INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.91 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI 50-150

Dystans całkowity:50175.00 km (w terenie 5007.50 km; 9.98%)
Czas w ruchu:2350:58
Średnia prędkość:20.95 km/h
Maksymalna prędkość:65.00 km/h
Suma podjazdów:164415 m
Maks. tętno maksymalne:189 (101 %)
Maks. tętno średnie:159 (85 %)
Suma kalorii:770973 kcal
Liczba aktywności:561
Średnio na aktywność:89.44 km i 4h 17m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
89.00 km 80.00 km teren
04:24 h 20.23 km/h:
Maks. pr.:34.00 km/h
Temperatura:-2.0
Podjazdy:277 m

NOWY STAW

Czwartek, 30 listopada 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Rakowo-Lubstowo-Świerki-Nowy Staw-Lubieszewo-Tuja-Nowy Dwór Gdański-Kmiecin-Solnica-Jazowa-Janowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA




Dzień wolny zawsze należy spędzić na rowerze. Jeżeli dnia wolnego nie ma, to też na rowerze. Proste i zrozumiałe :-)))

Ostatnie kilometry listopada wykonałem na dobrze znanej i wręcz banalnej trasie do Nowego Stawu, omówić ważne kwestie związane z Grudniowymi Pączkami, które przypominam, już 10 grudnia.

Dzisiaj ta trasa nie miała nic wspólnego z banałem i znane były tylko miejscowości przez które jechałem. Żuławskie drogi lokalne pokryte były lodem i śniegiem, który sprawiał że czasami nie wiedziałem po czym jechałem. Po kilku kilometrach przyjąłem, że po lodzie i przestałem o tym myśleć :-)

Kluczem do sukcesu tej całej wycieczki – bo przecież mogłem zadzwonić do Jędrusia i załatwić sprawy w 5 minut, a nie w 5 godzin – były opony z kolcami Schwalbe Marathon Winter 26x2,1 cala 240 kolców.

Zaczynają one u mnie 3 zimę i mogę z pełnym przekonaniem je polecić. Pozwalają jechać po lodzie, pozwalają skręcać na lodzie, wreszcie pozwalają używać przedniego hamulca na lodzie. Robią niesamowitą robotę. Najtrudniej jest znieść tylko ograniczenia w swojej głowie, jak wiele, wiele zim (jeżdżę całorocznie od 2006 roku) zrobiło się na zwykłych oponach, szumnie nazywanych ,,zimowymi” ;-)

Czy mają wady? Widzę jedną – nie lubią śniegu większego niż parę centymetrów, bo wtedy zapychają się i rower zaczyna tańczyć. Ale dalej trudno o glebę, o ile pod tym śniegiem jest lód. Bez lodu da się rower położyć i na taką pogodę, z dużym śniegiem, lepsze mogą się okazać opony typowo terenowe, z rozbudowanym i rzadkim bieżnikiem. Kolce po dwóch sezonach mają się dobrze, dostrzegłem ubytek 2 sztuk.

Opony na asfalcie ładnie hałasują, ale oczywiście jazda jest możliwa ( a pierwsze 40 km jest wręcz obowiązkowe i zalecane przez Schwalbe, jako proces osadzania kolców w oponie) i tylko nie należy ostro hamować, bo wtedy kolce mogą wylecieć z opony.

Także nie macie już wymówek – kupować, zakładać i przybywać. Nie ma złej pogody na rower, są tylko źle ubrani i wyposażeni rowerzyści :-)

Bez lodu była tylko droga krajowa nr 55 w okolicach Nowego Stawu oraz drogi w granicach tej miejscowości, która ma najwyraźniej firmę dbającą o zimowe utrzymanie. Cała reszta byłam bardziej lub mniej, a najczęściej cała - oblodzona i zaśnieżona. Ruch samochodowy prawie nie istniał, co było bardzo dobre bo zmniejszało ryzyko.

