INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.92 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI <50

Dystans całkowity:14166.00 km (w terenie 1630.50 km; 11.51%)
Czas w ruchu:633:54
Średnia prędkość:17.75 km/h
Maksymalna prędkość:72.00 km/h
Suma podjazdów:30360 m
Maks. tętno maksymalne:185 (100 %)
Maks. tętno średnie:152 (80 %)
Suma kalorii:79072 kcal
Liczba aktywności:339
Średnio na aktywność:41.79 km i 2h 18m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
44.00 km 2.00 km teren
02:04 h 21.29 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:1.0
Podjazdy:109 m
Rower:BOCAS

MGŁA

Niedziela, 31 grudnia 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Władysławowo-Helenowo-Wikrowo-Adamowo Osiedle-Jazowa-Kępki-Bielnik II-Janowo-Jazowa-Kazimierzowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)





Co to był za rok! Nieprawdopodobny, zadziwiający, niepowtarzalny, nietypowy, niebywały, bardzo oryginalny i po prostu piękny rok 2023 dobiega końca. 12 miesięcy temu wiedziałem tylko, że to będzie rok 50-lecia urodzin. I w sumie nic więcej – no, może jeszcze że pojadę w dwóch krótkich ultramaratonach Tour de Silesia i Maraton Copernicus i pomogę organizacyjnie oraz materialnie przy Maratonie Elbląskim 444 km/24h.

Rowerowy przewrót kopernikański w tym – nomen omen – Roku Kopernikowskim zaczął się w marcu, kiedy to rozpoczęły się jazdy przygotowujące niepozorną elbląską rowerzystkę Angelikę do Maratonu Elbląskiego. Do tej pory wiele osób robiło w moim towarzystwie i - powiedzmy, że przy moim wsparciu - swoje rekordy życiowe na różnych dystansach mniej i bardziej ultra.

Tutaj miałem zająć się – po raz pierwszy w życiu - kompleksowym przygotowaniem początkującej rowerzystki do 24 godzinnej jazdy na dystansie 444 km podczas Maratonu Elbląskiego 444 km/24h. Trochę to się różniło od jednorazowego bicia rekordu życiowego :-)) Odrobinę.

Wszystko wyszło jednak wzorowo, w czerwcu jadąc wspólnie z Sylwią, pokonała cały dystans meldując się 45 minut przed końcem limitu czasu.

Jak jesteśmy przy Maratonie Elbląskim to edycja nr 5 zgromadziła rekordową liczbę 27 osób, z których 25 dotarło do mety. Edycja nr 6 zapowiada się jeszcze lepiej, bo na 31 grudnia 2023 r., a więc na pół roku przed terminem jest już 31 zgłoszeń!!! 50 uczestników to moje marzenie.

Liczba 50 po tym roku została moją ulubioną i zostańmy jeszcze chwilę przy niej. Bowiem w ramach obchodzenia urodzin zaliczyłem samodzielnie wymyślone zadanie zrobienia 50 wycieczek po minimum 50 km. Praca okazała się łatwa, 100 wycieczek 100 km na setne urodziny będzie z pewnością dużo większym wyzwaniem :-)))))

Po czerwcu jeszcze był sierpień i tropikalna jazda pod szyldem Maraton Copernicus, kiedy to Angelika pokonała 524 km, poprawiając w kilka miesięcy swoją życiówkę non stop z poziomu 150 km! Na tym maratonie, będącym zupełnie prywatnie zorganizowaną wycieczką, życiówkę poprawiła także Kamila, zwyciężczyni 5 edycji Maratonu Elbląskiego.

W międzyczasie w takim samym upale (+38 stopni) walczyłem na czesko-polskiej 500 km trasie maratonu Tour de Silesia. Walczyłem w towarzystwie Andrzeja – unikatowego elbląskiego ultrasa łączącego ekstremalne biegi z ekstremalnymi wycieczkami rowerowymi – z pogodą, trasą i słabościami, czyli klasyka ;-) Zdążyliśmy się wyrobić w limicie czasu, także sukces osiągnęliśmy. Piekielne temperatury lipca, brak sklepów w Czechach i dwie bardzo ,,sympatyczne” górki nie zdołały nas pokonać.

