INFO
Więcej o mnie.
MOJA STRONA INTERNETOWA
marecki.home.plKATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH
DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.MOJE GALERIE
FOTOSIK (do 30.04.2023)
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
MOJE POJAZDY
ARCHIWUM BLOGA
- 2026, Czerwiec19 - 13
- 2026, Maj28 - 12
- 2026, Kwiecień26 - 22
- 2026, Marzec25 - 10
- 2026, Luty27 - 17
- 2026, Styczeń28 - 39
- 2025, Grudzień27 - 6
- 2025, Listopad27 - 35
- 2025, Październik29 - 19
- 2025, Wrzesień25 - 4
- 2025, Sierpień30 - 17
- 2025, Lipiec25 - 25
- 2025, Czerwiec22 - 20
- 2025, Maj29 - 6
- 2025, Kwiecień30 - 14
- 2025, Marzec28 - 24
- 2025, Luty25 - 17
- 2025, Styczeń27 - 35
- 2024, Grudzień26 - 28
- 2024, Listopad27 - 34
- 2024, Październik27 - 16
- 2024, Wrzesień27 - 28
- 2024, Sierpień26 - 13
- 2024, Lipiec22 - 19
- 2024, Czerwiec27 - 16
- 2024, Maj29 - 22
- 2024, Kwiecień28 - 21
- 2024, Marzec28 - 21
- 2024, Luty24 - 10
- 2024, Styczeń29 - 19
- 2023, Grudzień28 - 16
- 2023, Listopad29 - 25
- 2023, Październik26 - 22
- 2023, Wrzesień28 - 36
- 2023, Sierpień27 - 8
- 2023, Lipiec26 - 38
- 2023, Czerwiec29 - 28
- 2023, Maj32 - 22
- 2023, Kwiecień26 - 36
- 2023, Marzec30 - 19
- 2023, Luty20 - 21
- 2023, Styczeń29 - 29
- 2022, Grudzień26 - 27
- 2022, Listopad26 - 16
- 2022, Październik27 - 25
- 2022, Wrzesień27 - 34
- 2022, Sierpień26 - 21
- 2022, Lipiec29 - 37
- 2022, Czerwiec26 - 29
- 2022, Maj24 - 20
- 2022, Kwiecień27 - 19
- 2022, Marzec28 - 17
- 2022, Luty25 - 18
- 2022, Styczeń31 - 36
- 2021, Grudzień24 - 23
- 2021, Listopad25 - 19
- 2021, Październik28 - 13
- 2021, Wrzesień28 - 22
- 2021, Sierpień25 - 26
- 2021, Lipiec27 - 27
- 2021, Czerwiec29 - 25
- 2021, Maj29 - 30
- 2021, Kwiecień28 - 29
- 2021, Marzec28 - 25
- 2021, Luty25 - 55
- 2021, Styczeń26 - 29
- 2020, Grudzień24 - 23
- 2020, Listopad13 - 4
- 2020, Październik27 - 33
- 2020, Wrzesień26 - 51
- 2020, Sierpień27 - 32
- 2020, Lipiec15 - 34
- 2020, Czerwiec29 - 107
- 2020, Maj29 - 55
- 2020, Kwiecień26 - 89
- 2020, Marzec10 - 23
- 2020, Styczeń1 - 6
- 2019, Grudzień23 - 43
- 2019, Listopad22 - 37
- 2019, Październik21 - 47
- 2019, Wrzesień22 - 16
- 2019, Sierpień23 - 35
- 2019, Lipiec23 - 31
- 2019, Czerwiec27 - 80
- 2019, Maj26 - 35
- 2019, Kwiecień28 - 35
- 2019, Marzec27 - 43
- 2019, Luty24 - 32
- 2019, Styczeń25 - 53
- 2018, Grudzień22 - 33
- 2018, Listopad24 - 51
- 2018, Październik26 - 75
- 2018, Wrzesień24 - 79
- 2018, Sierpień14 - 13
- 2018, Lipiec27 - 60
- 2018, Czerwiec29 - 54
- 2018, Maj30 - 47
- 2018, Kwiecień23 - 37
- 2018, Marzec26 - 43
- 2018, Luty24 - 86
- 2018, Styczeń27 - 65
- 2017, Grudzień20 - 43
- 2017, Listopad26 - 32
- 2017, Październik26 - 18
- 2017, Wrzesień29 - 36
- 2017, Sierpień22 - 36
- 2017, Lipiec27 - 35
- 2017, Czerwiec28 - 37
- 2017, Maj28 - 26
