INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.92 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI <50

Dystans całkowity:14166.00 km (w terenie 1630.50 km; 11.51%)
Czas w ruchu:633:54
Średnia prędkość:17.75 km/h
Maksymalna prędkość:72.00 km/h
Suma podjazdów:30360 m
Maks. tętno maksymalne:185 (100 %)
Maks. tętno średnie:152 (80 %)
Suma kalorii:79072 kcal
Liczba aktywności:339
Średnio na aktywność:41.79 km i 2h 18m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
30.00 km 4.00 km teren
01:53 h 15.93 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:30.0
Podjazdy:237 m
Rower:BOCAS

ROWEROWE POPOŁUDNIE - ŁĘCZE

Środa, 26 czerwca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Kamionek Wielki-Jagodno-ELBLĄG

MAPA

GALERIA





Za nami pierwsza z wycieczek rowerowych w ramach akcji ,,Wakacje z MOSiR-em 2024”. Celem naszej popołudniowej jazdy było miejsce słynące z wiatru i podcieni, czyli malowniczo położona wieś Łęcze tuż za Elblągiem.

Z pętli na ulicy Ogólnej ruszyły na rowerach 34 osoby nie przejmujące się temperaturą … + 34 stopnie, która jeszcze o godzinie 17 dawała się we znaki.

Ulica Fromborska wyprowadziła nas z miasta i po zrobieniu grupowego zdjęcia przy wiatach w Krasnym Lesie zanurzyliśmy się w lesie, gdzie panował przyjemny mikroklimat i temperatura była znacząco niższa. I tak to na około wróciliśmy do ulicy Fromborskiej za Próchnikiem, skąd już tylko 2 km dzieliły nas od Łęcza.

W tej wsi niedawno zostało odsłonięta okolicznościowa tablica poświęcona miejscowej historii i ciekawostkom. Powstała ona staraniem Nadleśnictwa Elbląg i Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, na terenie których to leży Łęcze.

Tutaj czekał na nas gość specjalny wycieczki, Kamil Zimnicki z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej który podczas krótkiej prelekcji rozszerzył informacje zawarte na tablicy.

Po tym spotkaniu ruszyliśmy mniej znaną, leśną drogą terenową w kierunku pomnika w Nadbrzeżu upamiętniającego więźniów obozu KL Stutthof. Znajduje się on przy drodze wojewódzkiej nr 503 którą to przemierzaliśmy dalsze kilometry naszej wycieczki.

Nasza jazda zakończyła się w kawiarni Grupy Wodnej nad rzeką Elbląg, gdzie tradycyjnie już – w wakacje – czekają na nas lody przygotowane dzięki wsparciu Gminy Elbląg, po której ciekawych terenach tak często podróżujemy na naszych dwukołowcach.

Lody w ciepły i rozgrzany wieczór smakowały wybornie. I tak to zakończyła się ta pierwsza z wakacyjnych jazd. Kolejna wycieczka będzie miała charakter terenowy i zobaczymy podczas niej co słychać na Modrzewinie i w Rubnie Wielkim. Ruszamy 23 lipca o godzinie 17:00 z pętli na ulicy Ogólnej.




Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
42.00 km 0.00 km teren
02:00 h 21.00 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:25.0
Podjazdy:167 m
Rower:BOCAS

JELONKI - ZAKUPY NA MARATON ELBLĄSKI

Piątek, 14 czerwca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Klepa-Jelonki-Drużno-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

MAPA





Przejechałem się do Jelonek nad Kanałem Elbląskim zrobić zakupy na bufet Maratonu Elbląskiego którzy urządzamy dzięki uprzejmości Zbigniewa Lichuszewskiego, wójta gminy Rychliki, w tamtejszej świetlicy-remizie OSP.



Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
40.00 km 0.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:28.00 km/h
Temperatura:21.0
Podjazdy: 70 m
Rower:BOCAS

ROWEROWE POPOŁUDNIE - RZEKA ELBLĄG

Wtorek, 11 czerwca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bielnik I-Bielnik II-Kępa Rybacka-Nowakowo-Nowe Batorowo-Nowakowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA




Za nami druga z wycieczek zorganizowanych w ramach nowego cyklu popołudniowych, krótkich przejażdżek po okolicy. Celem jazdy była rzeka Elbląg w okolicy jej ujścia do Zalewu Wiślanego.

Grupa 27 osób ruszyła z ulicy Wodnej i ulicą Radomską opuściliśmy Elbląg. Jadąc urozmaiconą, asfaltowo-płytową drogą w otoczeniu żuławskich wierzb i przekwitającego rzepaku pokonywaliśmy bardzo spokojnym tempem kolejne kilometry, krótkiej, 25 km trasy.

Nieco dynamiki do spokojnej jazdy wprowadziły dwie deszczowe chmury, jedna nad Zalewem Wiślanym, a druga nad Elblągiem podczas gdy my byliśmy pośrodku, w Nowym Batorowie, gdzie dokładnie przyjrzeliśmy się sprzętowu służącemu do oczyszczania i pogłębiania rzeki Elbląg.

W tej sytuacji zarządziłem 
nieco skrócenie  trasy, tak że do samego ujścia rzeki już nie jechaliśmy. Powoli zdążaliśmy do Elbląga, dając czasu deszczowym chmurom, aby wypadały się nad miastem i przeszły dalej. To udało nam się znakomicie i ani kropla deszczu na nas nie spadła. 

W drodze powrotnej od Nowakowa jechaliśmy cały czas przy samej rzece, która ma utwardzone nabrzeże - vide galeria - i jazda rowerem z oponami 35 mm i szerszymi nie sprawia większych trudności. Nie należy tylko zbliżać się do krawędzi, bo zabezpieczeń nie ma i trzeba uważać.

Wycieczka zakończyła się  na rampie kolejowej przy skrzyżowaniu ulic Mazurskiej i Odrodzenia, skąd każdy udał się w swoją stronę. 

Dziękujemy za udział w imprezie i spokojną oraz bezpieczną jazdę. Na kolejną krótką, popołudniową wycieczkę zapraszam 25 czerwca. Ruszamy do Łęcza z pętli tramwajowej na ulicy Ogólnej o godzinie 17:00.

Partnerem rowerowych wydarzeń, organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jest Salon-Serwis Rowerowy Wadecki.



Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
25.00 km 5.00 km teren
02:47 h 8.98 km/h:
Maks. pr.:28.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

ROWEROWE POPOŁUDNIE - NOGAT

Wtorek, 21 maja 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Władysławowo-Adamowo-Jazowa-Janowo-Bielnik I-ELBLĄG

MAPA

GALERIA





Za nami pierwsza z wycieczek zorganizowanych w ramach nowego cyklu popołudniowych, krótkich przejażdżek po okolicy. Celem jazdy była rzeka Nogat w okolicy wsi Jazowa. 

Grupa 18 osób ruszyła z ulicy Wodnej i ulicą Nizinną opuściliśmy Elbląg. Jadąc urozmaiconą, asfaltowo-szutrową drogą w otoczeniu żuławskich wierzb i przekwitającego rzepaku pokonywaliśmy bardzo spokojnym tempem kolejne kilometry, krótkiej, 23 km trasy. W naszym składzie były dwie młode rowerzystki z rodzicami, które bez trudności pokonały cały dystans.

Po dłuższym postoju nad Nogatem w cieniu mostu na drodze S7 zawróciliśmy do Elbląga i przez Janowo oraz Bielnik Drugi dotarliśmy do miasta. Ten odcinek był bardziej urozmaicony terenowo, pojawiły się też pod naszymi kołami betonowe płyty, tak charakterystyczne dla Żuław Wiślanych.

Wycieczka zakończyła się w tym samym miejscu, gdzie się zaczęła i tym samym zrobiliśmy na rowerach pełne okrążenie.

