INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.92 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI 50-150

Dystans całkowity:51307.00 km (w terenie 5026.50 km; 9.80%)
Czas w ruchu:2401:12
Średnia prędkość:20.96 km/h
Maksymalna prędkość:65.00 km/h
Suma podjazdów:168948 m
Maks. tętno maksymalne:189 (101 %)
Maks. tętno średnie:159 (85 %)
Suma kalorii:794507 kcal
Liczba aktywności:575
Średnio na aktywność:89.23 km i 4h 16m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
65.00 km 10.00 km teren
04:20 h 15.00 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy: m

To tu, to tam po Ełku

Niedziela, 1 czerwca 2014 · | Komentarze 0

Całkiem ładne i kompaktowe miasto. Kilka ciekawych miejsc z których najbardziej rzuca się w oczy promenada pieszo-rowerowa wzdłuż Jeziora Ełckiego. 

FOTOGALERIA
Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
94.00 km 0.00 km teren
04:10 h 22.56 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:16.0
Podjazdy:627 m

KĘTRZYN - EŁK

Sobota, 31 maja 2014 · | Komentarze 1

Służbowe szkolenie w Ełku wymagało zabrania roweru, więc postanowiłem odwiedzić kolegę Grzegorza i skrócić nieco jazdę PKP bo coraz gorzej znoszę nasze pociągi :-). O poranku ruszyliśmy w trasę na której Grzegorz towarzyszył mi do Giżycka. Dzięki za gościnę i wspólne kręcenie. 

Trasa: Kętrzyn-Giżycko-Wydminy-Ranty-Ełk

FOTOGALERIA 
Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
59.00 km 0.00 km teren
02:07 h 27.87 km/h:
Maks. pr.:64.00 km/h
Temperatura:23.0
Podjazdy: m
Rower:

DW 503

Sobota, 24 maja 2014 · | Komentarze 5

Trasa: ELBLĄG- Kamiennik Wielki-Suchacz-Kadyny-Tolkmicko-Pogrodzie-Brzeziny-Rychnowy-Huta Żuławska-Milejewo-ELBLĄG

Radosne wieści poderwały mnie o poranku i skusiły na kolejny już asfaltowy rekonesans drogi wojewódzkiej (DW) 503 z Elbląga do Pogrodzia. Droga nie jest jeszcze oddana  oficjalnie do użytku. Asfalt jest jakoś dziwnie położony  i rower wpada w wibracje, chociaż to już ostateczna warstwa ścieralna. Może jak się zetrze będzie lepiej :-). Na zjeździe  do Suchacza, gdzie można pocisnąć dałem sobie spokój przy 64 km/h bo drgania były zbyt wielkie. Jechałem, co ciekawe,  całą trasę w towarzystwie sympatycznie wiejącego wiatru w plecy,  ale to zasługą drogi nie jest ;-)

Dla rowerzystów na DW 503 ,,zrobiono'' :

1. Rondo w Suchaczu z drogami rowerowymi tylko dookoła ronda.

2. Zakaz B-9 w Kadynach i brak alternatywnej drogi. Chyba, że chodzi a ten ażur :-))). Znak jest pojedynczy, od strony Tolkmicka zakazu nie ma, za skrzyżowaniem brak powtórzenia. Co projektant miał na myśli? Może się jeszcze dowiemy?

3. Kilkaset metrów czerwonego chodnika w Tolkmicku z licznymi krawężnikami i wyjazdami z posesji.



DW 503 - tablica pieszego Szlaku Kopernikowskiego © MARECKI

Kadyny - WTF ? © MARECKI

Kadyny - droga dla rowerów ? WTF? © MARECKI

Tolkmicko - chaos w oznakowaniu © MARECKI

Tolkmicko - czerwone, polbrukowe chodniki z dopuszczonym ruchem rowerów © MARECKI


Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
78.00 km 0.00 km teren
03:26 h 22.72 km/h:
Maks. pr.:37.00 km/h
Temperatura:1.0
Podjazdy:101 m

SZLAK MENNONITÓW-ŻUŁAWY ELBLĄSKIE

Sobota, 3 maja 2014 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Nowakowo-Kępa Rybacka-Bielnik II - Władysławowo-Helenowo-Raczki Elbląskie-Jezioro-Markusy-Różany-Rozgart-Szaleniec-Kławki-Krzyżanowo-Stare Pole-Fiszewo-Oleśno-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Karczowiska Górne-ELBLĄG. 

