INFO
Więcej o mnie.
MOJA STRONA INTERNETOWA
marecki.home.plKATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH
DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.MOJE GALERIE
FOTOSIK (do 30.04.2023)
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
MOJE POJAZDY
ARCHIWUM BLOGA
- 2026, Czerwiec23 - 13
- 2026, Maj28 - 12
- 2026, Kwiecień26 - 22
- 2026, Marzec25 - 10
- 2026, Luty27 - 17
- 2026, Styczeń28 - 39
- 2025, Grudzień27 - 6
- 2025, Listopad27 - 35
- 2025, Październik29 - 19
- 2025, Wrzesień25 - 4
- 2025, Sierpień30 - 17
- 2025, Lipiec25 - 25
- 2025, Czerwiec22 - 20
- 2025, Maj29 - 6
- 2025, Kwiecień30 - 14
- 2025, Marzec28 - 24
- 2025, Luty25 - 17
- 2025, Styczeń27 - 35
- 2024, Grudzień26 - 28
- 2024, Listopad27 - 34
- 2024, Październik27 - 16
- 2024, Wrzesień27 - 28
- 2024, Sierpień26 - 13
- 2024, Lipiec22 - 19
- 2024, Czerwiec27 - 16
- 2024, Maj29 - 22
- 2024, Kwiecień28 - 21
- 2024, Marzec28 - 21
- 2024, Luty24 - 10
- 2024, Styczeń29 - 19
- 2023, Grudzień28 - 16
- 2023, Listopad29 - 25
- 2023, Październik26 - 22
- 2023, Wrzesień28 - 36
- 2023, Sierpień27 - 8
- 2023, Lipiec26 - 38
- 2023, Czerwiec29 - 28
- 2023, Maj32 - 22
- 2023, Kwiecień26 - 36
- 2023, Marzec30 - 19
- 2023, Luty20 - 21
- 2023, Styczeń29 - 29
- 2022, Grudzień26 - 27
- 2022, Listopad26 - 16
- 2022, Październik27 - 25
- 2022, Wrzesień27 - 34
- 2022, Sierpień26 - 21
- 2022, Lipiec29 - 37
- 2022, Czerwiec26 - 29
- 2022, Maj24 - 20
- 2022, Kwiecień27 - 19
- 2022, Marzec28 - 17
- 2022, Luty25 - 18
- 2022, Styczeń31 - 36
- 2021, Grudzień24 - 23
- 2021, Listopad25 - 19
- 2021, Październik28 - 13
- 2021, Wrzesień28 - 22
- 2021, Sierpień25 - 26
- 2021, Lipiec27 - 27
- 2021, Czerwiec29 - 25
- 2021, Maj29 - 30
- 2021, Kwiecień28 - 29
- 2021, Marzec28 - 25
- 2021, Luty25 - 55
- 2021, Styczeń26 - 29
- 2020, Grudzień24 - 23
- 2020, Listopad13 - 4
- 2020, Październik27 - 33
- 2020, Wrzesień26 - 51
- 2020, Sierpień27 - 32
- 2020, Lipiec15 - 34
- 2020, Czerwiec29 - 107
- 2020, Maj29 - 55
- 2020, Kwiecień26 - 89
- 2020, Marzec10 - 23
- 2020, Styczeń1 - 6
- 2019, Grudzień23 - 43
- 2019, Listopad22 - 37
- 2019, Październik21 - 47
- 2019, Wrzesień22 - 16
- 2019, Sierpień23 - 35
- 2019, Lipiec23 - 31
- 2019, Czerwiec27 - 80
- 2019, Maj26 - 35
- 2019, Kwiecień28 - 35
- 2019, Marzec27 - 43
- 2019, Luty24 - 32
- 2019, Styczeń25 - 53
- 2018, Grudzień22 - 33
- 2018, Listopad24 - 51
- 2018, Październik26 - 75
- 2018, Wrzesień24 - 79
- 2018, Sierpień14 - 13
- 2018, Lipiec27 - 60
- 2018, Czerwiec29 - 54
- 2018, Maj30 - 47
- 2018, Kwiecień23 - 37
- 2018, Marzec26 - 43
- 2018, Luty24 - 86
- 2018, Styczeń27 - 65
- 2017, Grudzień20 - 43
- 2017, Listopad26 - 32
- 2017, Październik26 - 18
- 2017, Wrzesień29 - 36
- 2017, Sierpień22 - 36
- 2017, Lipiec27 - 35
- 2017, Czerwiec28 - 37
- 2017, Maj28 - 26
- 2017, Kwiecień24 - 25
- 2017, Marzec29 - 22
- 2017, Luty24 - 24
- 2017, Styczeń28 - 41
- 2016, Grudzień25 - 33
- 2016, Listopad12 - 13
- 2016, Październik7 - 5
- 2016, Wrzesień30 - 39
- 2016, Sierpień27 - 51
- 2016, Lipiec21 - 14
- 2016, Czerwiec29 - 26
- 2016, Maj26 - 140
- 2016, Kwiecień29 - 15
- 2016, Marzec26 - 56
- 2016, Luty22 - 27
- 2016, Styczeń24 - 44
- 2015, Grudzień29 - 25
- 2015, Listopad25 - 37
- 2015, Październik28 - 19
- 2015, Wrzesień25 - 24
- 2015, Sierpień25 - 20
- 2015, Lipiec18 - 16
- 2015, Czerwiec28 - 35
- 2015, Maj26 - 22
- 2015, Kwiecień25 - 9
- 2015, Marzec27 - 30
- 2015, Luty27 - 17
- 2015, Styczeń30 - 58
- 2014, Grudzień26 - 32
- 2014, Listopad26 - 35
- 2014, Październik30 - 61
- 2014, Wrzesień32 - 30
- 2014, Sierpień25 - 58
- 2014, Lipiec20 - 25
- 2014, Czerwiec28 - 68
- 2014, Maj31 - 51
- 2014, Kwiecień27 - 35
- 2014, Marzec27 - 46
- 2014, Luty27 - 52
- 2014, Styczeń26 - 46
- 2013, Grudzień27 - 42
- 2013, Listopad24 - 13
- 2013, Październik25 - 33
- 2013, Wrzesień24 - 28
- 2013, Sierpień11 - 36
- 2013, Lipiec25 - 20
- 2013, Czerwiec28 - 45
- 2013, Maj27 - 28
- 2013, Kwiecień25 - 38
- 2013, Marzec27 - 44
- 2013, Luty26 - 24
- 2013, Styczeń25 - 19
- 2012, Grudzień25 - 28
- 2012, Listopad27 - 42
- 2012, Październik27 - 38
- 2012, Wrzesień29 - 22