Bilans roczny przekroczył u mnie 15.000 km co pozwala patrzeć z optymizmem na mocne wyzwania roku 2024, kiedy to spróbuję podczas maratonu 1/2 Race Around Poland poprawić swój rekord życiowy z 2013 roku – ładną ma brodę ;-) – jazdy dzień po dniu wynoszący dotychczas 1601 km. W tym celu muszę pokonać SOLO 1800 km trasy z Warszawy przez Przemyśl do Szklarskiej Poręby w limicie czasu 6 dób (144 godziny).

To będzie lipiec, a we wrześniu czeka impreza Wschód MRDP z Przemyśla do Rozewia nad Bałtykiem długości 1200 km. Limit czasu 3 albo 4 doby – jeszcze nie wiadomo.

Będzie się działo, będziecie mieli możliwość dłuuuuugiego trzymania kciuków. A to wszystko i tak przygrywka przed sierpniem 2025 r. Oby tylko zdrowie było …

Tymczasem dzięki za wspólne jazdy i niech nam wszystkim noga podaje w Nowym 2024 Roku! Najlepszego!






Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
51.00 km 0.00 km teren
03:10 h 16.11 km/h:
Maks. pr.:32.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy:120 m
Rower:BOCAS

MWR#78 KANAŁ MODRY

Niedziela, 17 grudnia 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Jezioro-Markusy-Rachowo-Zwierzno-Markusy-Jezioro-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA





Trzydzieści trzy osoby ruszyły na trasę ostatniej Miejskiej Wycieczki Rowerowej w sezonie 2023. Celem wycieczki był Kanał Modry na Żuławach Wiślanych. 

Grupa wyjechała z Elbląga ulicą Warszawską i przez Raczki Elbląskie, i Żurawiec dotarła do wsi Jezioro. Tam minęliśmy mennonickie ciekawostki, którym bliżej przyjrzymy się w sezonie 2024 i za chwilę byliśmy w Markusach. Tutaj skręciliśmy w kierunku Rachowa i niebawem naszym oczom ukazał się wał przeciwpowodziowy Kanału Modrego.


Drogą z płyt betowych po koronie tego wału jechaliśmy przez 2 km mając możliwość dokładnego przyjrzenia się kanałowi, który pełni rolę odwadniającą dla polderu Markusy i wygląda jak mała rzeka. Jej źródła są w okolicach wsi Budzisz, a swój bieg kończy ona w rzece Dzierzgoń.

Nasza jazda wzdłuż kanału zakończyła się w Kępniewie, gdzie przy budynku dawnej kuźni wysłuchaliśmy opowieści jadącego z nami Leszka Marcinkowskiego, przewodnika i prezesa elbląskiego oddziału PTTK. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów na temat tego miejsca a także Żuław Wiślanych w kontekście krainy na wodzie.

Z Kępniewa ruszyliśmy przez Zwierzno, aby w Zwierzeńskim Polu przejechać się nowym asfaltem położonym niedawno na lokalnej drodze. W ten sposób nieco skróciliśmy sobie drogę w kierunku niebieskiego mostu na Tinie w Jeziorze. Przy nim zrobiliśmy sobie przerwę w czasie której wszyscy otrzymali słodycze przygotowane przez Gminę Elbląg, obchodzącą swoje 50-lecie.


Stąd już niedaleki dystans czekał nas do Elbląga do którego pojechaliśmy przez Karczowiska Górne. W mieście pozostało dotrzeć do Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR przy alei Grunwaldzkiej 135, gdzie zaplanowane zostało rozstrzygnięcie konkursu dla najbardziej aktywnych uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych. Parę minut przed godziną 14 byliśmy na miejscu.

Przez cały rok podczas 10 wycieczek rowerzystki i rowerzyści pracowicie zbierali pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK, które teraz miały rozstrzygnąć, kto otrzyma nagrody, w tym nagrodę główną, rower trekkingowy Folta ufundowany przez Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki.

Rower trafił w ręce Krzysztofa Kwapiszewskiego, którego odpowiedź na konkursowe pytania najbardziej przypadła jury do gustu. W sumie osób, które miały komplet 10 pieczątek, czyli wzięły udział w każdej wycieczce, było sześć.

