w różnym okresie przygotowań do wyzwań roku 2024 radziła sobie raz lepiej, raz gorzej na obiektywnie trudnej trasie. Z sukcesem jednak wszyscy razem osiągnęliśmy Elbląg. 

A teraz ze spokojem ducha można wrócić z powrotem w ciacha, mięsa i takie tam inne świąteczne wynalazki ;-)  Bo żeby życie miało smaczek - raz pierniczek, raz serniczek :-))

Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
59.00 km 0.00 km teren
02:47 h 21.20 km/h:
Maks. pr.:37.00 km/h
Temperatura:3.0
Podjazdy:158 m
Rower:BOCAS

ŚRODOWE LATARECZKI - STACJA POMP OSŁONKA

Środa, 20 grudnia 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Kazimierzowo-Kępki-Nowinki-Kępiny Małe-Osłonka-Marzęcino-Orliniec-Solnica-Jazowa-Kępki-Kazimierzowo-Helenowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA




Na latareczki wziąłem dzisiaj nominalnie najgorszy rower, chociaż wykonujący na co dzień najcięższą pracę. Bo miały być płyty, bo padało ostatnie dwa dni, bo Kristofer zaplanował odcinek specjalny Kępki - Kępiny Małe :-) A do tego miało padać także i dzisiaj. 

Ostatecznie nie padało (tylko tak symbolicznie z 2x), odcinka specjalnego nie było i zostały tylko zalane i zabłocone płyty między dawną przeprawą promową na Nogacie w Kępinach Małych a stacją pomp Osłonka. 

I tam jechaliśmy powoli, a tak to była dynamiczna, prawie cały czas  z wiatrem w plecy - pomimo wielu zmian kierunku jazdy - jazda. Pierwotna mapa trasy uległa całkowitemu przeobrażeniu, jak pokonaliśmy Kanał Panieński przez stację pomp Osłonka i ruszyliśmy na Marzęcino. 

Potem były dalsze zmiany trasy i tak to wyszło prawie 60 km. Pyszna jazda przed świętami, przed snem i w ramach aktywnej regeneracji po trudach pracy siedzącej. 

Teraz czas trochę poświętować, ale w drugi dzień świąt od stołów nie zapomnijcie się oderwać.  

Podziękowania dzisiejszej ekipie za wspólną jazdę i pogaduchy :-)



Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
88.00 km 20.00 km teren
04:41 h 18.79 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:1.0
Podjazdy:232 m

GRUDNIOWE PĄCZKI

Niedziela, 10 grudnia 2023 · | Komentarze 4

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Lubstowo-Świerki-Nowy Staw-Lubieszewo-Tuja-Nowy Dwór Gdański-Kmiecin-Solnica-Jazowa-Kępki-Nowakowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Osiemnasta wizyta w nowostawskiej cukierni Jędruś oznacza, że te wycieczki - będące od lat nieformalnym końcem mojego sezonu rowerowego – wchodzą w pełnoletność. Czyli na spokojnie będzie można za rok zadbać o konkretne, legalne już, dodatki do słodkości ;-)

Przy napisie ELBLĄG na Starym Mieście o godzinie 9 spotkało się 21 osób, aby chwilę potem ruszyć w trasę po Żuławach Wiślanych w warunkach pierwszego pełnego dnia odwilży. Temperatura wskazywała przyjemne +1,4 stopnia i co najważniejsze, w prognozie nie było żadnych opadów deszczu, który mógłby nam zrobić Armagedon na trasie wycieczki. Do tego wiało nam w plecy i tak to można było podróżować.

W grupie mieliśmy super gościa z Grudziądza Lecha Flaczyńskiego, finiszera kilku ultramaratonów, rocznik – uwaga – 1948 ! Szacun i zazdrość wielka. Nie darmo mówią, że ultrasi są jak wino. Im starsi, tym lepsi. Lecha będzie można podziwiać i kibicować mu już podczas najbliższego Maratonu Elbląskiego 15-16 czerwca 2024 r.

Elbląg opuściliśmy ulicą Nizinną i tunelem pod S7 szybko znaleźliśmy się we Władysławowie. Tutaj wjechaliśmy na starą DK 7 i nią ruszyliśmy w kierunku mostu na Nogacie w Jazowej. Pod naszymi kołami był asfalt, ograniczony jednak na szerokość śniegowo-lodową koleiną. W grupie kilka osób miało opony z kolcami, reszta musiała trochę bardziej uważać.

Kolce najwięcej pracy miały na odcinku Jazowa-Lubstowo, gdzie momentami jechaliśmy po całkowicie zmrożonej jeszcze nawierzchni . Obyło się jednak bez upadków, co dobrze świadczy o technice jazdy nieprzypadkowego jednak grona uczestników tej zimowej, choć jesiennej formalnie, wycieczki.