Dziękujemy za udział w imprezie i spokojną oraz bezpieczną jazdę. Na kolejną krótką, popołudniową wycieczkę zapraszamy w czerwcu. Szczegóły niebawem.

Partnerem rowerowych wydarzeń, organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jest Salon-Serwis Rowerowy Wadecki.

Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
48.00 km 6.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:29.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MWR#82 MENNONICKI ROZGART

Niedziela, 21 kwietnia 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Jegłownik-Gronowo Elbląskie-Fiszewo-Rozgart-Różany-Jezioro-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)






Silny wiatr i niska temperatura nie wystraszyły elbląskich i nie tylko elbląskich rowerzystek i rowerzystów, którzy w liczbie 40 osób zjawili się na starcie Miejskiej Wycieczki Rowerowej (MWR) do Rozgartu.

Kilka osób pojawiło się po raz pierwszy w tym roku na MWR i one dostały – rozdawane też w marcu - mapy turystyczne Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej podarowane dzięki uprzejmości kierownictwa tej instytucji, mającej swoją siedzibę w Elblągu. Dzięki swojej skali 1:35.000 będą one przydatnym akcesorium przy wycieczkach rowerowych oraz pieszych.

Ruszyliśmy z bulwaru nad rzeką Elbląg i ulicą Żuławską opuściliśmy miasto. Przejechaliśmy przez Władysławowo, Wikrowo i zatrzymaliśmy się na pierwszy postój w Jegłowniku. Dalsza droga prowadziła do Gronowa Elbląskiego, gdzie obejrzeliśmy od strony torów kolejowych zabytkowy, szykowany do renowacji, budynek tamtejszego dworca.

Tutaj po raz pierwszy zabrał głos Leszek Marcinkowski, prezes i przewodnik elbląskiego PTTK, który zapoznał nas z historią dworca.

Z Gronowa Elbląskiego pojechaliśmy do Fiszewa, gdzie przyjrzeliśmy się tamtejszemu kościołowi, będącemu aktualnie poddawanemu konserwacji i remontowi. Także o nim opowiedział nam Leszek Marcinkowski.

Z Fiszewa czekał grupę odcinek specjalny drogi do Rozgartu. Była to nawierzchnia brukowa oraz szutrowa na odcinku około 4 km. Pokonaliśmy ją bez trudności, dopasowując prędkość do panujących warunków.

Chwilę potem byliśmy w Rozgarcie, gdzie zatrzymaliśmy się przy domu podcieniowym, którego podcień wykorzystaliśmy do ochrony przed wiatrem. Tutaj też wysłuchaliśmy głównej opowieści Leszka Marcinkowskiego o tutejszych Mennonitach, historii wsi, zabytkowym kościele, unikatowej dzwonnicy i obecnych do dzisiaj w pejzażu wsi domach podcieniowych.

Jako że była to połowa dystansu – a ta trudniejsza była przed nami, bo pod wiatr – uczestnicy otrzymali słodycze przygotowane dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Długi postój dobiegł w ten sposób końca i ruszyliśmy w drogę powrotną. Dopasowując tempo jazdy do siły wiejącego wiatru spokojnie przemierzaliśmy Żuławy Elbląskie i z każdym obrotem korb zbliżaliśmy się do Elbląga.

Jadąc przez Różany i Jezioro zatrzymaliśmy się jeszcze na przejeździe kolejowym w Karczowiskach Górnych, gdzie na domku dróżnika obejrzeliśmy znak wysokiej wody związany z ogromną powodzią na Żuławach Wiślanych w roku 1888.

Naszą jazdę zakończyliśmy około godziny 14 przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się 19 maja. Będziemy mieli do przejechania 45 km po Krainie Kanału Elbląskiego. Odwiedzimy miejscowości Topolno Wielkie i Wysoka.