Najbardziej upierdliwy odcinek to była stara 7 w Kazimierzowie, którą zaczynałem wycieczkę. Wąska koleina pokryta była nieregularnym lodem, który wprowadzał rower w lekkie bujanie i było czuć pracę kolców. A że jechałem z wiatrem, to była pokusa rozwinąć normalną prędkość przelotową. Nie zrobiłem tego ;-)

Drugi odcinek to droga techniczna wzdłuż S7 od Solnicy do Jazowej w drodze powrotnej. Tam był tylko jeden, może dwa ślady opon samochodowych i w tej wąskiej koleinie wyszło, ile mi brakuje umiejętności w technice jazdy. Było dużo śniegu, mało lodu i było … trudno nie zahaczyć o jej krawędź. Ale nie trwało to długo.

Widok Elbląga powitałem z zadowoleniem, bo jednak ręce od nadmiernego ściskania kierownicy nieco bolały. Nie jest łatwo wykorzenić stare przyzwyczajenia …






Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
66.00 km 7.00 km teren
03:15 h 20.31 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:-1.0
Podjazdy:485 m

ŚRODOWE LATARECZKI - LOTNICY, ŚWIĘTY KAMIEŃ

Środa, 22 listopada 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Ogrodniki-Zajączkowo-Pogrodzie-CHojnowo-Nowy Wiek-Tolkmicko-Kadyny-Kamionek Wielki-ELBLĄG

MAPA

GALERIA

GALERIA MARIO


Ja czułem, że to będzie dobra fota. Ale to wyszła zjawiskowa fota miesiąca :-) Dzięki Kris za pozowanie!


Rzutem na taśmę udało się zrealizować środowe latareczki przed dzisiejszym melanżem pogodowym. Na szybkiej, bardzo asfaltowej i twardej trasie - zupełnie nie spod znaku Kristofera - kręciło korbami 16 osób.

Zajrzeliśmy na miejsce katastrofy lotniczej w lesie za Tolkmickiem (Nowy Wiek) oraz na Święty Kamień w Zalewie Wiślanym. Powrót pod wiatr DW 503 w temperaturze lekko poniżej zera był końcową ,,atrakcją" wycieczki.

Brawo Wy! 






Dane wyjazdu:
57.00 km 5.00 km teren
03:38 h 15.69 km/h:
Maks. pr.:29.00 km/h
Temperatura:1.0
Podjazdy:144 m
Rower:BOCAS

MWR#77 JEZIORKO NAD NOGATEM

Niedziela, 19 listopada 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Jegłownik-Ząbrowo-Letniki-Kaczynos Kolonia-Stare Pole-Fiszewo-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA




Listopadowa jazda w ramach Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR) prowadziła nad Nogat, gdzie za miejscowością Ząbrowo odwiedziliśmy małe jeziorko w lesie. Pogodowych zapowiedzi pierwszego w tym sezonie śniegu nie przestraszył się peleton 34 osób.

Nasza jazda rozpoczęła się nad rzeką Elbląg w centrum elbląskiej starówki i przez ulicę Strażniczą i Nizinną szybko znaleźliśmy się poza miastem. Tutaj poczuliśmy ładny wiatr w plecy, co pomagało bo temperatura na poziomie +1 stopnia nie rozpieszczała.

Pierwszy dłuższy postój grupa zrobiła w Jegłowniku, przez który jechaliśmy po raz pierwszy po asfalcie, który zastąpił starą nawierzchnię z płyt betonowych na osiedlowych uliczkach.

Chwilę potem dla odmiany nasze dwukołowce jechało po polnej drodze gruntowej i taka mieszanka nawierzchni utrzymywała się do samego jeziorka nad Nogatem. Po drodze wystąpił jeszcze bruk i trylinka oraz leśna gruntówka.

Główny postój nastąpił właśnie w tym miejscu, gdzie nadszedł czas na tradycyjne wsparcie energetyczne w postaci słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg, obchodzącej w tym roku swoje 50-lecie.

Była też okazja do zrobienia zdjęć tego mało znanego miejsca, które w latach swojej świetności było kąpieliskiem na które przyjeżdżali autobusami mieszkańcy Malborka. Teraz jeziorko mocno zarosło trzciną i stanowi ostoję dla zwierząt z których najbardziej widoczną działalność prowadzą bobry.

Po odpoczynku zaczęła się droga powrotna. Prowadziła ona przez Stare Pole, gdzie z konieczności zatrzymaliśmy się na dłużej, aby wymienić dwie dętki, które poddały się żuławskim drogom.

