INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.91 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)baton rowerowy bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

MIEJSKIE WYCIECZKI

Dystans całkowity:4926.00 km (w terenie 307.00 km; 6.23%)
Czas w ruchu:293:30
Średnia prędkość:16.50 km/h
Maksymalna prędkość:56.00 km/h
Suma podjazdów:11719 m
Maks. tętno maksymalne:181 (95 %)
Maks. tętno średnie:141 (74 %)
Suma kalorii:14401 kcal
Liczba aktywności:95
Średnio na aktywność:51.85 km i 3h 13m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
102.00 km 1.00 km teren
05:49 h 17.54 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy:363 m
Rower:BOCAS

MWR#84 KRZYŻACKA SETKA

Niedziela, 2 czerwca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Lubstowo-Nowy Staw-Tralewo-Malbork-Szropy-Żuławka Sztumska-Markusy-Żurawiec-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem) + GABS + PIOTR + MARCIN

FILM (przejazd przez Malbork)  - dzięki uprzejmości Mirosława JeżaTradycyjnie, raz w roku, Miejska Wycieczka Rowerowa (MWR) ma dystans 100 km. Jest to sposób dla wielu osób na poprawienie swoich rekordów życiowych i sprawdzenia się na długiej trasie. W tym sezonie zaprosiłem rowerzystki i rowerzystów na trasę przez Malbork. 

Ruszyliśmy o godzinie 8:15 z bulwaru nad rzeką Elbląg i przez Kazimierzowo wyjechaliśmy na dawną drogę krajową nr 7. Pierwsze kilometry jechaliśmy z bocznym wiatrem, a że nasza trasa była pętlą, to było od razu wiadome, że spotkamy też wiatr w plecy, jak i w twarz.

Spokojnym tempem w granicach 17 km/h pokonywaliśmy kolejne kilometry płaskiej, żuławskiej, trasy i w ten sposób dotarliśmy do Nowego Stawu. Tutaj na rynku grupa odpoczęła, obejrzała sławny nowostawski ,,ołówek” a także zajrzała do lokalnej cukierni.

Kolejne kilometry pokonaliśmy drogą rowerową między Nowym Stawem a Malborkiem. Tutaj mieliśmy możliwość obserwowanie potężniejącej z każdym kilometrem sylwety malborskiego zamku krzyżackiego, symbolu ,,Krzyżackiej Setki”.

Zanim jednak podjechaliśmy pod mury warowni czekała nas przerwa obiadowa zaplanowana dokładnie na 50 km trasy, czyli w połowie dystansu. Przygotowane menu było specjalnie dedykowane potrzebom rowerzystów i obejmowało zupę pomidorową z makaronem oraz banany.

Ciekawie umiejscowiony bar umożliwił nam też obserwację przejeżdżających pociągów a także obserwowanie burzowych chmur, które w międzyczasie pojawiły się nad Malborkiem.

Burza jednak nie wystąpiła i przeszła bokiem, także po godzinnym postoju mogliśmy ruszyć w dalszą drogę.

Wykorzystaliśmy malborski bulwar nad Nogatem i drogi rowerowe aby opuścić miasto i wspiąć się nieco z płaskich Żuław Wiślanych na pagórki Pojezierza Iławskiego.

Nie sprawiły one uczestnikom większych trudności i po krótkim postoju w Szopach zameldowaliśmy się na dłuższej przerwie przy sklepie w Żuławce Sztumskiej. Mieliśmy za sobą 74 km trasy, więc do mety w Elblągu daleko już nie było.

Żeby nikomu nie zabrakło energii tutaj rozdane zostały słodycze, przygotowane dzięki uprzejmości Gminy Elbląg. Na wysokości Żuławki skończyły się podjazdy i gdyby nie wiatr, wiejący nam teraz w twarz, ostatnie 25 km byłoby sielanką. Tak jednak nie było i z postojami w Żurawcu i Raczkach Elbląskich osiągnęliśmy w komplecie Elbląg.

Na tym ostatnim postoju uczestnicy otrzymali stemple MWR do swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK oraz okolicznościowe certyfikaty ukończenia MWR na dystansie 100 km.

Stąd pozostało dotrzeć ponownie na ulicę Wodną z której ponad 8 godzin temu ruszyliśmy w trasę. Tutaj rozdane zostały pozostałe certyfikaty i tym samym ta najdłuższa w sezonie 2024 wycieczka dobiegła końca.

Dziękuję wszystkim za liczny udział i spokojną oraz bezpieczną jazdę.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się we wrześniu. Wcześniej zapraszam na krótkie, popołudniowe wycieczki rowerowe oraz na imprezy rowerowe w ramach ,,Wakacji z MOSiR-em 2024”.

