INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.92 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI 50-150

Dystans całkowity:51307.00 km (w terenie 5026.50 km; 9.80%)
Czas w ruchu:2401:12
Średnia prędkość:20.96 km/h
Maksymalna prędkość:65.00 km/h
Suma podjazdów:168948 m
Maks. tętno maksymalne:189 (101 %)
Maks. tętno średnie:159 (85 %)
Suma kalorii:794507 kcal
Liczba aktywności:575
Średnio na aktywność:89.23 km i 4h 16m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
60.00 km 1.00 km teren
03:23 h 17.73 km/h:
Maks. pr.:31.00 km/h
Temperatura:30.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MWR#43 KRZYWA WIEŻA w KRÓLEWIE

Niedziela, 28 czerwca 2020 · | Komentarze 3

Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Jegłownik-Ząbrowo-Królewo-Klecie-Stare Pole-Gronowo Elbląskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)





W szybkim tempie nadrabiamy zaległości i dlatego za nami już druga edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych. Tym razem rowerowa brać miała do pokonania konkretny dystans 58 km, bowiem celem jazdy było Królewo, wieś położona pod Malborkiem i słynąca z krzywej wieży przy miejscowym kościele.

Wieża przy kościele św. Mikołaja w Królewie jest naprawdę odchylona od pionu. Do jej 60 centymetrowej krzywizny przyczyniły się niestabilne żuławskie grunty i błędy przy wykonaniu fundamentów. W organizację dzisiejszej wycieczki zaangażowany był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur, Urząd Gminy w Elblągu i Salon Rowerowy Wadecki.
Na trasę ruszyły spod elbląskiej katedry św. Mikołaja 44 osoby, które nie przestraszyły się panującego już o godzinie 10 upału i dość długiej – chociaż płaskiej – trasy po Żuławach Wiślanych.

Ulica Żuławska wyprowadziła nas z miasta i dalej spokojnie potoczyliśmy się przez Wikrowo do Jegłownika. Tam w cieniu drzew zrobiliśmy pierwszy odpoczynek. Zaplanowana trasa prowadziła po bardzo urozmaiconych nawierzchniach: od betonowych płyt i trylinki, przez bruk i drogę gruntową. I w takie to płyty niebawem wjechaliśmy, zamieniając je na niespełna kilometrowy odcinek drogi gruntowej, a w Ząbrowie na krótki odcinek kocich łbów.
W tymże Ząbrowie grupa zatrzymała się na postój przy czynnym barze i tam uzupełnione zostały picia i jedzenia. Zwłaszcza nawadnianie jest bardzo ważne podczas jazdy w wysokich temperaturach.

Za Ząbrowem spojrzeliśmy na zakład produkcji wody i jej uzdatniania Centralnego Wodociągu Żuławskiego w Letnikach, który odwiedziliśmy równo 4 lata temu, chwilę przed jego remontem. Teraz stacja jest już po remoncie i niebawem jej charakterystyczna, stara sylwetka rozstanie rozebrana. Nowością w Letnikach jest też przystań kajakowa nad Nogatem na którą spojrzeliśmy z perspektywy naszych siodełek.

Z Letnik już tylko Kaczynos dzielił nas od Królewa, gdzie dotarliśmy kilka minut po południu. Mając w swoim gronie Leszka Marcinkowskiego – przewodnika PTTK i prezesa elbląskiego oddziału PTTK w jednej osobie – nie czekaliśmy na koniec mszy i opowieść o historii kościoła przez księdza proboszcza, tylko wykorzystaliśmy przewodnicką wiedzę Leszka.
Nasza wizyta w Królewie poza kościołem z krzywą wieżą obejmowała także spojrzenie na rzadko spotykany typ drewnianego domu z podcieniem wgłębnym. W Królewie także została wymieniona dętka jednego z uczestników, która dość niespodziewanie pozbyła się powietrza podczas postoju.

Z Królewa pojechaliśmy do Klecia, wsi z jednym z największych domów podcieniowych na całych Żuławach, repezentującym typ podcienia szczytowego. Tutaj także przydała się ekspercka wiedza Leszka Marcinkowskiego, który uraczył nas ciekawą opowieścią. W Kleciu mieliśmy także okazję przyjrzeć się parze okazałych indorów, które z równym zaciekawieniem przyglądały się nam.

