INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.91 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Dane wyjazdu:
91.00 km 30.00 km teren
04:26 h 20.53 km/h:
Maks. pr.:37.00 km/h
Temperatura:-2.0
Podjazdy: m

ŻUŁAWY GDAŃSKIE

Wtorek, 4 stycznia 2011 · | Komentarze 12

Trasa: GDAŃSK-Pruszcz Gdański-Różyny-Skowarcz-Suchy Dąb-Osice-Giemlice-Długie Pole-Leszkowy-Kiezmark-Nowy Dwór Gdański-ELBLĄG

Wykorzystując urlop zrobiłem sobie wycieczkę do Gdańska. A że nie lubię za dużo jeździć PKP, to z powrotem wróciłem na dwóch kołach. 

Celem jazdy było obejrzenie trzech ostatnich nieodwiedzonych przeze mnie domów podcieniowych na Żuławach Wiślanych. Plan został zrealizowany w 100, ba w 1000%, bo poza trzema domami:

w Gdańsku Oruni
NAJMNIEJSZY PODCIEŃ NA ŻUŁAWACH-DAWNA KUŹNIA © MARECKI

Gdańsku Lipcach
GDAŃSK LIPCE-DOM PODCIENIOWY © MARECKI

oraz Różynach
RÓŻYNY-DOM PODCIENIOWY z 1784 r. © MARECKI

zobaczyłem trwającą budowę domu podcieniowego w Osicach. Budowę, a nie rekonstrukcję!
Ponad 30 minutowa wizja lokalna połączona z rozmową z fachowcami z podelbląskiego Bielnika I, mającymi chyba geny dawnych cieśli żuławskich Dawida Zimmermanna czy Petera Loewena, uświadomiła mi skalę inwestycji. Inwestorem domu jest pracujący w Gdańsku Żuławiak. To jedyny znany mi podcień, który jest budowany od podstaw. Imponująca jest dbałość o szczegóły architektoniczne, jak i dobór materiałów do budowy.
Dość powiedzieć, kto używa dzisiaj drewnianych gwoździ i ręcznie robionej cegły. W domu nie ujrzymy oczywiście żadnych plastikowych okien, a i piec z kominem jest umieszczony w jego centralnej części. Wszystko jak w klasycznym domu podcieniowym, nawet jego metraż - 360m2 jest prawidłowy ;-).
Jedynym odstępstwem wydaje się nowoczesny piec gazowy w piwnicy i ogrzewanie podłogowe, ale w końcu mamy XXI wiek :-). Ma być gotowy w czerwcu i już teraz zapraszam Was na wycieczkę do Osic. A na razie można pooglądać jego fotki.
OSICE-BUDOWA DOMU PODCIENIOWEGO AD 2011 © MARECKI

OSICE-BUDOWA DOMU PODCIENIOWEGO AD 2011 © MARECKI

OSICE-BUDOWA DOMU PODCIENIOWEGO AD 2011 © MARECKI

OSICE-BUDOWA DOMU PODCIENIOWEGO AD 2011 © MARECKI


Dojeżdżając do Wisły spojrzałem z daleka na strażnicę wałową w Leszkowych, a z całkiem bliska na strażnicę w Kiezmarku. Tutaj też zajrzałem do ładnie odnowionego kościoła.
LESZKOWY-STRAŻNICA WAŁOWA © MARECKI

KIEZMARK-STRAŻNICA WAŁOWA © MARECKI

KIEZMARK-ODNOWIONY XVIII w. KOŚCIÓŁ P.W. MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ © MARECKI


A potem to już została szybka jazda pustawą DK 7 na której szalał wiatr zasypując mi pobocze :-).

Pełne foto z tego emocjonującego wyjazdu jest w GALERII. A kompletna (z gratisem :-) już galeria domów podcieniowych z okolic Elbląga do obejrzenia W TYM MIEJSCU.