Dane wyjazdu:
53.00 km 2.00 km teren
03:17 h 16.14 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy:178 m
Rower:BOCAS

MWR#83 TOPOLNO WIELKIE, WYSOKA

Niedziela, 19 maja 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Jelonki-Topolno Wielkie-Wysoka-Stankowo-Krzewsk-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem) + GABS
Doskonała pogoda w godzinie startu przywiodła na elbląskie rondo Bitwy pod Grunwaldem 65 osób. Celem majowej odsłony Miejskiej Wycieczki Rowerowej (MWR) były sąsiadujące ze sobą wsie Topolno Wielkie i Wysoka. 

W naszym gronie powitaliśmy członków klubu Szuwarek z PTTK w Nowym Dworze Gdańskim, którzy zwartą grupą przybyli ze swojego miasta.

Ruszyliśmy z ronda i przez Gronowo Górne wyjechaliśmy na dawną drogę krajową nr 7. Pierwsze kilometry jechaliśmy pod wiatr, co wskazywało że droga powrotna z drugiej strony Jeziora Druzno będzie z wiatrem.

Tymczasem przez Komorowo Żuławskie i Węzinę dotarliśmy nad brzeg Kanału Elbląskiego i ścigając się z małą łodzią motorową dotarliśmy w okolice pierwszej pochylni od strony Elbląga, czyli Całunów. Łódź sfotografowaliśmy z mostu nad Kanałem Elbląskim i za chwilę byliśmy już w Jelonkach.

Tutaj wjechaliśmy na drogę rowerową i po krótkim postoju w Marwicy pod sklepem, dojechaliśmy do Topolna Wielkiego.

Tam grupa obejrzała ruiny pałacu, który spłonął w 1995 roku, czyli czasach zupełnie nam współczesnych i wysłuchała informacji o historii tego miejsca.

Z Topolna Wielkiego pojechaliśmy do Wysokiej. Miejscowość leży na granicy Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego (dokładnie Dzierzgońsko-Morąskiego) gdzie dzięki uprzejmości właściciela Pana Mirosława Barańskiego przyjrzeliśmy się tamtejszemu gospodarstwu ogrodniczemu powstałemu na bazie pałacu i folwarku z XVIII wieku.
Grupie została przedstawiona historia tego miejsca, a małe co nieco o teraźniejszości opowiedzieli nam Gospodarze, którzy akurat nadjechali podczas naszej obecności.

Z Wysokiej – po rozdaniu słodkiego wsparcia energetycznego przygotowanego dzięki uprzejmości Gminy Elbląg – ruszyliśmy obserwując na niebie czerniejące w szybkim tempie chmury z których wydobywał się co jakiś czas pomruk zbliżającej się burzy.

Padać zaczęło na nas od wsi Grądowy Młyn i z różnym natężeniem jechaliśmy w deszczu już do samego Elbląga. Po drodze zatrzymaliśmy się w Nowym Dolnie, gdzie pod wiatami przeczekaliśmy największe opady deszczu i chwilowy opad gradu. Temperatura po deszczu spadła z +25 stopni do +16, więc dalej było ciepło.

Do Elbląga dotarliśmy grupkami, bo wiele osób zdecydowało się nie czekać i na własną rękę jechało do miasta.

Naszą jazdę zakończyliśmy około godziny 15 przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się 2 czerwca. Będziemy mieli do przejechania 100 km po Żuławach Wiślanych i Pojezierzu Iławskim. Na wycieczkę tradycyjnie będą obowiązywać zapisy. Szczegóły niebawem.Dane wyjazdu:
48.00 km 6.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:29.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MWR#82 MENNONICKI ROZGART

Niedziela, 21 kwietnia 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Jegłownik-Gronowo Elbląskie-Fiszewo-Rozgart-Różany-Jezioro-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)


Silny wiatr i niska temperatura nie wystraszyły elbląskich i nie tylko elbląskich rowerzystek i rowerzystów, którzy w liczbie 40 osób zjawili się na starcie Miejskiej Wycieczki Rowerowej (MWR) do Rozgartu.

Kilka osób pojawiło się po raz pierwszy w tym roku na MWR i one dostały – rozdawane też w marcu - mapy turystyczne Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej podarowane dzięki uprzejmości kierownictwa tej instytucji, mającej swoją siedzibę w Elblągu. Dzięki swojej skali 1:35.000 będą one przydatnym akcesorium przy wycieczkach rowerowych oraz pieszych.

Ruszyliśmy z bulwaru nad rzeką Elbląg i ulicą Żuławską opuściliśmy miasto. Przejechaliśmy przez Władysławowo, Wikrowo i zatrzymaliśmy się na pierwszy postój w Jegłowniku. Dalsza droga prowadziła do Gronowa Elbląskiego, gdzie obejrzeliśmy od strony torów kolejowych zabytkowy, szykowany do renowacji, budynek tamtejszego dworca.