Nagrodzone zostały też osoby, które miały tych pieczątek minimum siedem. Przy wręczaniu nagród byli z nami obecni sponsorzy będący też jury: Pan Jerzy Jarzyło – przedstawiciel Wójta Gminy Elbląg, Pan Leszek Marcinkowski, Prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Adam Wadecki, właściciel Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki. Nagrody przygotował także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

W tym sezonie Miejskich Wycieczek Rowerowych pokonaliśmy naszymi rowerami 545 km, a w 10 wycieczkach wzięło udział łącznie 416 osób. Nasze imprezy nie mogłyby się odbyć bez sponsorów i partnerów, także szczególne wyrazy podziękowania kieruję do:

- Pana Leszka Marcinkowskiego jeżdżącego z nami przewodnika i prezesa Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, dzięki któremu możemy liczyć na fachowy komentarz podczas wycieczek,

- Pana Zygmunta Tucholskiego, Wójta Gminy Elbląg za sponsorowanie słodyczy dla uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych,

- Pana Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki w Elblągu za ufundowanie roweru Folta w konkursie ,,Najbardziej aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych”,

A przede wszystkim dziękuję elbląskim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę podczas wszystkich edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych.

Była to ostatnia w sezonie 2023 Miejska Wycieczka Rowerowa, ale w sen zimowy nie zapadamy i już 28 stycznia 2024 roku zaczynamy kręcenie w nowym sezonie. Szczegóły niebawem.








Dane wyjazdu:
54.00 km 1.00 km teren
02:21 h 22.98 km/h:
Maks. pr.:34.00 km/h
Temperatura:2.0
Podjazdy:120 m

KANAŁ MODRY - pierwsze spotkanie

Piątek, 15 grudnia 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Jezioro-Markusy-Rachowo-Kępniewo-Zwierzno-Zwierzeńskie Pole-Markusy-Jezioro-Karczowiska Górne-ELBLĄG

MAPA

GALERIA



Pojechałem sprawdzić trasę niedzielnej Miejskiej Wycieczki Rowerowej. Będzie OK, wszyscy dadzą radę. Trasa nieco uległa zmianie i skróceniu o 2 km, bo odkryłem nowy asfalt. Szczegóły w niedzielę ;-)




Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
35.00 km 20.00 km teren
02:10 h 16.15 km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:-4.0
Podjazdy:114 m

ŚRODOWE LATARECZKI - WYSPA NOWAKOWSKA

Środa, 6 grudnia 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Nowakowo-Kępiny Wielkie-Nowotki-Cieplice-Nowakowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (moje + Romana fota i film)






Znana dobrze Wyspa Nowakowska po obfitych opadach śniegu stanowiła zagadkę, co też tam się dzieje. Tak więc wspaniała 6 skierowała tam swoje koła, aby zobaczyć to na własne oczy. Sucha i czarna ulica Mazurska wyprowadziły nas ekspresowo - bo z wiatrem na dodatek - z Elbląga i po skręcie na Nowakowo zaczęły się śnieżno-lodowe koleiny. Bardziej śniegowe, co wprawiło moje kolczaste Marathony w pewne zakłopotanie i drifty, bo momentami tylko brutalna siła  pedałowania utrzymywała mnie w pionie. 

Ekipa na normalnych oponach terenowych jechała o niebo lepiej :-) Sytuacja nieco się zmieniła na lodzie wzdłuż Cieplicówki, gdzie kolce podjęły pracę do której są stworzone. 
Trasa  pierwotnie miała być nieco dłuższa, ale drogi w tym rejonie były pokryte rozjeżdżonym, piaszczystym śniegiem i jechało się po tym mało płynnie. Do tego Kris zaczął sygnalizować utratę czucia w palcach, więc zgodnie podjęliśmy decyzję o skróceniu trasy i powrocie do domku. 

Tak też zrobiliśmy i po odstawieniu kolegi do domi każdy udał się w sobie znanym kierunku. Ja zajrzałem jeszcze na Stare Miasto, gdzie dzisiaj odbyła się ceremonia włączenia świątecznych iluminacji z okazałą choinką na czele - vide galeria. 

Dzięki wszystkim za wspólne kręcenie pod znakiem latarek w jedną z najkrótszych śród w ciągu roku. 




Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
43.00 km 40.00 km teren
02:31 h 17.09 km/h:
Maks. pr.:32.00 km/h
Temperatura:-8.0
Podjazdy:322 m

ZIMOWA WYSOCZYZNA ELBLĄSKA

Wtorek, 5 grudnia 2023 · | Komentarze 0

Trasa:ELBLĄG-Jagodnik-Piastowo-Milejewo-Ogrodniki-Jelenia Dolina-ELBLĄG

MAPA

GALERIA





Dzisiejsza trasa to dowód, że nie zawsze kilometry mają znaczenie ;-) Zmasowane opady śniegu już od niedzielnego wieczoru działały mi na wyobraźnię, bo wiedziałem dobrze, jak wygląda Wysoczyzna Elbląską po takich opadach. Dzień wolny też działał na wyobraźnię, a jak w prognozie pogody zobaczyłem na dzisiaj bezchmurne niebo to już wiedziałem, gdzie skierować mojego Kubusia z kolczastymi oponami.

Takie warunki to fotograficzny samograj, więc zapraszam do galerii, bo co tutaj więcej pisać. 

Było bosko, było cudnie, rewelacyjnie, wspaniale, pięknie, uroczo, rewelacyjnie, zajebiście, zimno, słonecznie, twardo pod kołami i tak można długo - ale po co? :-)) To nie do opowiedzenia, to trzeba zobaczyć na własne oczy - najlepiej oczywiście na żywo. 

Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
46.00 km 43.00 km teren
03:06 h 14.84 km/h:
Maks. pr.:36.00 km/h
Temperatura:-5.0
Podjazdy:224 m

ŚRODOWE LATARECZKI - DĄB HOGO

Środa, 29 listopada 2023 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Bielnik I-Bielnik II-Nowakowo-Elbląg:Rubno-Próchnik-Modrzewina- ELBLĄG

MAPA

GALERIA 



Przygotowania do wycieczki zacząłem od zmiany opon na kolcowane Schwalbe Marathon Winter, bo Krzyś z Andrzejem zaplanowali trasę, która wydała mi się niebezpieczne lodowa. A ja przynajmniej do września 2025 nie powinienem się przewracać, ani łamać tym bardziej.

Na trasie najbardziej paskudnym odcinkiem okazała się Aleja Lipowa, na ten moment przemianowana przeze mnie na Aleję Lodową. To co w niedzielę sobie płynęło, teraz oczywiście zamarzło i ratował nas tylko fakt, że jechaliśmy pod górę, czyli powoli. Kolce oczywiście robiły robotę, ale i tutaj przy zmianie strony drogi rzucało strasznie, bo droga jest momentami zniszczona przez ciężki sprzęt do wywózki drewna. 

W Elblągu-Próchniku organizatorzy nieco zmodyfikowali trasę skracając ją o parę km. Z Krasnego Lasu pojechaliśmy równolegle do ulicy Fromborskiej, co pozwoliło mi zrobić fotki kilku ładnych, zaśnieżonych choinek  oraz zakopać się w śniegu i parę metrów  pochodzić sobie z rowerem u boku. Kolce i śnieg to raczej pojęcia wykluczające się ;-) Sam bieżnik tych Marathonów zapycha się dość szybko. 

Potem został zjazd Modrzewiną pod wiatr i to było bolesne. No, ale byliśmy już w mieście, a tutaj to zawsze cieplej. 

Dzięki ekipie za wspólny wypad. Podziwiam Waszą technikę jazdy :-)


Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
38.00 km 35.00 km teren
02:36 h 14.62 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:0.0
Podjazdy:328 m

ZIMOWY ELBLĄG

Niedziela, 26 listopada 2023 · | Komentarze 0

Trasa: CENTRUM-park Traugutta-park Dolinka-park Bażantarnia-Bielany-Krasny Las-Próchnik-aleja lipowa-Rubno-CENTRUM

MAPA

GALERIA



Dzisiaj to jest taki dzień, kiedy niecałe 40 km terenu daje możliwość wyczerpania organizmu na poziomie  200 km asfaltem ;-) Grzech byłoby nie skorzystać :-)))

Pierwsze 10 km zrobiłem solo w elbląskich parkach z których największe możliwości samozaorania dała oczywiście Bażantarnia. No, ale spojrzenia pieszych były bezcenne :-))
Potem dołączył Roberto, dla którego obecne warunki nie należą - delikatnie mówiąc - do ulubionych. 

