INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 301.707 kilometrów, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.93 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

MIEJSKIE WYCIECZKI

Dystans całkowity:5337.00 km (w terenie 331.00 km; 6.20%)
Czas w ruchu:318:09
Średnia prędkość:16.52 km/h
Maksymalna prędkość:56.00 km/h
Suma podjazdów:13175 m
Maks. tętno maksymalne:181 (95 %)
Maks. tętno średnie:141 (74 %)
Suma kalorii:14401 kcal
Liczba aktywności:103
Średnio na aktywność:51.82 km i 3h 12m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
36.00 km 0.50 km teren
02:14 h 16.12 km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:0.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#24-ŻUŁAWSKA GÓRA

Niedziela, 4 marca 2018 · | Komentarze 4

Trasa: ELBLĄG-Helenowo-Wikrowo-Jegłownik-Mojkowo-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA ( z opisem)


Film dzięki uprzejmości Łukasza Jatkowskiego (LUKE_HS)





Trzecia tegoroczna edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych prowadziła ponownie na Żuławy Wiślane, gdzie w okolicy wsi Błotnica wnosi się najwyższe wzniesienie Żuław Elbląskich, czyli Żuławska Góra.

W jej organizację zaangażowany był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur, Urząd Gminy w Elblągu i Salon Rowerowy Wadecki.

Ostatnia zimowa – mam nadzieję - Miejska Wycieczka Rowerowa dotarła do najwyższego punktu Żuław Elbląskich o nazwie Żuławska Góra, wznoszącego się 11,3 metra nad poziom morza. 31 osób, które pojawiły się na starcie wycieczki na placu katedralnym nie wystraszyło się lekko prószącego śniegu, lekko zachmurzonego nieba i lekkiego mrozu. Przed ruszeniem w trasę rozdane zostały książeczki turystyki kolarskiej PTTK nowym uczestnikom.

Książeczki są potrzebne do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami, który będzie rozstrzygnięty w grudniu bieżącego roku. To była ostatnia szansa na ich zdobycie w tym roku i wzięcie udziału w konkursie.
Ulica Żuławska wyprowadziła nas z miasta, obejrzeliśmy solidnie już zaawansowaną budowę wiaduktu nad drogą S7 i przez Helenowo dotarliśmy do Wikrowa. Tutaj czekała na nas mała niespodzianka, bo mocno zniszczona droga na odcinku do Jegłownika została nieco wyrównana i jeździ się teraz nieco lepiej. Krótki postój zrobiliśmy przy dobrze znanym kościele w Jegłowniku.

Jadąc dalej przekroczyliśmy drogę krajową nr 22 i skierowaliśmy się w kierunku Gronowa Elbląskiego. Za mostem na rzece Fiszewce zjechaliśmy z asfaltu i lekko ośnieżoną drogą z płyt betonowych ruszyliśmy po wale przeciwpowodziowym Fiszewki w kierunku stacji pomp Mojkowo. Po naszej prawej stronie wyraźnie było widać wznoszący się garb terenowy, którego kumulację stanowiła Żuławska Góra. Po minięciu stacji pomp zatrzymaliśmy się i Leszek Marcinkowski – przewodnik i prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej w kilku zdaniach zapoznał nas z historią tego miejsca.

Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia na tle Żuławskiej Góry czekał na nas krótki, 500 metrowy, terenowy odcinek specjalny. Pocięta koleinami gruntowa droga dojazdowa na pola nie była najłatwiejszą nawierzchnią, ale jazdę ułatwił mróz, który utwardził nawierzchnię tak skutecznie, że nikt nie musiał prowadzić roweru – czego się obawiałem.

Chwilę potem wjechaliśmy na drogę z płyt betonowych, która ciekawie meandrując wzdłuż kanału melioracyjnego obsadzonego licznymi wierzbami doprowadziła nas do przejazdu kolejowego w Gronowie Elbląskim.
Tutaj zatrzymaliśmy się przy sklepie aby uzupełnić zapasy i to była też dobra okazja do rozdania słodkiego wsparcia energetycznego. Jak się potem okazało – nie było to ostatni poczęstunek na trasie.

Z Gronowa Elbląskiego ruszyliśmy na Jasionno i na charakterystycznym skrzyżowaniu za tą wsią głos ponownie zabrał Leszek Marcinkowski. Staliśmy bowiem w miejscu gdzie do 1945 roku przebiegała linia kolejowa Elbląg-Olsztynek, która została rozebrana i wywieziona przez wojska radzieckie.

