INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.91 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI 50-150

Dystans całkowity:50175.00 km (w terenie 5007.50 km; 9.98%)
Czas w ruchu:2350:58
Średnia prędkość:20.95 km/h
Maksymalna prędkość:65.00 km/h
Suma podjazdów:164415 m
Maks. tętno maksymalne:189 (101 %)
Maks. tętno średnie:159 (85 %)
Suma kalorii:770973 kcal
Liczba aktywności:561
Średnio na aktywność:89.44 km i 4h 17m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
70.00 km 5.00 km teren
03:18 h 21.21 km/h:
Maks. pr.:48.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy:346 m
Rower:BOCAS

JEZIORO KORSUŃ

Niedziela, 24 kwietnia 2022 · | Komentarze 3

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Krzewsk-Nowe Dolno-Święty Gaj-Kwietniewo-Kiersyty-Rejsyty-Rychliki-Jelonki-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

MAPA

Pojechałem sprawdzić trasę majowej Miejskiej Wycieczki Rowerowej bo nad Jeziorem Korsuń to byłem dawno, bardzo dawno temu. Wiejący przyjemnie w plecy wiatr sprawił, że w Kwietniewie pod kościołem stawiłem się równo po godzinie od ruszenia z Elbląga. Nieźle, jak na ciężkiego Bocasa ;-) Po drodze przyjrzałem się lekko zdemolowanemu przez pijanego kierowcę mostowi na rzece Dzierzgoń w Dzierzgonce oraz dostrzegłem pierwsze symptomy kwitnienia rzepaku. Żółte symptomy. 

W Kiersytach poruszałem się jak dziecko we mgle, zapomniałem bowiem wszystko i zaliczyłem wszystkie zjazdy do jeziora, zanim znalazłem ten właściwy :-)). Oficjalnie nie ma tam kąpieliska, ale jest pomost z wiatą, są drabinki do wychodzenia/wchodzenia z/do wody i jest ogromna czerwona tablica z regulaminem oraz zakaz kąpieli. Zobaczycie na żywo to zrozumiecie tą  prawną schizofrenię. 

Za Kiersytami nastąpił 3 km terenowy odcinek specjalny przez Wopity do Rejsyt, który charakteryzował się szutrem, wysypanym gruzem, drogą trawiastą i znowu szutrem. Damy radę, nawet jak popada. Za to od Rejsyt był już tylko piękny asfalt i gdyby tylko wiatr zmienił kierunek ...  Ale że nie zmienił to spokojnym patataj przemierzałem Krainę Kanału Elbląskiego tracąc stopniowo wysokość z Pojezierza Dzierzgońsko-Pasłęckiego na rzecz Żuław Wiślanych. 

I kiedy taka spokojna jazda zapowiadała się do samego Elbląga w Węzinie pojawił się znienacka czarny, dość duży pies z dynamicznym atakiem w moim kierunku. Pod wiatr ucieczka była niemożliwa, więc trzeba było się zatrzymać. Kundel dostał strzał z przedniego koła, a potem - lekko nabuzowany - pogoniłem go jeszcze z kijem :-) Uciekł między zabudowania  i kiedy podjechałem zapoznać się z jego właścicielami, już znaku życia nie dał i adresu nie ustaliłem. Ale ja tam jeszcze wrócę ;-)

  
























Dane wyjazdu:
112.00 km 0.00 km teren
04:33 h 24.62 km/h:
Maks. pr.:46.00 km/h
Temperatura:11.0
Podjazdy:890 m

INNE BRANIEWO

Poniedziałek, 18 kwietnia 2022 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Kamiennik Wielki-Rucianka-Chruściel-Bemowizna-Braniewo-Frombork-Tolkmicko-Łęcze-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)




Nieco okrężną drogą pojechałem do pierwszej stolicy Warmii, tak żeby na odpowiednio trudnej trasie kalorie zostały spalone. Pagórki Wysoczyzny Elbląskiej a potem warmińskie nierówności to zapewniły. Wiejący w twarz wiatr też ;-)

Pewnym urozmaiceniem jazdy drogą techniczną przy S22 było przebicie dętki w wyniku wjechania w lekki teren. Zapomniałem, że TREK nie ma już opon 32 mm, a tylko 28. Dętkę zatem sobie wymieniłem, namachałem się pompeczką do jakiegoś tam poziomu ciśnienia i ruszyłem dalej. Wiedziałem że w Braniewie na którymś z Orlenów trochę barów dorzucę.