- 2012, Sierpień13 - 136
- 2012, Lipiec27 - 23
- 2012, Czerwiec26 - 50
- 2012, Maj27 - 57
- 2012, Kwiecień27 - 43
- 2012, Marzec27 - 42
- 2012, Luty27 - 42
- 2012, Styczeń23 - 43
- 2011, Grudzień23 - 51
- 2011, Listopad25 - 45
- 2011, Październik27 - 40
- 2011, Wrzesień26 - 16
- 2011, Sierpień25 - 15
- 2011, Lipiec8 - 36
- 2011, Czerwiec25 - 54
- 2011, Maj26 - 64
- 2011, Kwiecień23 - 34
- 2011, Marzec27 - 68
- 2011, Luty22 - 50
- 2011, Styczeń28 - 52
- 2010, Grudzień31 - 103
- 2010, Listopad31 - 84
- 2010, Październik31 - 47
- 2010, Wrzesień29 - 40
- 2010, Sierpień30 - 61
- 2010, Lipiec31 - 64
- 2010, Czerwiec31 - 58
- 2010, Maj31 - 72
- 2010, Kwiecień32 - 72
- 2010, Marzec32 - 75
- 2010, Luty28 - 53
- 2010, Styczeń31 - 133
- 2009, Grudzień31 - 88
- 2009, Listopad30 - 42
- 2009, Październik32 - 55
- 2009, Wrzesień30 - 57
- 2009, Sierpień31 - 62
- 2009, Lipiec31 - 34
- 2009, Czerwiec31 - 18
- 2009, Maj32 - 18
- 2009, Kwiecień31 - 11
- 2009, Marzec31 - 16
- 2009, Luty28 - 7
- 2009, Styczeń31 - 10
- 2008, Grudzień31 - 21
- 2008, Listopad30 - 26
- 2008, Październik31 - 7
- 2008, Wrzesień30 - 12
- 2008, Sierpień31 - 17
- 2008, Lipiec31 - 20
- 2008, Czerwiec30 - 27
- 2008, Maj31 - 5
- 2008, Kwiecień30 - 12
- 2008, Marzec31 - 29
- 2008, Luty29 - 6
- 2008, Styczeń31 - 8
Wpisy archiwalne w kategorii
MIEJSKIE WYCIECZKI
| Dystans całkowity: | 6113.00 km (w terenie 363.00 km; 5.94%) |
| Czas w ruchu: | 363:53 |
| Średnia prędkość: | 16.57 km/h |
| Maksymalna prędkość: | 56.00 km/h |
| Suma podjazdów: | 16632 m |
| Maks. tętno maksymalne: | 181 (95 %) |
| Maks. tętno średnie: | 141 (74 %) |
| Suma kalorii: | 14401 kcal |
| Liczba aktywności: | 115 |
| Średnio na aktywność: | 53.16 km i 3h 16m |
| Więcej statystyk | |
Dane wyjazdu:
115.00 km
3.00 km teren
06:20 h
18.16 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:24.0
Podjazdy:780 m
Rower:BOCAS
MWR#104 DĘBINY nad PASŁĘKĄ
Niedziela, 7 czerwca 2026 · | Komentarze 0
Trasa: ELBLĄG-Przezmark-Wilkowo-Pomorska Wieś-Młynary-Nowica-Stare Siedlisko-Dębiny-Stare Siedlisko-Chruściel-Wielkie Wierzno-Jędrychowo-Włóczyska-Nowe Monasterzysko-Milejewo-Ogrodniki-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem)

40 osób zdecydowało się podjąć wyzwanie przejechania najdłuższej w tym sezonie Miejskiej Wycieczki Rowerowej. Licząca ,,magiczne” 100 km trasa do pięknie położonej w zakolu rzeki Pasłęku wsi Dębiny prowadziła przez liczne podjazdy i zjazdy i naprawdę łatwo nie było.
Rondo Bitwy pod Grunwaldem zaczęło się zapełniać rowerami dobrze przed godziną 8 rano. To jedyna jazda w ciągu roku, kiedy z uwagi na jej długość ruszamy o godzinie 8 rano. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia zajęliśmy miejsca na naszych dwukołowcach i rozpoczęliśmy jazdę.
Do Przezmarka było cały czas lekko pod górę, co pozwoliło rozgrzać się i przygotować mięśnie do dalszych pagórkowatych kilometrów. Nasza trasa prowadziła dalej przez Pomorską Wieś i Zastawno do Młynar. Jazdę przerywaliśmy postojami, tak aby każdy miał szansę te 100 km przejechać i ukończyć w dobrej formie, bez przesadnego zmęczenia.
Początkowe kilometry jechaliśmy w pięknej, rowerowej pogodzie. Prognozy jednak były jednoznaczne i raczej nie było szans na uniknięcie burz i związanych z tym opadów deszczu. Na razie jednak cieszyliśmy się z pogody i stopniowo przybliżaliśmy do Dębin.
Za Młynarami jeszcze chwilę jechaliśmy drogą wojewódzką 509, aby w Nowicy skręcić na północ, w kierunku Chruściela, jadąc drogą wojewódzką nr 506. Z niej skręciliśmy w Starym Siedlisku na Dębiny, do których z tego miejsca zostało 7 km.
W Dębinach przewidziana była dłuższa przerwa, bo czekał na nas obiad w postaci esencjonalnego rosołu z makaronem wykonanego przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich na bulionie z kur i kaczek. Pycha! Nie zabrakło także tradycyjnych podczas najdłuższej wycieczki bananów oraz nieodzownych na MWR wafelków przygotowanych dzięki uprzejmości naszego partnera – Gminy Elbląg.
Podczas postoju na boisku Dembley 😉 mieliśmy także okazję do degustacji i zakupu miodów pochodzących z lokalnej pasieki.