Po zapoznaniu się z tą ciekawostką pozostało nam odwiedzić świetlicę wiejską w Karczowiskach Górnych, gdzie zaplanowane było pieczętowanie książeczek turystyki kolarskiej potwierdzających udział na tej wycieczce. Niespodziewanie dla nas zostaliśmy przyjęci i ugoszczeni przez sołtysa Karczowisk Górnych Adama Becmerowicza. Czekała na nas kawa, herbata, ciasta a nawet bigos przygotowany w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet. Jako że brały udział w wycieczce cztery rowerzystki każda z nich otrzymała prezent w postaci czekolady i drobnego upominku kosmetycznego. Bardzo dziękujemy!

Po tej miłej niespodziance kilka kilometrów zostało nam do Elbląga, które sprawnie przejechaliśmy wjeżdżając do miasta ulicą Warszawską. Przed mostem na rzece Elbląg Miejska Wycieczka Rowerowa została zakończona.

Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Bogdanowi Uhrynowi z biura podróży Variustur za wsparcie sponsorskie. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę.

Na następną jazdę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już 8 kwietnia 2018 roku.




Dane wyjazdu:
39.00 km 5.00 km teren
02:24 h 16.25 km/h:
Maks. pr.:27.00 km/h
Temperatura:2.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#23-STRZELNICA w WĘŻOWCU

Niedziela, 18 lutego 2018 · | Komentarze 4

Trasa: ELBLĄG-Kazimierzowo-Bielnik II-Kępki-Stobna-Kępiny Małe-Wężowiec-Kępiny Małe-Kępki-Bielnik II-Bielnik I-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)

Film dzięki uprzejmości Łukasza Jatkowskiego (LUKE_HS)






Druga tegoroczna edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych prowadziła do żuławskiej wsi Wężowiec, gdzie rowerzyści mieli okazję zobaczyć kameralną strzelnicę.

W jej organizację zaangażowany był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur i Urząd Gminy w Elblągu.

Prawdziwie zimowa aura ze śniegiem, lodem i niską temperaturą nie odstraszyła44 osób, które pojawiły się na starcie wycieczki na placu katedralnym. Przed ruszeniem w trasę rozdane zostały książeczki turystyki kolarskiej nowym uczestnikom i tym, dla których zabrakło ich w styczniu, podczas pierwszej w tym roku Miejskiej Wycieczki Rowerowej.

Książeczki są potrzebne do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami, który będzie rozstrzygnięty w grudniu bieżącego roku. Ostatnia szansa na ich zdobycie będzie w marcu, podczas wycieczki na Żuławską Górę.
Do Wężowca grupa dotarła szybko i sprawnie - już po nieco ponad godzinie od startu - i przy strzelnicy nastąpiła dłuższa przerwa podczas której można było napić się gorącej herbaty, zjeść batonika i zrobić zdjęcia jednostanowiskowej strzelnicy myśliwskiej pozostającej pod opieką koła łowieckiego ,,Żuławy ‘’ z Nowego Dworu Gdańskiego.

Jadąc dalej zatrzymaliśmy się w samej wsi na ciekawym konstrukcyjnie moście nad kanałem melioracyjnym o którym kilka słów powiedział obecny podczas naszej wycieczki Leszek Marcinkowski – przewodnik i prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej.
Z każdym dalszym kilometrem jazda stawała się coraz trudniejsza z uwagi na występujące oblodzenie drogi z płyt betonowych i konieczność jazdy w śniegowo-lodowych koleinach. Warto dodać, że jednym z celów Miejskich Wycieczek Rowerowych jest doskonalenie techniki jazdy na rowerzei trzeba przyznać, że na tej wycieczce można było się sporo w tej kwestii nauczyć.

Nie zapomnieliśmy jednak, że jedziemy wzdłuż rzeki Nogati dwukrotnie weszliśmy na wał przeciwpowodziowy zobaczyć rzekę w zimowej szacie lodu i śniegu. Po dwóch kilometrach dotarliśmy do miejsca dawnej przeprawy promowej na Nogacie między Kempinami Małymi a Kępinami Wielkimi. Obecnie po promie ,,Wacław’’ nie ma śladu i nic nie wskazuje, aby ta atrakcja turystyczna i ciekawostka techniczna miałaby się szybko pojawić.

Dalsza jazda między Kępinami Małymi a Kępkami to drugi tego dnia odcinek specjalny, gdzie po odcinku nowego asfaltu mieliśmy pod kołami topniejący śnieg, lekkie błoto, trochę lodu, starego asfaltu. Spokojna jazda doprowadziła nas bez strat do Kępek, skąd przez Bielnik II boczną drogą dojechaliśmy do Bielnika I.
Stąd pozostało nam wjechać do Elbląga ulicą Radomską i Stawidłową, gdzie w Miejscu Odpoczynku Rowerzystów (MOR) GreenVelo nastąpił koniec wycieczki i podstemplowanie książeczek turystyki kolarskiej PTTK.

Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Bogdanowi i Szymonowi Uhrynowi z biura podróży Variustur za wsparcie sponsorskie. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę. Na następną jazdę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już 3 marca 2018 roku.




Dane wyjazdu:
48.00 km 8.00 km teren
02:37 h 18.34 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:2.0
Podjazdy:200 m
Rower:BOCAS

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#22-NOWA DROGA DO PRZYBYŁOWA

Niedziela, 7 stycznia 2018 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Pagórki-Przybyłowo-Huta Żuławska-Milejewo-Piastowo-Dąbrowa-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)



54 osoby :-).  W styczniu !


Imponująco i bardzo okazale przebiegła inauguracja w Elblągu sezonu rowerowego A.D. 2018. Siódmego stycznia na pierwszą w tym roku Miejską Wycieczkę Rowerową przyjechały bowiem aż 54 osoby! W jej organizację zaangażowany był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur i Urząd Gminy w Elblągu.


Zimowa z daty, a faktycznie wiosenna aura sprzyjała spokojnemu kręceniu korbami na trasie po Wysoczyźnie Elbląskiej w kierunku wsi Przybyłowo. Naszym celem było obejrzenie nowej drogi leśnej położonej w zeszłym roku przez Nadleśnictwo Elbląg łączącej tą wieś z drogą na Kadyny i Tolkmicko.

Zanim dotarliśmy w centrum Wysoczyzny Elbląskiej mieliśmy okazję zajrzeć do Jeleniej Doliny na rogatkach Elbląga, gdzie przekonaliśmy się, że nie ma tam ani śladu śniegu. Następnie w okolicach Pagórek grupa sprawnie pokonała kilkumetrowy odcinek drogi z płyt betonowych zalany wodą zbierającą się w obniżeniu terenu. Drugim ,,odcinkiem specjalnym’’ było kilkadziesiąt metrów grząskiej nawierzchni w lesie przed Przybyłowem, która nieco zabrudziła nasze rowery, jednak nie uniemożliwiła przejazdu. Doszło w tym miejscu do jednego upadku, który jednak nie skończył się poważną kontuzją.

Przy nowej drodze do Przybyłowa powstało nawet rondo - co wygląda dość zabawnie w środku lasu - które przydało się nam do wykonania grupowego zdjęcia.

Dwa kilometry dalej byliśmy już w Przybyłowie, gdzie grupa chciała uzupełnić zapasy w sklepie. Jako że sklepu w tej miejscowości nie ma, kolejny postój zrobiliśmy w Hucie Żuławskiej. Tutaj był i sklep, i były kaloryczne batoniki dla uczestników wycieczki zapewnione przez sponsora wycieczki Biuro Podróży Variustur.

Po tej dłuższej przerwie pozostało nam przez Milejewo i Piastowo dotrzeć do Elbląga. Popychani sprzyjającym na tym kierunku wiatrem szybko pokonaliśmy kilkanaście kilometrów i w Elblągu-Dąbrowie wjechaliśmy na szlak GreenVelo, którym dotarliśmy do polany z wiatami w Bażantarni.

Przy Miejscu Odpoczynku Rowerzystów (MOR) GreenVelo wycieczka zakończyła się. Pozostało już tylko postawić okolicznościową pieczęć w książeczkach wycieczek kolarskich PTTK, które rozdawane były na starcie wycieczki ( i będą jeszcze dostępne w lutym i marcu).

Gromadzenie pieczątek ma związek z ogłoszonym konkursem, którego szczegóły są widoczne pod adresem MOSiR.

Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Bogdanowi i Szymonowi Uhrynowi z biura podróży Variustur za wsparcie sponsorskie. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę.

Na następną jazdę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już 18 lutego 2018 roku.




Dane wyjazdu:
44.00 km 3.00 km teren
02:26 h 18.08 km/h:
Maks. pr.:51.00 km/h
Temperatura:1.0
Podjazdy:140 m
Rower:BOCAS

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#21-ANIELSKIE RUCHAŃCE

Niedziela, 10 grudnia 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Pomorska Wieś-Borzynowo-Leszczyna-Aniołowo-Bogaczewo-Komorowo Żuławskie-Gronowo Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)





Ostatnia z tegorocznych Miejskich Wycieczek Rowerowych prowadziła śladem kulinarnych atrakcji podelbląskiej wsi Aniołowo.