Zanim to zrobiłem obejrzałem polanę z plażą nad Jeziorem Pierzchalskim, która robi coraz lepsze wrażenie dzięki poczynionym i czynionym tam inwestycjom. A potem dotarłem do Braniewa od strony Bemowizny, czyli też mniej znanej. Polecam, przy samej drodze jedziemy wzdłuż Pasłęki i ładnie to wygląda.

Co zobaczyłem w Braniewie, sprawdzicie w galerii – dodam tylko, że były to miejsca mniej oczywiste i jakby nieco na uboczu.

Droga powrotna prowadziła DW 504 i 503 przez Frombork, Pogrodzie i Tolkmicko. W tym ostatnim zainicjowałem sezon na lody, biorąc dużego z maszyny za jedyne 9 zł. Tanio to już było ;-)

Wspinaczka z Kadyn do Łęcza i ekspresowy zjazd ulicą Fromborską zakończyły świąteczne spalanie kalorii. I tak to można świętować.


Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
57.00 km 0.00 km teren
02:12 h 25.91 km/h:
Maks. pr.:51.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy:320 m

PRZEDŚWIĄTECZNA 50

Sobota, 16 kwietnia 2022 · | Komentarze 3

Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Kamionek Wielki-Nowakowo-Bielnik II-Władysławowo-ELBLĄG

MAPA


Przecudnej urody pogodę wykorzystałem na zrobienie szybkiej 50, tak aby z mniejszymi wyrzutami sumienia zasiąść jutro za świątecznym stołem ;-) Rzuciłem okiem na spalony domek myśliwski w Próchniku, na wyczyszczony z drzew i krzaków teren szkoły ogrodniczej w Połoninach i na plac budowy na rzece Elbląg.

Na Nogacie zaś dojrzałem już rozstawione boje toru wodnego. Hitem wycieczki jest budka telefoniczna widoczna na jednym ze zdjęć. Jej zastosowania teraz można się tylko domyślać .... :-))




















Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
66.00 km 2.00 km teren
03:51 h 17.14 km/h:
Maks. pr.:50.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:465 m
Rower:BOCAS

MWR#62 PIÓROPUSZNIKOWY JAR

Niedziela, 10 kwietnia 2022 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Ogrodniki-Milejewo-Karszewo-Włóczyska-Karszewo-Kamiennik Wielki-Milejewo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)



Kwietniowa odsłona Miejskich Wycieczek Rowerowych prowadziła do Rezerwatu Przyrody Pióropusznikowy Jar na Wysoczyźnie Elbląskiej. Na trudnej, interwałowej trasie korbami kręciło 29 osób.

Pierwsza wiosenna wycieczka wysoko zawiesiła poprzeczkę dla jej uczestników. Do obiektywnie dość trudnej trasy dopasowała się silnym wiatrem pogoda, który zwłaszcza w drodze powrotnej mocno utrudniał nam jazdę. Połączenie jazdy pod górę i pod wiatr wymagało sporo samozaparcia i cieszę się, że wszyscy sobie z tym niełatwym duetem poradzili.

Nasza jazda rozpoczęła się przy pętli na ulicy Ogólnej i przez Krasny Las i Jelenią Dolinę opuściliśmy Elbląg. W Ogrodnikach grupa skorzystała z handlowej niedzieli i zaopatrzyła się w lokalnym sklepie.
Po chwili zdobyliśmy po raz pierwszy tego dnia Milejewo, czyli najwyżej położoną miejscowość na Wysoczyźnie Elbląskiej, i naszym oczom ukazał się pierwszy z trzech budowanych wiatraków nieopodal Majewa. Trasa wycieczki prowadziła tuż przy placu budowy tej farmy wiatrowej, więc grupa przyjrzała się z bliska powstawaniu tych ogromnych konstrukcji.

Wkrótce dotarliśmy do drogi ekspresowej S22 i poruszając się w jej bliskości dotarliśmy do Włóczysk, skąd już tylko kilkaset metrów dzieliło nas od granic rezerwatu Pióropusznikowy Jar. Tutaj czekał na nas Pan Jarosław Mytych, leśnik z Nadleśnictwa Elbląg, na terenie którego znajduje się wspomniany rezerwat.