Dane wyjazdu:
48.00 km 0.00 km teren
02:41 h 17.89 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:309 m
Rower:BOCAS

MWR#81 ŹRÓDŁA RZEKI BAUDY

Niedziela, 24 marca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Ogrodniki-Milejewo-Majewo-Kamiennik Wielki-Gronowo Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




Na pierwszą wiosenną Miejską Wycieczkę Rowerową stawiły się 32 osoby. Celem naszej jazdy były źródła Baudy w Milejewie.

Bauda to rzeka długości 54 km płynąca przez Wysoczyznę Elbląską, Równinę Warmińską i uchodząca do Zalewu Wiślanego niedaleko Fromborka. Na przeważającym odcinku ma charakter rzeki górskiej a jej dorzecze zaliczane jest do dorzecza Wisły.

Start wycieczki nastąpił z pętli na ulicy Ogólnej, skąd rowerzystki i rowerzyści ruszyli ulicą Fromborską w kierunku Krasnego Lasu i Jeleniej Doliny.

Zanim to nastąpiło każdy otrzymał mapy turystyczne Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej podarowane dzięki uprzejmości kierownictwa tej instytucji, mającej swoją siedzibę w Elblągu. Dzięki swojej skali 1:35.000 będą one przydatnym akcesorium przy wycieczkach rowerowych oraz pieszych.

Popychani sprzyjającym wiatrem szybko osiągnęliśmy Krasny Las, gdzie przy wiatach Nadleśnictwa Elbląg grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie. Ważnym celem naszej jazdy było także szukanie pierwszych śladów wiosny.

Do nich zaliczają się bociany i dlatego też po wyjeździe z lasu za Jelenią Doliną zaczęliśmy się rozglądać, czy gdzieś nie widać tych charakterystycznych ptaków. Ich nie było w zasięgu wzroku, natomiast my po wyjechaniu z wsi Ogrodniki zauważyliśmy maszt przekaźnikowy na Górze Milejewskiej. To był znak, że zaraz będziemy w Milejewie.

Tutaj grupa skierowała się nowo wykonanym chodnikiem wzdłuż Baudy w kierunku jej źródła. Po dotarciu do końca odcinka utwardzonego, chętni ruszyli terenem do punktu, gdzie Bauda ukazuje się na powierzchni ziemi.

Będący z nami Leszek Marcinkowski, prezes i przewodnik elbląskiego PTTK zaproponował wspięcie się na skarpę z której zobaczyliśmy podmokłą łąkę będącą faktycznym początkiem Baudy.

Po obejrzeniu tych wszystkich miejsc wysłuchaliśmy opowieści przewodnika na temat samej rzeki a także Kanału Kopernika, mającego z Baudą wiele wspólnego.

Jako że była to połowa dystansu – i to ta trudniejsza połowa, bo pod górę – uczestnicy otrzymali słodycze przygotowane dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Długi postój dobiegł w ten sposób końca i ruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem było pod wiatr, ale generalnie z górki. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Kwietniku, gdzie po raz ostatni spojrzeliśmy na płynącą przepustem pod drogą S22 bohaterkę naszej wycieczki i przez Kamiennik Wielki oraz Gronowo Górne zjechaliśmy z Wysoczyzny Elbląskiej na Żuławy Wiślane.

Naszą jazdę zakończyliśmy zgodnie z planem około godziny 14 przy rondzie Bitwy pod Grunwaldem.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się 21 kwietnia. Będziemy mieli do przejechania 48 km, ale będą to płaskie kilometry po Żuławach Wiślanych. Odwiedzimy miejscowość Rozgart, szukając mennonickich śladów na jej terenie.