Aniołowo to najatrakcyjniejsza wieś powiatu elbląskiego, która zdobyła to zaszczytne miano w roku 2006. Prężnie działające na miejscu Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi ,,Aniołowo’’ od tego czasu nie osiadło na laurach i zdobyło wiele innych wyróżnień i nagród. Skorzystaliśmy z okazji, aby odwiedzić anielską świetlicę i skosztować lokalnych specjalności w postaci anielskich ruchańców, czyli smażonych racuchów drożdżowych i diabelskiej kity, czyli lokalnego trunku o budzącej szacunek mocy 65%.

Przed ruszeniem w trasę pierwsze dwadzieścia osób otrzymało drobne paczki z prezentami ufundowane przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

Po tym ,,mikołajkowym’’ akcencie i wspólnej fotografii na niełatwą, interwałową trasę ruszyło z polany z wiatami w Bażantarni 30 osób. Przez ulicę Wschodnią dotarliśmy do ulicy Łęczyckiej i rozpoczęliśmy dalszą jazdę pod górę. Sprzyjał nam wiejący w plecy wiatr, więc dość długi podjazd do Pomorskiej Wsi zaliczyliśmy sprawnie.

Krótką przerwę na odpoczynek w Pomorskiej Wsi - która była najwyżej położonym punktem na trasie naszej jazdy - wykorzystałem na rozdanie czekoladowych batonów przygotowanych przez Biuro Podróży Variustur. 
Dalsze kilometry przez Zalesie i Borzynowo przejechaliśmy przy rzadko ostatnio widzianych promieniach grudniowego słońca. Pozwoliło ono na wykonanie urokliwych zdjęć krawędzi Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej lekko przyprószonych białym puchem.

Za wsią Leszczyna pojawił się dwukilometrowy odcinek gruntowej drogi leśnej, która doprowadziła nas do Aniołowa. Na wjeździe do wsi stoi na środku ronda figura anioła, którą – jak informowali mnie wcześniej gospodarze wsi – należy objechać dwa razy dla anielskiej pomyślności. Tak też zrobiliśmy i wtedy już tylko pozostało nam dotrzeć do budynku świetlicy wiejskiej w centrum Aniołowa.

 Anielskie ruchańce już na nas czekały na talerzach, parzyła się kawa i herbata, a diabelska kita krążyła między nami. Bogata w różnego rodzaju pamiątki świetlica, możliwe także do kupienia przez dobrą godzinę rozbrzmiewała gwarem rozmów elbląskich rowerzystów zadających sporo pytań Pani Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi ,Aniołowo’’ Haliny Cieśla i jej mężowi, sołtysowi Aniołowa, Panu Zbigniewowi Cieśla.

Wszystko co dobre ma niestety swój koniec, także i my w końcu wyszliśmy z ciepłej świetlicy na grudniowe, rześkie powietrze o temperaturze około +1 stopnia. Ponieważ jednak jazda powrotna była już pod wiatr, to nie mieliśmy trudności z rozgrzaniem się na rowerach.
Nie forsując tempa i jadąc spokojnym tempem dotarliśmy z jednym postojem w Komorowie Żuławskim do Elbląga. Na rondzie Kaliningrad Miejska Wycieczka Rowerowa uległa rozwiązaniu i każdy udał się w swoim kierunku. Podsumowując, w trakcie 10 tegorocznych wycieczek 358 uczestników przejechało łącznie 363 km.

Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Bogdanowi i Szymonowi Uhrynowi z biura podróży Variustur za wsparcie sponsorskie. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę.

Na następną jazdę nowej odsłony Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już 7 stycznia 2018 roku.




Dane wyjazdu:
33.00 km 1.00 km teren
02:09 h 15.35 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:3.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#20-NOWE MOSTY NA NOGACIE

Niedziela, 19 listopada 2017 · | Komentarze 3

Trasa: ELBLĄG-Helenowo-Władysławowo-Kazimierzowo-Janowo-Jazowa-Kępki-Bielnik I- Bielnik II-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)



Jesienna aura nie przeszkadza elbląskim rowerzystom w kontynuowaniu sezonu rowerowego. Listopadowa edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych zgromadziła na starcie 35 osób zainteresowanych - poza aktywnym spędzeniem czasu – obejrzeniem nowych mostów na Nogacie w miejscowości Jazowa.

To już dziewiąta w 2017 roku Miejska Wycieczka Rowerowa, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW i Biurem Podróży Variustur. 

Budowa nowej drogi ekspresowej nr 7 w kierunku Gdańska mocno przekształciła krajobraz Żuław Wiślanych. Jednym z większych obiektów są nowe mosty nad Nogatem we wsi Jazowa. Długie na 600 metrów konstrukcje spinające dwa brzegi rzeki Nogat osiągnęły stan surowy i obecnie są wykonywane na nich prace wykończeniowe.