Podczas ciekawej opowieści leśnika poznaliśmy szczegóły tego miejsca, obejrzeliśmy stanowiska chronionego pióropusznika strusiego, czyli bardzo okazałej i dekoracyjnej paproci. Dostrzegliśmy także ślady pracy bobrów zamieszkujących potok Lisi Parów płynący przez rezerwat.

Po tej dłuższej przerwie wykorzystanej także na odpoczynek, zjedzenie wafelków i zrobienie zdjęć nadszedł czas powrotu do Elbląga. Trzeba było ponownie wspiąć się na Wysoczyznę Elbląską i przez Kamiennik Wielki wjechać do Milejewa. Z tego miejsca rozpoczął się zjazd do Elbląga, który był miłą nagrodą za wszystkie wcześniejsze podjazdy. Końcowe kilometry prowadziły szlakiem GreenVelo przez Bażantarnię i przy muszli koncertowej jedna z trudniejszych Miejskich Wycieczek Rowerowych dobiegła końca.

Tutaj pozostało podstemplować książeczki turystyki kolarskiej PTTK i pożegnać się z uczestniczkami i uczestnikami naszej jazdy. Dziękuję za spokojną i bezpieczną jazdę oraz za liczny udział w wycieczce. Szczególne podziękowania kieruję do Nadleśnictwa Elbląg za pomoc w merytorycznym wsparciu imprezy.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Kolejna jazda spod znaku MWR będzie prowadziła nad Jezioro Korsuń koło Kwietniewa. Na wycieczkę zapraszam 15 maja 2022 r.






Dane wyjazdu:
105.00 km 11.00 km teren
05:14 h 20.06 km/h:
Maks. pr.:34.00 km/h
Temperatura:6.0
Podjazdy:341 m

ŻUŁAWSKIE NOWOŚCI

Sobota, 2 kwietnia 2022 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Solnica-Orliniec-Nowy Dwór Gdański-Żelichowo-Rybina-Jantar-Mikoszewo-Drewnica-Szkarpawa-Tujsk-Marzęcino-Bielnik I-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem i burzą piaskową)



Było lepiej dzisiaj wybrać się do lasu, ale że nie ma miękkiej gry, bo pierwsze tegoroczne ultra już za miesiąc - to wybrałem się nad morze. Już w domu wiedziałem że to będzie wojna z wiatrem wiejącym z NNE. I tak było, najpierw spychał mnie do środka jezdni, a potem spychał do rowu. Prawdziwie w plecy wiało mi na 5 km odcinku nowej drogi rowerowej z Mikoszewa do Drewnicy.

Wcześniej obejrzałem dobiegającą końca (maj 2022) budowę wrót przeciwpowodziowych na Tudze przy jej ujściu do Szkarpawy. Budowli bardzo potrzebnej, bo dzisiaj było dobrze widać co potrafi z poziomem rzek - nie tylko Tugi, ale i Nogatu i Wisły robić północny wiatr. Cofka jak się patrzy ...

Oryginalnym zjawiskiem było coś na kształt burzy piaskowej za Bronowem. Jak na innych polach była normalna ziemia, to tutaj leżał piasek fruwający w powietrzu. Ciekawe? W Tujsku asfalt we wsi jest rozorany, bo Tujsk dorobił się kanalizacji. Także teraz lepiej objeżdżać centrum wsi drogą wojewódzką.

Tak samo nie ma szans przejechać między Tujskiem a Rybiną po EV10/EV13. Droga jest zamknięta do czasu ukończenie budowy wrót przeciwpowodziowych. Trzeba ciąć wojewódzką, albo tak jak ja dzisiaj po drugiej stronie Tugi, do Tujska nie wjeżdżając.


Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
64.00 km 1.00 km teren
02:39 h 24.15 km/h:
Maks. pr.:52.00 km/h
Temperatura:12.0
Podjazdy:607 m

3 WIATRAKI

Poniedziałek, 28 marca 2022 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Janów Pomorski-Przezmark-Komorowo Żuławskie-Janów Pomorski-Przezmark-Gronowo Górne-Kamiennik Wielki-Majewo-Milejewo-Jagodnik-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)



Piękna trasa na kompletne zaoranie przed snem. Jadąc po raz drugi na Przezmark sam się zastanawiałem, po co to robię :-)) Ale tam jest taki ładny asfalt ;-)

Wszystkie elementy elektrowni wiatrowych są już w Majewie, stosowny dźwig także już leży. Teraz pewnie chłopaki czekają na bezpieczną pogodę, aby zamontować wirniki i resztę słupów z gondolami. I zacznie się kręcenie kWh pod patronatem Taurona. 