Dane wyjazdu:
54.00 km 3.00 km teren
03:19 h 16.28 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy:381 m
Rower:BOCAS

ROWEROWE WAGARY +

Sobota, 23 marca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Piastowo-Milejewo-Kamiennik Wielki-ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Po trzeciej edycji rowerowych wagarów stan pojedynku Organizatorzy-Pogoda wynosi 1:2. Ale my się tak łatwo nie poddamy :-)) Dzisiaj, pomimo deszczu kręciło z nami 17 osób, czyli prawie 100% więcej niż rok temu. Prym wiodły dwie małe rowerzystki, które samodzielnie podjechały na sam szczyt Alei Jana Pawła II, a nawet trochę wyżej - czyli na sam szczyt elbląskiej Modrzewiny. 

Nagroda za to osiągnięcie w postaci kiełbasek z dodatkami przygotowana przez MOSiR,  czekała na nie i pozostałych uczestników, w wiacie Margitka na polanie z wiatami w Bażantarni. Tam bowiem nasze wagary zakończyły się i stąd każdy rozjechał się w swoim kierunku. 

Moim kierunkiem okazało się Milejewo, bo jutro jedziemy z MWR szukać źródeł rzeki Baudy. Dobrze byłoby wiedzieć, gdzie szukać, bo na mapach są widoczne szalone rozbieżności :-) A na chodzenie po polach, zalanych i w błocie po łydki chyba nikt teraz nie ma ochoty. 

Szukanie zakończyło się sukcesem i jutro Bauda pokaże nam swoje początkowe metry. Przybywajcie!










Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
88.00 km 0.00 km teren
04:11 h 21.04 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:13.0
Podjazdy:128 m

MALBORK

Piątek, 16 lutego 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Lubstowo-Lipinka-Tragamin-MALBORK>>>ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Przybyło do mnie zaproszenie od Alberta, Prezesa Malborskich Morsów, triathlonisty i finiszera Maratonu Elbląskiego 2023. Już tylko dlatego pojechałbym do Malborka, a że jeszcze w zaproszeniu była mowa o jeździe 100 km po malborskim bulwarze nad Nogatem....

Jeździe mającej być testem i próbą przed organizacją w tym miejscu imprezy charytatywnej na dystansie 200-250 km – no to jechać po prostu musiałem ;-)

Wybrał się ze mną Roman, elbląski maratończyk biegowy i finiszer pierwszej edycji Maratonu Elbląskiego 2019.

W takim składzie zamulania nie było, toteż szybko i sprawnie dotarliśmy na około, przez Lubstowo i Tragamin, do Malborka. Tutaj już czekała wesoła drużyna Malborskich Morsów i po krótkim przygotowaniu ruszyliśmy w okrężną trasę po bulwarze.

Pętla liczyła sobie eleganckie 7 km i o dziwo nie znudziła mi się przez prawie 50 km, które tam pokonaliśmy. To na pewno zasługa towarzystwa w którym przyszło mi się bawić w chomika :-)

Bulwar nad Nogatem niedawno się bardzo przedłużył i teraz sięga na południe już w okolice śluzy Szonowo. Elegancki, szeroki i czerwony asfaltowy dywanik może się podobać.
Jeździliśmy w cieplarnianych warunkach +12, +13 stopni i silnego południowego wiatru. Także była jazda pod i z wiatrem. Można było się zmęczyć i odpocząć.

Przyjrzałem się trasie pod kątem organizacji na niej imprezy rowerowej, która jest wstępnie planowana na koniec kwietnia br. To będzie ciekawe wyzwanie głównie dla głowy, bo jednak jazda na pętlach jest monotonna i widok potężnej malborskiej warowni oraz Nogatu też może się z czasem znudzić.

Jednak nie to będzie najważniejsze, a dobroczynny charakter imprezy mającej na celu wsparcie dzieci w ich wakacyjnych planach.

Z Romanem, który dla urozmaicenia próby przebił dętkę pod koniec bulwarowej jazdy, do Elbląga wróciliśmy zgodnie z pierwotnym planem pociągiem,  bo ileż można jeździć w ciemnościach po Żuławach Wiślanych …

A jak wiadomo wycieczka bez pociągu się nie liczy :-))) 





Dane wyjazdu:
50.00 km 1.50 km teren
02:53 h 17.34 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:6.0
Podjazdy:212 m
Rower:BOCAS

MWR#79 CMENTARZ JENIECKI W KROŚNIE

Niedziela, 28 stycznia 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Krosno-Rzeczna-Bogaczewo-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem) + zdjęcia Roberta K. i Marcina K.