Przygotowanie tych wszystkich atrakcji zawdzięczamy Panu Jackowi Schulzowi, sołtysowi Dębin, który już w zeszłym roku zaprosił elbląskich rowerzystów i rowerzystki do odwiedzenia tego miejsca. Bardzo dziękuję! 😍
Będąc w Dębinach zajrzeliśmy też nad rzekę Pasłękę, która stylowo meandruje wokół miejscowości. Ładnie to wygląda, warto tutaj zajrzeć osobiście, zwłaszcza że drogi są nowe i dobrej jakości.
Po przerwie obiadowej, która trwała do godziny 12 ruszyliśmy w dalszą drogę, mając przed sobą jeszcze prawie 60 km trasy. Ale po takim rosole z domowym makaronem to można było jechać.
Nieco inne zdanie miała pogoda, bo po wyjechaniu z lasów otaczających Dębiny i dolinę Pasłęki na niebie zobaczyliśmy pierwsze burzowe chmury i usłyszeliśmy dalekie jeszcze jej odgłosy.
Dotarliśmy do Starego Siedliska i zajęliśmy miejsca pod dachem dwóch ładnych wiat, stojących jak na zamówienie przy drodze. Tutaj przeczekaliśmy burzę, co trwało około 30 minut i po jej przejściu kontynuowaliśmy dalszą jazdę zgodnie z planem.
Przez Chruściel dojechaliśmy do drogi technicznej przy S22 i dalsza trasa prowadziła nią do Nowego Monasterzyska. Wcześniej, zaliczyliśmy wsie Wielkie Wierzno, Jędrychowo i Włóczyska. Od Jędrychowa zaczął na nas padać deszcz, ale jazdy nie przerywaliśmy, bo każdy miał stosowną odzież na taką pogodę.
Wkrótce przestało na nas padać i dalsze kilometry toczyły się już w całkiem przyjemnej, słonecznej pogodzie. Ostatni postój na trasie zrobiliśmy przy sklepie w Ogrodnikach, skąd przez Jelenią Dolinę wjechaliśmy około godziny 16 do Elbląga.
Nasza wycieczka zakończyła się na pętli przy ulicy Ogólnej, gdzie każdy finiszer otrzymał certyfikat ukończenia MWR na dystansie 100 km oraz zostały podstemplowane książeczki turystyki kolarskiej PTTK osobom biorącym udział w konkursie.
I tak to najdłuższa tegoroczna jazda przeszła do historii. Dziękuję wszystkim za bezpieczną i wspólną jazdę na tej niełatwej trasie. Pokazaliście charakter.
Teraz przed nami krótka – do września – przerwa od MWR, a w wakacje MOSiR zaprasza Was na cykl krótszych wycieczek w ramach ,,Wakacji z MOSiR-em”. Pierwsza, popołudniowa jazda już 30 czerwca. Szczegóły niebawem.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Urzędem Gminy w Elblągu, Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, WYCIECZKI 50-150
Dane wyjazdu:
71.00 km
0.00 km teren
04:12 h
16.90 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:25.0
Podjazdy:269 m
Rower:BOCAS
MWR#103 CHROBRY i MIRABELKI
Niedziela, 24 maja 2026 · | Komentarze 2
Trasa: ELBLĄG-Żurawiec-Jezioro-Zwierzno-Brudzędy-Święty Gaj-Kwietniewo-Rychliki-Marwica-Nowe Dolno-Krzewsk-Raczki Elbląskie-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem +Gabs, +Mikołaj)
Film dzięki uprzejmości Łukasza z kanału Rowerowe Wypady.

Majowe odsłony Miejskich Wycieczek Rowerowych to już pełnia sezonu rowerowego, tak więc nie dziwi że frekwencja rowerzystek i rowerzystek była bardzo dobra. Na trasie do Świętego Gaju kręciło korbami z wiatrem i pod wiatr 57 osób. W kolorowym peletonie wyróżniał się elektryczny rower poziomy pewnej rowerzystki. Celem naszej jazdy było gospodarstwo mleczne Ser i Mirabelki oraz pomnik króla Bolesława Chrobrego, postawiony rok temu w Świętym Gaju.
Żuławska w przeważającej mierze trasa prowadziła przez Raczki Elbląskie, Zwierzeńskie Pole i Brudzędy do Starego Dolna. Trasie towarzyszyły żółte pola rzepaku i zielone pola z rosnącą pszenicą, co w połączeniu z błękitem nieba dawało bardzo ładne efekty kolorystyczne.
Popychani w pierwszej fazie sprzyjającym wiatrem dość szybko pokonywaliśmy odległość, pamiętając jednak, że to jedna z najdłuższych tegorocznych jazd i że należy dbać o zachowanie sił na powrót.
Do Świętego Gaju dotarliśmy około południa i po odpoczynku na terenie gospodarstwa Ser i Mirabelki zostaliśmy ugoszczeni przez Właścicieli degustacją produktów z mleka owczego i koziego – kóz rasy anglonubijskiej. Te niezwykłe produkty bardzo przypadły nam do gustu, co skończyło się ich zakupem.
Dowiedzieliśmy się mnóstwa informacji o hodowli, o planach na przyszłość, a także tym co jest najtrudniejsze w codziennej pracy tej oryginalnej manufaktury. Mieliśmy także możliwość obejrzenia i dotknięcia zwierząt. W tym miejscu nie zabrakło także słodkiego wsparcia energetycznego w postaci wafelków przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.
Nasz pobyt trwał tam prawie dwie godziny i tym samym bardzo dziękujemy za cierpliwość i za pełną pasji opowieść. To zapewne nie był nasz ostatni pobyt w tym ciekawym miejscu w Świętym Gaju.
Opuszczając wieś zajrzeliśmy jeszcze obejrzeć drewniany pomnik króla Bolesława Chrobrego, który w zeszłym roku obchodził rocznicę 1000 lat swojej koronacji. Stoi on w Świętym Gaju od roku, ale jeszcze nie wszyscy mieli okazję go obejrzeć.
Droga powrotna zaczęła się od wspinaczki w kierunku Kwietniewa i Rychlik, urozmaiconą kilkoma zjazdami. W naszej grupie jechało sporo nowych osób, ale wszyscy dali sobie radę z podjazdami bardzo dobrze.