Kategoria WYCIECZKI 50-150



Komentarze
MARECKY
| 17:08 wtorek, 9 października 2012 | linkuj Hej kolego :-). Ten dom to coś niebywałego, tak jak jego właściciele. Zajrzeliśmy do niego w STYCZNIUtego roku.
WOJT | 17:34 poniedziałek, 8 października 2012 | linkuj Cześć niedawno zrealizowałem podobną do twojej wycieczkę po Żuławach , właśnie szlakiem domów podcieniowych , choć nie wyznaczonym , tylko trasą podobną do twojej , choć przebieg jej trochę zmieniłem. Jechaliśmy w trzech z Suchego Dębu odbiliśmy na Krzywe Koło , Steblewo , Giemlice i Osice , gdzie oglądalismy tamtejsze domy podcieniowe. Nowy dom w Osicach naprawdę robi wrażenie , dziwie się że jeszcze dziś można stworzyć coś tak wyjątkowego. Turysta z daleka napewno nie domyśli się że pochodzi on z 2011r.
Z Osic , skierowalismy się Trutnowy , Miłocin i Koszwały , a stamtąd starą pustą 7-mką do Bystrej , a potem do Przejazdowa i przez Olszynke wróciliśmy do Gdańska
MARECKY
| 20:11 wtorek, 26 kwietnia 2011 | linkuj Cieszę się. Rozszyfrowanie inskrypcji nie było łatwe, ale UDAŁO SIĘ :-).
Pozdrawiam i do zobaczenia.
miszkoltz | 19:58 wtorek, 26 kwietnia 2011 | linkuj Oczywiście zapraszam wszystkich rowerzystów. Nastawienie tego domu do otoczenia wyraża inskrypcja na ścianie frontowej. Serdeczenie pozdrawiam. Inwestor
MARECKY
| 22:52 wtorek, 19 kwietnia 2011 | linkuj To doprawdy unikatowa realizacja. Do tej pory widziałem tylko ładnie odnowiony dom w Żuławkach, ale renowacja to zupełnie nie to samo co budowa. Pozdrawiam i mam nadzieję, że się Pan nie pogniewa jak kiedyś elbląscy rowerzyści przyjadą nieco liczniejszą grupą na wizję lokalną ;-).

Pozdrawiam.
miszkoltz | 09:37 poniedziałek, 18 kwietnia 2011 | linkuj Dziękuję za słowa pochwały za dom w Osicach. To dla mnie ogromna satysfakcja. Inwestor.
MARECKY
| 20:47 piątek, 25 lutego 2011 | linkuj Cześć Wojtek :-). Te podcienie w miejscowościach o których piszesz już widziałem. Polecam Ci odwiedzić budowę domu podcieniowego w Osicach-naprawdę warto.
WOJT | 20:15 piątek, 25 lutego 2011 | linkuj Ja często bywam na Żuławach. Często z nich korzystam przebywjąc w Gdańsku. Jest tu jeszcze kilka ciekawych domów podcieniowych np. w Truntowach , Koszwałach , Miłocinie. Większość z nich można zobaczyć przemierzając pieszy Szlak Domów Podcieniowych z Koszwał do Koźlin
gypsy
| 19:22 czwartek, 6 stycznia 2011 | linkuj moja "podcień" jest niestety parterowa i ma tylko dwa filary;) w terminologii funkcjonuje jako "ganek", a na herbatkę zapraszam przy okazji przejazdu peryferiami Zawodzia - tymi z białą drogą :)
mijałam Cię gdy wjeżdżałeś w Stare Babki :-)) Pzdr.
MARECKY
| 17:35 czwartek, 6 stycznia 2011 | linkuj gypsy: Jak jeszcze Twój dom na podcień przed progiem, to wpraszam się na herbatę ;-). Czy mijałaś mnie na DK 7 między Solnicą a Jazową ?

surf: Z rozmowy z ekipą budowlaną dowiedziałem się, że inwestor miał bardzo sprecyzowaną wizję (plany, stare zdjęcia, swoje pomysły) tego domu. Do tego pomocą służyli mu budowlańcy, doradzając, co jest możliwe do wykonania, a co nie. Inwestor architektem nie jest, ale zaklasyfikowanie jego domu do odrestaurowanych budowli zabytkowych miałoby sens.

Pozdrawiam.
surf-removed
| 22:15 środa, 5 stycznia 2011 | linkuj Ciekawa historia z domem w Osicach, wygląda na to, że projekt musiał być przygotowany przez architekta, speca od budowli historycznych. Jak opisujesz, drewniane gwoździe, ręcznie formowana cegła, drewniane okna, a przede wszystkim dbałość o detale architektoniczne. Z tym domem może być tak jak w przypadku budowli Andrzeja Grabowskiego, gdzie zanotowano przypadki klasyfikacji jego dzieł jako odrestaurowanych budowli zabytkowych.
gypsy
| 13:24 środa, 5 stycznia 2011 | linkuj piękna wycieczka, piękne domy - Żuławy moja miłość:) sama mieszkam w "domku żuławskim" na miarę naszych możliwości;) metraż i technologia może odbiega nieco od ideału, ale np. komin stoi w centralnym miejscu!
tak na marginesie: miny, mijających na DK7 rowerzystę, kierowców ( w tym moja;)) - bezcenne!
woda na młyn posiadających patent na prawdy objawione krytykantów (nie posiadam:))
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa inieo
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]