- 2017, Kwiecień24 - 25
- 2017, Marzec29 - 22
- 2017, Luty24 - 24
- 2017, Styczeń28 - 41
- 2016, Grudzień25 - 33
- 2016, Listopad12 - 13
- 2016, Październik7 - 5
- 2016, Wrzesień30 - 39
- 2016, Sierpień27 - 51
- 2016, Lipiec21 - 14
- 2016, Czerwiec29 - 26
- 2016, Maj26 - 140
- 2016, Kwiecień29 - 15
- 2016, Marzec26 - 56
- 2016, Luty22 - 27
- 2016, Styczeń24 - 44
- 2015, Grudzień29 - 25
- 2015, Listopad25 - 37
- 2015, Październik28 - 19
- 2015, Wrzesień25 - 24
- 2015, Sierpień25 - 20
- 2015, Lipiec18 - 16
- 2015, Czerwiec28 - 35
- 2015, Maj26 - 22
- 2015, Kwiecień25 - 9
- 2015, Marzec27 - 30
- 2015, Luty27 - 17
- 2015, Styczeń30 - 58
- 2014, Grudzień26 - 32
- 2014, Listopad26 - 35
- 2014, Październik30 - 61
- 2014, Wrzesień32 - 30
- 2014, Sierpień25 - 58
- 2014, Lipiec20 - 25
- 2014, Czerwiec28 - 68
- 2014, Maj31 - 51
- 2014, Kwiecień27 - 35
- 2014, Marzec27 - 46
- 2014, Luty27 - 52
- 2014, Styczeń26 - 46
- 2013, Grudzień27 - 42
- 2013, Listopad24 - 13
- 2013, Październik25 - 33
- 2013, Wrzesień24 - 28
- 2013, Sierpień11 - 36
- 2013, Lipiec25 - 20
- 2013, Czerwiec28 - 45
- 2013, Maj27 - 28
- 2013, Kwiecień25 - 38
- 2013, Marzec27 - 44
- 2013, Luty26 - 24
- 2013, Styczeń25 - 19
- 2012, Grudzień25 - 28
- 2012, Listopad27 - 42
- 2012, Październik27 - 38
- 2012, Wrzesień29 - 22
- 2012, Sierpień13 - 136
- 2012, Lipiec27 - 23
- 2012, Czerwiec26 - 50
- 2012, Maj27 - 57
- 2012, Kwiecień27 - 43
- 2012, Marzec27 - 42
- 2012, Luty27 - 42
- 2012, Styczeń23 - 43
- 2011, Grudzień23 - 51
- 2011, Listopad25 - 45
- 2011, Październik27 - 40
- 2011, Wrzesień26 - 16
- 2011, Sierpień25 - 15
- 2011, Lipiec8 - 36
- 2011, Czerwiec25 - 54
- 2011, Maj26 - 64
- 2011, Kwiecień23 - 34
- 2011, Marzec27 - 68
- 2011, Luty22 - 50
- 2011, Styczeń28 - 52
- 2010, Grudzień31 - 103
- 2010, Listopad31 - 84
- 2010, Październik31 - 47
- 2010, Wrzesień29 - 40
- 2010, Sierpień30 - 61
- 2010, Lipiec31 - 64
- 2010, Czerwiec31 - 58
- 2010, Maj31 - 72
- 2010, Kwiecień32 - 72
- 2010, Marzec32 - 75
- 2010, Luty28 - 53
- 2010, Styczeń31 - 133
- 2009, Grudzień31 - 88
- 2009, Listopad30 - 42
- 2009, Październik32 - 55
- 2009, Wrzesień30 - 57
- 2009, Sierpień31 - 62
- 2009, Lipiec31 - 34
- 2009, Czerwiec31 - 18
- 2009, Maj32 - 18
- 2009, Kwiecień31 - 11
- 2009, Marzec31 - 16
- 2009, Luty28 - 7
- 2009, Styczeń31 - 10
- 2008, Grudzień31 - 21
- 2008, Listopad30 - 26
- 2008, Październik31 - 7
- 2008, Wrzesień30 - 12
- 2008, Sierpień31 - 17
- 2008, Lipiec31 - 20
- 2008, Czerwiec30 - 27
- 2008, Maj31 - 5
- 2008, Kwiecień30 - 12
- 2008, Marzec31 - 29
- 2008, Luty29 - 6
- 2008, Styczeń31 - 8
Dane wyjazdu:
202.00 km
0.00 km teren
09:38 h
20.97 km/h:
Maks. pr.:56.00 km/h
Temperatura:16.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
VIII KONGRES MOBILNOŚCI AKTYWNEJ
Wtorek, 26 września 2017 · | Komentarze 6