Pomruki zbliżającej się burzy skłoniły nas do nieco żwawszego tempa jazdy i przez Stare Pole przemknęliśmy szybko i sprawnie. Grupa zatrzymała się w Fiszewie dla uzupełnienia zapasów w sklepie, a nasz ostatni postój przypadł na Oleśno, które obok stylowej stodolarni dorobiło się zadbanego oczka wodnego – miłego miejsca na dłuższy nawet postój.
W Gronowie Elbląskim pożegnał nas gość z Gdańska, który wrócił do siebie za pomocą PKP, a grupa podzielona teraz na liczne grupki dotarła przez Jasionno i Karczowiska Górne do drogi krajowej 22, którą pokonaliśmy w całości i na skrzyżowaniu Żuławskiej i Warszawskiej pożegnaliśmy się.

Serdecznie dziękuję wszystkim partnerom za pomoc, elbląskim mediom za skuteczną promocję wycieczki, a przed wszystkim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę. Była to druga w sezonie 2020 Miejska Wycieczka Rowerowa, ale że mamy ,,nieco’’ opóźnienia to przyspieszamy i na trzecią z cyklu Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszamy już 19 lipca. Ruszamy o godzinie 10 z ronda Kaliningrad powspinać się wzdłuż drogi S22. Przybywajcie!





Dane wyjazdu:
58.00 km 8.00 km teren
03:15 h 17.85 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:27.0
Podjazdy: 83 m

WYSPA NOWAKOWSKA, UJŚCIE NOGATU

Środa, 24 czerwca 2020 · | Komentarze 4

Trasa: ELBLĄG-Nowakowo-Batorowo-Nowotki-Cieplice-Kępa Rybacka-Bielnik II-Kazimierzowo-Władysławowo-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)






Ptaki mnie zaatakowały - normalnie Hitchcock. Przypuszczalnie zbliżyłem się zanadto do gniazda srok. I to ja rozumiem - NATURA 2000 :-)


Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
57.00 km 2.00 km teren
03:10 h 18.00 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:25.0
Podjazdy:196 m
Rower:BOCAS

MWR#42 LATARNIE LOTNICZE

Niedziela, 21 czerwca 2020 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Ogrodniki-Pagórki-Łęcze-Próchnik-Rangóry-Nowakowo-Kępa Rybacka-Bielnik II-Bielnik I-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)

Film dzięki  uprzejmości Łukasza Jatkowskiego (LUKE_HS)






Mało co jest normalne w tym roku, więc nie powinien dziwić fakt, że pierwsza w tym roku Miejska Wycieczka Rowerowa odbyła się w pierwszy dzień lata, czyli w czerwcu, a nie w styczniu, jak to do tej pory bywało. Przynajmniej nie trzeba było się grubo ubierać.

Celem naszej inauguracji sezonu 2020 były latarnie lotnicze w Łęczu i Nowakowie. Te niedostrzegane na co dzień konstrukcje będą miały niebawem 100 lat i zostały postawione jeszcze przez Niemców w celu zapewnienia nawigacji i bezpieczeństwa nocnych lotów na trasie Berlin-Królewiec-Berlin.
W organizację dzisiejszej wycieczki zaangażowany był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Podróży Variustur, Urząd Gminy w Elblągu i Salon Rowerowy Wadecki.

Na trasę ruszyło 30 osób z pętli tramwajowej na ulicy Ogólnej. Niezwykle popularną wśród elbląskich miłośników i miłośniczej bicykli drogą rowerową wzdłuż ulicy Fromborskiej dotarliśmy do Krasnego Lasu, gdzie w zielonej scenerii lasu zrobiliśmy fotkę startową. Tutaj też dostrzegliśmy inną grupę rowerową, która towarzyszyła nam do Jeleniej Doliny.

W tym ulubionym miejscu wypoczynku elblążan chwilę odpoczęliśmy po pierwszych zjazdach i podjazdach i ruszyliśmy dalej. Wkrótce pożegnaliśmy się z mocno zniszczonym asfaltem i przez Pagórki do Łęcza dojechaliśmy po gładkiej nawierzchni. Do samej latarni doprowadziła nas dobrej jakości droga szutrowa. Przy latarni wykorzystywanej na co dzień do łączności przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie rozdane zostały słodycze, bo energia uczestników była już na wyczerpaniu ;-)

Od Łęcza nastąpiła zmiana kierunku jazdy i teraz było z górki i z wiatrem. Takie warunki sprawiły, że peleton porwał się na małe grupki, które jednak wiedziały gdzie i jak jechać. Cieszy mnie, że sprawdzacie mapki dołączane do komunikatów startowych :-).
Do pokonania pozostał niebezpieczny z uwagi na zniszczoną nawierzchnię asfaltową (dziury) zjazd z Próchnika do Rangór, który dzięki spokojnej i zrównoważonej jeździe cała grupa przejechała bez awarii i problemów.