FOTOGALERIA

GPS


Najnowsza realizacja Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski to czerwony Szlak Mennonitów na Żuławach Elbląskich zaczynający się w Raczkach Elbląskich razem ze szlakiem niebieskim Wokół Jeziora Druzno. Szlak jest dwukierunkowy, a jego oznakowanie kończy się na obecnie w Starym Polu. Można go przejechać każdym typem roweru, ale na rowerze szosowym będzie to najmniej wygodne. Profil trasy jest płaski jak naleśnik, najwyższe wzniesienia to podjazdy na mostki :-).

Na szlaku znajdziemy tablice z rowerową mapą Żuław Elbląskich. Oficjalnych miejsc odpoczynku nie ma, ale na trasie są wiaty budowane przez lokalne wspólnoty samorządowe. Dostępność sklepów spożywczych jest zadowalająca, innych sklepów brak.

Szlak jest poprowadzony różnej jakości drogami asfaltowymi o małym i bardzo małym ruchu samochodowym. W kilku miejscach pojawiają się kocie łby, ale długość tych odcinków nie jest bolesna i możliwa do ominięcia jadąc czy to poboczem czy po chodniku (jak w Krzyżanowie). W Zwierzeńskim Polu mamy możliwość skorzystać ze szlaku łącznikowego do Żuławki Sztumskiej, w której pojawia się Szlak Kościołów Powiśla należący do grupy szlaków rowerowych na Powiślu.

Szlak Mennonitów jest krótki (30 km), ale jego trasa odwiedza najważniejsze punkty na mapie Żuław Elbląskich do których można zaliczyć najniżej położony punkt w Polsce, czyli sławną depresję w Raczkach Elbląskich, mennonicki dom modlitwy w Jeziorze, parową stację pomp w Różanach, domy podcieniowe w Rozgarcie czy jeden z największych żuławskich cmentarzy mennonickich w Szaleńcu. Jest to dobra propozycja na spokojną wycieczkę dla całych rodzin niezależnie od stopnia zaawansowania rowerowego. W razie kłopotów PKP w Starym Polu czeka :-)

Przebieg całego Szlaku Mennonitów na Żuławach Wiślanych.





Dane wyjazdu:
144.00 km 40.00 km teren
07:10 h 20.09 km/h:
Maks. pr.:46.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy: m
Rower:

REZERWAT LENKI, PASŁĘK i SZLAKI KRAINY BIZONÓW

Niedziela, 27 kwietnia 2014 · | Komentarze 2

FOTOGALERIA (z opisem)

GPS

Trasa: ELBLĄG-Pomorska Wieś-Borzynowo-Sąpy-Dawidy-Stegny-Pasłęk-Kwitajny-Markowo-Zimnochy-Ząbrowiec-Lesiska-Podągi-Łępno-Dobry-Kwitajny Wielkie-Osiek-Godkowo-Pasłęk-Bogaczewo-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG


Siedem osób ruszyło z Placu Dworcowego na trasę wycieczki prowadzącej przez Rezerwat Lenki i Pasłęk do Gminy Godkowo, gdzie w 2012 i w zeszłym roku Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski oznakowało  łącznie 76 km szlaków rowerowych w Krainie Bizonów. Nazwa ta pojawiła się  z uwagi na hodowlę tych egzotycznych zwierząt w Kwitajnach Wielkich. 

Z Elbląga wyjechaliśmy podjazdem przez Dębicę, który tradycyjnie pozwolił dobrze rozgrzać się  i na którym dogonił nas Mirek. Smagani dość silnym wschodnim wiatrem jechaliśmy przez Pomorską Wieś i Zalesie, aby w Borzynowie odbić w pierwszy tego dnia odcinek terenowy mający zaprowadzić nas do wsi Dawidy znajdującej się na skraju Rezerwatu Lenki. 