Ale że ma rower MTB no to co robić? Wspólnie ruszyliśmy na podbój północnych dzielnic Elbląga ze szczególnym uwzględnieniem Alei Lipowej Próchnik-Rubno. Niestety, blachosmrody zniszczyły ładny śnieg, który padał podczas ostatniej doby i napotkaliśmy tam roztopy, kałuże i rozlewiska. Oczywiście nie były one problemem dla szerokich opon, ale wrażenia estetyczne szlag trafił. 

Popękaną, dziurawą i zapadającą się miejscami Mazurską wróciliśmy do miejskiej cywilzacji. 

Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
39.00 km 30.00 km teren
02:55 h 13.37 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:406 m

ŚRODOWE LATARECZKI - BŁOTNY ELBLĄG

Środa, 8 listopada 2023 · | Komentarze 6

Trasa: Elbląg

MAPA (autorstwa Andrzeja, nie przejechana w całości)

GALERIA


Tomek stoi w koleinie. Prawdziwy fan błota i wody uśmiechu nie gasi :-)



Gdy Endrju zapowiada latareczki i każe zabrać MTB to należy tego bezwzględnie słuchać. Bezwzględnie ;-) Chłopak wie co mówi, bo proponuje podczas tych esencjonalnych wyryp trasy po których na co dzień … biega. I to w zasadzie jest ich jedyna słabość, bo tam gdzie się wbiegnie czy wejdzie to już niekoniecznie się wjedzie rowerem. No, chyba że potraktujemy to jako ciekawe urozmaicenie …

Tak też było podczas kilometrów po Elblągu, którego ani na moment nie opuściliśmy. Ma to miasto potencjał, nie ma co. Sam jechałem takimi ścieżkami gdzie jeszcze opony Cube się nie pojawiły. Żeby latarkowe życie rowerowe miało smaczek, dwukrotnie straciliśmy ślad zapisany w nawigacji co sprawiło, że nawigowaliśmy według białych wstążek offroadowego rajdu samochodów terenowych Rain Forest Challenge. Koleiny tak więc były zacne, a Tomek może coś o jednej bliżej powiedzieć – vide fotka powyżej.

Jak już przez Gęsią Górę, Górę Chrobrego, Bażantarnię, Bielany i Zajazd oraz przez Kumielę, Srebrny Potok i Babicę dotarliśmy na Modrzewinę i tam przygodowo jakimś cudem wylądowaliśmy w Rubnie Wielkim to marzeniem – chyba wszystkich - było się wbić na asfalt ulicy Mazurskiej i dotrzeć przez Kwiatkowskiego i Jana Pawła II pod CH Ogrody, gdzie naród zaczął się rozjeżdżać po domach.

Ach, bym zapomniał. Andrzej oczywiście poza przygotowaniem sprzętowym – dwie nowe opony sobie cwaniak kupił na tę imprezę – był także przygotowany merytorycznie i ciekawie opowiadał nam o zaliczanych górkach, nieistniejących już gospodach czy też jak to mało metrów zboczył ze śladu GPS. Tym razem sprawdzianu wiedzy nie było.

To jest jednak kochany chłopak i widać było, że na koniec wycieczki sumienie go gryzło, bo zaprosił wszystkich na myjnię, którą sponsorował. Ja i kilka innych osób nie skorzystało, bo musiałby jeszcze zasponsorować mycie butów :-))) Nie wolno tak kolegi naciągać ;-)

I tak to narodziła się nowa, świecka tradycja sponsorowania już nie tylko wafelków, pączków, piwa ale i myjni. Ciekawe co będzie dalej :-))

Marek wracaj!!!





Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
28.00 km 0.00 km teren
01:36 h 17.50 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy: 67 m
Rower:BOCAS

MWR#75 ROWERO-KAJAKI

Niedziela, 24 września 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Żurawiec-Węgle Żukowo-Żurawiec-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

MAPA

GALERIA

Dawna wieża widokowa nad Jeziorem Druzno w Żółwińcu 


Rowerami po Żuławach, kajakami po jeziorze

Zeszłoroczny debiut połączenia podczas jednej wycieczki rowerów i kajaków spotkał się z Waszym ciepłym odzewem i dlatego w tym roku także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował rowerowo-kajakową edycję Miejskich Wycieczek Rowerowych. 