TRASA: ELBLĄG-Marzęcino-Nowy Dwór Gdański-Ostaszewo-Wiślinka-Gdańsk-Pruszcz Gdański-Kiezmark-Lubieszewo-Nowy Dwór Gdański-Lubstowo-Jazowa-ELBLĄGMAPA
GALERIA
Z przyjemnością wziąłem udział w VIII już Kongresie Mobilności Aktywnej. W jego ramach organizatorzy zorganizowali ponad 20 km przejazd ulicami Gdańska z zawsze atrakcyjnym przejazdem tunelem pod Martwą Wisłą. Pędziliśmy pod rzekę ze zwiększającą tempo zjazdu Walkirią Wagnera i kogutami policyjnych radiowozów. Show :-)).
A sam kongres? Cóż, inny świat ...

Kategoria WYCIECZKI >150
Dane wyjazdu:
7.00 km
0.00 km teren
h
km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
To tu, to tam po Elblągu
Poniedziałek, 25 września 2017 · | Komentarze 0
Dane wyjazdu:
153.00 km
20.00 km teren
07:22 h
20.77 km/h:
Maks. pr.:45.00 km/h
Temperatura:19.0
Podjazdy:320 m
Rower:BOCAS
SZLAK KASZUBSKO-ŻUŁAWSKI
Niedziela, 24 września 2017 · | Komentarze 2
Trasa: KARTUZY-Egiertowo-Przywidz-Pręgowo-Straszyn-Pruszcz Gdański-Przejazdowo-Sobieszewo-Błotnik-Żuławki-Szkarpawa-Tujsk-Marzęcino-Kazimierzowo-Helenowo-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA ( z opisem)

Szlak Kaszubsko-Żuławski Przywidz-Sobieszewo zaplanowałem pokonać zgodnie z jego nazwą z Kaszub na Żuławy, chociaż jako że jest szlakiem dwukierunkowym można go też eksplorować z Żuław na Kaszuby.
W pociągu jadącym do Gdańska i dalej do Kartuz spotkałem Kristofera, zaś na peronie w Kartuzach z kaszubskiej mgły wyłonił się Robert. W ramach porannej promocji kilometrowej miał już 100 km w nogach, jadąc z Elbląga.
Lekko się motając na zamglonych ulicach w końcu trafiłem na drogę do Egiertowa, skąd 10 kilometrów dzieliło nas od początku szlaku w Przywidzu. Węzeł szlaków w tej miejscowości okazał się niebywale rozbudowany (patrz galeria) i kolorowy :-).
Nas interesował kolor niebieski, śladem którego po zaprowiantowaniu się w lokalnym sklepie, ruszyliśmy.
Na jednym z podjazdów po betonowych płytach zmroził nas widok potłuczonych kafli betonowych rozmieszczonych na całej szerokości drogi. Dla podjeżdżających to nic takiego, ale dla zjeżdżających z dużą prędkością rowerów mogła to być śmiertelna pułapka. Czym prędzej je więc usunęliśmy, dumając skąd biorą się u ludzi takie kretyńskie pomysły :-(.
Dalsza droga przebiegała bez takich niespodzianek, chociaż tablice o żmijach i barszczu Sosnowskiego każą się zastanowić, czy to szlak dla rodzin z dziećmi :-). Objazd w Pręgowie wyprowadził nas na wysoką skarpę nad kopalnią piasku z której mogliśmy podziwiać widoki. Dalsza jazda prowadziła doliną Raduni, ale jej sławne elektrownie wodne tym razem nas nie zatrzymywały.
W Straszynie mijając korek samochodowy zjechaliśmy ze szlaku i otrzeźwił nas dopiero widok obwodnicy Trójmiasta. Cztery kilometry premii powiększyły w ten sposób pulę kilometrów.