Dobrej jakości szutrówką jechało się tak przyjemnie, że wyjechaliśmy w Sąpach :-). ,,Nagrodę'' za tą zmyłkę  odebrał Mirek, przebijając dętkę co zaowocowało pierwszą dłuższą przerwą.  Po uporaniu się z awarią dotarliśmy do Dawidów i rozpoczęliśmy poszukiwania wjazdu do rezerwatu. Szukaliśmy dość długo, ale modrzewi nie było. W końcu wróciliśmy do asfaltu i nieco się cofając odnaleźliśmy  drewnianą tablicę z opisem rezerwatu. Półmetrowe koleiny skutecznie powstrzymały nas przez głębszym zagłębieniem się w las, toteż ograniczyliśmy się do sprawdzenia skraju lasu. Imponującej wielkości modrzewie zobaczyliśmy i to wystarczyło. 

Dalsza jazda prowadziła do Pasłęka, ale że do otwarcie lodziarni na Starym Mieście było prawie 30 minut  to zarządziłem dalszą jazdę w kierunku pasłęckiej Biedronki i Lidla.  Ten drugi był pierwszy na trasie i to w nim zaopatrzyliśmy się w małe co nieco. Po odpoczynku jadąc asfaltem w kierunku Kwitajn dotarliśmy do szlaku czarnego - Pruskich Rodów, który łączy żółty szlak Pocztyliona ze szlakami krainy bizonów. 

Czarnym szlakiem dotarliśmy do Markowa, gdzie Paweł powiedział że nie był jeszcze na cmentarzu rodowym Dohnów. Pojechaliśmy zatem tam, ale znaleźć drogę przez las nie było łatwo więc cmentarz zdobyliśmy od strony stawów rybnych w Rybaczówce. Za Markowem zmieniliśmy też kolor szlaku z czarnego na żółty  - Doliny Rzeki Wąskiej.  tutaj żarty się skończyły, zaczęła się walka z piaszczystą nawierzchnią drogi i pojawiły się pierwsze odcinki pchane. Dla lepszego wczucia się w rolę turysty z sakwami jechałem na rowerze trekingowym na oponach Schwalbe Smart Sam 700x35 i lekko nie było. 

Zajechaliśmy do Zimnoch, gdzie znajdują się ciekawe domy podcieniowe i wspięliśmy się do Ząbrowca. Tutaj uczestnicy jazdy zobaczyli drogowskazy do Godkowa z dystansami 5 km, 13 km i 27 km. Lekkie poruszenie wywołała moja decyzja, że jedziemy 27 km :-). Nikt się jednak nie wyłamał :-).  I tym sposobem ruszyliśmy głównym szlakiem Krainy Bizonów - czerwonym w kierunku Lesisk, Podąg i Dobrego. Nawierzchnia szlaku była bardzo urozmaicona, od piaskownic przez płyty jumby, bruk do asfaltu. Ciężki kawałek chleba dla roweru bez amortyzacji. Spójrzcie na zimowy podbój tego szlaku. 

W Dobrym przejechaliśmy obok Doliny Sadosiów dobrze poznanej w 2012 r podczas tej dwudniowej imprezy: I dzieńII dzień. 
Szukaliśmy tam też sklepu co pozwoliło nam wnikliwie zapoznać się z całą wsią, ale otwartego sklepu wbrew informacjom miejscowych nie znaleźliśmy :-). Za  Dobrym nadszedł czas rozglądać się za bizonami, które pasą się na okolicznych polach.  I w końcu wieś Kwitajny Wielkie i stada bizonów po obu stronach drogi, Niestety, stały w dość dużym oddaleniu od płotu i o takich fotkach można było zapomnieć. 

Dalsza droga wiodła przez Osiek, gdzie ukryty mocno sklep wskazał nam jeden z mieszkańców i on był otwarty. Zakupy w klimatycznym ( lata 80-te co najmniej :-) otoczeniu wzmocniły nasze siły i  ruszyliśmy na ostatni odcinek szlaku czerwonego do Godkowa. Nieco zagubił się tutaj Paweł, który do Godkowa dotarł asfaltem przez Burdajny. 