Przed ruszeniem w trasę pierwsze dwadzieścia osób otrzymało opaski odblaskowe z logo TUW oraz mapy Krainy Zalewu Wiślanego ufundowane przez Urząd Gminy w Elblągu.

Zanim dotarliśmy nad Nogat zatrzymaliśmy się w podelbląskim Władysławowie, gdzie w ramach Rowerowego Przystanku powstaje drewniana wiata, ławo-stoły i stojaki rowerowe. Czekała tam na nas liderka Stowarzyszenia IWA Pani Elżbieta Mieczkowska, która opowiedziała nam o planach stowarzyszenia i życząc dobrej jazdy obdarowała nas czekoladami. Wraz z batonami zostały one rozdane pod mostami w Jazowej.

Jadąc dalej – w końcu z wiatrem – mieliśmy okazję podziwiać jesienny Nogat z drogi Jazowa-Bielnik II. Za Bielnikiem II chcąc uchronić się od jazdy po błotnistej nawierzchni płyt i bruku grupa została poprowadzona innym wariantem trasy do Bielnika I.

Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Bogdanowi i Szymonowi Uhrynowi z biura podróży Variustur oraz Urzędowi Gminy w Elblągu za wsparcie sponsorskie. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę.

Na następną jazdę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszamy już 10 grudnia.




Dane wyjazdu:
10.00 km 0.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:9.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

To tu, to tam po Elblągu

Poniedziałek, 6 listopada 2017 · | Komentarze 0

Przyszłoroczne Miejskie Wycieczki Rowerowe będą imprezami z wyraźnym wizerunkiem. Zielonym wizerunkiem :-)





Dane wyjazdu:
38.00 km 4.00 km teren
03:00 h 12.67 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:190 m
Rower:BOCAS

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#19-DĄB HOGO

Niedziela, 22 października 2017 · | Komentarze 4

Trasa: ELBLĄG-Rubno Wielkie-Próchnik-Łęcze-Pagórki-Ogrodniki-Jelenia Dolina-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




Jesienna aura z deszczem wiszącym w powietrzu towarzyszyła październikowej edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych. Mimo to 32 osoby stawiły się na starcie wycieczki prowadzącej w kierunku ukrytego w lasach Wysoczyzny Elbląskiej Dębu Hogo.

To już ósma w 2017 roku Miejska Wycieczka Rowerowa, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW i Biurem Podróży Variustur.

Pomnikowy okaz liczący około 500 lat i mierzący ponad siedem metrów w obwodzie jest rzadko widziany z perspektywy rowerowego siodełka. Wykorzystując obecność w naszym gronie Leszka Marcinkowskiego, przewodnika PTTK i Prezesa Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa dębu i jaka związana jest z tym legenda.

Tym razem nam się udało, chociaż nocne opady deszczu nie sprzyjały płynnej jeździe. Na niełatwą, prowadzącą pod górę trasę przyjechała do Elbląga z Braniewa grupa rowerowa ,,Szybki Struś’’. Niestety, jej najmłodszy członek, 8 letni chłopiec nie dał rady trudom jazdy i w Próchniku grupa zawróciła do Elbląga.

Dalsza trasa wycieczki prowadziła przez Łęcze, gdzie na punkcie widokowym będącym jednocześnie najwyżej położonym punktem na trasie wycieczki uczestnicy otrzymali cukierki ufundowane przez sponsora Biuro Podróży Variustur, który jest nowym sponsorem Miejskich Wycieczek Rowerowych.

Zatrzymaliśmy się jeszcze przed Pagórkami obejrzeć monument upamiętniający pierwszy przyjazd cesarza Niemiec Wilhelma II do Kadyn. Potem walcząc z przeciwnym wiatrem dotarliśmy do Jeleniej Doliny i po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy najpiękniejszy krajobrazowo odcinek drogi do Krasnego Lasu. Piękne kolory jesiennego lasu otaczały nas z każdej strony, także pod kołami rowerów szeleściły dywany kolorowych liści. Do pełni szczęścia brakowało kilku promieni słońca, których jednak się nie doczekaliśmy.

Po dotarciu do ulicy Fromborskiej w Krasnym Lesie skorzystaliśmy z nowej drogi rowerowej, która doprowadziła nas do pętli tramwajowej przy ulicy Ogólnej, gdzie Miejska Wycieczka Rowerowa uległa rozwiązaniu.

Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Bogdanowi i Szymonowi Uhrynowi z biura podróży Variustur za wsparcie sponsorskie i pomoc organizacyjną. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę

Na następną jazdę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już 19 listopada.