Tutaj po raz pierwszy zabrał głos Leszek Marcinkowski, prezes i przewodnik elbląskiego PTTK, który zapoznał nas z historią dworca.

Z Gronowa Elbląskiego pojechaliśmy do Fiszewa, gdzie przyjrzeliśmy się tamtejszemu kościołowi, będącemu aktualnie poddawanemu konserwacji i remontowi. Także o nim opowiedział nam Leszek Marcinkowski.

Z Fiszewa czekał grupę odcinek specjalny drogi do Rozgartu. Była to nawierzchnia brukowa oraz szutrowa na odcinku około 4 km. Pokonaliśmy ją bez trudności, dopasowując prędkość do panujących warunków.

Chwilę potem byliśmy w Rozgarcie, gdzie zatrzymaliśmy się przy domu podcieniowym, którego podcień wykorzystaliśmy do ochrony przed wiatrem. Tutaj też wysłuchaliśmy głównej opowieści Leszka Marcinkowskiego o tutejszych Mennonitach, historii wsi, zabytkowym kościele, unikatowej dzwonnicy i obecnych do dzisiaj w pejzażu wsi domach podcieniowych.

Jako że była to połowa dystansu – a ta trudniejsza była przed nami, bo pod wiatr – uczestnicy otrzymali słodycze przygotowane dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Długi postój dobiegł w ten sposób końca i ruszyliśmy w drogę powrotną. Dopasowując tempo jazdy do siły wiejącego wiatru spokojnie przemierzaliśmy Żuławy Elbląskie i z każdym obrotem korb zbliżaliśmy się do Elbląga.

Jadąc przez Różany i Jezioro zatrzymaliśmy się jeszcze na przejeździe kolejowym w Karczowiskach Górnych, gdzie na domku dróżnika obejrzeliśmy znak wysokiej wody związany z ogromną powodzią na Żuławach Wiślanych w roku 1888.

Naszą jazdę zakończyliśmy około godziny 14 przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się 19 maja. Będziemy mieli do przejechania 45 km po Krainie Kanału Elbląskiego. Odwiedzimy miejscowości Topolno Wielkie i Wysoka.

Dane wyjazdu:
48.00 km 0.00 km teren
02:41 h 17.89 km/h:
Maks. pr.:43.00 km/h
Temperatura:8.0
Podjazdy:309 m
Rower:BOCAS

MWR#81 ŹRÓDŁA RZEKI BAUDY

Niedziela, 24 marca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Ogrodniki-Milejewo-Majewo-Kamiennik Wielki-Gronowo Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)
Na pierwszą wiosenną Miejską Wycieczkę Rowerową stawiły się 32 osoby. Celem naszej jazdy były źródła Baudy w Milejewie.

Bauda to rzeka długości 54 km płynąca przez Wysoczyznę Elbląską, Równinę Warmińską i uchodząca do Zalewu Wiślanego niedaleko Fromborka. Na przeważającym odcinku ma charakter rzeki górskiej a jej dorzecze zaliczane jest do dorzecza Wisły.

Start wycieczki nastąpił z pętli na ulicy Ogólnej, skąd rowerzystki i rowerzyści ruszyli ulicą Fromborską w kierunku Krasnego Lasu i Jeleniej Doliny.

Zanim to nastąpiło każdy otrzymał mapy turystyczne Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej podarowane dzięki uprzejmości kierownictwa tej instytucji, mającej swoją siedzibę w Elblągu. Dzięki swojej skali 1:35.000 będą one przydatnym akcesorium przy wycieczkach rowerowych oraz pieszych.

Popychani sprzyjającym wiatrem szybko osiągnęliśmy Krasny Las, gdzie przy wiatach Nadleśnictwa Elbląg grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie. Ważnym celem naszej jazdy było także szukanie pierwszych śladów wiosny.

Do nich zaliczają się bociany i dlatego też po wyjeździe z lasu za Jelenią Doliną zaczęliśmy się rozglądać, czy gdzieś nie widać tych charakterystycznych ptaków. Ich nie było w zasięgu wzroku, natomiast my po wyjechaniu z wsi Ogrodniki zauważyliśmy maszt przekaźnikowy na Górze Milejewskiej. To był znak, że zaraz będziemy w Milejewie.

Tutaj grupa skierowała się nowo wykonanym chodnikiem wzdłuż Baudy w kierunku jej źródła. Po dotarciu do końca odcinka utwardzonego, chętni ruszyli terenem do punktu, gdzie Bauda ukazuje się na powierzchni ziemi.