Jadąc dalej płynnie wjechaliśmy do Pruszcza Gdańskiego i tym samym na Żuławy Wiślane, gdzie prowadzeni ,,za rączkę’’ dobrym oznakowaniem pokręciliśmy się po lokalnych ścieżkach rowerowych. Po chwili już wyjeżdżaliśmy z miasta i kierowaliśmy się na północ. Jak to na Żuławach drogi zaczęły być wykonane z różnego rodzaju płyt betonowych, a asfalt pojawił się dopiero za Przejazdowem.
Po drodze zatrzymaliśmy się w Krępcu u ujścia Czarnej Łachy i Raduni do Motławy przy ciekawym punkcie odpoczynku. Był już zajęty przez opalającą się parę, więc nie przeszkadzaliśmy ;-).
Ostatnie kilometry szlaku wiodły przez Bogatkę i Wiślinkę do Sobieszewa, gdzie przed mostem pontonowym dojrzałem tabliczkę kierunkową szlaku w drugą stronę. Znaku końca szlaku nie ma, pewnie został zdjęty bo to teraz plac budowy mostu zwodzonego nad Martwą Wisłą.
Dalsze kilometry wiodły południem Wyspy Sobieszewskiej przez śluzę Przegalina i wałem wiślanym do Kiezmarka, gdzie po drodze Krzysiek pokazał nam okolicznościowy obelisk na temat przekopu Wisły.
Za Wisłą omijając ruchliwą DK 7 wróciliśmy do Elbląga wariantem północnym przez Szkarpawę, Tujsk i Marzęcino.
Dziękuję Panowie za wspólne kręcenie. Szkoda tylko, że trójmiejscy bikerzy nie dopisali, ale może odważą się już 15 października na drugiej ( pierwsza) części Szlaku Wzgórz Szymbarskich ;-). Szczegóły niebawem.
Podsumowanie:
- szlak jest bardzo dobrze oznakowany, dopatrzyliśmy się tylko jednego nieoznakowanego skrętu,
- na szlaku spotkamy się z wszelkiego rodzaju nawierzchniami, żadna z nich nie przypomina szutrów GreenVelo,
- szlak jest dedykowany wszystkim typom rowerów z przerzutkami, za wyjątkiem szosowych,
- szlak jest obiektywnie łatwiejszy z Kaszub na Żuławy niż odwrotnie, co dobrze widać na profilu wysokościowym,
- idealną bazą wypadową na dwudniową eksplorację 55 km szlaku jest Pruszcz Gdański (doskonały dojazd autem czy PKP), który leży na granicy Żuław i Kaszub w połowie szlaku,
- szlak łączy się w Przywidzu z kilkoma innymi rowerowymi szlakami lokalnymi, a w Sobieszewie ze szlakami pieszymi Wyspy Sobieszewskiej,
- na szlaku są sklepy, jadłodajnie różnego rodzaju, a nawet hotel Kozi Gród.
Kategoria WYCIECZKI >150
Dane wyjazdu:
19.00 km
0.00 km teren
h
km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:19.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
ELBLĄSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Sobota, 23 września 2017 · | Komentarze 0
TRASAFOTO
10 kilometrów po mieście w towarzystwie 162 rowerzystek i rowerzystów, a potem pyszna (dosłownie - były kiełbaski i ciasta) zabawa na rowerowym festynie przy Szkole Podstawowej nr 4. Chmura z deszczem przyszła nieco za szybko, ale już tylko dla tego widoku warto było zorganizować całą imprezę :-). Brawo Robert za strój i za umiejętną jazdę na bicyklu!

Trasa przejazdu wiodła z Placu Jagiellończyka ulicami Elbląga w zamkniętej kolumnie prowadzonej i zamykanej przez radiowozy i motory policji skąd rowerzyści ruszyli po rozdaniu okolicznościowych znaczków. Na 10 km trasie rowerzyści mieli okazji przejechać się następującymi ulicami Elbląga: Teatralną, Robotniczą, Brzeską, Browarną, Mazurską, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia i Grunwaldzką z której skręciliśmy w ulicę Mickiewicza do Szkoły Podstawowej nr 4. Przejechanie tej trasy spokojnym tempem zajęło nam 50 minut.