Podczas postoju przy fontannie w Rychlikach doszło do spotkania z rowerową ekipą z Mikołajek Pomorskich, silną 21 osobową ekipą. Skrót nazwy ich grupy to charakterystyczne ,,mgr” i jak na magistrów przystało wracali właśnie z pochylni Kanału Elbląskiego.
A nam pozostało wrócić na Żuławy Elbląskie, co przez Marwicę i Stankowo uczyniliśmy. Droga powrotna toczyła się w dość silnych podmuchach wiatru i chyba wszyscy z satysfakcją powitali metę w Elblągu przy rondzie Bitwy Warszawskiej.
Tutaj pozostało podbić okolicznościowym stemplem książeczki turystyki kolarskiej PTTK, które są konieczne dla uczestników konkursu na najbardziej aktywnego uczestnika MWR i potem każdy pojechał w swoim kierunku na zasłużony odpoczynek.
Teraz przed nami prawdziwa, 100 km, całodzienna wyprawa do Dębin nad Pasłęką, czyli na Wysoczyznę Elbląską i trochę za. To już 7 czerwca i obserwujcie media MOSiR, bo na tę wycieczkę będą tradycyjnie obowiązywać internetowe zapisy.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Urząd Gminy w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, WYCIECZKI 50-150
Dane wyjazdu:
56.00 km
10.00 km teren
03:43 h
15.07 km/h:
Maks. pr.:29.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy:119 m
Rower:BOCAS
MWR#102 LOTNISKOWA WIEŻA OBSERWACYJNA
Niedziela, 19 kwietnia 2026 · | Komentarze 0
Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Lubstowo-Myszewo-Lubstowo-Michałowo- Jegłownik-Wikrowo-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem + Gabs+Piotr)
GALERIA PIOTR
GALERIA MAREK

W zapowiedzi kwietniowej odsłony Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR) były sformułowania: ,,eksploracja” i ,,przygodowo”. Była także informacja, żeby rowery szosowe zostały w domu. I dodatkowo w porze startu kropił deszczyk. To wszystko mogło nieco odstraszać, ale tak się nie stało i 60 osób pokręciło korbami w kierunku lotniskowej wieży obserwacyjnej stojącej – jeszcze – na polu w okolicach wsi Myszewo.
Z Elbląga wyjechaliśmy przez Władysławowo i jadąc drogą techniczną przy S7 dotarliśmy do Nogatu. Dalej asfaltem przejechaliśmy Jazową, Rakowo i Lubstowo, żeby przy Myszewie wjechać na drogę gruntową utwardzoną gruzem, cegłówkami i innymi twardymi rzeczami.
Te łącznie 3 km tam i z powrotem były relatywnie najtrudniejszym odcinkiem na całej trasie. Koniecznym jednak, aby dotrzeć w pobliże wieży. Idąc pod samą konstrukcję trzeba było pokonać rów melioracyjny i przespacerować się polem. Przygodowa eksploracja 😉
Nie wszyscy skorzystali z tej możliwości, a szkoda, bo pod wieżą jadący z nami Leszek Marcinkowski, przewodnik-prezes elbląskiego PTTK zapoznał nas z historią miejsca.
Droga powrotna wiodła przez bardziej znaną, także z perspektywy rowerowych siodełek, miejscówkę. Była nią śluza i elektrownia wodna na Nogacie w Michałowie, która była już kiedyś celem MWR. Dotarliśmy do niej mniej znaną drogą gruntową z Lubstowa i od południa dotarliśmy na śluzę.
Tutaj nastąpił dłuższy postój podczas którego także zabrał głos Leszek Marcinkowski a także każdy otrzymał słodkiego wafelka przygotowanego dzięki uprzejmości Gminy Elbląg, jednego z partnerów Miejskich Wycieczek Rowerowych.
Dalsza droga prowadziła przez Jegłownik i Wikrowo do Elbląga, gdzie przy rondzie Bitwy Warszawskiej nasza wspólna jazda dobiegła końca a uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe stemple potwierdzające udział w tej edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych.
Dziękuję za wspólną jazdę i aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Urzędem Gminy w Elblągu, Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Na kolejną jazdą spod znaku MWR zapraszam 24 maja. Odwiedzimy wtedy Święty Gaj pokonując konkretny dystans 67 km.
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, WYCIECZKI 50-150
Dane wyjazdu:
60.00 km
0.00 km teren
03:29 h
17.22 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:14.0
Podjazdy:457 m
Rower:BOCAS
MWR#101 MŁYNARY
Niedziela, 22 marca 2026 · | Komentarze 2
Trasa:ELBLĄG-Ogrodniki-Milejewo-Majewo-Nowe Monasterzysko-Młynary-Zastawno-Kwietnik-Kamiennik Wielki-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem)
Film dzięki uprzejmości Łukasza z kanału Rowerowe Wypady.

Okazale wypadła inauguracja, kolejna już w tym roku, rowerowego sezonu w Elblągu. Na dość trudną trasę do Młynar w poprzek Wysoczyzny Elbląskiej ruszyło 50 osób. Eleganckiej frekwencji sprzyjała idealna, rowerowa pogoda z bezchmurnym niebem i delikatnym wiatrem.
Na starcie wszyscy otrzymali mapy turystyczno-krajoznawcze Zalewu Wiślanego w skali 1:75.000 przygotowane przez Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski - najnowszego partnera Miejskich Wycieczek Rowerowych.
Spokojnym tempem z licznymi odpoczynkami przemierzaliśmy lasy i łąki Wysoczyzny Elbląskiej, aż wjechaliśmy na jej szczyt w Milejewie. Stąd było już generalnie w dół, do Młynar leżących nad rzeką Baudą.
W tamtejszym Parku Za Młynem urządziliśmy główny postój. Park niedawno przeszedł kompleksową rewitalizację i teraz jest przestrzenią aktywności i wypoczynku, która może się podobać. Vide galeria.
Długi odpoczynek pozwolił zregenerować siły przed drogą powrotną, prowadzącą z powrotem na Wysoczyznę Elbląską. Wsparciem energetycznym były tradycyjnie słodkie wafelki przygotowane przez Gminę Elbląg.