Na tym etapie najtrudniejszy okazał się odcinek w Kolonii Szymbory, gdzie warstwa piachu straszy już od lat i stan ten się nie zmienia. Potem już było z górki i do Godkowa wjechaliśmy bez problemu. Do odwiedzenia pozostała urokliwa cerkiew greckokatolicka przeniesiona z  bieszczadzkiej wsi Kupna. Została ona poddana analizie z zewnątrz i wewnątrz,  a potem  odwiedziliśmy sklep.  

I taki był koniec naszej jazdy szlakami rowerowymi Gminy Godkowo. Do odwiedzenia pozostał szlak niebieski - Wśród Pól i Lasów oraz odcinek szlaku żółtego Godkowo-Klekotki, który prowadzi asfaltem z Godkowa  i w sumie był już wielokrotnie jeżdżony. 

Powrót do Elbląga przez Pasłęk, Bogaczewo i Komorowo Żuławskie odbył się z wiatrem w placu i niewiele z trasy można było zapamiętać :-).  Dobrej zabawy  i ,,szerokiego banana'' dostarczyli nam tylko kierowcy samochodów ignorujący sygnalizację kierującą ruchem wahadłowym przed Pasłękiem. Pojawił się bowiem ... policyjny radiowóz i portfel niecierpliwych zapewne nieco ucierpiał :-)).  Dobrze, że tylko on. 

W Elblągu byliśmy około godziny 17. Dziękuję  wszystkim za wspólnie spędzony czas i  wykręcone kilometry :-). 

Podsumowując, szlaki Krainy Bizonów są dla rowerzystów mających doświadczenie w jeździe rowerem. Może nie muszą być tak silni jak bizony, ale moc w nogach się przyda.  Teren wcale nie jest płaski, jakby to się mogło wydawać,  a jeżeli dodamy do tego dramatyczny momentami stan nawierzchni,   to trudno się tam spodziewać rodzin z dziećmi. Także sztywny rower trekingowy nie jest najlepszym wyborem na szlaku, zdecydowanie lepiej sprawdzi się poczciwy ,, góral'' z amortyzatorem i szerokimi oponami. Jazda  z sakwami jest raczej wykluczona, chyba że pogodzimy się z pchaniem roweru. Oznakowanie szlaków jest bardzo dobre, w żadnym momencie nie było wątpliwości gdzie jechać. Nawigację ułatwiają także duże tablice informacyjne z mapą wszystkich szlaków gminy. Widzieliśmy na trasie oznakowane dwa punkty odpoczynku (na szlaku niebieskim i  0,7 km od szlaku czerwonego w Kwitajnach Wielkich)   Podawany kilometraż jest zgodny z rzeczywistością.

Zaletą szlaków (dla niektórych wadą) jest fakt, że są one okrężne, co ułatwia planowanie noclegów. Szlaki są oczywiście dwukierunkowe. Natężenie ruchu samochodowego jest znikome, w dzień wolny w zasadzie żadne. Nieco większy ruch jest na DW 513 Pasłęk-Orneta, która jest główna osią komunikacyjną gminy i drogą tranzytową.   Poprzez czarne szlaki łącznikowe z Markowa do Kwitajn i z Lesisk  do Rożnowa mamy możliwość dalszej jazdy odpowiednio po szlakach Krainy Kanału Elbląskiego i po Krainie Drwęcy i Pasłęki.   Infrastruktura turystyczna na szlaku jest  dość uboga, miejsca  noclegowe znajdziemy w domach weselnych w Dobrym i Łępnie oraz w Hotelu-Młynie Klekotki. Najbliższy serwis rowerowy  jest w Pasłęku i w Ornecie. Na trasie nie ma problemów ze sklepami spożywczymi, chociaż nie wszystkie są otwarte w niedzielę. 

Dziękuję Pani Stanisławie Pańczuk Prezes Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu za przewodniki rowerowe ,, Rowerem po Krainie Bizonów''. 