Będący z nami Leszek Marcinkowski, prezes i przewodnik elbląskiego PTTK zaproponował wspięcie się na skarpę z której zobaczyliśmy podmokłą łąkę będącą faktycznym początkiem Baudy.

Po obejrzeniu tych wszystkich miejsc wysłuchaliśmy opowieści przewodnika na temat samej rzeki a także Kanału Kopernika, mającego z Baudą wiele wspólnego.

Jako że była to połowa dystansu – i to ta trudniejsza połowa, bo pod górę – uczestnicy otrzymali słodycze przygotowane dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Długi postój dobiegł w ten sposób końca i ruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem było pod wiatr, ale generalnie z górki. Zatrzymaliśmy się jeszcze w Kwietniku, gdzie po raz ostatni spojrzeliśmy na płynącą przepustem pod drogą S22 bohaterkę naszej wycieczki i przez Kamiennik Wielki oraz Gronowo Górne zjechaliśmy z Wysoczyzny Elbląskiej na Żuławy Wiślane.

Naszą jazdę zakończyliśmy zgodnie z planem około godziny 14 przy rondzie Bitwy pod Grunwaldem.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się 21 kwietnia. Będziemy mieli do przejechania 48 km, ale będą to płaskie kilometry po Żuławach Wiślanych. Odwiedzimy miejscowość Rozgart, szukając mennonickich śladów na jej terenie.

Dane wyjazdu:
59.00 km 0.00 km teren
03:26 h 17.18 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:13.0
Podjazdy:142 m
Rower:BOCAS

MWR#80 SZLAK MENNONITÓW

Niedziela, 25 lutego 2024 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Jezioro-Markusy-Różany-Rozgart-Szaleniec-Stare Pole-Gronowo Elbląskie-Jegłownik-Wikrowo-ELBLĄG

GPS (całość trasy w tym cały szlak Raczki Elbląskie-Stare Pole) 

MAPA

GALERIA (z opisem) + filmik


Doskonała rowerowa pogoda przekonała rzeszę 58 osób, że zima w lutym może występować tylko w kalendarzu. Takiej frekwencji w lutym nie było jeszcze w dotychczasowej historii Miejskich Wycieczek Rowerowych, których druga odsłona w nowym sezonie prowadziła Szlakiem Mennonitów po Żuławach Wiślanych.

Pierwsi rowerzyści zaczęli zjeżdżać pod napis ELBLĄG na elbląskim Starym Mieście przy ulicy Wodnej już 30 minut przed godziną 10. Widać było ludzi kierujących swoje twarze ku słońcu i chwytających jego ciepłe promienie.

Ulica Warszawska wyprowadziła nas z miasta i w Raczkach Elbląskich wjechaliśmy na rowerowy, oznakowany kolorem czerwonym, Szlak Mennonitów. Powstał on w 2014 roku staraniem Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu. Zaczyna się pod wiaduktem drogi krajowej nr 22 w Raczkach Elbląskich a kończy przy stacji kolejowej w Starym Polu. Prowadzi prawie w całości po drogach asfaltowych różnej jakości oraz bardzo krótkim odcinku bruku w Szaleńcu. Ma długość 30 km.

Pierwsze kilometry jechaliśmy pod ciepły, południowy wiatr, ale że szlak często zmieniał swój kierunek, to i my mieliśmy wiatr z różnych stron.

Pierwszy dłuższy postój zrobiliśmy w Jeziorze, przy dawnym domu modlitwy mennonitów. Tutaj po raz pierwszy głos zabrał jadący z nami Leszek Marcinkowski, przewodnik i prezes elbląskiego oddziału PTTK. Wprowadził nas w historię mennonitów, ciekawej i oryginalnej grupy wyznaniowej od której szlak rowerowy wziął nazwę oraz zapoznał z historią tego miejsca.

Dalsze kilometry prowadziły cały czas po Żuławach Elbląskich, krainie płaskiej i jakby stworzonej do turystyki rowerowej. Minęliśmy Markusy, Różany i zatrzymaliśmy się na chwilę w Rozgarcie – na chwilę, bo tej miejscowości będzie poświęcona kwietniowa Miejska Wycieczka Rowerowa.

Dłuższy postój był w Szaleńcu, gdzie przy dawnym cmentarzu mennonickim z grobami mającymi dobrze ponad 200 lat, ponownie zabrał głos Leszek Marcinkowski.