Droga powrotna wiodła przez Zastawno, Kwietnik i Kamiennik Wielki. Między tymi dwiema pierwszymi wsiami zaliczyliśmy najdłuższy dzisiaj, prawie 4 km podjazd. A w Kamienniku mogliśmy policzyć liczne tam bociany, upodabniające tę miejscowość do sławnego Żywkowa koło Górowa Iławeckiego.
Nagroda za trudy trasy czekała na ostatnich kilometrach, prowadzących w Elblągu zjazdem ulicą Łęczycką. Pięknym zjazdem 😊
Wycieczka zakończyła się na parkingu Biedronki, gdzie każdy z uczestników konkursu otrzymał stosowny stempel potwierdzający udział w 101 edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych.
Stąd każdy rozjechał się w sobie wiadomych kierunkach na zasłużony odpoczynek albo jeszcze dokręcając dodatkowe kilometry.
Dziękuję za wspólną jazdę, dyscyplinę na trasie (z małym wyjątkiem🤦) i fajne rozmowy.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu we współpracy z PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Urzędem Gminy Elbląg, Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W kwietniu widzimy się w niedzielę 19 na żuławskiej trasie MWR prowadzącej ku lotniskowej wieży widokowej nad Nogatem. O ile ją wcześniej znajdę 😁😉
Kategoria WYCIECZKI 50-150, MIEJSKIE WYCIECZKI
Dane wyjazdu:
43.00 km
0.00 km teren
02:41 h
16.02 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:3.0
Podjazdy:127 m
Rower:BOCAS
MWR#100 NOWOŚCI FISZEWA
Niedziela, 22 lutego 2026 · | Komentarze 2
Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Jegłownik-Gronowo Elbląskie-Oleśno-Fiszewo-Oleśno-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Karczowiska Górne-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem)
Film dzięki uprzejmości Łukasza z kanału Rowerowe Wypady.

Tysiące kilometrów, setki uczestników, sto różnych wycieczek. Wycieczek łatwych, trudnych, zimnych i ciepłych, krótkich i nieco dłuższych, w deszczu i w słońcu. Z frekwencją i bez frekwencji. I z jedną, jedyną wycieczką przełożoną 😁
Tak prezentuje się w hasłowym skrócie historia 100 Miejskich Wycieczek Rowerowych. Imprez zapoczątkowanych w roku 2012 pod inną nazwą, z innym organizatorem i w innym cyklu czasowym. Nazwa „Miejska Wycieczka Rowerowa” pojawiła się w 2014 roku, a wkrótce głównym organizatorem został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Od tego czasu wyjazdy odbywają się regularnie, co miesiąc.
Dziś projekt dojechał do symbolicznej „setki” a wycieczka numer 100 prowadziła do żuławskiego Fiszewa. W tej ciekawej wsi jest na czym oko zawiesić, a w poznaniu jej ciekawostek pomagał nam niezmordowany, będący z nami od samego początku, Leszek Marcinkowski, przewodnik-prezes PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej.
Zimowa aura ustąpiła jak na zamówienie i w dodatniej temperaturze przy symbolicznych przebłyskach słońca ruszyliśmy na Żuławy Elbląskie.
Żuławskie drogi nie były pokryte ani śniegiem, ani lodem i jazda była płynna. Przez Jegłownik i Gronowo Elbląskie dotarliśmy do Fiszewa, gdzie analizie poddaliśmy odbudowywany kościół, nową dzwonnicę na cmentarzu mennonicko-ewangelickim a na koniec zajrzeliśmy pod pomnik żołnierzy Powstania Listopadowego.
Na trasie nie mogło zabraknąć wafelków przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg, które zniknęły w mig i to pomimo zapowiedzi jubileuszowego tortu, który czekał na nas w Elblągu. Wsparcie energetyczne na trasie to ważna sprawa i nie wolno z niego rezygnować.
Droga powrotna prowadziła przez Gronowo Elbląskie i Karczowiska Górne do Elbląga, gdzie w siedzibie MOSiR-u przy ulicy Karowej wycieczkę zakończyliśmy wspólnym zjedzeniem okazałego i smakowitego tortu w towarzystwie kawy i herbaty.
Tutaj też zostały podbite pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK dla tych rowerzystek i rowerzystów, którzy biorą udział w konkursie na najbardziej aktywnego uczestnika MWR 2026.
Przypominam, że aby wziąć udział w grudniowym finale konkursu należy zebrać minimum 7 pieczątek z tegorocznych wycieczek, których zostało jeszcze 8. Same książeczki są do zakupu w siedzibie PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej przy ul. Krótkiej w cenie 10 zł sztuka.
Miejskie Wycieczki Rowerowe nie spoczywają na laurach i już 22 marca ruszymy na szukanie śladów kalendarzowej wiosny na trasie ku Młynarom. Tym samym rozpocznie się druga setka rowerowych wojaży promujących turystykę rowerową i przybliżających niewątpliwe piękno okolic Elbląga.
Tymczasem dziękuję Wam wszystkim za nieustającą chęć podróżowania na rowerach i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dziękuję wszystkim partnerom, sponsorom i przyjaciołom, którzy pojawili się na przestrzeni lat przy Miejskich Wycieczkach Rowerowych. Bądźcie z nami w trakcie kręcenia kilometrów podczas kolejnych wypadów w drodze do MWR#200!😍
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu we współpracy z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Urząd Gminy w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, SZLAKI LGD, WYCIECZKI <50
Dane wyjazdu:
49.00 km
1.00 km teren
02:50 h
17.29 km/h:
Maks. pr.:29.00 km/h
Temperatura:-4.0
Podjazdy:109 m
Rower:BOCAS
MWR#99 CEGLANA ZAGRODA w POWALINIE
Niedziela, 25 stycznia 2026 · | Komentarze 2
Trasa: ELBLĄG-Kazimierzowo-Jazowa-Solnica-Nowy Dwór Gdański-Powalina-Marzęcino-Kępki-Bielnik II-Kazimierzowo-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem)
Film dzięki uprzejmości Łukasza z kanału Rowerowe Wypady

Rok temu padał deszcz, teraz podczas inauguracyjnej Miejskiej Wycieczki Rowerowej był mróz. Nie jest łatwe te styczniowe rowerowanie, ale rowerzystki i rowerzyści spod znaku MWR łatwo nie odpuszczają.