Dane wyjazdu:
54.00 km 1.00 km teren
03:08 h 17.23 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy: m
Rower:

NADBRZEŻE - 38 ZLOT PAMIĘCI NARODOWEJ

Sobota, 5 kwietnia 2014 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Gronowo Górne-Pomorska Wieś-Kamiennik Wielki-Milejewo-Ogrodniki-Łęcze-Suchacz-Nadbrzeże-ELBLĄG

GPS

FOTOGALERIA



Miałem przyjemność brać udział w 38 Zlocie Pamięci Narodowej Nadbrzeże 2014. Byłem nawet kierownikiem trasy rowerowej na której poza mną jechały 3 osoby :-). Reszta dwukołowych ekip przyjechała bezpośrednio z Tolkmicka i Kamionka Wielkiego. Na trudnej, mocno pofałdowanej trasie towarzyszyło nam przepiękne słońce  i dość silny wiatr. Na miejsce uroczystości w Nadbrzeżu dotarliśmy punktualnie, zahaczając jeszcze o nową przystań żeglarską w Nadbrzeżu, która po remoncie robi bardzo pozytywne wrażenie. Dziękuję za miłe rozmowy i wspólne kręcenie kilometrów :-).
Kategoria OR, WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
129.00 km 0.00 km teren
05:45 h 22.43 km/h:
Maks. pr.:38.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:208 m

STEGNA i KRYNICA MORSKA

Niedziela, 23 marca 2014 · | Komentarze 0

FOTOGALERIA

TRASA: ELBLĄG-Kazimierzowo-Bielnik II-Kępki-Marzęcino-Tujsk-Rybina-Stegna-Sztutowo-Kąty Rybackie-Krynica Morska-Kąty Rybackie-Sztutowo-Łaszka-Rybina-Tujsk-Marzęcino-Kępki-Kazimierzowo-ELBLĄG

GPS



Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
126.00 km 5.00 km teren
05:56 h 21.24 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:4.0
Podjazdy:369 m

ŚLUZA W BIAŁEJ GÓRZE

Niedziela, 16 marca 2014 · | Komentarze 0

FOTOGALERIA (z opisem)

TRASA: Elbląg-Jegłownik-Ząbrowo-Kaczynos-Królewo-Malbork-Cisy-Stara Kościelnica-Miłoradz-Piekło-Biała Góra-Sztum-Kalwa-Szropy-Złotowo-Kławki-Fiszewo-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Karczowiska Górne-Elbląg

GPS

Usłyszałem, że nie pada i że nie wieje za mocno to  wstałem i  pojechałem. Dałem się nabrać pogodzie :-). Sztorm zaczął się jeszcze przed Jegłownikiem i trwał  bez przerwy do Malborka. W Ząbrowie rozum podpowiadał - skręć w prawo, skręć w prawo i wróć z wiatrem do Elbląga. Kto jednak powiedział, że zawsze podejmujemy racjonalne decyzje ;-).

Niebo przetarło się w Malborku, bo przy takiej sile wiatru nie może padać zbyt długo. Tempo jazdy uległo przyspieszeniu po obraniu kierunku południowego do Białej Góry i gdyby nie katastrofalny momentami asfalt można byłoby naprawdę rozwinąć skrzydła. Naprawdę miło zrobiło się natomiast po wyjeździe z Białej Góry i trwało do Szop na Żuławach Wiślanych.

Postanowiłem zobaczyć spalony niedawno dom podcieniowy w Złotowie i sprawdzić, czy asfaltowy dywanik przykrył całe  7 km żuławskiego bruku w stylu Roubaix :-). Bruk pojawił się od razu, Złotowo ujrzałem nieco później bo po drodze się ... zgubiłem! Wylądowałem w polu, a przede mną był kanał z pojedynczą dechą. Do tego zaczął padać grad :-0. Jakbyście zobaczyli w jakim stylu przeprawiłem się przez tą wodną przeszkodę to byście padli ze śmiechu :-).

