INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 301.707 kilometrów, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.93 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

MIEJSKIE WYCIECZKI

Dystans całkowity:5337.00 km (w terenie 331.00 km; 6.20%)
Czas w ruchu:318:09
Średnia prędkość:16.52 km/h
Maksymalna prędkość:56.00 km/h
Suma podjazdów:13175 m
Maks. tętno maksymalne:181 (95 %)
Maks. tętno średnie:141 (74 %)
Suma kalorii:14401 kcal
Liczba aktywności:103
Średnio na aktywność:51.82 km i 3h 12m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
56.00 km 10.00 km teren
03:32 h 15.85 km/h:
Maks. pr.:32.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy:131 m
Rower:BOCAS

MWR#92 CIEKAWOSTKI KĘPNIEWA

Niedziela, 13 kwietnia 2025 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Szopy-Gronowo Elbląskie-Zwierzno-Kępniewo-Markusy-Jezioro-Karczowiska Górne-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)





C.d.n.






Dane wyjazdu:
43.00 km 0.00 km teren
02:32 h 16.97 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy: 89 m

MWR#91 KOŚCIÓŁ w MARZĘCINIE

Niedziela, 16 marca 2025 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Solnica-Orliniec-Marzęcino-Stobna-Kępki-Bielnik Drugi-Kazimierzowo-Władysławowo-Helenowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem +Gosia+Agata)



Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że bulwar nad rzeką Elbląg o godzinie 9 szybko zapełnił się rowerzystkami i rowerzystami. A liczba ich osiągnęła wartość 50. 

Całe to towarzystwo spod znaku Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR) spragnione kręcenia korbami miało zamiar dojechać do żuławskiego kościoła w Marzęcinie, po drodze szukając pierwszych śladów zbliżającej się szybko wiosny.

Kolorowy peleton z osobami, które właśnie dzisiaj rozpoczęły swój sezon rowerowych wycieczek, opuścił Elbląg zapuszczając się w żuławski krajobraz kanałów i wierzb przez ulicę o jakże żuławskiej nazwie ,,Nizinna”.

Walcząc z przeciwnym wiatrem na długiej prostej w Kazimierzowie dojechaliśmy do mostu na Nogacie, gdzie nastąpił krótki postój.

A potem była Solnica w której zobaczyliśmy najbardziej chyba klasyczny dowód nadciągającej wiosny, czyli bociana w gnieździe. I tak to pierwszy cel wycieczki został zrealizowany w sposób najlepszy z możliwych.

Kilka kilometrów dalej nastąpiła realizacja celu głównego, czyli obejrzeliśmy od wewnątrz i z zewnątrz szachulcowy kościół z XIX wieku w Marzęcinie.

Poza oglądaniem mieliśmy możliwość wysłuchania ciekawej opowieści Leszka Marcinkowskiego, jadącego z nami przewodnika-prezesa elbląskiego oddziału PTTK.

Był też z nami gospodarz tego miejsca, ksiądz Arkadiusz Burandt, proboszcz marzęcińskiej parafii, któremu w tym miejscu bardzo dziękujemy za możliwość obejrzenia kościoła.

Po zakończonym zwiedzaniu nadszedł czas na uzupełnienie kalorii dzięki słodyczom od Gminy Elbląg, naszego niezawodnego partnera energetycznego.

W drodze powrotnej do Elbląga przez Nowinki, Kępki i Helenowo wiatr nie sprawiał już dużego problemy, a nawet momentami pomagał. Za to niebo zaczęło się chmurzyć i już bez zbędnych postojów dojechaliśmy do Elbląga.

Przy rondzie Bitwy Warszawskiej uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali stosowny stempel w swoich książeczkach turystyki kolarskiej PTTK i tak to marcowa jazda dobiegła końca.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.

W kwietniu także zostajemy na Żuławach Wiślanych a celem MWR w dniu 13 kwietnia będzie Kępniewo.








