INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 284.763 kilometry, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.92 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI <50

Dystans całkowity:14217.00 km (w terenie 1635.50 km; 11.50%)
Czas w ruchu:636:22
Średnia prędkość:17.76 km/h
Maksymalna prędkość:72.00 km/h
Suma podjazdów:30741 m
Maks. tętno maksymalne:185 (100 %)
Maks. tętno średnie:152 (80 %)
Suma kalorii:79072 kcal
Liczba aktywności:340
Średnio na aktywność:41.81 km i 2h 18m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
91.00 km 5.00 km teren
05:10 h 17.61 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy: 80 m
Rower:

GRUBA KAŚKA

Sobota, 16 lipca 2016 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Kamiennik Wielki-Kwietnik-Nowe Monasterzysko-Młynary-Gardyny-Stare Siedlisko-Nowica-Bronki-Słobity-Słobity Stacja-Góry-Mikołajki-Młynarska Wola-Młynary-Nowe Monasterzysko-Milejewo-ELBLĄG

GPS (szlak)

MAPA (szlak)

FOTOGALERIA (z opisem)



Drugi z rajdów promujących nowopowstałe i jeszcze nieoznakowany szlaki w gminie Młynary prowadził trasami o nazwach ,,Kółko SHL’’ i ,,Gruba Kaśka’’. Mój imiennik, Marek Puzyrewski dostał w prezencie zadanie sprawdzenia szlaku ,,Kółko SHL’’, a ja pojechałem obejrzeć ,,Grubą Kaśkę’’.

Na rynku w Młynarach pojawiłem się kilkanaście minut przed czasem, co pozwoliło mi jeszcze zajrzeć do wnętrza mniejszego z młynarskich kościołów. Nie byłoby to możliwe gdyby nie uprzejmość pani będącej w jego wnętrzu. Niepozorna świątynia skrywa w sobie organy, co jest rzadko spotykane w tak małych kościołach.

Po zakończonym zwiedzaniu poczekałem na uczestników wycieczki na młynarskim rynku. O godzinie 10.00 pojawiła się trzyosobowa, rowerowa rodzina i można było ruszać na trasę.

Z Młynar wyjechaliśmy drogą na Wierzno Wielkie aby w Gardynach skręcić na ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Młynary. Prowadzi ona między innymi do pomnikowej sosny pospolitej, która liczy sobie 300 lat i zwie się ,,Grubą Kaśką’’. Do objęcia jej pnia potrzebne są 3 osoby, tak więc jest to konkretny i zupełnie niepospolity okaz.
Ponieważ najbliższej okolicy tej pomnikowej sosny bronią czarne mrówki z pobliskiego mrowiska nasze oględziny zakończyliśmy dość szybko i ruszyliśmy w dalszą drogę.

Dobrej jakości szutrówka doprowadziła nas do Starego Siedliska, gdzie warto zatrzymać się przy galerii sztuki lokalnego rzeźbiarza Mirosława Dziewałtowicza. My już ta galerię widzieliśmy, więc nie zatrzymując się dalej zrobiliśmy kółko po Starym Siedlisku i skierowaliśmy się do Nowicy.

Przy kościele w Nowicy zarządziłem odpoczynek, a że drzwi kościoła były otwarte skorzystaliśmy z okazji i zajrzeliśmy do jego wnętrza. Poza tym obejrzeliśmy stalowe krzyże cmentarne zgromadzone przed kościołem z nazwiskami dawnych mieszkańców tych ziem.

Dalsza droga prowadziła odcinkiem drogi wojewódzkiej 509, gdzie spotkaliśmy się z nieco większym ruchem samochodowym. Już po chwili zjechaliśmy z niej i skierowaliśmy nasze rowery w kierunku Słobit do których było 7 km. 1/3 tego dystansu przebiegła po drodze wyłożonej polnymi kamieniami i gdyby nie gruntowe pobocze byłoby trudno sprawnie pokonać ten odcinek. Za wsią Bronki, która niebawem będzie obchodzić 670 rocznicę założenia bruk się skończył i asfaltem dotarliśmy do Słobit.

W Słobitach do 1945 roku znajdował się piękny pałac rodu zu Dohna, który obecnie pozostaje w rękach prywatnych i dostęp do ruin jest niemożliwy. Ruin, ponieważ po przejściu Rosjan w 1945 r. z pięknego pałacu nic się nie ostało.

Więcej szczęścia miał zabytkowy kościół, pod który podjechaliśmy aby zrobić sobie chwilę przerwy. Tym bardziej, że zaczynała się najbardziej pagórkowata cześć trasy z podjazdem na górę o wysokości 93 metry n.p.m. w miejscowości nomen omen Góry :-).

Wcześniej przejechaliśmy przez Słobity-Stację, gdzie na murze dawnej nastawni kolejowej można dostrzec niemiecką nazwę tej miejscowości (Schlobitten) i po przekroczeniu toru linii kolejowej Elbląg-Bogaczewo-Braniewo zaczęliśmy się wspinać po drodze z płyt betonowych.
Nawierzchnia ta stała się niewygodna na zjeździe, ale że widoki są w tej okolicy szczególnie piękne, nie było żalu hamować.