Krótkim odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 503 dotarliśmy do Nowakowa, a w nim do drugiej na trasie latarni lotniczej. Stoi ona niezagospodarowana przy głównej drodze na most pontonowy, pordzewiała, uszkodzona i czekająca na swój niechybny koniec. Rzuciliśmy na nią okiem i pojechaliśmy dalej. Grupa zapragnęła nieco wydłużyć wycieczkę i w ten sposób do Elbląga dotarliśmy urokliwą drogą widokową wzdłuż Cieplicówki i Nogatu, a nie równie klimatyczną, bardziej terenową drogą po wale rzeki Elbląg.

Nasza jazda zakończyła się na MOR-ze GreenVelo na ulicy Stawidłowej, gdzie kilku nielicznym posiadaczom książeczek turystyki kolarskiej PTTK stosownym stemplem MWR poświadczyłem udział w dzisiejszej jeździe.

Serdecznie dziękuję wszystkim partnerom za pomoc, elbląskim mediom za skuteczną promocję wycieczki a przed wszystkim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę.


Była to pierwsza w sezonie 2020 Miejska Wycieczka Rowerowa, ale że mamy ,,nieco’’ opóźnienia to przyspieszamy i na drugą z cyklu Miejskich Wycieczek Rowerowych zapraszam już za tydzień, 28 czerwca. Ruszamy o 10:00 spod katedry na trasę po Żuławach Wiślanych w kierunku 
krzywej wieży w Królewie. Przybywajcie!




Dane wyjazdu:
128.00 km 2.00 km teren
05:25 h 23.63 km/h:
Maks. pr.:45.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy:811 m

BOGATYŃSKIE, KROSNO

Czwartek, 18 czerwca 2020 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Pasłęk-Godkowo-Krykajny-Podągi-Bogatyńskie-Orneta-Krosno-Orneta-Olkowo-Łępno-Dobry-Sąpy-Gładysze-Wilczęta-Młynary-Nowe Monasterzysko-Kamiennik Wielki-ELBLĄG

MAPA

GALERIA ( z opisem)





Doprawdy nie wiem, co bardziej podziwiałem podczas tej jazdy? Szybko zmieniającą się sytuację na niebie, czy dobra kultury materialnej na ziemi. Wspaniała i pełna wrażeń wszelakich wycieczka :-) Zapraszam do galerii. 

Pałac w Bogatyńskich odwiedziłem po raz pierwszy, natomiast w Krośnie byłem po dość długiej przerwie. 


Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
111.00 km 3.00 km teren
05:10 h 21.48 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:14.0
Podjazdy:658 m

NOCNE BRANIEWO

Środa, 10 czerwca 2020 · | Komentarze 5

Trasa: ELBLĄG-Milejewo-Karszewo-Rucianka-Braniewo-Stara Pasłęka-Nowa Pasłęka-Frombork-Biedkowo-Drewnowo-Wierzno Wielkie-Karszewo-Kamiennik Wielki-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)



Niedawne odwiedziny ,,dzienne'' Braniewa wymusiły niejako jego odwiedziny nocne, bo stylowe i okazałe zabytki gotyckie pierwszej stolicy Warmii prezentują się doskonale zarówno w świetle słonecznym, jak i sztucznym. Nie zawiodłem się. 

Na trasie w towarzystwie dwóch borsuków (inna zwierzyna siedziała grzecznie w lesie i rowach) kręciło się bardzo przyjemnie, chociaż mgła na Wysoczyźnie Elbląskiej wprowadzała nieco nastrój tajemniczości i horroru :-). Najstraszniejsze były oczywiście borsuki pchające się pod koła rozpędzonego roweru. Ciepła noc zaczęła dobiegać końca już przed godziną trzecią i od Nowej Pasłęki jechałem już w warunkach świtu. Płyty na GreenVelo mają się dobrze, opony 2,1cala i dobry amor robią robotę.  Na innych rowerach robotę amortyzującą  zrobicie wy :-)

Za Fromborkiem pojechałem zobaczyć odnowione mosty na Kanale Kopernika (bez wody) i Baudzie - 100 metrów za tym pierwszym. W niej woda była oraz wiele gałęzi i pni. Z zaciekawieniem podjąłem próbę przejechania po raz pierwszy odcinka Drewnowo-Wierzno Wielkie, który charakteryzuje się urozmaiconą nawierzchnią (galeria) i ... niczym więcej. 