Dane wyjazdu:
25.00 km 0.00 km teren
01:39 h 15.15 km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:18.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#18-MARZĘCINO i OSŁONKA

Niedziela, 17 września 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bielnik I-Bielnik II-Kępki-Nowinki-Marzęcino-Osłonka>>>statek>>>ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




Wrześniowa odsłona Miejskich Wycieczek Rowerowych miała charakter rowerowo-wodny (to już taka wrześniowa tradycja, bo rok temu było podobnie na trasie z Fromborka). Tym razem przemierzaliśmy rowerami Żuławy Wiślane, aby odwiedzić ciekawą wieś Marzęcino z ruinami dawnej śluzy na Kanale Panieńskim, przejechać się drogą po dawnym dnie Zalewu Wiślanego i obejrzeć potężne pompy w stacji pomp w Osłonce, dzięki którym teren ten nie jest zatoką Zalewu Wiślanego.

46 osób ruszyło w krótką, nieco ponad 20 km trasę rowerową z Placu Katedralnego w Elblągu. Bocznymi drogami przez Bielnik I i Bielnik II dotarliśmy do granicy województwa warmińsko-mazurskiego w Kępkach i po przejechaniu mostu na Nogacie znaleźliśmy się w województwie pomorskim.

Niebawem pojawiło się na horyzoncie Marzęcino, w którym po krótkim postoju zaopatrzeniowym przy sklepie udaliśmy się pod pozostałości śluzy z wrotami przeciwpowodziowymi, która w odległej przeszłości regulowała poziom wody w Kanale Panieńskim.
Tutaj ciekawą opowieścią uraczył nas przewodnik PTTK Leszek Marcinkowski, który omówił nie tylko tą konstrukcję, ale także opowiedział o losach najbliższej okolicy w kontekście historycznym i o najnowszym pomyśle pomorskich geodetów na przeniesienie depresji z Raczek Elbląskich w okolice Marzęcina.

Kilka kilometrów dalej czekało nas zwiedzanie stacji pomp w Osłonce, charakteryzującej się obecnością pomp o jednej z największych przepustowości na całych Żuławach Wiślanych. Tam głos zabrał pracownik Marek Bednarz zapoznając nas z ciekawostkami i szczegółami technicznymi tych nieprawdopodobnie ważnych dla istnienia Żuław Wiślanych urządzeń.

Po prelekcji pozostało nam popedałować 2 km do przystani Pętli Żuławskiej w Osłonce, gdzie czekał na nas statek Elwinga, który po 2,5 godzinnym rejsie rzeką Szkarpawą, Zalewem Wiślanymi i rzeką Elbląg przycumował na przystani między mostami zwodzonymi w Elblągu. W rejsie brały udział 22 osoby, zaś reszta zdecydowała się na wydłużenie – czasami dość znaczne – rowerowej części tej wycieczki.

Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Panu Markowi Bednarzowi z Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku za fachowe opisanie stacji pomp w Osłonce.

Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę. Szczególne podziękowania składam na ręce Pana Jerzego Rejcherta za możliwość popłynięcia statkiem Elwinga w promocyjnej cenie.

Na następną jazdę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już 22 października.




Dane wyjazdu:
57.00 km 2.00 km teren
03:18 h 17.27 km/h:
Maks. pr.:34.00 km/h
Temperatura:25.0
Podjazdy: m
Rower:

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#17-ŚLIMAKI w KRASINIE

Niedziela, 11 czerwca 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Dłużyna-Karczowizna-Jelonki-pochylnie Jelenie-pochylnia Oleśnica-Krasin-Pasłęk-Krosno-Lisów-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)



Hodowla ślimaków ,,Snails Garden’’ w Krasinie pod Pasłękiem była celem szóstej tegorocznej Miejskiej Wycieczki Rowerowej. Jedna z dłuższych kilometrowo wycieczka (49 km) zgromadziła na starcie liczbę 56 osób, która w trakcie jazdy ulegała licznym modyfikacjom.
Miejscem zbiórki na wycieczkę był parking przy Rondzie Kaliningrad . Pierwsi rowerzyści pojawili się już pół godziny przed startem, czyli o godzinie 9.30. Dla pierwszych pięćdziesięciu osób były bowiem przewidziane prezenty w postaci mapy szlaku GreenVelo z jego przebiegiem na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Prezenty zostały sprawnie rozdane i kilka chwil po godzinie 10 kolorowy peleton ruszył na szlak w towarzystwie błękitnego nieba i lekkiego wiatru z zachodu.
Z Elbląga wyprowadziła nas w kierunku na Gronowo Górne ulica Grunwaldzka i dalej do Komorowa Żuławskiego jechaliśmy starą drogą krajową nr 7. Tam przejechaliśmy tunelem pod drogą S7 i zatrzymaliśmy się przepuścić pociąg z Elbląga do Olsztyna. Niektóre osoby widziały go w tym miejscu po raz pierwszy.