Mimo obaw organizatorów 22 osoby zdecydowały się aktywnie spędzić czas na trasie do Ceglanej Zagrody w Powalinie koło Nowego Dworu Gdańskiego.
Na miejscu zbiórki przy napisie ELBLĄG na ulicy Wodnej odbyła się krótka kwesta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której puszka już tradycyjnej była z nami i pojechała tym razem na żuławską trasę.
Sprawnie wykonaliśmy fotografię startową i ruszyliśmy przed siebie, bo podczas lekkiego mrozu dłuższe stanie w bezruchu wychładza organizm. A podczas pedałowania to co innego.
Ulice Nowodworska i Trasa Unii Europejskiej wyprowadziły nas z Elbląga i jadąc starą drogą krajową nr 7 pojechaliśmy przez Jazową i Solnicę do Nowego Dworu Gdańskiego. Kilometry powiększały się sprawnie, bo jechaliśmy z wiatrem, a asfalt był suchy i bez lodu.
Na rogatkach Nowego Dworu Gdańskiego grupa zmieniła kierunek jazdy i teraz było pod wiatr. Nie odczuliśmy go zbyt mocno by za 4 km zameldowaliśmy się w Powalinie, gdzie znajdował się nasz cel wycieczki: Izba Regionalna Ceglana Zagroda.
Tutaj czekali na nas właściciele, Państwo Koller, i rozpoczęło się zwiedzanie tego klimatycznego miejsca. Zaczęliśmy od mini skansenu narzędzi rolniczych, a skończyliśmy na pokoju w stylu lat 70-80 XX wieku.
W programie wizyty był także poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciast. Ceglana Zagroda to udany przykład połączenia historii z teraźniejszością dzięki zaangażowaniu jej właścicieli. Dziękujemy za miłą gościnę i zapoznanie nas z historią tego miejsca.
Po tym długim odpoczynku od naszych rowerów pozostało nam dokręcić na koniec 20 km do Elbląga. Pomimo czołowego wiatru poszło nam to bardzo sprawnie i o godzinie 15 byliśmy na miejscu, z którego o 10:00 ruszaliśmy.
Stąd grupa ruszyła do Ratusza Staromiejskiego, gdzie puszka wypełniona banknotami i monetami trafiła do sztabu WOŚP i została podliczona.
Szybko okazało się, że zebraliśmy podczas tej oryginalnej kwesty w drodze 509 zł 21 groszy. Ten wynik jest trzecim w dotychczasowej historii zbiórek prowadzonych podczas Miejskich Wycieczek Rowerowych. Biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe to naprawdę świetne osiągnięcie. Brawo Rowerowy Elbląg!
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Była to 99 edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych rozpoczynająca 13 sezon tych imprez. W lutym trasa numer 100 poprowadzi nas – jak zima pozwoli – do Fiszewa. Szczegóły niebawem.
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, WYCIECZKI <50, WOŚP
Dane wyjazdu:
60.00 km
1.00 km teren
03:32 h
16.98 km/h:
Maks. pr.:38.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:270 m
Rower:BOCAS
MWR#98 SAKÓWKO
Niedziela, 14 grudnia 2025 · | Komentarze 2
Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Dłużyna-Jelonki-pochylnia Jelenie-pochylnia Oleśnica-Krasin-Sakówko-Pólko-Krosno-Rzeczna-Bogaczewo-Komorowo Żuławskie-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem + GABS+KOSZMAR)

Wszystko co dobre za szybko się kończy i tak też dojechaliśmy do ostatniej w sezonie 2025 Miejskiej Wycieczki Rowerowej.
Doskonała jak na grudzień rowerowa pogoda zachęciła 33 osoby do pojechania rowerami w kierunku wsi Sakówko koło Pasłęka i spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny.
Ruszyliśmy z ronda Bitwy pod Grunwaldem i na rozgrzewkę zaliczyliśmy podjazd do Nowiny, aby potem przez Komorowo Żuławskie i Węzinę dotrzeć do Jelonek nad Kanałem Elbląskim.
Tutaj przyjrzeliśmy się z bliska ,,śpiącym” pochylniom Kanału Elbląskiego Jelenie i Oleśnica, czekającym na otwarcie w maju 2026 nowego sezonu żeglugowego.
Dalsza droga wiodła do Krasina, gdzie przyjrzeliśmy się z bliska pamiątkowego obeliskowi z tablicą upamiętniającą kpt. pil. Krzysztofa Sobańskiego, który tragicznie zginął w katastrofie lotniczej wojskowego samolotu MIG-29.
Po krótkim postoju w tym miejscu grupa ruszyła do nieodległego Sakówka, gdzie do tej katastrofy w roku 2018 właśnie doszło.
Tutaj nastąpił główny postój, podczas którego została uczestnikom przedstawiona historia tego zdarzenia. Dodatkowo opowieścią uraczył nas mieszkaniec Sakówka, którego zaciekawiła obecność rowerowej grupy. Dowiedzieliśmy się szczegółów niedostępnych w mediach.
Jako że byliśmy w połowie trasy, każda z rowerzystek i każdy z rowerzystów otrzymał słodycze przygotowane dzięki uprzejmości Zygmunta Tucholskiego, wójta Gminy Elbląg.
W końcu nadszedł czas na ruszenie i obranie kierunku na Elbląg.
Droga powrotna prowadziła przez Krosno, Bogaczewo i Komorowo Żuławskie skąd już niedaleki dystans czekał nas do Elbląga.
Tutaj pozostało dotrzeć do Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR przy alei Grunwaldzkiej 135, gdzie zaplanowane zostało rozstrzygnięcie konkursu dla najbardziej aktywnych uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych. Parę minut przed godziną 14 byliśmy na miejscu.
Przez cały rok podczas 10 wycieczek rowerzystki i rowerzyści pracowicie zbierali pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK, które teraz miały rozstrzygnąć, kto otrzyma nagrody, w tym nagrodę główną, rower trekkingowy Folta ufundowany przez Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki.