Ps. Fromborska od Ogólnej do Sobieskiego zamknięta także dla nas. A wczoraj jeszcze przemknęliśmy ;-)




Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
54.00 km 3.00 km teren
03:03 h 17.70 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy:489 m

PIÓROPUSZNIKOWY JAR

Sobota, 26 marca 2022 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Ogrodniki-Huta Żuławska-Rychnowo-Włóczyska-Nowe Monasterzysko-Kamiennik Wielki-ELBLĄG

MAPA


Piękna aura sprzyjała dzisiejszym poszukiwaniom paproci na Wysoczyźnie Elbląskiej. Paproci, bo już 10 kwietnia zamierzam odwiedzić z grupą spod znaku MWR Rezerwat Przyrody Pióropusznikowy Jar. A tam rosną paprocie Pióropusznika strusiego, które dzisiaj udało się namierzyć.

Podczas przygodowej jazdy z moim młodym bikerem zaliczyliśmy dziurę w spodniach, spadł łańcuch z kasety, wygiął się wózek przerzutki, że o ubłoconych butach nie powiem. Odcinek terenowy Rychnowy-Włóczyska jest obecnie przejezdny, ale jak kilka dni popada ... może nie popada do 10 kwietnia ;-)

Na powrocie dostrzegliśmy już zmiany w krajobrazie okolic Majewa. 

1. Jelenia Dolina-Smoki


2. Pióropusznikowy Jar-strumień Lisi Parów




3. Paproć Pióropusznik strusi - wersja sucha, brązowa



4.Już są, a za chwilę zaczną się kręcić
 





Dane wyjazdu:
80.00 km 0.00 km teren
03:21 h 23.88 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:1.0
Podjazdy:410 m

ŚRODOWE LATARECZKI - NOWY ASFALT

Środa, 23 marca 2022 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bogaczewo-Krosno-Zielonka Pasłęcka-Marzewo-Drulity-Gołutowo-Rychliki-Jelonki-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

MAPA

Tytułowy nowy asfalt został całkiem niedawno położony między Marzewem a Drulitami. Ułatwia wygodny dojazd dla turystów zmierzających na pochylnię Buczyniec Kanału Elbląskiego od strony węzła Marzewo na S7. Zaczyna się przy starej DK 7 a kończy chwilę przed skrzyżowaniem z DW 526 i mostem Moniera na Kanale Elbląskim. Dalej w kierunku na Lepno wpadamy w solidne dziury i nierówności, więc tutaj na rowerach szosowych trzeba wolniej. 

Poza tym z całej wycieczki dało się zapamiętać spokojne - jak na latareczki - tempo jazdy, ekspresowo spadającą temperaturę po zachodzie słońca i szaleństwo wyścigu między Rychlikami a Jelonkami. Cała wycieczka zapewniła zdrowy, długi i ekspresowy sen :-)

Dzięki Maro za mobilizację 19 osób. 

1. Na starcie ciepło, słonecznie, wiosennie ...


2. Drulity - na razie brama ma iluminację, pałac musi poczekać ;-)


3. Smerfy 1008 w Rychlikach


4. Ciemno, zimno, a do domu daleko ...



Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
65.00 km 5.00 km teren
03:28 h 18.75 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:511 m
Rower:BOCAS

MWR#61 JODŁA JAGNA, SOSNA GRUBA KAŚKA

Niedziela, 13 marca 2022 · | Komentarze 3

Trasa: ELBLĄG-Jagodnik-Milejewo-Młynary-Gardyny Leśniczówka-Młynary-Zastawno-Kwietnik-Kamiennik Wielki-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)



Nieprzeciętnej urody bezchmurna i słoneczna pogoda zgromadziła ponad 50 osób na starcie marcowej edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych. Celem naszej jazdy była pomnikowa jodła Jagna stojąca w lasach Nadleśnictwa Młynary oraz szukanie śladów wiosny na trasie wycieczki.