Dalsza droga prowadziła w kierunku Kanału Elbląskiego, nad którym znaleźliśmy się po przejechaniu wsi Dłużyna. Dostrzegliśmy w tym miejscu, że kanałem płynie statek białej floty z Elbląga. Poczekaliśmy na niego na moście nad Kanałem Elbląskiem tuż za wsią Karczowizna wykorzystując postój na odpoczynek i robienie zdjęć. Za chwilę oddaliliśmy się od kanału i dwukilometrową drogą szutrową dotarliśmy do wsi Jelonki, gdzie kontynuowaliśmy jazdę w kierunku pochylni Jelenie.

Na szczyt pochylni drogą z płyt betonowych ,,jumbo’’ wjechała cała grupa, włącznie z jej najmłodszym uczestnikiem, 9 letnim Patrykiem. Brawo! Chcieliśmy chwilę poczekać na statek, aby zobaczyć mechanizmy w akcji, ale okazało się, że z powodu awarii na pochylni Oleśnica statki od Elbląga zawracają za pochylnią Całuny Nowe.

Z pochylni Jelenie drogą prowadzącą przy Kanale Elbląskim dotarliśmy do pochylni Oleśnica, znajdując ukryty przy jej dolnym stanowisku akwedukt i dowiadując się od Leszka Marcinkowskiego, przewodnika PTTK o tym, że znajduje się tutaj jedyna w Polsce droga, gdzie statek na pierwszeństwo przed pojazdami kołowymi.

Z Oleśnicy już tylko 2 km dzieliły nas od Krasina. Na farmę ślimaków dotarliśmy kwadrans po godzinie 12. Chwilę poczekaliśmy na właściciela, który oprowadzał właśnie grupę rowerzystów z Kętrzyna i Olsztyna a następnie pod jego przewodnictwem ruszyliśmy oglądać gospodarstwo. Zajrzeliśmy do hali gdzie ślimaki się rozmnażają, gdzie się suszą, a także obejrzeliśmy pole na którym ślimaki żerują. Snails Garden ma cały ciąg technologiczny produkcji włącznie z ubojem, co w połączeniu z otwartym niedawno Bistro Ślimaka gwarantuje świeżość ślimaków.

Mogliśmy także obejrzeć mini zoo ze stadkiem owiec pod przewodnictwem czarnego barana, kuce szetlandy, drób domowy, a nawet pawia.
Bistro w niedzielę było oblężone przez turystów, co skutkowało długim czasem oczekiwania na potrawy. W opinii rowerzystów warto było jednak czekać. Mieliśmy także okazję zobaczyć znak firmowy fermy, czyli największą na świecie rzeźbę ślimaka zbudowaną z gliny i dębowego gontu, która przy okazji jest zupełnie funkcjonalnym domem. 

O godzinie 14.40 ruszyliśmy już znacznie mniej liczną grupą (około 30 osób) w drogę powrotną, prawie identyczną jak trasa do Krasina. Ominęliśmy tylko betonowe płyty przy Kanale Elbląskim i od Dłużyny poruszaliśmy się poranną trasą. Tym samym Miejska Wycieczka Rowerowa dobiegła końca też przy rondzie Kaliningrad.

Organizatorzy dziękują Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Mateuszowi Boberowi z Klubu Turystycznego im. Carla Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę. Szczególne podziękowania składamy na ręce właściciela Snails Garden Pana Grzegorza Skalmowskiego za podjęcie nas w swoich gościnnych progach i ciekawą opowieść o krasińskich ślimakach.

Na następną jazdę organizatorzy Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszają już po wakacjach, 24 września. Wcześniej, bo w lipcu czeka na miłośników rowerowej aktywności cykl trzech wycieczek w ramach akcji ,,Wakacje z MOSiR’’. Serdecznie zapraszam!



69 dni do MRDP.




Dane wyjazdu:
58.00 km 1.00 km teren
04:00 h 14.50 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:30.0
Podjazdy: m
Rower:

MWR#16 MAŚLANA GÓRA i IV ROWEROWY ZAWRÓT GŁOWY

Niedziela, 28 maja 2017 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jagodnik-Ogrodniki-Milejewo-Jagodnik-Elbląg-Kazimierzowo-Władysławowo-ELBLĄG

MAPA MWR

MAPA RZG

GPS MWR

GALERIA MWR (z opisem)

GALERIA RZG (z opisem)



Maślana Góra w Milejewie, zwana też Górą Milejewską była celem majowej edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych. Nasza jazda odbywała się w towarzystwie międzynarodowych podróżników spod znaku Bike Jamboree udających się w trwającą – bagatela – dwa lata podróż dookoła świata.