Z Szaleńca już tylko kilka km dzieliło nas od końca szlaku w Starym Polu, gdzie zatrzymaliśmy się na główną przerwę, podczas której każda z uczestniczek i każdy z uczestników otrzymał słodkie wsparcie energetyczne przygotowane dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Ze Starego Pola pozostało wrócić do Elbląga, oczywiście nie pociągiem a tylko na rowerach. Pojechaliśmy przez Fiszewo, Gronowo Elbląskie i Jegłownik zaliczając po drodze odcinek specjalny zniszczonego asfaltu między Jegłownikiem a Wiktorowem.

Naszą jazdę zakończyliśmy zgodnie z planem około godziny 15 przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej MWR widzimy się w marcu. Będziemy mieli nieco mniej kilometrów do pokonania, ale będą to kilometry po Wysoczyźnie Elbląskiej. Spróbujemy bowiem znaleźć źródła rzeki Baudy. Szczegóły niebawem.Dane wyjazdu:
50.00 km 1.50 km teren
02:53 h 17.34 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:6.0
Podjazdy:212 m
Rower:BOCAS

MWR#79 CMENTARZ JENIECKI W KROŚNIE

Niedziela, 28 stycznia 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Krosno-Rzeczna-Bogaczewo-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem) + zdjęcia Roberta K. i Marcina K.


Wiosenna pogoda towarzyszyła inauguracyjnej Miejskiej Wycieczce Rowerowej sezonu numer 11. Data 28 stycznia wskazuje jednak, że to pełnia zimy, ale też wskazuje – za sprawą finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) – że atmosfera była gorąca, czerwona i pełna serduszek.

Kolejny raz Rowerowy Elbląg kwestował w drodze jadąc tym razem z puszką do Krosna koło Pasłęka na mało znany cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej.

Grupa 34 osób ruszyła z ronda Bitwy pod Grunwaldem i dobrze znaną starą drogą krajową nr 7 dotarła do Komorowa Żuławskiego. Tam odwiedziliśmy lokalny sklep w którym zasilono puszkę WOŚP.

Po krótkim postoju kontynuowaliśmy naszą jazdę przez Węzinę i Lisów docierając do Krosna. Tutaj też odwiedziliśmy sklep i w nim także dostaliśmy datek do puszki.

Stąd już tylko 2 km dzieliły nas od celu wycieczki.

,,Cmentarz powstał pod koniec 1915 roku na polach pomiędzy wsiami Krosno i Sakówko na obrzeżach Pasłęka. Na cmentarzu pochowano jeńców poległych w wyniku obrażeń z pola walki ale w większości z powodu zachorowania na tyfus” – za ,,https://dobroni.pl/  

Prowadzi do niego gruntowo-trawiasta droga długości 700 metrów a zjazd z asfaltu jest dobrze oznakowany.
Dotarliśmy tam jadąc pod górę, na miejscu obejrzeliśmy okolicznościowy obelisk i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Byliśmy w połowie zaplanowanego dystansu, także był to dobry moment na rozdanie słodkiego wsparcie energetycznego przygotowanego dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Droga powrotna wiodła z powrotem do asfaltu w Krośnie, a następnie skręciliśmy w kierunku wsi Rzeczna – która będzie celem wycieczki grudniowej – aby zatrzymać się w Zielonym Grądzie, gdzie nasza puszka zajrzała do przydrożnej smażalni ryb. Jej goście okazali się hojni.

Dalsze kilometry wiodły przez Bogaczewo i Komorowo Żuławskie. Na końcówce trasy spojrzeliśmy na Jezioro Druzno z wysokości wsi Nowina nieco modyfikując nasz powrót do Elbląga.
Za chwilę byliśmy w miejscu, gdzie wycieczka się zaczęła, czyli na rondzie Bitwy pod Grunwaldem. Stąd grupa ruszyła na elbląskie Stare Miasto, gdzie puszka wypełniona banknotami i monetami trafiła do sztabu WOŚP i została bardzo sprawnie policzona.

Szybko okazało się, że zebraliśmy podczas tej oryginalnej kwesty w drodze 812 zł 51 groszy. Ten świetny wynik jest najwyższym w dotychczasowej historii zbiórek prowadzonych podczas Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR).


Pamiątkowe zdjęcie przy drzwiach Ratusza Staromiejskiego zakończyło pierwszą w sezonie 2024 wycieczkę.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej MWR widzimy się w lutym. Będziemy mieli nieco więcej kilometrów do pokonania i dowiemy się dlaczego Mennonici byli tak ważni na Żuławach Wiślanych. Szczegóły niebawem.


Dane wyjazdu:
51.00 km 0.00 km teren
03:10 h 16.11 km/h:
Maks. pr.:32.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy:120 m
Rower:BOCAS

MWR#78 KANAŁ MODRY

Niedziela, 17 grudnia 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Jezioro-Markusy-Rachowo-Zwierzno-Markusy-Jezioro-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA

Trzydzieści trzy osoby ruszyły na trasę ostatniej Miejskiej Wycieczki Rowerowej w sezonie 2023. Celem wycieczki był Kanał Modry na Żuławach Wiślanych. 