Grupa 47 osób ruszyła z elbląskiego Starego Miasta i dobrze znaną trasą przez Raczki Elbląskie i Żurawiec szybko dotarła do Węgli-Żukowa, gdzie w tamtejszej bazie Polskiego Związku Wędkarskiego zwodowaliśmy kajaki i ruszyliśmy z pierwszą grupą na Jezioro Druzno.

Pozostali uczestnicy w tym czasie zajęli się rozpalaniem grilla i pieczeniem kiełbasek zapewnionych przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Każdy także otrzymał słodkie wsparcie energetyczne od Gminy Elbląg.

Kajakarze tymczasem popłynęli w kierunku dawnej wieży widokowej nad w miejscowości Żółwiniec. To miejsce jest obecnie zupełnie niedostępne od strony lądu i zostaje tylko droga wodna. Towarzyszyła nam doskonała, rowerowo-kajakowa pogoda. Po obejrzeniu resztek konstrukcji wróciliśmy na przystań i do kajaków wsiadła druga grupa, nieco mniej zaawansowana.

Z nią popłynęliśmy bliżej (dystans do wieży wyszedł według różnych źródeł od 7 do 9 km) przyglądając się ciekawostkom przyrodniczym Jeziora Druzno, które jest bardzo znanym rezerwatem przyrody. Dostrzegliśmy więc potężne żeremie bobrów, nas obserwowały liczne czaple białe i tylko bielika nie udało nam się zaobserwować.

Po dwóch godzinach pływania wszyscy ponownie spotkaliśmy na przystani w Węglach-Żukowie i zaczęliśmy drogę powrotną. Wcześniej załadowaliśmy kajaki na przyczepę a uczestnicy biorący udział w konkursie ,,Najbardziej aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych” uzyskali stempel w swoich książeczkach turystyki rowerowej PTTK. Do Elbląga wróciliśmy prawie tą samą trasą i zakończyliśmy naszą wycieczkę przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej odsłonie Miejskich Wycieczek Rowerowych widzimy się 8 października. Spróbujemy zobaczyć cegły w Surowym.






Dane wyjazdu:
42.00 km 2.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:49.00 km/h
Temperatura:25.0
Podjazdy:277 m
Rower:BOCAS

MILEJEWO INACZEJ

Wtorek, 22 sierpnia 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Gronowo Górne-Janów Pomorski-Przezmark-Kamiennik Wielki-Kwietnik-Majewo-Milejewo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA





Za nami ostatnia z cyklu czterech letnich wycieczek w ramach Wakacji z MOSiR-em. Celem jazdy było Milejewo, najwyżej położona miejscowość Wysoczyzny Elbląskiej. 

Wycieczka ruszyła z ronda Bitwy pod Grunwaldem, aby przez Gronowo Górne dotrzeć do Janowa Pomorskiego. Tutaj wjechaliśmy na mniej znany podjazd asfaltowy w kierunku Przezmarka. Dalej przez Sierpin i Kamiennik Wielki z każdym kilometrem wspinaliśmy się coraz wyżej i wyżej.

Od Kwietnika do Majewa poruszaliśmy się nową – dla większości uczestników – drogą polną, która swoim urozmaiceniem mogła zadziwić. Był szuter, był piasek, były też całkiem duże kamienie. Nie był to odcinek długi, ale stanowił ciekawe urozmaicenie asfaltowej przeważnie drogi.

W Majewie wróciliśmy ponownie na asfalt i tak już było do Elbląga. Nasza jazda zakończyła się na rondzie Pionierów Oświaty (Królewiecka/Fromborska) i tutaj niektórzy pojechali do domu.

Ale to nie był koniec wycieczki, bowiem dobrą tradycją stało się kończenie wakacyjnych jazd w lodziarni. W tym roku, dzięki sponsoringowi Gminy Elbląg obchodzącej swoje 50-lecie, były to lody w kawiarni Grupy Wodnej nad rzeką Elbląg. I tam też udaliśmy się z ronda, oddając się słodkiemu łakomstwu na zakończenie tej niełatwej wycieczki.

Dziękuję za udział w cyklu 4 wakacyjnych wycieczek i zapraszam we wrześniu na wracające po wakacyjnej przerwie Miejskie Wycieczki Rowerowe. Szczegóły niebawem.

Partnerem rowerowych wydarzeń, organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jest Salon-Serwis Rowerowy Wadecki.


Kategoria WYCIECZKI <50