Kolorowa ekipa z flagami na nowych rowerach i z zapakowanymi po brzegi nowymi sakwami dodała niecodziennego kolorytu Miejskiej Wycieczce Rowerowej. Było nas widać podczas przejazdu ulicami Elbląga, kiedy to ten kolorowy, 62 osobowy, peleton kierował się w stronę szlaku GreenVelo aby wyjechać nim w kierunku Jagodnika.

Trudna - jak to na Wysoczyźnie Elbląskiej – interwałowa trasa szybko zmęczyła naszych gości i liczne postoje zaczęliśmy już na rogatkach Elbląga. Pojawiły się pierwsze awarie, ale to częsta przypadłość w przypadku jazdy na fabrycznie nowych rowerach. Te drobne kłopoty szybko usuwaliśmy i mogliśmy cieszyć się jazdą w pięknych okolicznościach przyrody, przy bezchmurnym niebie i cudownym cieniu zielonych lasów.

Założeniem grupy Bike Jamboree była jazda do Braniewa szlakiem GreenVelo, ale w okolicach Jeleniej Doliny grupa nieco zmodyfikowała swoje plany i ruszyła do Fromborka drogami asfaltowymi, towarzysząc nam do wsi Ogrodniki.
Tutaj pożegnaliśmy się z międzynarodową sztafetą harcerzy i pojechaliśmy jeszcze wyżej, do Milejewa. W tej najwyżej położonej miejscowości Wysoczyzny Elbląskiej znajduje się wieża, dawniej radiowo-telewizyjna a obecnie przekaźnikowa, którą chcieliśmy z bliska obejrzeć.

Przy wieży znajdującej się na prywatnej posesji ciekawą opowieścią uraczył nas mieszkający tam gospodarz, który znał wiele szczegółów na temat tej konstrukcji. Na przykład takich, że za poprzedniego ustroju istniało bezpośrednie połączenie telefoniczne z Kaliningradem.

Pod wieżą rozdaliśmy także tradycyjne batoniki na które grupa szczególnie zasłużyła, pracowicie wspinając się w promieniach gorącego słońca na drugi co do wysokości szczyt Wysoczyzny Elbląskiej.

Teraz pozostało wrócić do Elbląga, co z uwagi na fakt że byliśmy na szczycie wiązało się z jakże przyjemną jazdą w dół. W drodze do Elbląga zatrzymaliśmy się na chwilę przy wieży w Jagodniku, która przejęła zadania wieży z Milejewa i z której nadaje się obecnie programy radiowe i telewizyjne.

Ciekawym i nieznanym dla większości uczestników skrótem między działkami na elbląskich Bielanach dotarliśmy w okolice pętli tramwajowej na ulicy Ogólnej, gdzie Miejska Wycieczka Rowerowa miała swój koniec.
Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Mateuszowi z ramienia elbląskiego oddziału PTTK za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Annie Śledzińskiej z Fundacji Światowe Jamboree za prezenty dla uczestników naszej jazdy. Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę.

Na następną jazdę serdecznie zapraszam już 11 czerwca. Tym razem pojedziemy na południe, do Krasina pod Pasłękiem, gdzie będzie można skosztować … ślimaków.

Nie było to jednak koniec rowerowych atrakcji tego dnia. Wraz z sześcioma osobami ruszyłem do podelbląskiego Władysławowa aby po raz czwarty uczestniczyć w Rowerowym Zawrocie Głowy organizowanym przez Stowarzyszenia IWA. W jego ramach prowadziliśmy z Leszkiem Marcinkowskim 8 km rajd historyczno-przygodowy w krainie wierzb i kanałów, podczas którego mogliśmy poznać historyczne stylizacje mennonitów. Brało w nim udział 21 osób. 

W czasie imprezy odbyło się też wiele innych zawodów sportowo-zręcznościowych z których największe wrażenie zrobiło na mnie toczenie koła. Niby łatwe, a jednak bardzo trudne. Szczegóły w fotorelacji. Tradycyjnie też, można było dosiąść bicykla z epoki (przednie koło 36 cali!), na którym z roku na rok jazda idzie mi coraz sprawniej i teraz zająłem II miejsce w konkursie jazdy na czas :-)

Dziękuję Pani Prezes Stowarzyszenia IWA Elżbiecie Mieczkowskiej za zaproszenie i wszystkim za wspólną zabawę.


83 dni do MRDP.