Grunt, że się nie skąpałem i w końcu dotarłem do zagubionej drogi Szropy-Złotowo dokładnie w miejscu, gdzie zaczął się asfalt (most na Tinie Górnej). Obejrzałem smutne resztki domu (tak wyglądał w czasach świetności),  kamiennej swastyki już nie, bo zniknęła pod asfaltem. Stanąłem jeszcze w Kławkach przy resztkach domu podcieniowego, który chyba będzie poddany restauracji. 

A potem to  już zakosami do Elbląga po asfalcie, bruku i polbruku.  Ślad GPS wygląda jak zapis poszukiwacza grzybów w lesie. Cóż, można i tak :-).
Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
95.00 km 0.00 km teren
04:21 h 21.84 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:3.0
Podjazdy:813 m

WYSOCZYZNA ELBLĄSKA

Sobota, 15 marca 2014 · | Komentarze 0

TRASA: Elbląg-Milejewo-Pogrodzie-Frombork-Wierzno Wielkie-Chruściel-Stare Siedlisko-Nowica-Młynary-Zastawno-Kwietnik-Kamiennik Wielki-Pomorska Wieś-Dębica-Elbląg

Katastroficzne prognozy pogody postanowiłem zweryfikować osobiście i wczesnym rankiem ( albo w środku nocy jak kto woli) ruszyłem na Frombork. Plan zakładał nocną fotografię sławnej fromborskiej katedry, ale że  jej wyłączona iluminacja zawiodła mnie na całej linii to skupiłem się na pobliskim kościele.

Frombork - kościół pw. Św. Wojciecha © MARECKI

Do Fromborka pędziłem godzinę  z paroma minutami, co dało średnią około 29 km/h. Po drodze miałem kilka mijanek z leżącymi gałęziami, a od Pogrodzia jazda przebiegała zgodnie z zapowiedziami synoptyków w deszczu, śniego-deszczu i przez chwilę nawet gradzie. Pełen melanż :-). Już wtedy zacząłem ze smutkiem myśleć o drodze powrotnej pod wiatr :-). Przed Narusą minąłem się z jakimś bikerem i to chyba był Robert..

Odzieżowo byłem przygotowany do egzaminu, który nowe buty i kurtka zdały celująco. Także lampka Mactronica poradziła sobie z drganiami, zimnem i opadem. Elegancko. Za Fromborkiem ustawiłem się bokiem do wiatru i zaczęło mną miotać po jezdni. Dobrze że ruchu nie było zupełnie żadnego. Nawet tankowce nie jeździły :-). 

Przekroczyłem S22 za Wierznem Wielkim i nieco wbrew pierwotnemu planowi wylądowałem w Chruścielu. Do Młynar chciałem bowiem jechać przez Kraskowo, ale że w ciemnościach umknęło mi właściwe skrzyżowanie to wykorzystałem fakt, że  wszystkie drogi  w okolicy prowadzą do Młynar i pojechałem przez Stare Siedlisko. Po drodze zajechałem (była otwarta brama) pod nową i okazałą  siedzibę Nadleśnictwa Zaporowo.

Piórkowo- wypasiona siedziba Nadleśnictwa Zaporowo © MARECKI

Niebawem rozwidniło się, słońce nawet rzuciło łaskawie na mnie okiem i ze śmiechu się schowało ;-). O 6 rano zameldowałem się w Młynarach. Na przystanku zrobiłem mały popas i z totalnym ,,wmordewindem'' ruszyłem na zachód. Dzisiejszy wiatr prezentował się z kierunków południowo-zachodnich. Za Młynarami zajrzałem na nasze lokalne (,,zaściankowe'' nomem omen -  bo w Zaściankach) Wembley :-). Tej wiaty chyba jeszcze niedawno tam nie było?

Zaścianki - boisko Wembley na Wysoczyźnie Elbląskiej :-) © MARECKI

Spokojne patataj w granicach 10-12 km/h i 20 km/h z górki znudziło mi się w Zastawnie i  dla urozmaicenia skręciłem sobie na Kwietnik. Dopóki byłem w lesie było OK. Ale las się skończył i już nie było OK :-).