Rower trafił w ręce Pani Krystyny Sznajder, której odpowiedź na konkursowe pytanie najbardziej przypadła jury do gustu. W sumie osób, które miały komplet 10 pieczątek, czyli wzięły udział w każdej wycieczce, było cztery.
Nagrodzone zostały też osoby, które miały tych pieczątek minimum siedem. Przy wręczaniu nagród byli z nami obecni sponsorzy i partnerzy wchodzący w skład jury konkursu: Pani Sylwia Domżalska, Główna Specjalistka w Biurze Regionalnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Elblągu reprezentująca Pana Marszałka Marcina Kuchcińskiego, Pani Barbara Chowałko, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej (PKWE) i Pan Leszek Marcinkowski, Prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej.
Nagrody przygotował także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Elblągu.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W tym sezonie Miejskich Wycieczek Rowerowych pokonaliśmy naszymi rowerami 540 km, a w 10 wycieczkach wzięło udział łącznie 399 osób. Nasze imprezy nie mogłyby się odbyć bez sponsorów i partnerów, także szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do:
- Pani Sylwii Domżalskiej, Głównej Specjalistki w Biurze Regionalnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Elblągu reprezentującej Pana Marszałka Marcina Kuchcińskiego za przydatne prezenty dla finalistów naszego konkursu,
– Pana Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki w Elblągu za ufundowanie roweru Folta w konkursie ,,Najbardziej aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych”,
- Pani Barbary Chowałko, Dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej (PKWE) oraz Pana Kamila Zimnickiego, specjalistę i redaktora PKWE za wsparcie merytoryczne oraz rzeczowe dla uczestników wycieczek,
– Pana Leszka Marcinkowskiego jeżdżącego z nami przewodnika i prezesa Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, dzięki któremu możemy liczyć na fachowy komentarz podczas wycieczek,
– Pana Jerzego Jarzyło, inspektora i głównego specjalisty w Urzędzie Gminy Elbląg, reprezentującego Pana Zygmunta Tucholskiego, Wójta Gminy Elbląg za sponsorowanie słodyczy dla uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych,
A przede wszystkim dziękujemy elbląskim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę podczas wszystkich edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych.
Była to ostatnia w sezonie 2025 Miejska Wycieczka Rowerowa, ale w sen zimowy nie zapadamy i już 25 stycznia 2026 roku – podczas Wielkiego Finału WOŚP – zaczynamy nowe kręcenie korbami naszych rowerów.
Do zobaczenia na trasach sezonu 2026!
Ps. A na koniec zobaczcie naszą grupę policzoną przez licznik rowerowy na al. Grunwaldzkiej. Widać nas wyraźnie 😉
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, SZLAKI LGD, WYCIECZKI 50-150
Dane wyjazdu:
63.00 km
7.00 km teren
03:48 h
16.58 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:-3.0
Podjazdy:436 m
Rower:BOCAS
MWR#97 KRZYWIEC i KRZYŻEWO
Niedziela, 30 listopada 2025 · | Komentarze 0
Trasa: ELBLĄG-Jagodnik-Milejewo-Nowe Monasterzysko-Włóczyska-Krzywiec-Krzyżewo-Pogrodzie-Milejewo-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem)

Przedostatnia w tym sezonie MWR okazała się być pierwszą w historii, która musiała być przełożona z powodu ciągłych opadów deszczu. W drugim terminie nic na nas nie padało, ale czy było łatwo?
30 listopada to nigdy nie jest łatwa pora na rower, ale jak do wszystkiego, tak i do takiej aktywności trzeba się po prostu przygotować. Odzieżowo, rowerowo
i mentalnie.
I tak właśnie zrobiło 21 osób, które pojawiło się na starcie wycieczki do warmińskiego Krzywca i Krzyżewa. Na trasie czekały na nas dwa odcinki specjalne, jeden przed Jagodnikiem a drugi między miejscowościami docelowymi.
I tylko tam spotkaliśmy śnieg, lód, błoto i liście które sprawiały trudnościw napędzaniu naszych dwukołowców.
Warto jednak pamiętać, że jednym z celów MWR jest doskonalenie techniki jazdy i to był właśnie ten moment.
Główny postój zrobiliśmy w Krzywcu, gdzie wykorzystaliśmy do tego nową wiatę postawioną przy tamtejszym oczku wodnym. Ciepła herbata i słodkie wafelki były w tym miejscu bardzo pożądane z uwagi na osiągnięcie połowy trasy i dające się już odczuć zmęczenie.
Spojrzeliśmy też z oddali na kapliczkę domkową a z bliska przyjrzeliśmy się kapliczce z 1611 roku.
Przed nami był teraz drugi odcinek specjalny, czyli 4 km leśnej drogi szutrowej między Krzywcem a Krzyżewem. Szutrowej w normalnych warunkach, a nieco oblodzonej podczas wycieczki. Dało się jechać poboczem, albo środkiem i tak to grupa sprawnie pokonała ten odcinek.
W Krzyżewie minęliśmy 3 kapliczki, tak charakterystyczne dla Warmii, a zatrzymaliśmy się przy jednej, obiektywnie chyba najładniejszej, stojącej przy wjeździe do wsi.
Dalsza droga prowadziła suchą i czarną drogą wojewódzką nr 504, którą – po lekkiej modyfikacji trasy – dojechaliśmy do samego Elbląga, kończąc wycieczkę przy rondzie Pionierów Oświaty. Wcześniej po raz drugi tego dnia zdobyliśmy Milejewo, odpoczywając na lokalnej stacji paliw.
Teraz przed nami ostatnia w tym sezonie Miejska Wycieczka Rowerowa.14 grudnia pojedziemy do Sakówka koło Pasłęka a potem w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR przy al. Grunwaldzkiej rozstrzygniemy konkurs na najbardziej aktywnego uczestnika MWR. Start o godzinie 10:00 z ronda Bitwy pod Grunwaldem.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Urzędem Gminy w Elblągu, Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Kategoria GREENVELO, MIEJSKIE WYCIECZKI, WYCIECZKI 50-150
Dane wyjazdu:
68.00 km
0.00 km teren
04:06 h
16.59 km/h:
Maks. pr.:27.00 km/h
Temperatura:11.0
Podjazdy:138 m
Rower:BOCAS
MWR#96 MAŁA HOLANDIA
Niedziela, 26 października 2025 · | Komentarze 0
Trasa: ELBLĄG-Kazimierzowo-Solnica-Kmiecin-Nowy Dwór Gdański-Orłowo-Orłowo Pierwsze-Nowy Dwór Gdański-Solnica-Jazowa-Kazimierzowo-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem +Gabs+Rafał)

Październikowa odsłona Miejskich Wycieczek Rowerowych prowadziła do Małej Holandii za Nowym Dworem Gdańskim. Do tego miejsca wybrała się grupa 41 osób, kręcących konkretne 65 wycieczkowych kilometrów w przyjemnej rowerowo pogodzie, z wiatrem i pod wiatr.