Grupa wyjechała z Elbląga ulicą Warszawską i przez Raczki Elbląskie, i Żurawiec dotarła do wsi Jezioro. Tam minęliśmy mennonickie ciekawostki, którym bliżej przyjrzymy się w sezonie 2024 i za chwilę byliśmy w Markusach. Tutaj skręciliśmy w kierunku Rachowa i niebawem naszym oczom ukazał się wał przeciwpowodziowy Kanału Modrego.


Drogą z płyt betowych po koronie tego wału jechaliśmy przez 2 km mając możliwość dokładnego przyjrzenia się kanałowi, który pełni rolę odwadniającą dla polderu Markusy i wygląda jak mała rzeka. Jej źródła są w okolicach wsi Budzisz, a swój bieg kończy ona w rzece Dzierzgoń.

Nasza jazda wzdłuż kanału zakończyła się w Kępniewie, gdzie przy budynku dawnej kuźni wysłuchaliśmy opowieści jadącego z nami Leszka Marcinkowskiego, przewodnika i prezesa elbląskiego oddziału PTTK. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów na temat tego miejsca a także Żuław Wiślanych w kontekście krainy na wodzie.

Z Kępniewa ruszyliśmy przez Zwierzno, aby w Zwierzeńskim Polu przejechać się nowym asfaltem położonym niedawno na lokalnej drodze. W ten sposób nieco skróciliśmy sobie drogę w kierunku niebieskiego mostu na Tinie w Jeziorze. Przy nim zrobiliśmy sobie przerwę w czasie której wszyscy otrzymali słodycze przygotowane przez Gminę Elbląg, obchodzącą swoje 50-lecie.


Stąd już niedaleki dystans czekał nas do Elbląga do którego pojechaliśmy przez Karczowiska Górne. W mieście pozostało dotrzeć do Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR przy alei Grunwaldzkiej 135, gdzie zaplanowane zostało rozstrzygnięcie konkursu dla najbardziej aktywnych uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych. Parę minut przed godziną 14 byliśmy na miejscu.

Przez cały rok podczas 10 wycieczek rowerzystki i rowerzyści pracowicie zbierali pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK, które teraz miały rozstrzygnąć, kto otrzyma nagrody, w tym nagrodę główną, rower trekkingowy Folta ufundowany przez Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki.

Rower trafił w ręce Krzysztofa Kwapiszewskiego, którego odpowiedź na konkursowe pytania najbardziej przypadła jury do gustu. W sumie osób, które miały komplet 10 pieczątek, czyli wzięły udział w każdej wycieczce, było sześć.

Nagrodzone zostały też osoby, które miały tych pieczątek minimum siedem. Przy wręczaniu nagród byli z nami obecni sponsorzy będący też jury: Pan Jerzy Jarzyło – przedstawiciel Wójta Gminy Elbląg, Pan Leszek Marcinkowski, Prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Adam Wadecki, właściciel Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki. Nagrody przygotował także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

W tym sezonie Miejskich Wycieczek Rowerowych pokonaliśmy naszymi rowerami 545 km, a w 10 wycieczkach wzięło udział łącznie 416 osób. Nasze imprezy nie mogłyby się odbyć bez sponsorów i partnerów, także szczególne wyrazy podziękowania kieruję do:

- Pana Leszka Marcinkowskiego jeżdżącego z nami przewodnika i prezesa Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, dzięki któremu możemy liczyć na fachowy komentarz podczas wycieczek,

- Pana Zygmunta Tucholskiego, Wójta Gminy Elbląg za sponsorowanie słodyczy dla uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych,

- Pana Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki w Elblągu za ufundowanie roweru Folta w konkursie ,,Najbardziej aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych”,

A przede wszystkim dziękuję elbląskim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę podczas wszystkich edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych.

Była to ostatnia w sezonie 2023 Miejska Wycieczka Rowerowa, ale w sen zimowy nie zapadamy i już 28 stycznia 2024 roku zaczynamy kręcenie w nowym sezonie. Szczegóły niebawem.
Dane wyjazdu:
57.00 km 5.00 km teren
03:38 h 15.69 km/h:
Maks. pr.:29.00 km/h
Temperatura:1.0
Podjazdy:144 m
Rower:BOCAS

MWR#77 JEZIORKO NAD NOGATEM

Niedziela, 19 listopada 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Jegłownik-Ząbrowo-Letniki-Kaczynos Kolonia-Stare Pole-Fiszewo-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA
Listopadowa jazda w ramach Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR) prowadziła nad Nogat, gdzie za miejscowością Ząbrowo odwiedziliśmy małe jeziorko w lesie. Pogodowych zapowiedzi pierwszego w tym sezonie śniegu nie przestraszył się peleton 34 osób.