Dane wyjazdu:
53.00 km 0.00 km teren
03:06 h 17.10 km/h:
Maks. pr.:42.00 km/h
Temperatura:6.0
Podjazdy:231 m

MWR#90 LGD PASŁĘK

Niedziela, 23 lutego 2025 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Lisów-Krosno-Pasłęk-Zielony Grąd-Bogaczewo-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




Dziewięćdziesiąta w historii Miejska Wycieczka Rowerowa (MWR) zapewne będzie długo pamiętana przez jej uczestników i uczestniczki, bo tak bogatej wiedzy przy tak bogato zastawionych stołach to nigdy jeszcze nie mieliśmy okazji kosztować.

Wycieczka do Pasłęka, miasta wielokrotnie odwiedzanego przez nas zarówno podczas MWR, jak i całkiem zwykłych jazd dzisiaj miała jeden cel – była to nowa siedziba Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania mieszcząca się w Centrum Rozwoju Lokalnego.

Z Elbląga ruszyliśmy przy pięknym słońcu i pogodzie tak różnej od styczniowej inauguracji MWR. Do Pasłęka nieco przeszkadzał nam wiatr, który za to wykorzystaliśmy w drodze powrotnej.

Znana i łatwa trasa prowadziła przez Komorowo Żuławskie, Węzinę i Krosno. Kolorowy peleton 33 osób szybko i sprawnie dotarł do celu, gdzie przywitali nas Stanisława i Bogdan Pańczuk, dobre duchy Stowarzyszenia.

Sprawnie zajęliśmy miejsca za stołami i w towarzystwie domowej jakości specjałów lokalnych wytwórców wysłuchaliśmy dwóch prezentacji, poświęconych historii i działalności Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania i historii budowy Centrum Rozwoju Lokalnego przy ulicy Heweliusza 13.

Zapamiętajcie ten adres, bo to tam niepostrzeżenie wyrosło piękne miejsce przyjazne rowerzystom z miejscami noclegowymi i wypożyczalnią rowerów.

Po prawie dwóch godzinach, podczas których zwiedziliśmy jeszcze nowe wnętrza, nadszedł czas powrotu. Zgodnie z planem zajrzeliśmy do pasłęckiego Parku Ekologicznego nad jeziorko na rzece Wąskiej. Tutaj też zima przeplatała się z wiosną, widać było jeszcze ślady lodu, który niebawem będzie pewnie wspomnieniem.

Droga powrotna wiodła przez Zielony Grąd, Bogaczewo i Komorowo Żuławskie starą drogą krajową nr 7. Naszą jazdę zakończyliśmy w miejscu startu, czyli na rondzie Bitwy pod Grunwaldem. Stąd każdy udał się w swoją stronę, a najdalej dzisiaj mieli goście z Olsztyna, których miło było zobaczyć po raz pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za bezpieczną i spokojną jazdę a szczególne wyrazy podziękowania składamy Państwu Pańczuk za wspaniałe przyjęcie rowerzystów spod znaku MWR.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.

W marcu zabierzemy nasze rowery do Marzęcina, aby przyjrzeć się z bliska tamtejszemu poewangelickiemu kościołowi ryglowemu z połowy XIX wieku.  Szczegóły niebawem.




Dane wyjazdu:
58.00 km 0.00 km teren
03:15 h 17.85 km/h:
Maks. pr.:42.00 km/h
Temperatura:5.0
Podjazdy:451 m
Rower:BOCAS

MWR#89 IZBA PORODOWA w POGRODZIU

Niedziela, 26 stycznia 2025 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Kadyny-Tolkmicko-Pogrodzie-Rychnowy-Huta Żuławska-Ogrodniki-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




W pełni wiosenna pogoda z momentami mocno padającym deszczem stanowiła tło pierwszej w tym roku, inaugurującej 12 sezon, Miejskiej Wycieczce Rowerowej. Takie to mamy teraz zimy.

Data 26 stycznia wskazywała jednak, że to pełnia zimy, ale też wskazywała – za sprawą finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) – że atmosfera była gorąca, czerwona i pełna serduszek.

Kolejny raz Rowerowy Elbląg kwestował w drodze jadąc tym razem z puszką do Pogrodzia na Wysoczyźnie Elbląskiej. Pogrodzie jest nazywane Wioską Dzieci, za sprawą działającej tam w latach 1947-1970 izby porodowej. Przyszło w niej na świat 3763 dzieci, a jedno z tych dzieci, urodzone w roku 1962, kręciło z nami kilometry ku miejscu swoich narodzin.