Ulica Okrężna i Jagodowa wyprowadziły nas z Elbląga i rozpoczęliśmy wspinaczkę w kierunku Jagodnika i Milejewa. W ten sposób chłód poranka szybko został za nami a będące z każdą chwilą coraz wyżej słońce przyjemnie zwiększało temperaturę.

W tak pięknych okolicznościach przyrody dotarliśmy do Milejewa, czyli na sam szczyt Wysoczyzny Elbląskiej. Stąd skręciliśmy na Młynary stopniowo tracąc wysokość. Za Majewem mieliśmy okazję obejrzeć powstające trzy elektrownie wiatrowe, które niebawem będą widoczne w całej okazałości.

Przejechaliśmy przez Nowe Monasterzysko, zwane Wsią Dobrego Czasu i zagłębiliśmy się w las jadąc cały czas przyjemną asfaltową drogą. Stąd już tylko chwila dzieliła nas od Młynar w których skierowaliśmy się na Wielkie Wierzno. Ścieżka dydaktyczna przy której stoi Jodła Jagna rozpoczynała się 2 km od Młynar w miejscowości Gardyny Leśniczówka. Do jodły, która ma status pomnika przyrody prowadzą tablice kierunkowe i bardzo łatwo do niej trafić.

Pod jej dorodnym cieniem zrobiliśmy sobie dłuższy postój, nie obyło się bez okolicznościowego zdjęcia i – jako że byliśmy na półmetku trasy – nadszedł czas na rozdanie słodyczy, aby sił na powrót nie zabrakło. W trakcie odpoczynku w grupie pojawiła się ochota na odwiedzenia drugiego z pomnikowych drzew tej okolicy, czyli Grubej Kaśki.

Do tej okazałej sosny wiodła leśna droga długości 2 km, czyli w ten sposób doszły nam 4 km gratis. Po obejrzeniu i ręcznym zmierzeniu obwodu tego 300-letniego drzewa – cztery osoby musiały to zrobić – rozpoczęliśmy drogę powrotną do Elbląga.

W Młynarach zatrzymaliśmy się przy sklepie uzupełnić napoje, bo w międzyczasie minęło południe i zrobiło się całkiem ciepło. A powrót do Elbląga po płaskim nie prowadził …

Z Młynar wyjechaliśmy drogą wojewódzką nr 509 i nią dotarliśmy do Zastawna. Tutaj skręciliśmy na Kwietnik i po nowym asfalcie jechaliśmy w kierunku Kamiennika Wielkiego. Trudy trasy dawały się we znaki a podjazdy po zimowej przerwie dla wielu osób łatwe nie były. Receptą na to liczne postoje, a najlepiej to takiej przerwy po prostu nie robić.

Od Kamiennika Wielkiego zaczęliśmy stopniowo tracić wysokość, a jej szybka utrata wiązała się ze zjazdem od Dębicy, który zakończyliśmy na polanie z wiatami w Bażantarni. Tutaj pozostało podstemplować książeczki turystyki kolarskiej PTTK i pożegnać się z uczestniczkami i uczestnikami naszej jazdy.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Dziękuję za spokojną i bezpieczną jazdę oraz za liczny udział w wycieczce.

Kolejna jazda spod znaku MWR będzie prowadziła także na Wysoczyznę Elbląską, do Rezerwatu Pióropusznikowy Jar słynącego z obecności okazałych paproci pióropusznika strusiego. Na wycieczkę zapraszam 10 kwietnia 2022 r.









Dane wyjazdu:
77.00 km 1.00 km teren
03:55 h 19.66 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

GDAŃSK

Sobota, 12 marca 2022 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Władysławowo-Jazowa-Kmiecin-Dworek-Kiezmark-Świbno-Sobieszewo-GDAŃSK

MAPA

W taką pogodę to grzech siedzieć w domu, więc ruszyłem z Młodym pokazać mu końcowe kilometry i metę Wisełki 500. Wizualizacja sukcesu jest bowiem bardzo ważnym aspektem mentalnego przygotowania się do dystansu ultra ;-) Żeby zostawić jednak choć cień niewiadomej, samo ujście Wisły zostawiliśmy sobie na lipiec.

W Gdańsku do pociągu ciężko było się przedrzeć przez jakieś niezwykłe tłumy ludzi i to wskazuje, że trzeba było wracać też na rowerach :-))