Od Wierzna leciałem z wiatrem po technicznej przy S22 i do Elbląga wjechałem razem z porannym szczytem przez Dębicę - prosto do piekarni po bułeczki dla familii. Niech też coś mają z tej nocnej jazdy :-)



Dane wyjazdu:
98.00 km 5.00 km teren
04:15 h 23.06 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:16.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

PORANNA SETKA

Wtorek, 2 czerwca 2020 · | Komentarze 5

Trasa: ELBLĄG-Bogaczewo-Krosno-Zielonka Pasłęcka-Sambród-Małdyty-Czulpa-Miłomłyn-Tarda-Szeląg-Tabórz-Łukta-GAMERKI WIELKIE

MAPA

GALERIA (z opisem)




Musiałem coś sprawdzić w lasach między Tardą a Szelągiem. Po drodze zatrzymałem się w Zielonce Pasłęckiej, Czulpie, Miłomłynie, Taborzu i Łukcie. Do PKP wsiadłem w Gamerkach Wielkich, bo wielka była moja niechęć do walki z wielkim wiatrem ;-)





Dane wyjazdu:
111.00 km 0.00 km teren
05:30 h 20.18 km/h:
Maks. pr.:46.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy:674 m
Rower:BOCAS

BRANIEWO

Środa, 20 maja 2020 · | Komentarze 7

Trasa:ELBLĄG-Kamiennik Wielki-Rucianka-Chruściel-Bemowizna-Braniewo-Frombork-Milejewo-Jelenia Dolina-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem i zagadką)




Śledziłem postępy w odbudowie braniewskiej Wieży Bramnej, najstarszej budowli na Warmii i ostatniej pozostałości tamtejszego zamku biskupiego. Jej remont dobiegł końca, więc nadszedł czas zrobienia rekonesansu, jak zabytek się prezentuje. Na okrężnej trasie do pierwszej stolicy Warmii zajrzałem do Chruściela, gdzie podjąłem temat kolejowy, następnie zaliczyłem most na Jeziorze Pierzchalskim z nową nawierzchnią i konstrukcją. Jezioro, jak było, tak i jest niezmiennie piękne i klimatyczne. 

Na wjeździe do Braniewa poddałem oględzinom most kolejowy na Pasłęce, zupełnie mi nieznany wcześniej, prowadzący tor Kolei Nadzalewowej nie wiadomo już dokąd i skąd. A potem nastąpił czas na oględziny braniewskich zabytków ze wspomnianą Wieżą Bramną na czele. Jest ona iluminowana, więc nocne odwiedziny także niewątpliwie kiedyś nastąpią. 

Wróciłem sobie do Elbląga drogą wojewódzką nr 504, która od Braniewa do Fromborka jest dużym placem budowy, a od Fromborka do Pogrodzia nieco mniejszym. Stawia to pod sporym znakiem zapytania drugą edycję maratonu dookoła dawnego województwa elbląskiego, bo obecnie (jak wynika z terminarza - do 30 czerwca) trasa słabo nadaje się na szosowe oponki. Co innego MTB z amortyzatorami ;-) Zobaczymy, jak to będzie, bo prace są zaplanowane aż do 30 listopada




Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
143.00 km 35.00 km teren
06:25 h 22.29 km/h:
Maks. pr.:38.00 km/h
Temperatura:9.0
Podjazdy:461 m

MIERZEJA WIŚLANA

Sobota, 16 maja 2020 · | Komentarze 3

Trasa: ELBLĄG-Kępki-Marzęcino-Tujsk-Rybina-Łaszka-Sztutowo-Kąty Rybackie-Krynica Morska-Kąty Rybackie-Sztutowo-Stegna-Jantar-Rybina-Żelichowo-Nowy Dwór Gdański-Orliniec-Solnica-Jazowa-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




Teraz to już w środku nocy (2) ruszyłem z Andrzejem na Mierzeję Wiślaną powitać wschodzące słońce w Krynicy Morskiej i obejrzeć ukończoną w zeszłym roku ścieżkę rowerową na Mierzei Wiślanej, która w kilku miejscach nie miała wtedy spójności. Poganiani lekkim zefirkiem dotarliśmy o czasie na słoneczny wschód, podziwiając w ciemnościach tulipany przed Sztutowem (dzięki Koszmar ;-) i rzucając okiem na budowę kanału w Nowym Świecie. 