Padającego deszczu nie wystraszyły się 23 osoby – wszak nie ma przecież złej pogody na rower – które ruszyły z pętli na ulicy Ogólnej i ulicą Fromborską wyjechały z Elbląga. Przez Łęcze zjechaliśmy do Kadyn, gdzie zrobiliśmy sobie odpoczynek przy sędziwym staruszku, czyli dębie Bażyńskiego.

Po krótkim postoju kontynuowaliśmy naszą jazdę zatrzymując się na rynku w Tolkmicku. Padający deszcz sprawił, że plan kwestowanie w tym miejscu upadł, bo po prostu nie było ludzi.
Z Tolkmicka już tylko długi podjazd dzielił nas od celu wycieczki. W Pogrodziu udaliśmy się pod budynek dawnej porodówki, gdzie obecnie przyjmuje lekarz rodzinny NFZ.

Tutaj głos zabrał Henryk Jocz, który to właśnie w tym miejscu się urodził. Opowiedział nam swoją historię, dowiedzieliśmy się też ciekawostek o samym Pogrodziu. Bardzo dziękuję za opowieść. Zatrzymaliśmy się jeszcze w centrum wsi, gdzie ożywiliśmy swoją obecnością stojącą tam pustą scenę.

To był też dobry moment na rozdanie słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg.

Droga powrotna z coraz lepszą pogodą nad naszymi głowami wiodła z Pogrodzia przez Rychnowy, Hutę Żuławską i Ogrodniki. Do Elbląga wjechaliśmy od strony Jeleniej Doliny i tutaj spotkaliśmy na naszej trasie jedyne większe ślady zimy, czyli resztki śniegu na poboczach, w lesie i trochę na asfalcie.

Za chwilę byliśmy w miejscu, gdzie wycieczka się zaczęła, czyli na pętli przy ulicy Ogólnej. Stąd grupa ruszyła na elbląskie Stare Miasto, gdzie puszka wypełniona banknotami i monetami trafiła do sztabu WOŚP w Ratuszu Staromiejskim i została bardzo sprawnie policzona.

Szybko okazało się, że zebraliśmy podczas tej oryginalnej kwesty w drodze 701 zł 28 groszy i 1500 koron islandzkich. Po przeliczeniu dało to sumę 744 zł 42 grosze. Ten wynik jest drugim w dotychczasowej historii zbiórek prowadzonych podczas Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR). Biorąc pod uwagę słabe warunki pogodowe to naprawdę świetne osiągnięcie. Brawo Rowerowy Elbląg!

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.

W lutym zabierzemy nasze rowery do Pasłęka, zobaczyć nową siedzibę Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski, Lokalna Grupa Działania (LGD). Szczegóły niebawem.






Dane wyjazdu:
42.00 km 0.00 km teren
02:22 h 17.75 km/h:
Maks. pr.:27.00 km/h
Temperatura:6.0
Podjazdy:183 m
Rower:BOCAS

MWR#88 STADNINA w RZECZNEJ

Niedziela, 22 grudnia 2024 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Nowina-Komorowo Żuławskie-Bogaczewo-Rzeczna-Krosno-Węzina-Komorowo Żuławskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)+Marcin+Ania+MOSiR





Ostatnia w sezonie 2024 Miejska Wycieczka Rowerowa przypadła już na kalendarzową zimę i doprawdy można się zastanawiać, dlaczego podczas jej startu padał deszcz :-)) Nie zniechęciło to jednak 26 osób do pojechania rowerami w kierunku stadniny w Rzecznej koło Pasłęka, która była celem naszej wycieczki.

Wraz z kroplami padającego deszczu ruszyliśmy z ronda Bitwy pod Grunwaldem i na rozgrzewkę zaliczyliśmy podjazd do Nowiny, aby potem przez Komorowo Żuławskie i Zielony Grąd dotrzeć starą drogą krajową nr 7 do Rzecznej.