Na terenie szkoły został przygotowany festyn rowerowo-sportowy z licznymi atrakcjami. Można było skorzystać z okazji i zdać egzamin na kartę rowerową, przejechać się bicyklem, sprawdzić jak zmieniają postrzeganie rzeczywistości alkogogle czy też czym grozi niezapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Dla odważnych i kreatywnych czekały konkursy na najbardziej oryginalny rower czy też najciekawszy strój rowerowy. Można także było obejrzeć tak nietypowy środek komunikacji jak żaglówka. Dla najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie czy też możliwość pokonania toru przeszkód w dmuchanych kulach. Dla tych, którym było mało wysiłku fizycznego trener personalny Wojciech Janik poprowadził trening na rowerach stacjonarnych.
Dla wzmocnienia ciała były przygotowane grillowane kiełbaski i wybór słodkich ciast upieczonych przez rodziców dzieci chodzących do Szkoły Podstawowej nr 4. Impreza uległa nieznacznemu skróceniu z powodu deszczu, co uniemożliwiło przeprowadzenie konkursu wiedzy z przepisów ruchu drogowego dla rowerzystów. Ale co się odwlecze, to nie uciecze i już za rok będzie możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.
Organizatorami Elbląskiego Dnia Bez Samochodu był Urząd Miejski w Elblągu, Szkoła Podstawowa nr 4 i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Kategoria ELBLĄG CYCLE CHIC, OR
Dane wyjazdu:
60.00 km
0.00 km teren
h
km/h:
Maks. pr.:50.00 km/h
Temperatura:18.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
To tu, to tam po Elblągu
Piątek, 22 września 2017 · | Komentarze 0
Jesień czas zacząć. A już jutro Elbląski Dzień Bez Samochodu :-)

Dane wyjazdu:
27.00 km
0.00 km teren
h
km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
To tu, to tam po Elblągu
Czwartek, 21 września 2017 · | Komentarze 0
Lato, lato i po lecie. Czy było lato w tym roku? Najciekawsza wypowiedź zostanie nagrodzona :-)Dane wyjazdu:
33.00 km
0.00 km teren
h
km/h:
Maks. pr.:54.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
To tu, to tam po Elblągu
Środa, 20 września 2017 · | Komentarze 0
Dane wyjazdu:
96.00 km
10.00 km teren
04:35 h
20.95 km/h:
Maks. pr.:54.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy:520 m
Rower:BOCAS
MOKRA WYSOCZYZNA ELBLĄSKA
Wtorek, 19 września 2017 · | Komentarze 0
Trasa: ELBLĄG-Nowe Pole-Gronowo Górne-Kamiennik Wielki-Majewo-Milejewo-Huta Żuławska-Brzezina-Pogrodzie-Chojnowo-Tolkmicko-Łęcze-ELBLĄGMAPA
GALERIA -Wysoczyzna Elbląska (z opisem)
GALERIA-Elbląg i Bażantarnia

Wybrałem się w okolice Elbląga zobaczyć jak w terenie wygląda sytuacja po wczorajszych ulewach. Tylu szumiących potoków, ścieków, rzeczek i przepustów jeszcze na raz nie słyszałem. Wygląda na to, że z miesiąc trzeba będzie czekać, aby wjechać w teren Wysoczyzny Elbląskiej bez fatbike czy opon +.
Z zadowoleniem stwierdziłem za to, że katastrofalny odcinek szlaku GreenVelo przed Chojnowem od strony Tolkmicka został utwardzony płytami betonowymi na odcinku 500 metrów, a pozostałe około 500 metrów utwardzono bez ich pomocy. Kałuże tam były, ale spodziewałem się raczej płynnego piasku i kosmicznego błota po tak obfitych opadach.
Największe zniszczenia znalazłem w elbląskiej Bażantarni na czerwonym szlaku Kopernikowskim, gdzie Srebrny Potok (dopływ Kumieli) dość radykalnie rozprawił się z najpopularniejszą trasą pieszo-rowerowo-biegowo-kijkową tego lasu zwężając ją w kilku miejscach bardzo mocno i dodatkowo przewracając drzewa. Powrót do stanu używalności zapewne potrwa do przyszłorocznych wakacji.