Po krótkim odpoczynku w Kryni - jak pieszczotliwie mówi się o tym kurorcie - ruszyliśmy ładną estakadą wzdłuż plaży na której będą przechadzać się tłumy ludzi po zakończeniu epidemii. O piątej rano byliśmy całkiem sami :-) Żadne słowa nie oddadzą piękna i uroku dalszych kilometrów jazdy wzdłuż plaży i morza, po wydmie. To trzeba obejrzeć, a potem koniecznie samemu przejechać. Cudo, ciekawe czy gdzieś jeszcze w Polsce szlak R10 jest tak urokliwie poprowadzony?

Po około 5 km zagłębiliśmy się w las i w ten sposób zakończyliśmy jazdę z widokiem na Bałtyk. Teraz były lasy, spójne oznakowanie trasy i kilometrowy objazd placu budowy kanału w poprzek Mierzei Wiślanej, kiedy to trzeba jechać parę minut drogą 501 (DW 501). W sezonie to może być wyzwanie, ale innej możliwości nie ma. 

W Kątach Rybackich szlak prowadził chodnikiem i bocznymi uliczkami bezproblemowo wyprowadzając w kierunku Sztutowa. Ten 3 km odcinek to akurat słaba koncepcja podróżowania tuż przy DW 501, dzisiaj pustej ale normalnie zatłoczonej i hałaśliwej. Pewnym urozmaiceniem może być interwałowość tego etapu, nudzić się nie sposób, a na jednym ze zjazdów trzeba naprawdę uważać, aby nie wylądować między (lub na) drzewami. 

W Sztutowie dwukrotnie musieliśmy pokonać DW 501 bo tak jest poprowadzona trasa, żeby potem zagłębić się z powrotem w las i długimi, płaskimi prostymi dotrzeć do Jantara. Tak na marginesie, to w dalszym ciągu nie ma tablic informujących, gdzie jest kolejna miejscowość: czy to Stegna, czy Jantar, czy Przebrno. Lokalsi to poznają, ale dla turystów to wiedza tajemna. 

Od Jantara lasy nas opuściły i pomknęliśmy z niezłym już wiatrem w kierunku Rybiny. Andrzej zaproponował, aby tam dotrzeć po wale Szkarpawy co też uczyniliśmy wykorzystując możliwości naszych MTB w jeździe po trawiastych koleinach. Całkiem ładny odcinek. Po przejechaniu Rybiny smagani bocznym wiatrem minęliśmy Tujsk i jadąc dalej asfaltem szybko dojechaliśmy do Żelichowa (Cyganka), aby Andrzej mógł obejrzeć mający się na ukończeniu odcinek EV10 i EV13 wzdłuż Tugi do Nowego Dworu Gdańskiego. 

W Nowym Dworze Gdańskim zastanowiliśmy się chwilę nad paranoją postawienia znaku B-9 (???) przy odnowionym moście zwodzonym i po skręcie w lewo poznaliśmy siłę wiatru, który w 50 minut zaprowadził nas do Elbląga. Tak to ja rozumiem :-) I w taki sposób nasza wycieczka dobiegła końca. Dzięki Endrju za wspólną jazdę. 

Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
73.00 km 8.00 km teren
03:10 h 23.05 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy:641 m

WYSOCZYZNA ELBLĄSKA-PRZYBYŁOWO

Niedziela, 10 maja 2020 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Pagórki-Przybyłowo-Huta Żuławska-Pogrodzie-Chojnowo-Tolkmicko-Kadyny-Łęcze-ELBLĄG

MAPA


Nadrabiając zaległości i odwiedzając miejsca dawno niewidziane przybyłem dzisiaj - nomen omen - do Przybyłowa. Dotarłem tam od białej drogi, sprawdzając jak się miewa nowy odcinek łączący ją z tą wsią. Jest OK. Pędząc z wiatrem skróciłem sobie drogę do Pogrodzia z Huty Żuławskiej i szybko zameldowałem się w Chojnowie, zaczynając zjazd GreenVelo w kierunku Zalewu Wiślanego. Przy MOR-ze nieopodal Świętego Kamienia dostrzegłem samochodowe oblężenie tegoż. Tylu aut jeszcze tam nie widziałem :-/