Tutaj czekał już na nas Pan Waldemar Babińczuk, prezes Sportowego Klubu Jeździeckiego ,,Baskil”, który był naszym przewodnikiem po stadninie oraz którego uprzejmości zawdzięczamy gorącą herbatę, która doskonale komponowała się z wafelkami Prince Polo przygotowanym dzięki uprzejmości Zygmunta Tucholskiego, wójta Gminy Elbląg.

My w prezencie dla koni mieliśmy przygotowane jabłka i marchewki, które to te zwierzęta bardzo lubią.

W międzyczasie deszcz przestał padać, a nad stadniną pojawiło się nawet na chwilę słońce. Prognozy pogody okazały się bardzo chybione.
Po prawie godzinnym pobycie w tym stylowym i przyjemnym miejscu pozostało obrać kierunek na Elbląg.

Droga powrotna prowadziła przez Krosno, Węzinę i Komorowa Żuławskiego skąd już niedaleki dystans czekał nas do Elbląga.

Tutaj pozostało dotrzeć do Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR przy alei Grunwaldzkiej 135, gdzie zaplanowane zostało rozstrzygnięcie konkursu dla najbardziej aktywnych uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych. Parę minut po godzinie 12 byliśmy na miejscu.

Przez cały rok podczas 10 wycieczek rowerzystki i rowerzyści pracowicie zbierali pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK, które teraz miały rozstrzygnąć, kto otrzyma nagrody, w tym nagrodę główną, rower trekkingowy Folta ufundowany przez Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki.

Rower trafił w ręce Aleksandry Małkowskiej, której odpowiedź na konkursowe pytanie najbardziej przypadła jury do gustu. W sumie osób, które miały komplet 10 pieczątek, czyli wzięły udział w każdej wycieczce, było sześć.

Nagrodzone zostały też osoby, które miały tych pieczątek minimum siedem. Przy wręczaniu nagród byli z nami obecni sponsorzy i partnerzy wchodzący w skład jury konkursu: Pani Barbara Chowałko, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej (PKWE) oraz Pan Kamil Zimnicki z PKWE, Pan Jerzy Jarzyło – przedstawiciel Zygmunta Tucholskiego, Wójta Gminy Elbląg, Pan Leszek Marcinkowski, Prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Pan Adam Wadecki, właściciel Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki.

Nagrody przygotował także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gmina Elbląg oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.

W tym sezonie Miejskich Wycieczek Rowerowych pokonaliśmy naszymi rowerami 518 km, a w 10 wycieczkach wzięło udział łącznie 416 osób. Nasze imprezy nie mogłyby się odbyć bez sponsorów i partnerów, także szczególne wyrazy podziękowania kieruję do:

- Pani Barbary Chowałko, Dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej (PKWE) oraz Pana Kamila Zimnickiego, specjalistę i redaktora PKWE za wsparcie merytoryczne oraz rzeczowe dla uczestników wycieczek,

– Pana Leszka Marcinkowskiego jeżdżącego z nami przewodnika i prezesa Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, dzięki któremu możemy liczyć na fachowy komentarz podczas wycieczek,

– Pana Zygmunta Tucholskiego, Wójta Gminy Elbląg za sponsorowanie słodyczy dla uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych,

– Pana Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki w Elblągu za ufundowanie roweru Folta w konkursie ,,Najbardziej aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych”,

A przede wszystkim dziękuję elbląskim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę podczas wszystkich edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych.

Była to ostatnia w sezonie 2024 Miejska Wycieczka Rowerowa, ale w sen zimowy nie zapadamy i już 26 stycznia 2025 roku zaczynamy nowe kręcenie korbami naszych rowerów. Szczegóły niebawem.







Dane wyjazdu:
75.00 km 1.00 km teren
04:15 h 17.65 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy:185 m
Rower:BOCAS

MWR#87 ŚLUZA RAKOWIEC

Niedziela, 17 listopada 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jegłownik-Ząbrowo-Królewo-Malbork-Kamienica-Tragamin-Lasowice Wielkie-Myszewo-Lubstowo-Jazowa-Władysławowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




Prognozy pogody były mało optymistyczne przed listopadową edycją Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR), ale grupa 30 osób nie uwierzyła w nie bezrefleksyjnie, tylko na szczęście spojrzała za okno. A tutaj nic nie padało i było jak na listopad całkiem ciepło.