Tutaj też wspólną jazdę z grupą zakończyła najmłodsza, 10 letnia rowerzystka, która ze swoimi rodzicami wróciła indywidualnie do Elbląga. W Starym Polu pojawił się też zapowiadany w prognozach śnieg, ale były to ilości aptekarskie.

Stare Pole opuściliśmy przez indywidualnie uruchamiany ,,na żądanie” przejazd kolejowy; taką miejscową ciekawostkę. Dalsza droga prowadziła przez Fiszewo, Gronowo Elbląskie i Karczowiska Górne. Peleton jechał pod wiatr, ale nie miał on takiej siły jak miesiąc temu podczas powrotu z Surowego.

Cała grupa zjawiła się po prawie 5 godzinach wycieczki na rondzie Bitwy Warszawskiej. Tutaj uczestnikom biorącym udział w konkursie ,,Aktywny uczestnik MWR” zostały podstemplowane książeczki turystyki kolarskiej PTTK i wycieczka się zakończyła.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na ostatniej w tym roku odsłonie Miejskich Wycieczek Rowerowych widzimy się 17 grudnia. Przejedziemy się wzdłuż Kanału Modrego a naszą jazdę zakończymy w Hali Sportowo-Widowiskowej na ulicy Grunwaldzkiej, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs na najbardziej aktywnego rowerzystę (aktywną rowerzystkę) MWR w roku 2023.





Dane wyjazdu:
77.00 km 0.00 km teren
03:11 h 24.19 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:2.0
Podjazdy:221 m
Rower:BOCAS

ŚRODOWE LATARECZKI - CMENTARZ 11 WSI

Środa, 1 listopada 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLAG-Jazowa-Solnica-Orliniec-Powalina-Nowy Dwór Gdański-Żelichowo-Tujsk-Marzęcino-Kępki-Kępa Rybacka-Nowakowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Prawie dwa miesiące nie byłem na latareczkach, więc czas był najwyższy nadrobić to karygodne zaniedbanie. Wycieczka 1 listopada musiała prowadzić śladem nekropolii, a na Żuławach Wiślanych takich obiektów nie brakuje.

Andrzej, pomysłodawca trasy i prowadzący grupę 17 osób, które nie wystraszyły się ciemności i niskiej temperatury – w okolicach Marzęcina zaledwie +2 – poszedł jednak nieco na łatwiznę, bo zamiast zaplanować jazdę przez 11 wsi z cmentarzami, zawiózł nas do Żelichowa na Cmentarz 11 Wsi. Taki cwaniak :-)))

Może i dobrze, bo by jeszcze z tego wyszła jazda do samego rana. Poza tym zajrzeliśmy na nowodworski dworzec kolei wąskotorowej oraz zatrzymaliśmy się na dłużej przy dawnej śluzie w Marzęcinie. W obu tych miejscach, a także w Żelichowie Andrzej wcielił się w rolę przewodnika i zapoznał nas z ciekawostkami.

Wycieczka zakończyła się na rampie przy skrzyżowaniu ulic Mazurskiej i Odrodzenia. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, bo to klasyczne miejsce kończenia/rozpoczynania różnych wycieczek. Ale Andrzej zrobił nam w tym miejscu mały egzamin z treści, które przekazywał nam podczas postojów. I to już klasyczne nie było ;-).

Pokonaliśmy tego wieczoru dobre 70 km i solidnie zmęczeni, ale i dotlenieni oraz przeegzaminowani z ulgą dotarliśmy do swoich domków. Z uwagi na końcowy sprawdzian wiedzy sądzę, że na latarkach pod przewodnictwem Andrzeja nieprędko się pojawię :-)))

Marek wracaj!!!





Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
68.00 km 0.00 km teren
04:03 h 16.79 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy:312 m
Rower:BOCAS

MWR#76 SUROWE CEGŁY

Niedziela, 8 października 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bogaczewo-Zielony Grąd-Pasłęk-Gołąbki-Surowe-Pasłęk-Krosno-Drużno-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA





Za nami pierwsza jesienna jazda w ramach Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR). Ciepło ubrany peleton 38 osób pedałował z wiatrem i pod wiatr do wsi Surowe za Pasłękiem. Znajduje się tam manufaktura cegieł suszonych na słońcu i to ona była celem naszej wycieczki.