Mała Holandia to nie jest miejsce historyczne, nie ma też związku z zabytkami czy ciekawymi osobami. Jest to bowiem MOP, czyli Miejsce Obsługi Pasażerów przy trasie S7 z Gdańska.
Pretekstem do jazdy w tym kierunku była jego …nazwa. Skąd bowiem pomysł na takie określenie?
Dodam, że w okolicach Elbląga jest jeszcze Nowa Holandia czy też Mały Holender. Dużo tej Holandii na Żuławach Wiślanych. Skąd? Dlaczego? Po co? To właśnie miała wyjaśnić ta wycieczka, a konkretnie obecny z nami na rowerze Leszek Marcinkowski, przewodnik-prezes PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej.
Zanim tam dojechaliśmy nieco zmienioną przez nocne opady deszczu trasą, to mieliśmy okazję przekonać się, jak to jest jechać na Żuławach pod wiatr i jak mocno potrafi on spowolnić grupę. Pierwszy postój zrobiliśmy nad Nogatem w Jazowej, a drugi w Kmiecinie.
Potem zatrzymaliśmy się nad Kanałem Linawy w miejscu gdzie stoi krzyż z tablicą upamiętniający tragedię z 16 grudnia 1981 r. kiedy to czołg z czterema żołnierzami wpadł tutaj do wody i zatonął z całą załogą.
Z tego miejsca było już widać MOP Mała Holandia do którego dostaliśmy się boczną furtką dla personelu. Tutaj nastąpiła dłuższa przerwa, można było się ogrzać, można było coś zjeść.
To był też dobry moment na rozdanie słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg jako wsparcie energetyczne dla rowerzystek i rowerzystów.
Z tego miejsca zaczęliśmy drogę powrotną do Elbląga. Wiodła ona przez Orłowo Pierwsze, gdzie przy podcieniowym Domu Tujskim głos zabrał Leszek Marcinkowski i po chwili wyjaśniły się tajemnice tych wszystkich ,,Holandii”.
Po wysłuchaniu ciekawej jak zwykle opowieści wróciliśmy sprawnie do Elbląga, tym razem korzystając z korzystnie wiejącego wiatru.
Wycieczka zakończyła się w miejscu, gdzie się ona zaczęła, czyli na bulwarze nad rzeką Elbląg. Tutaj wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK i każdy udał się w sobie znanych kierunkach.
Teraz czas na przedostatnią w tym sezonie Miejską Wycieczkę Rowerową. 16 listopada pojedziemy do Krzywca i Krzyżewa na Wysoczyźnie Elbląskiej zobaczyć, co tam jest ciekawego.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, WYCIECZKI 50-150
Dane wyjazdu:
29.00 km
0.00 km teren
02:00 h
14.50 km/h:
Maks. pr.:25.00 km/h
Temperatura:28.0
Podjazdy: 64 m
Rower:BOCAS
MWR#95 ROWEROWO-KAJAKOWO
Niedziela, 21 września 2025 · | Komentarze 0
Trasa: ELBLĄG-Bielnik I-Bielnik II-Kępki-Jazowa-Kazimierzowo-Władysławowo-ELBLĄGGPS
MAPA
GALERIA (z opisem)

Rok temu wzburzony Nogat nie pozwolił popływać po sobie kajakami i musieliśmy z konieczności ograniczyć się do rowerowej aktywności.
Teraz udało się idealnie połączyć wiosłowanie z pedałowaniem, a do tego doszło jeszcze grillowanie kiełbasek. Tak to można zawsze spędzać ostatnią niedzielę lata 😊
Na płaską, żuławską trasę w kierunku przystani kajakowej w Kępkach nad Nogatem ruszyło prawie 60 osób. Nie wszystkie wsiadły do kajaków, których 10 zostało przywiezione pod nadzorem Jurka Mocka, który był głównodowodzącym na Nogacie. Jerzy jest kajakarzem z krwi i kości, zna z perspektywy wody wszystkie lokalne rzeki, pewnie razem z żuławskimi rowami melioracyjnymi 😉
Na pływanie po rzece nie wszyscy się zdecydowali - zapewne kiełbaski były ciekawsze 🤔 My tymczasem w dwóch grupach zajrzeliśmy pod most drogowy w Kępkach, most graniczny między województwem warmińsko-mazurskim a pomorskim. Obejrzeliśmy także wodną panoramę Kępek a potem skierowaliśmy się ku Kanałowi Jagiellońskiemu.
Przy wejściu do niego od strony Nogatu znajdują się nieczynne wrota przeciwpowodziowe, które z perspektywy wody sprawiają jeszcze większe wrażenie, niż z dobrze znanej perspektywy drogowego mostu powyżej. Są ogromne.
Po zakończeniu pływania, które poszło nadzwyczaj sprawnie i bez żadnych trudności, chociaż Nogat to nie taka łatwa rzeka, dokończyliśmy grilowanie kiełbasek i ruszyliśmy dokończyć etap rowerowy tej edycji Miejskiej Wycieczki Rowerowej.
Przez Kępki i Jazową dotarliśmy do drogi technicznej przy S7 i nią dojechaliśmy do Władysławowa. Stąd już tylko chwila dzieliła nas od Elbląga, a wycieczkę zakończyliśmy tam, gdzie się ona zaczęła, czyli przy bulwarze rzeki Elbląg.
Dziękuję wszystkim za sprawną i bezpieczną jazdę i do zobaczenia 26 października. Spróbujemy dostać się do McD 😂
Kategoria MIEJSKIE WYCIECZKI, WYCIECZKI <50, KAJAK