Ruszyliśmy z ulicy Wodnej na prawie 70 km trasę po Żuławach Wiślanych w kierunku Malborka i znajdującej się w jego granicach śluzy Rakowiec na Nogacie.
Ulica Żuławska wyprowadziła nas z Elbląga i dobrze znanym szlakiem przez Helenowo i Wikrowo dotarliśmy do Jegłownika, gdzie zrobiliśmy pierwszy postój.

Dalsza trasa wiodła przez Ząbrowo, Kaczynos i Królewo. Kręcenie korbami po płaskim, a więc łatwym w teorii terenie, utrudniał silny wiatr z zachodu, który mocno spowalniał grupę.

W Królewie minęliśmy kościół z krzywą wieżą, który kiedyś był celem MWR i zaraz potem wjechaliśmy na drogę rowerową, która powstaje na odcinku Malbork-Stare Pole, a odcinek od Królewa do Malborka nadaje się już do jazdy rowerem, chociaż z pewnymi niedogodnościami, bo to jeszcze cały czas plac budowy.

Po wjechaniu do Malborka zaraz skręciliśmy w kierunku Nogatu i już byliśmy na śluzie. Tutaj nastąpił główny postój podczas wycieczki, podczas którego historię tego miejsca przedstawił nam jadący z nami Leszek Marcinkowski, prezes-przewodnik elbląskiego oddziału PTTK.

Był także czas na zrobienie zdjęć, konsumpcję słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg oraz rozdanie okolicznościowych odblasków ufundowanych dzięki uprzejmości PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nieopodal śluzy Rakowiec znajduje się też mała elektrownia wodna, której także się przyjrzeliśmy. W jej wnętrzu można znaleźć elementy wyposażenia sygnowane nazwiskiem Schichau, ale tym razem była ona zamknięta.

Nasz pobyt w tym ciekawym miejscu trwał dobre 30 minut i w po tym czasie ruszyliśmy w drogę powrotną. Już po chwili było czuć, że wiatr w drodze powrotnej będzie naszym sprzymierzeńcem i tak faktycznie było. Bez większego wysiłku rozpędziliśmy rowery do prędkości 20-21 km/h i w tak przyjemnych warunkach, przy pochmurnym niebie i suchym asfalcie, zmniejszaliśmy dystans dzielący nas od Elbląga.

Droga powrotna wiodła przez Kamienicę, Tragamin, Lasowice Wielkie do Myszewa, gdzie na chwilę zajrzeliśmy pod tamtejszy kościół, żeby obejrzeć znaki wielkiej wody znajdujące się na jego wschodniej ścianie.

Po tej drobnej modyfikacji trasy dalej ruszyliśmy zgodnie z planem przez Lubstowo i Jazową. W okolicach tej drugiej wsi spadło na nas kilka kropli deszczu. Omijając zwiększający się ruch samochodowy do Elbląga wjechaliśmy ulicą Nizinną kończąc przedostatnią w tym roku MWR, tam gdzie się ona rano zaczęła.

Dziękuję wszystkim za bezpieczną i spokojną jazdę, a szczególne wyrazy podziękowania kieruję do Pana Andrzeja Ryńskiego, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – PGW Wody Polskie w Gdańsku za okolicznościowe odblaski dla uczestników wycieczki.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Ostatnia wycieczka sezonu 2024 r. zacznie się 22 grudnia o godzinie 10:00 na rondzie Bitwy pod Grunwaldem. Naszym celem będzie stadnina koni w Rzecznej.







Dane wyjazdu:
47.00 km 13.00 km teren
03:13 h 14.61 km/h:
Maks. pr.:28.00 km/h
Temperatura:14.0
Podjazdy:110 m
Rower:BOCAS

MWR#86 SZLAK KOPERNIKOWSKI na ŻUŁAWACH

Niedziela, 20 października 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bielnik I-Bielnik II-Kępki-Stobna-Solnica-Rakowiska-Rakowo-Jazowa-Kazimierzowo-Władysławowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)






Szlaki piesze niezbyt często są celem wycieczek rowerowych. Ich przeznaczenie jest bowiem z definicji inne i może się zdarzyć, że rower będzie na takim szlaku przeszkadzał.