Wycieczka rozpoczęła się na rondzie Bitwy pod Grunwaldem i pierwsze 30 km trasy przez Bogaczewo i Pasłęk jechało się wybornie, z wiatrem i bez większego wysiłku. Zatrzymaliśmy się nad jeziorkiem w pasłęckim Parku Ekologicznym im. Stanisława Pankalli. Tutaj dołączył do nas Pan Janusz Otręba, znany pasłęcki społecznik i turysta rowerowy.

Przybliżył on nam historię wybitnego specjalisty od tradycyjnych metod budownictwa dr inż. Ryszarda Jurkiewicza, który od roku 1991 prowadził własną firmę BTM dr Jurkiewicz, specjalizującą się w ochronie obiektów przed wilgocią oraz naturalnym budownictwem z użyciem gliny.

Organizował także wiele przedsięwzięć przywracających tradycyjne budownictwo z materiałów naturalnych, głównie z gliny, czego przykładem jest budynek z gliny bitej w Parku Ekologicznym w Pasłęku, który z bliska obejrzeliśmy.

Z parku ruszyliśmy bocznym asfaltem przez Gołąbki i Rogajny w kierunku Surowego, które wyłoniło się nam po paru kilometrach. Tutaj obejrzeliśmy przez płot widoczną z drogi wytwórnię cegły i suszące się na paletach cegły.

I tak to byliśmy na półmetku 60 km trasy. Za nami był łatwiejszy odcinek, teraz czekały na nas zmagania z silnym, północno-zachodnim wiatrem. Był to więc dobry moment na rozdanie słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg, obchodzącej w tym roku swoje 50-lecie. Z takim wsparciem energetycznym można było zaczynać jazdę pod wiatr.

Droga powrotna wiodła przez Pasłęk, Krosno i Węzinę. Największe podmuchy wiatru odczuwaliśmy na płaskich jak stół Żuławach Wiślanych, krainie słynącej z tego typu zjawisk. Dłuższy postój zrobiliśmy w Węzinie, gdzie uczestnikom biorącym udział w konkursie ,,Aktywny uczestnik MWR” zostały podstemplowane książeczki turystyki kolarskiej PTTK.

Nasza jazda momentami toczyła się z prędkością 11km/h, bo na więcej warunki nie pozwalały. Uczestnicy jednak radzili sobie doskonale i cała grupa w komplecie zjawiła się po prawie 6 godzinach wycieczki w miejscu, gdzie nasza trasa się rozpoczęła, czyli na rondzie Bitwy pod Grunwaldem.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej odsłonie Miejskich Wycieczek Rowerowych widzimy się 19 listopada. Odwiedzimy małe jeziorko nad Nogatem.





Dane wyjazdu:
85.00 km 18.00 km teren
04:14 h 20.08 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:28.0
Podjazdy:291 m
Rower:BOCAS

NIEZNANE ŻUŁAWY WIŚLANE

Środa, 27 września 2023 · | Komentarze 2

Trasa: KĄTY RYBACKIE-Kobyla Kępa-Sztutowo-Grochowo-Rybina-WIśniówka-Szkarpawa-Nowy Dwór Gdański-Kmiecin-Solnica-Jazowa-Janowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA 


Stoję sobie przy ujściu Wisły Królewieckiej do Zalewu Wiślanego


Wbrew pozorom sa jeszcze miejsca, gdzie mój rower się nie pojawił. Jednym z nich był odcinek wzdłuż Wisły Królewieckiej od mostu Czterech Pancernych w Szutowie przez Groszkowa, Grochowa i inne takie tam fasolki :-)) Spójrzcie na mapę  i wszystko będzie jasne. 

Drugim zaś odcinkiem specjalnym był etap Świerżnica-Wiśniówka wzdłuż Szkarpawy. Kiedyś próbowałem zrobić go od Wiśniówki, ale nie wyszło, teraz od drugiej strony poszło gładko. Gładko po trawie i płytach ;-)

A potem to już było spokojne asfaltowe patataj do Wiktorówki w Bażantarni, gdzie wtorkowe latareczki w środę właśnie wymyśliły sobie ogniskową integrację i szybko zjechały z trasy. Z mojej strony to wyglądało jak dezintegracja, bo zmęczony byłem okrutnie trudami szkolenia, jak i wspinaczką rowerem z pełnymi sakwami do Bażantarni :-))

Wypoczywałem więc z nogami na rowerze i przyglądałem się ludziom ...


Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
90.00 km 30.00 km teren
04:42 h 19.15 km/h:
Maks. pr.:37.00 km/h
Temperatura:24.0
Podjazdy:425 m
Rower:BOCAS

MIERZEJA WIŚLANA ODN

Wtorek, 26 września 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Nowy Dwór Gdański-Tujsk-Rybina-Sztutowo-Kąty Rybackie-Krynica Morska-KĄTY RYBACKIE

MAPA

GALERIA





Szkolenia z prowadzenia wycieczek rowerowych to zawsze fajna sprawa, w otoczeniu ciekawych ludzi i na łonie pięknej przyrody. Dzisiaj doszła jeszcze do tego perfekt pogoda.  Idealne połączenie pasji i pracy ;-) Dziękuję grupie za wspólne kręcenie korbami na trasie z Kątów Rybackich na Wielbłądzi Garb i z powrotem.




Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
140.00 km 5.00 km teren
06:32 h 21.43 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:24.0
Podjazdy:669 m
Rower:BOCAS

GDAKOWO

Sobota, 23 września 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Lubstowo-Lasowice Wielkie-Malbork-Sztum-Dąbrówka Pruska-Gdakowo-Mikołajki Pomorskie-Dzierzgoń-Święty Gaj-Krzewsk-ELBLĄG

MAPA

GALERIA 




Gdakowo i Sztum to były najważniejsze cele tej jazdy. Do tego doszły Malborskie Morsy i pływanie byle czym i byle jak oraz ,,wywiad środowiskowy" poświęcony nocnemu biegowi Komtura Dzierzgońskiego. Elbląg był reprezentowany na obywdu imprezach ;-)




Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
82.00 km 0.00 km teren
03:28 h 23.65 km/h:
Maks. pr.:38.00 km/h
Temperatura:12.0
Podjazdy:551 m
Rower:BOCAS

PĄCZKI RAFIEGO, McDONALD`s MARECKIEGO :-))

Czwartek, 7 września 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Ogrodniki-Milejewo-Majewo-Młynary-Pasłęk-Krosno-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

MAPA

I tak to projekt 50 wycieczek długości co najmniej 50 km nieprzypadkowo powiązany z nadchodzącymi 50 urodzinami dobiegł końca. Na ostatniej trasie nie mogło zabraknąć najwierniejszego druha tysięcy moich kilometrów, księżycowego Roberto :-)

Pojechaliśmy o poranku do Pasłęka na pączki Rafiego poprawione jagodziankami oraz odwiedziliśmy nowy MC nieopodal starej DK 7. Menu śniadaniowe weszło jak marzenie, ale kawa lepsza jest na Orlenach ;-) Największe wrażenie wywołała u nas ... łazienka, gdzie wszystko jest na czujniki zbliżeniowe i nawet umywalki nie wyglądają jak umywalki. 

Roberto na trasie


Wiatraki Majewa za stylowymi mgło-chmurami







Dane wyjazdu:
64.00 km 0.00 km teren
03:43 h 17.22 km/h:
Maks. pr.:54.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy:505 m
Rower:BOCAS

To tu, to tam po Elblągu+

Środa, 6 września 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jagodnik-Stoboje-Gronowo Górne-Elbląg

MAPA

GALERIA





Nieprawdopodobnie ciekawą trasę zaproponował dzisiaj Andrzej podczas latarkowego wtorku w środę. Przymyślaną i sprawdzoną w każdym aspekcie, łącznie z opowiadaną z przewodnicką swobodą historią dworu w Zajeździe na ulicy Witkiewicza. Nawet zachód słońca mu się podporządkował i pokazał wtedy, kiedy powinien ;-)

I tylko jego  gleba na piasku pod koniec wycieczki zepsuła nieco nastrój. Na szczęście szlifowanie asfaltu było delikatne i obyło się bez poważniejszych konsekwencji.

Dzięki wszystkim za wspólne kręcenie.