Pokręciłem się chwilę po Tolkmicku, ale było tam za dużo ludzi, żeby robić dłuższą przerwę więc po ujęciu fotograficznym piękniejącego budynku dawnego dworca PKP i zarastającej kolei nadzalewowej pokręciłem dalej. Wspinaczka asfaltem do Łęcza stanowiła dobre ukoronowanie dystansu pokonanego w prawdziwie letnich okolicznościach przyrody. 













































Dane wyjazdu:
136.00 km 5.00 km teren
06:10 h 22.05 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy:217 m

WYSPA SOBIESZEWSKA

Sobota, 9 maja 2020 · | Komentarze 4

Trasa: ELBLĄG-Kiezmark-Trzcinisko-Koszwały-Sobieszewo-Przegalina-Kiezmark-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)




Bardzo bladym świtem, czyli w zasadzie jeszcze w nocy (3:30) ruszyliśmy z Andrzejem na podbój Wyspy Sobieszewskiej. Pewną monotonię jazdy po Żuławach Wiślanych uprzyjemniła pogoń za dzikiem tuż przed Wisłą, który uwięziony między S7 a  jej płotem ochronnym zawzięcie grzał 30 km/h w kierunku końca płotu. Ja grzałem za nim około 35 km/h i dlatego kilka fotek udało się zrobić. Szczęśliwy dzik ruszył w pola, a ja niemniej szczęśliwy poczekałem na Andrzeja szukając w międzyczasie oddechu ;-)

Wspaniałość budzącego się dnia mieliśmy poznać przy ładnym wschodzie słońca i temperaturze 5 stopni, którą łagodził masowy śpiew ptaków i widok wspaniale żółtego rzepaku. Andrzejowi pomagał też jego zapach, który mi nie wydaje się szczególnie atrakcyjny. 

W Trzcinisku mieliśmy oko na plantację tulipanów, którą i owszem wypatrzyłem gdzieś między drzewami, ale próba dotarcia do niej skończyła się wycieczką po płytach wzdłuż Kanału Piaskowego do stacji pomp ... Koszwały. Widać dokładnie na mapie te 13 km gratis :-) Ale że wiemy, gdzie tkwiła nawigacyjna skucha to drugą razą będziemy w punkt. 

Przyjrzeliśmy się nowej drodze rowerowej łączącej Przejazdowo z Sobieszewem, asfaltowej, równej, szerokiej i pustej o poranku. Wjazd na Wyspę Sobieszewską odbył się nowym mostem zwodzonym, który kiedyś trzeba będzie uwiecznić w trakcie pracy, bo to konstrukcja znacznie potężniejsza niż elbląskie przeprawy na rzece Elbląg i w pozycji uniesionej może wyglądać interesująco. 

Że wieki temu byłem w rezerwacie Ptasi Raj to i zajrzeliśmy na tamtejsze dwie wieże widokowe. Z jednej widoku w zasadzie nie ma, ale druga prezentuje piękne krajobrazy. Potem nadszedł czas na śniadanie z widokiem na Martwą Wisłę i most zwodzony, a nasza dalsza droga wiodła do widocznego na zdjęciu wyżej zbiornika wody Kazimierz. Ta wieża ciśnień jest udostępniona w normalnych czasach do grupowego zwiedzania, a dzisiaj Andrzej zobaczył ją po raz pierwszy.

Nową drogą rowerową wzdłuż głównej drogi Wyspy Sobieszewskiej dotarliśmy do Świbna, sprawdziliśmy że prom do Mikoszewa nie pływa i ruszyliśmy wzdłuż Wisły do Kiezmarka po drodze fotografując dwie śluzy w Przegalinie i przyglądając się remontowi śluzy południowej. Przed Błotnikiem zjechaliśmy na wiślany wał i niebawem 2,5 km do mostu w Kiezmarku pokonaliśmy nowym asfaltem trasy EuroVelo 9, czyli Wiślanej Trasy Rowerowej. 

Po wjechaniu na starą drogę krajową nr 7 ustawiliśmy ,,żagle' i dynamicznie, jak tylko pozwalały na to grube opony terenowe, pożeglowaliśmy do Elbląga.  Dzięki Endrju za wspólne kręcenie i korzystne zarwanie nocki - było warto :-)




Kategoria WYCIECZKI 50-150