Dzisiaj nic takiego nie nastąpiło i 43 osoby zaliczyły, podczas 86 już edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych (MWR) możliwość jechania po żuławskim odcinku czerwonego szlaku pieszego zwanego ,,Szlakiem Kopernikowskim” między Elblągiem a wsią Rakowo.

Na szlak wjechaliśmy od razu na Starym Mieście i ulicą Stawidłową oraz Radomską opuściliśmy Elbląg. Przez Bielnik Pierwszy i Bielnik Drugi dotarliśmy do Kępek a stąd do wsi Stobna, gdzie zaczął się rowerowy odcinek specjalny obfitujący w 1,5 km kocich łbów, odrobinę betonowych płyt, zielonej trawy i brązowego pola.

Jazda po tak urozmaiconych nawierzchniach wymagała dopasowania prędkości naszych rowerów i tak właśnie było. Spokojnie jadąc podziwialiśmy widoki okolic starego dorzecza Nogatu (Izbowa Łacha) i kręciliśmy kolejne kilometry w pięknej, słonecznej pogodzie, która rozświetlała leżące już na ziemi, jak i jeszcze wiszące na drzewach liście.

Dłuższy postój zrobiliśmy w Solnicy wykorzystując do tego tamtejsze Miejsce Odpoczynku Rowerzystów przy szlakach rowerowych EuroVelo 10 /13.

Dalsze kilometry to jazda przez Rakowiska do Rakowa, gdzie nastąpił koniec naszej przygody na czerwonym szlaku. My skręciliśmy w lewo, szlak odbił w prawo na Malbork, a my popedałowaliśmy do Elbląga.

W Jazowej nastąpił postój podczas którego grupa otrzymała zasłużone wsparcie energetyczne w postaci słodyczy przygotowanych dzięki uprzejmości Gminy Elbląg, naszego partnera cateringowego.

Tam też każdy otrzymał stempel poświadczający udział w październikowej edycji MWR i przydatny podczas grudniowego rozstrzygnięcia konkursu na najbardziej aktywnego uczestnika tegorocznych wycieczek.

Końcowe kilometry prowadziły drogą techniczną wzdłuż S7 i na tym odcinku zmagaliśmy się nieco z ciepłym, ale przeciwnym wiatrem.
Ulicą Nizinną wjechaliśmy do Elbląga i nasza wycieczka zakończyła się dokładnie w miejscu, gdzie się zaczęła, czyli przy napisie ELBLĄG na ulicy Wodnej.

Dziękuję  wszystkim za aktywność i udział w wycieczce oraz za spokojną i bezpieczną jazdę.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Listopadowa MWR odbędzie się 17 listopada, a celem naszej ponad 60 km jazdy będzie śluza i elektrownia Rakowiec nad Nogatem w Malborku. Do zobaczenia!






Dane wyjazdu:
37.00 km 0.00 km teren
02:24 h 15.42 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:19.0
Podjazdy: 76 m
Rower:BOCAS

MWR#85 - ŁOŚ :-)

Niedziela, 15 września 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bielnik Drugi-Kępki-Jazowa-Solnica-Jazowa-Kazimierzowo-Władysławowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem, łoś rządzi)





Kajakowa część wrześniowej odsłony Miejskiej Wycieczki Rowerowej nie doszła do skutki za przyczyną zbyt silnego wiatru, który na Nogacie mógłby wyrządzić nam szkody. Nie był to jednak wiatr, który by uniemożliwił grupie 28 osób kręcenie korbami po Żuławach Wiślanych.

Żeby za szybko nie wracać do domów 21 km trasa została nieco przedłużona i lekko improwizowana na bieżąco. Opłaciło się, bo dostrzegliśmy bociana, który tak się zadomowił w okolicy, że kolejny rok zostanie na zimę.

A potem przyszła zwierzęca kulminacja, czyli spotkanie z przepięknym, majestatycznym łosiem, który po obejrzeniu nas przekroczył dostojnie starą DK 7 i ładnie zapozował po drugiej stronie jezdni.

Pierwszy raz miałem z tak bliska możliwość podziwiania tego okazałego zwierzęcia. Ekstra!