Wiosenna pogoda towarzyszyła inauguracyjnej Miejskiej Wycieczce Rowerowej sezonu numer 11. Data 28 stycznia wskazuje jednak, że to pełnia zimy, ale też wskazuje – za sprawą finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) – że atmosfera była gorąca, czerwona i pełna serduszek.

Kolejny raz Rowerowy Elbląg kwestował w drodze jadąc tym razem z puszką do Krosna koło Pasłęka na mało znany cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej.

Grupa 34 osób ruszyła z ronda Bitwy pod Grunwaldem i dobrze znaną starą drogą krajową nr 7 dotarła do Komorowa Żuławskiego. Tam odwiedziliśmy lokalny sklep w którym zasilono puszkę WOŚP.

Po krótkim postoju kontynuowaliśmy naszą jazdę przez Węzinę i Lisów docierając do Krosna. Tutaj też odwiedziliśmy sklep i w nim także dostaliśmy datek do puszki.

Stąd już tylko 2 km dzieliły nas od celu wycieczki.

,,Cmentarz powstał pod koniec 1915 roku na polach pomiędzy wsiami Krosno i Sakówko na obrzeżach Pasłęka. Na cmentarzu pochowano jeńców poległych w wyniku obrażeń z pola walki ale w większości z powodu zachorowania na tyfus” – za ,,https://dobroni.pl/  

Prowadzi do niego gruntowo-trawiasta droga długości 700 metrów a zjazd z asfaltu jest dobrze oznakowany.
Dotarliśmy tam jadąc pod górę, na miejscu obejrzeliśmy okolicznościowy obelisk i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Byliśmy w połowie zaplanowanego dystansu, także był to dobry moment na rozdanie słodkiego wsparcie energetycznego przygotowanego dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Droga powrotna wiodła z powrotem do asfaltu w Krośnie, a następnie skręciliśmy w kierunku wsi Rzeczna – która będzie celem wycieczki grudniowej – aby zatrzymać się w Zielonym Grądzie, gdzie nasza puszka zajrzała do przydrożnej smażalni ryb. Jej goście okazali się hojni.

Dalsze kilometry wiodły przez Bogaczewo i Komorowo Żuławskie. Na końcówce trasy spojrzeliśmy na Jezioro Druzno z wysokości wsi Nowina nieco modyfikując nasz powrót do Elbląga.
Za chwilę byliśmy w miejscu, gdzie wycieczka się zaczęła, czyli na rondzie Bitwy pod Grunwaldem. Stąd grupa ruszyła na elbląskie Stare Miasto, gdzie puszka wypełniona banknotami i monetami trafiła do sztabu WOŚP i została bardzo sprawnie policzona.

Szybko okazało się, że zebraliśmy podczas tej oryginalnej kwesty w drodze 812 zł 51 groszy. Ten świetny wynik jest najwyższym w dotychczasowej historii zbiórek prowadzonych podczas Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR).






Pamiątkowe zdjęcie przy drzwiach Ratusza Staromiejskiego zakończyło pierwszą w sezonie 2024 wycieczkę.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej MWR widzimy się w lutym. Będziemy mieli nieco więcej kilometrów do pokonania i dowiemy się dlaczego Mennonici byli tak ważni na Żuławach Wiślanych. Szczegóły niebawem.






Dane wyjazdu:
52.00 km 52.00 km teren
02:41 h 19.38 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:-13.5
Podjazdy:508 m

LODOWATA WYSOCZYZNA ELBLĄSKA

Niedziela, 7 stycznia 2024 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Ogrodniki-Kadyny-Łęcze-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)




Zimno było :-)



Kategoria WYCIECZKI <50