Nasza jazda rozpoczęła się nad rzeką Elbląg w centrum elbląskiej starówki i przez ulicę Strażniczą i Nizinną szybko znaleźliśmy się poza miastem. Tutaj poczuliśmy ładny wiatr w plecy, co pomagało bo temperatura na poziomie +1 stopnia nie rozpieszczała.

Pierwszy dłuższy postój grupa zrobiła w Jegłowniku, przez który jechaliśmy po raz pierwszy po asfalcie, który zastąpił starą nawierzchnię z płyt betonowych na osiedlowych uliczkach.

Chwilę potem dla odmiany nasze dwukołowce jechało po polnej drodze gruntowej i taka mieszanka nawierzchni utrzymywała się do samego jeziorka nad Nogatem. Po drodze wystąpił jeszcze bruk i trylinka oraz leśna gruntówka.

Główny postój nastąpił właśnie w tym miejscu, gdzie nadszedł czas na tradycyjne wsparcie energetyczne w postaci słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg, obchodzącej w tym roku swoje 50-lecie.

Była też okazja do zrobienia zdjęć tego mało znanego miejsca, które w latach swojej świetności było kąpieliskiem na które przyjeżdżali autobusami mieszkańcy Malborka. Teraz jeziorko mocno zarosło trzciną i stanowi ostoję dla zwierząt z których najbardziej widoczną działalność prowadzą bobry.

Po odpoczynku zaczęła się droga powrotna. Prowadziła ona przez Stare Pole, gdzie z konieczności zatrzymaliśmy się na dłużej, aby wymienić dwie dętki, które poddały się żuławskim drogom.

Tutaj też wspólną jazdę z grupą zakończyła najmłodsza, 10 letnia rowerzystka, która ze swoimi rodzicami wróciła indywidualnie do Elbląga. W Starym Polu pojawił się też zapowiadany w prognozach śnieg, ale były to ilości aptekarskie.

Stare Pole opuściliśmy przez indywidualnie uruchamiany ,,na żądanie” przejazd kolejowy; taką miejscową ciekawostkę. Dalsza droga prowadziła przez Fiszewo, Gronowo Elbląskie i Karczowiska Górne. Peleton jechał pod wiatr, ale nie miał on takiej siły jak miesiąc temu podczas powrotu z Surowego.

Cała grupa zjawiła się po prawie 5 godzinach wycieczki na rondzie Bitwy Warszawskiej. Tutaj uczestnikom biorącym udział w konkursie ,,Aktywny uczestnik MWR” zostały podstemplowane książeczki turystyki kolarskiej PTTK i wycieczka się zakończyła.
Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na ostatniej w tym roku odsłonie Miejskich Wycieczek Rowerowych widzimy się 17 grudnia. Przejedziemy się wzdłuż Kanału Modrego a naszą jazdę zakończymy w Hali Sportowo-Widowiskowej na ulicy Grunwaldzkiej, gdzie zostanie rozstrzygnięty konkurs na najbardziej aktywnego rowerzystę (aktywną rowerzystkę) MWR w roku 2023.

Dane wyjazdu:
68.00 km 0.00 km teren
04:03 h 16.79 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy:312 m
Rower:BOCAS

MWR#76 SUROWE CEGŁY

Niedziela, 8 października 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bogaczewo-Zielony Grąd-Pasłęk-Gołąbki-Surowe-Pasłęk-Krosno-Drużno-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA

Za nami pierwsza jesienna jazda w ramach Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR). Ciepło ubrany peleton 38 osób pedałował z wiatrem i pod wiatr do wsi Surowe za Pasłękiem. Znajduje się tam manufaktura cegieł suszonych na słońcu i to ona była celem naszej wycieczki.

Wycieczka rozpoczęła się na rondzie Bitwy pod Grunwaldem i pierwsze 30 km trasy przez Bogaczewo i Pasłęk jechało się wybornie, z wiatrem i bez większego wysiłku. Zatrzymaliśmy się nad jeziorkiem w pasłęckim Parku Ekologicznym im. Stanisława Pankalli. Tutaj dołączył do nas Pan Janusz Otręba, znany pasłęcki społecznik i turysta rowerowy.

Przybliżył on nam historię wybitnego specjalisty od tradycyjnych metod budownictwa dr inż. Ryszarda Jurkiewicza, który od roku 1991 prowadził własną firmę BTM dr Jurkiewicz, specjalizującą się w ochronie obiektów przed wilgocią oraz naturalnym budownictwem z użyciem gliny.