Wycieczkę zakończyliśmy tam gdzie się zaczęła, czyli na bulwarze rzeki Elbląg. A na przystań kajakową w Kępkach to my jeszcze wrócimy – już wiemy gdzie to jest i po Nogacie jeszcze popływamy ;-)

Dzięki za wspólną jazdę i do zobaczenia w październiku na żuławskim odcinku Szlaku Kopernikowskiego.






Dane wyjazdu:
102.00 km 1.00 km teren
05:49 h 17.54 km/h:
Maks. pr.:47.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy:363 m
Rower:BOCAS

MWR#84 KRZYŻACKA SETKA

Niedziela, 2 czerwca 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jazowa-Lubstowo-Nowy Staw-Tralewo-Malbork-Szropy-Żuławka Sztumska-Markusy-Żurawiec-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem) + GABS + PIOTR + MARCIN

FILM (przejazd przez Malbork)  - dzięki uprzejmości Mirosława Jeża



Tradycyjnie, raz w roku, Miejska Wycieczka Rowerowa (MWR) ma dystans 100 km. Jest to sposób dla wielu osób na poprawienie swoich rekordów życiowych i sprawdzenia się na długiej trasie. W tym sezonie zaprosiłem rowerzystki i rowerzystów na trasę przez Malbork. 

Ruszyliśmy o godzinie 8:15 z bulwaru nad rzeką Elbląg i przez Kazimierzowo wyjechaliśmy na dawną drogę krajową nr 7. Pierwsze kilometry jechaliśmy z bocznym wiatrem, a że nasza trasa była pętlą, to było od razu wiadome, że spotkamy też wiatr w plecy, jak i w twarz.

Spokojnym tempem w granicach 17 km/h pokonywaliśmy kolejne kilometry płaskiej, żuławskiej, trasy i w ten sposób dotarliśmy do Nowego Stawu. Tutaj na rynku grupa odpoczęła, obejrzała sławny nowostawski ,,ołówek” a także zajrzała do lokalnej cukierni.

Kolejne kilometry pokonaliśmy drogą rowerową między Nowym Stawem a Malborkiem. Tutaj mieliśmy możliwość obserwowanie potężniejącej z każdym kilometrem sylwety malborskiego zamku krzyżackiego, symbolu ,,Krzyżackiej Setki”.

Zanim jednak podjechaliśmy pod mury warowni czekała nas przerwa obiadowa zaplanowana dokładnie na 50 km trasy, czyli w połowie dystansu. Przygotowane menu było specjalnie dedykowane potrzebom rowerzystów i obejmowało zupę pomidorową z makaronem oraz banany.

Ciekawie umiejscowiony bar umożliwił nam też obserwację przejeżdżających pociągów a także obserwowanie burzowych chmur, które w międzyczasie pojawiły się nad Malborkiem.

Burza jednak nie wystąpiła i przeszła bokiem, także po godzinnym postoju mogliśmy ruszyć w dalszą drogę.

Wykorzystaliśmy malborski bulwar nad Nogatem i drogi rowerowe aby opuścić miasto i wspiąć się nieco z płaskich Żuław Wiślanych na pagórki Pojezierza Iławskiego.

Nie sprawiły one uczestnikom większych trudności i po krótkim postoju w Szopach zameldowaliśmy się na dłuższej przerwie przy sklepie w Żuławce Sztumskiej. Mieliśmy za sobą 74 km trasy, więc do mety w Elblągu daleko już nie było.

Żeby nikomu nie zabrakło energii tutaj rozdane zostały słodycze, przygotowane dzięki uprzejmości Gminy Elbląg. Na wysokości Żuławki skończyły się podjazdy i gdyby nie wiatr, wiejący nam teraz w twarz, ostatnie 25 km byłoby sielanką. Tak jednak nie było i z postojami w Żurawcu i Raczkach Elbląskich osiągnęliśmy w komplecie Elbląg.

Na tym ostatnim postoju uczestnicy otrzymali stemple MWR do swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK oraz okolicznościowe certyfikaty ukończenia MWR na dystansie 100 km.