Kategoria GREENVELO, WYCIECZKI 50-150
Dane wyjazdu:
11.00 km
0.00 km teren
h
km/h:
Maks. pr.:0.00 km/h
Temperatura:17.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
WIELKA WODA w ELBLĄGU
Poniedziałek, 18 września 2017 · | Komentarze 2
Zmasowane opady deszczu zatopiły centrum Elbląga, wyłączyły mi prąd w domu i stworzyły dużą galerię zdjęć. Niepozorna na co dzień Kumiela pokazała swoją moc. Jesteśmy mali w starciu z potęgą przyrody ...FOTO
1. Zalane GreenVelo w Elblągu

2. Pusta ul.Grunwaldzka w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego.

3. Na tablicy ,,Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Miasto Elbląg '' a w tle zalana ulica Fabryczna. Niech ta fotka będzie całym komentarzem.

Dane wyjazdu:
25.00 km
0.00 km teren
01:39 h
15.15 km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:18.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS
MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#18-MARZĘCINO i OSŁONKA
Niedziela, 17 września 2017 · | Komentarze 0
Trasa: ELBLĄG-Bielnik I-Bielnik II-Kępki-Nowinki-Marzęcino-Osłonka>>>statek>>>ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem)

Wrześniowa odsłona Miejskich Wycieczek Rowerowych miała charakter rowerowo-wodny (to już taka wrześniowa tradycja, bo rok temu było podobnie na trasie z Fromborka). Tym razem przemierzaliśmy rowerami Żuławy Wiślane, aby odwiedzić ciekawą wieś Marzęcino z ruinami dawnej śluzy na Kanale Panieńskim, przejechać się drogą po dawnym dnie Zalewu Wiślanego i obejrzeć potężne pompy w stacji pomp w Osłonce, dzięki którym teren ten nie jest zatoką Zalewu Wiślanego.
46 osób ruszyło w krótką, nieco ponad 20 km trasę rowerową z Placu Katedralnego w Elblągu. Bocznymi drogami przez Bielnik I i Bielnik II dotarliśmy do granicy województwa warmińsko-mazurskiego w Kępkach i po przejechaniu mostu na Nogacie znaleźliśmy się w województwie pomorskim.
Niebawem pojawiło się na horyzoncie Marzęcino, w którym po krótkim postoju zaopatrzeniowym przy sklepie udaliśmy się pod pozostałości śluzy z wrotami przeciwpowodziowymi, która w odległej przeszłości regulowała poziom wody w Kanale Panieńskim.
Tutaj ciekawą opowieścią uraczył nas przewodnik PTTK Leszek Marcinkowski, który omówił nie tylko tą konstrukcję, ale także opowiedział o losach najbliższej okolicy w kontekście historycznym i o najnowszym pomyśle pomorskich geodetów na przeniesienie depresji z Raczek Elbląskich w okolice Marzęcina.
Kilka kilometrów dalej czekało nas zwiedzanie stacji pomp w Osłonce, charakteryzującej się obecnością pomp o jednej z największych przepustowości na całych Żuławach Wiślanych. Tam głos zabrał pracownik Marek Bednarz zapoznając nas z ciekawostkami i szczegółami technicznymi tych nieprawdopodobnie ważnych dla istnienia Żuław Wiślanych urządzeń.
Po prelekcji pozostało nam popedałować 2 km do przystani Pętli Żuławskiej w Osłonce, gdzie czekał na nas statek Elwinga, który po 2,5 godzinnym rejsie rzeką Szkarpawą, Zalewem Wiślanymi i rzeką Elbląg przycumował na przystani między mostami zwodzonymi w Elblągu. W rejsie brały udział 22 osoby, zaś reszta zdecydowała się na wydłużenie – czasami dość znaczne – rowerowej części tej wycieczki.
Dziękuję Leszkowi Marcinkowskiemu Prezesowi PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej i Kamilowi Zimnickiemu z Klubu Turystycznego im. C. Pudora za pomoc organizacyjną przy wycieczce. Dziękuję także Panu Markowi Bednarzowi z Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego w Gdańsku za fachowe opisanie stacji pomp w Osłonce.
Podziękowania należą się także elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki oraz wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę. Szczególne podziękowania składam na ręce Pana Jerzego Rejcherta za możliwość popłynięcia statkiem Elwinga w promocyjnej cenie.
Na następną jazdę Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już 22 października.
Kategoria WYCIECZKI <50, MIEJSKIE WYCIECZKI