Organizował także wiele przedsięwzięć przywracających tradycyjne budownictwo z materiałów naturalnych, głównie z gliny, czego przykładem jest budynek z gliny bitej w Parku Ekologicznym w Pasłęku, który z bliska obejrzeliśmy.

Z parku ruszyliśmy bocznym asfaltem przez Gołąbki i Rogajny w kierunku Surowego, które wyłoniło się nam po paru kilometrach. Tutaj obejrzeliśmy przez płot widoczną z drogi wytwórnię cegły i suszące się na paletach cegły.

I tak to byliśmy na półmetku 60 km trasy. Za nami był łatwiejszy odcinek, teraz czekały na nas zmagania z silnym, północno-zachodnim wiatrem. Był to więc dobry moment na rozdanie słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg, obchodzącej w tym roku swoje 50-lecie. Z takim wsparciem energetycznym można było zaczynać jazdę pod wiatr.

Droga powrotna wiodła przez Pasłęk, Krosno i Węzinę. Największe podmuchy wiatru odczuwaliśmy na płaskich jak stół Żuławach Wiślanych, krainie słynącej z tego typu zjawisk. Dłuższy postój zrobiliśmy w Węzinie, gdzie uczestnikom biorącym udział w konkursie ,,Aktywny uczestnik MWR” zostały podstemplowane książeczki turystyki kolarskiej PTTK.

Nasza jazda momentami toczyła się z prędkością 11km/h, bo na więcej warunki nie pozwalały. Uczestnicy jednak radzili sobie doskonale i cała grupa w komplecie zjawiła się po prawie 6 godzinach wycieczki w miejscu, gdzie nasza trasa się rozpoczęła, czyli na rondzie Bitwy pod Grunwaldem.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej odsłonie Miejskich Wycieczek Rowerowych widzimy się 19 listopada. Odwiedzimy małe jeziorko nad Nogatem.

Dane wyjazdu:
28.00 km 0.00 km teren
01:36 h 17.50 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy: 67 m
Rower:BOCAS

MWR#75 ROWERO-KAJAKI

Niedziela, 24 września 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Żurawiec-Węgle Żukowo-Żurawiec-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

MAPA

GALERIA

Dawna wieża widokowa nad Jeziorem Druzno w Żółwińcu 


Rowerami po Żuławach, kajakami po jeziorze

Zeszłoroczny debiut połączenia podczas jednej wycieczki rowerów i kajaków spotkał się z Waszym ciepłym odzewem i dlatego w tym roku także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował rowerowo-kajakową edycję Miejskich Wycieczek Rowerowych. 

Grupa 47 osób ruszyła z elbląskiego Starego Miasta i dobrze znaną trasą przez Raczki Elbląskie i Żurawiec szybko dotarła do Węgli-Żukowa, gdzie w tamtejszej bazie Polskiego Związku Wędkarskiego zwodowaliśmy kajaki i ruszyliśmy z pierwszą grupą na Jezioro Druzno.

Pozostali uczestnicy w tym czasie zajęli się rozpalaniem grilla i pieczeniem kiełbasek zapewnionych przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Każdy także otrzymał słodkie wsparcie energetyczne od Gminy Elbląg.

Kajakarze tymczasem popłynęli w kierunku dawnej wieży widokowej nad w miejscowości Żółwiniec. To miejsce jest obecnie zupełnie niedostępne od strony lądu i zostaje tylko droga wodna. Towarzyszyła nam doskonała, rowerowo-kajakowa pogoda. Po obejrzeniu resztek konstrukcji wróciliśmy na przystań i do kajaków wsiadła druga grupa, nieco mniej zaawansowana.

Z nią popłynęliśmy bliżej (dystans do wieży wyszedł według różnych źródeł od 7 do 9 km) przyglądając się ciekawostkom przyrodniczym Jeziora Druzno, które jest bardzo znanym rezerwatem przyrody. Dostrzegliśmy więc potężne żeremie bobrów, nas obserwowały liczne czaple białe i tylko bielika nie udało nam się zaobserwować.

Po dwóch godzinach pływania wszyscy ponownie spotkaliśmy na przystani w Węglach-Żukowie i zaczęliśmy drogę powrotną. Wcześniej załadowaliśmy kajaki na przyczepę a uczestnicy biorący udział w konkursie ,,Najbardziej aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych” uzyskali stempel w swoich książeczkach turystyki rowerowej PTTK. Do Elbląga wróciliśmy prawie tą samą trasą i zakończyliśmy naszą wycieczkę przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej odsłonie Miejskich Wycieczek Rowerowych widzimy się 8 października. Spróbujemy zobaczyć cegły w Surowym.