Stąd pozostało dotrzeć ponownie na ulicę Wodną z której ponad 8 godzin temu ruszyliśmy w trasę. Tutaj rozdane zostały pozostałe certyfikaty i tym samym ta najdłuższa w sezonie 2024 wycieczka dobiegła końca.

Dziękuję wszystkim za liczny udział i spokojną oraz bezpieczną jazdę.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się we wrześniu. Wcześniej zapraszam na krótkie, popołudniowe wycieczki rowerowe oraz na imprezy rowerowe w ramach ,,Wakacji z MOSiR-em 2024”.





Dane wyjazdu:
53.00 km 2.00 km teren
03:17 h 16.14 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy:178 m
Rower:BOCAS

MWR#83 TOPOLNO WIELKIE, WYSOKA

Niedziela, 19 maja 2024 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Jelonki-Topolno Wielkie-Wysoka-Stankowo-Krzewsk-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem) + GABS




Doskonała pogoda w godzinie startu przywiodła na elbląskie rondo Bitwy pod Grunwaldem 65 osób. Celem majowej odsłony Miejskiej Wycieczki Rowerowej (MWR) były sąsiadujące ze sobą wsie Topolno Wielkie i Wysoka. 

W naszym gronie powitaliśmy członków klubu Szuwarek z PTTK w Nowym Dworze Gdańskim, którzy zwartą grupą przybyli ze swojego miasta.

Ruszyliśmy z ronda i przez Gronowo Górne wyjechaliśmy na dawną drogę krajową nr 7. Pierwsze kilometry jechaliśmy pod wiatr, co wskazywało że droga powrotna z drugiej strony Jeziora Druzno będzie z wiatrem.

Tymczasem przez Komorowo Żuławskie i Węzinę dotarliśmy nad brzeg Kanału Elbląskiego i ścigając się z małą łodzią motorową dotarliśmy w okolice pierwszej pochylni od strony Elbląga, czyli Całunów. Łódź sfotografowaliśmy z mostu nad Kanałem Elbląskim i za chwilę byliśmy już w Jelonkach.

Tutaj wjechaliśmy na drogę rowerową i po krótkim postoju w Marwicy pod sklepem, dojechaliśmy do Topolna Wielkiego.

Tam grupa obejrzała ruiny pałacu, który spłonął w 1995 roku, czyli czasach zupełnie nam współczesnych i wysłuchała informacji o historii tego miejsca.

Z Topolna Wielkiego pojechaliśmy do Wysokiej. Miejscowość leży na granicy Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego (dokładnie Dzierzgońsko-Morąskiego) gdzie dzięki uprzejmości właściciela Pana Mirosława Barańskiego przyjrzeliśmy się tamtejszemu gospodarstwu ogrodniczemu powstałemu na bazie pałacu i folwarku z XVIII wieku.
Grupie została przedstawiona historia tego miejsca, a małe co nieco o teraźniejszości opowiedzieli nam Gospodarze, którzy akurat nadjechali podczas naszej obecności.

Z Wysokiej – po rozdaniu słodkiego wsparcia energetycznego przygotowanego dzięki uprzejmości Gminy Elbląg – ruszyliśmy obserwując na niebie czerniejące w szybkim tempie chmury z których wydobywał się co jakiś czas pomruk zbliżającej się burzy.

Padać zaczęło na nas od wsi Grądowy Młyn i z różnym natężeniem jechaliśmy w deszczu już do samego Elbląga. Po drodze zatrzymaliśmy się w Nowym Dolnie, gdzie pod wiatami przeczekaliśmy największe opady deszczu i chwilowy opad gradu. Temperatura po deszczu spadła z +25 stopni do +16, więc dalej było ciepło.

Do Elbląga dotarliśmy grupkami, bo wiele osób zdecydowało się nie czekać i na własną rękę jechało do miasta.

Naszą jazdę zakończyliśmy około godziny 15 przy rondzie Bitwy Warszawskiej.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki, Gminą Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Na kolejnej MWR widzimy się 2 czerwca. Będziemy mieli do przejechania 100 km po Żuławach Wiślanych i Pojezierzu Iławskim. Na wycieczkę tradycyjnie będą obowiązywać zapisy. Szczegóły niebawem.