Sponiewierany i konkretnie dotleniony dojechałem do Kamiennika Wielkiego po drodze patrząc na granatowy obłok i zastanawiając się co z niego wyleci. Wyleciał deszcz, także było dobrze :-). W Kamienniku stanąłem też przy dawnym domu podcieniowym, który uległ koniecznemu pewnie wzmocnieniu i już podcieniowym nie jest.

Kwietnik - coś się zbliża do mnie :-) © MARECKI


Kamiennik Wielki - dawny dom podcieniowy © MARECKI

Na skrzyżowaniu dróg w Kamienniku Wielkim podarowałem sobie odrobinę luksusu i ruszyłem na Pomorską Wieś. Z wiatrem :-)). Odcinek około 3 km zleciał jakoś tak szybko i po skręcie w prawo znowu zacząłem wojnę. Walka było nierówna, bez szans ale i bez strat osobowych :-). Do Elbląga dotarłem parę minut przed godziną 8 ciesząc się zjazdem obok cmentarza Dębica i wizją zasłużonego śniadania w domku :-).

Wycieczka bardzo wymagająca i dowodząca, że ekstremum nie trzeba szukać 1000 km od domu.
Kategoria WYCIECZKI 50-150


Dane wyjazdu:
123.00 km 0.00 km teren
05:10 h 23.81 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:2.0
Podjazdy:182 m

ŻUŁAWSKI SKANSEN ROLNICZY

Niedziela, 9 marca 2014 · | Komentarze 2

FOTOGALERIA (z opisem)

TRASA: Elbląg-Nowy Dwór Gdański-Kiezmark-Cedry Małe-Cedry Wielkie-Trutnowy-Wróblewo-Lędowo-Mokry Dwór-Dziewięć Włók-Bystra-Koszwały-Cedry Małe-Błotnik-Kiezmark-Nowy Dwór Gdański-Marzęcino-Kępku-Kazimierzowo-Elbląg.

GPS

Wycieczka bardzo udana, bo w końcu udało mi się nie przebić dętki :-)). Ostatnimi razami stawało się to normą. W ciemną i zimną marcową noc pojechałem razem z Robertem, który pewnie nieco się nudził jadąc 23 km/h, ale co  ja mogę na to poradzić :-). 

Do Cedr Małych  jechaliśmy DK 7, potem pojawiły się drogi lokalne i zupełny spokój. Piękny wschód słońca powitał nas w okolicach wsi Wróblewo z urokliwym kościółkiem, ale ciepło zrobiło się nieco później. Bardziej nas rozgrzała wiata pełna zabytkowych samochodów w Lędowie. Eksponaty z różnych stron świata, ale ze wspólnym mianownikiem w postaci żółtych tablic rejestracyjnych.  Ładna kolekcja. Potem już był Mokry Dwór i  żuławski skansen nie tylko maszyn rolniczych, bo i stodoła tam stoi. Zwiedzanie nic nas nie kosztowało, Robert wczuwał się w rolę żuławskiego sołtysa, a może i gbura :-).

Następnie  była jazda do starej DK 7, potem po nowej DK 7 dotarliśmy znowu do Cedr Małych, gdzie skręciliśmy w lewo na Błotnik. Tam poddaliśmy wnikliwej analizie nową przystań żeglarską na Martwej Wiśle, porozmawialiśmy z dobrze poinformowanym ochroniarzem i ruszyliśmy do domku. 

W Nowym Dworze Gdańskim zaczęło nam odcinać prąd i wjechaliśmy do miasta szukać sklepu. W niedzielny poranek okazało się to daremnym trudem i potoczyliśmy się do Marzęcina. Otwarty sklep był jednak nieco wcześniej, bo już w Powalinie. Popas ciasteczkowo-pierniczkowy na skrzynkach piwa nakrytych kartonem to było to czego potrzebowaliśmy :-).  Potem to już stanęliśmy w Elblągu i nawet ,,wmordewind'' zbytnio nie przeszkadzał. 

Dzięki Robert za wspólną jazdę. 
Kategoria WYCIECZKI 50-150