Od Lubstowa coraz więcej było asfaltu, ograniczonego mniej lub bardziej koleinami. A od DK55 w okolicach Nowego Stawu już całkiem śnieg zniknął z asfaltu. Nie było go także na drogach w Nowym Stawie, gdzie zameldowaliśmy się o godzinie 11:05 i rozpoczęliśmy godzinną fiestę pod znakiem eklerów z budyniem i eklerów z bitą śmietaną oraz pączków w towarzystwie kaw i herbat, bo nazwa imprezy jednak zobowiązuje :-)

W międzyczasie dotarła do nas Patrycja, której data 10 grudnia musiała się pomylić z godziną 10 i o tej porze znalazła się na naszym miejscu zbiórki, skąd my ruszyliśmy o godzinie … 9. Na ale na ciacha się załapała, więc zadowolona powinna być.
Zanim ona przybyła, opuścili nas Sylwek i Roman, których szybciej do Elbląga wzywały niecierpiące zwłoki obowiązki. Nowy Staw inaczej też opuściła Kasia z Gdańska, która zgodnie z planem zadzwoniła sobie po męża, wcześniej do Elblaga przyjeżdżając pociągiem. Taka to pożyje ;-)

Pobyt w Nowym Stawie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem pod figurą Mikołaja i ruszyliśmy w drogę powrotną do Elbląga. Wiatr już nie popychał nas tak fajnie, ale za to nawierzchnia pod kołami rowerów była dobra i bardzo dobra – jak na zimę i odwilż ;-)

Przez Lubstowo dotarliśmy do Tui, skąd do Nowego Dworu Gdańskiego dotarliśmy ścieżką rowerową, zaśnieżoną i ładnie utwardzoną, bardzo wygodną dla wszystkich rowerów. Z Nowego Dworu Gdańskiego przez Rychnowo Żuławskie i Kmiecin pojawiliśmy się ponownie na starej DK7 i tutaj pojawił się pierwszy tego dnia padający na nas śnieg. Padał w ilościach aptekarskich, ale odnotować warto, bo była godzina 13, a w prognozach była mowa o … 16.

Na tym odcinku grupa dostała się pod wpływ silnego wiatru, który porwał peleton na liczne grupki, które dzielnie walczyły z oporem, jaki on stawiał.
W Jazowej grupa podzieliła się i pojechała w trzy strony. Lechu w stronę Malborka na pociąg, albo i nie. Rano przyjechał pociągiem, to teraz może wraca na kołach do swojego miasta? Grupa zasadnicza ruszyła prosto przez Kazimierzowo do Elbląga.

A Andrzej, Zenek, Marek z Braniewa i piszący te słowa ruszyliśmy do Elbląga przez Kępki, Kępę Rybacką i Nowakowo. W tym ostatnim miejscu ponownie trochę na nas popadał śnieg, a na moście nad rzeką Elbląg zauważyliśmy Marcina-Koszmara, który gonił nas tak skutecznie, że my dogoniliśmy jego :-)))

I w piątkę ukończyliśmy tę edycję Grudniowych Pączków na rampie przy zbiegu ulic Mazurskiej i Odrodzenia. Stąd każdy ruszył w sobie znanych kierunkach i tak się ta 18-tka zakończyła.
Podczas Grudniowych Pączków prezentowałem zawsze swoje plany wycieczkowe na nowy sezon. Kiedyś były to wydruki, ale że papier i lasy trzeba oszczędzać, dlatego wydrukom mówię stanowcze NIE i zapraszam Was do mnie na stronę: https://marecki.home.pl/aktualnosci/plan-wycieczek-2023.html

Na jej dole są zaplanowane wycieczki 2024, a MWR na nowy sezon pojawią się na niej niebawem, na pewno pod choinką je znajdziecie ;-)

Dziękuję Wam za dzisiejsze towarzystwo i za wspólne, całoroczne kręcenie kilometrów dookoła komina, jak i w okolicach nieco dalszych. Fajnie, że jeszcze jesteście ze mną i nie trzeba samemu jeździć.  Na szersze podsumowanie tego niesamowitego i nieprawdopodobnie emocjonującego rowerowo roku przyjdzie jeszcze czas, a tymczasem do zobaczenia za tydzień na ostatniej MWR, a kto wtedy nie będzie mógł, to niech nie zapomni o spotkaniu noworocznym i pierwszych kilometrach nowego sezonu 2024 – widzimy się 1 stycznia 2024 r. o godzinie 13:00 na parkingu przy Górze Chrobrego.











Kategoria WYCIECZKI 50-150