Dojechaliśmy niebawem do wsi Mikołajki, gdzie w oczy rzuciła nam się ciekawa kapliczka przydrożna do której wykonania wykorzystano pień drzewa. Dowiedzieliśmy się też, że Mikołajki mają już ponad 700 lat (1308-2008) o czym mówi okolicznościowy obelisk.

Za Mikołajkami dotarliśmy do drogi asfaltowej, która doprowadziła nas do Młynarskiej Woli skąd już ,,rzut beretem’’ dzielił nas od Młynar i zamknięcia pętli na rynku. Czekało nas jeszcze 5 km jazdy do Nowego Monasterzyska, gdzie zostało dla rowerzystów przygotowane ognisko z kiełbaskami i słodyczami. Dotarliśmy tam w trójkę, bo jeden z uczestników już nie chciał dalej jechać i został w Młynarach.

W Nowym Monasterzysku ognisko trwało już w najlepsze, bo uczestnicy trasy ,, Kółko SHL’’ znacznie szybciej pokonali swoją trasę – wszak mieli tylko 15 km do przejechania a my aż 36+5.
Po zasłużonym obiedzie wróciliśmy z Markiem do Elbląga i w ten sposób zakończyło się nasze sobotnie jeżdżenie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólną jazdę i spotkanie, a pani Teresie za zaproszenie. Do zobaczenia.



399 dni do MRDP.



Dane wyjazdu:
27.00 km 7.00 km teren
01:40 h 16.20 km/h:
Maks. pr.:40.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy: m
Rower:

BAŻANTARNIA i MODRZEWINA

Niedziela, 3 lipca 2016 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bażantarnia-Dąbrowa-Jagodnik-Krasny Las-Modrzewina-ELBLĄG

GPS

MAPA

FOTOGALERIA




Pierwsza z wakacyjnych jazd spod znaku ,,Wakacje z MOSIR-em'' prowadziła do dwóch największych parków w Elblągu. Pierwszy z nich to dobrze znana wszystkim Bażantarnia, drugi to las komunalny Modrzewina, który będzie cieszył przyszłe  pokolenia elblążan. Pomimo doskonałej rowerowej pogody dużej frekwencji nie było.

Trudną, interwałową trasę z czereśniami w tle pokonały 3 osoby, a potem zajrzeliśmy nad rzekę Elbląg gdzie na festiwalu sportów wodnych działo się nieco więcej :-). 

Dziękuję za wspólne kręcenie. Kolejna wakacyjna wycieczka już 31 lipca.


412 dni do MRDP.



Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
47.00 km 1.00 km teren
03:11 h 14.76 km/h:
Maks. pr.:26.00 km/h
Temperatura:28.0
Podjazdy: m
Rower:

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA #8 - LETNIKI

Niedziela, 19 czerwca 2016 · | Komentarze 7

Trasa: ELBLĄG-Wikrowo-Jegłownik-Ząbrowo-Letniki-Ząbrowo-Fiszewo-Gronowo Elbląskie-Jasionno-Jezioro-Żurawiec-Raczki Elbląskie-ELBLĄG

GPS

MAPA

FOTOGALERIA (z opisem)

FILM






Kolejna z tegorocznych Miejskich Wycieczek Rowerowych organizowana przez elbląski MOSiR przy współpracy elbląskiego PTTK zgromadziła na starcie 36 osób. Po zrobieniu grupowego zdjęcia ruszyliśmy z Placu Katedralnego na trasę do wsi Letniki, gdzie znajduje się Zakład Produkcji Wody Centralnego WodociąguŻuławskiego (CWŻ). Zwiedzenie tego trudno dostępnego miejsca było bowiem celem naszej wycieczki.

Po pokonaniu w dość skomplikowany sposób placu budowy wiaduktu nad drogą S7 wjechaliśmy na spokojne drogi Żuław Wiślanych. No, może nie do końca spokojne, bo odcinek Wikrowo-Jegłowik to coraz większy tor przeszkód.
Grupa przejechała go jednak bezproblemowo i w Jegłowniku zatrzymaliśmy się w cieniu drzew przy kościele na pierwszy postój.

Przerwa została wykorzystana na zapoznanie uczestników z historią miejscowości oraz zabytkowego kościoła. Swoją wiedzą podzielił się przewodnik PTTK Leszek Marcinkowski.

Dalsza droga wiodła bocznymi drogami do Ząbrowa. Na tym odcinku mieliśmy okazję zapoznać się z bardzo urozmaiconą nawierzchnią, od krótkiego odcinka drogi gruntowej przez stary i nowy asfalt do drogi brukowej w Ząbrowie.

Tuż za Ząbrowem znajduje się wieś Letniki, gdzie po pokonaniu małego podjazdu z trylinki na wał przeciwpowodziowy Nogatu zjechaliśmy w kierunku rzeki. Zakład Produkcji Wody CWŻ jest bowiem zlokalizowany tuż nad brzegiem Nogatu.

Po chwili oczekiwania pojawił się Pan Dyrektor Mirosław Chanas , który specjalnie dla nas wcielił się w rolę przewodnika po swoim zakładzie. Podczas ponad godzinnego zwiedzania dowiedzieliśmy się mnóstwa szczegółów na temat wody, ilości ujęć, długości sieci wodociągowej (CWŻ jest najdłuższym wodociągiem w Europie na terenach wiejskich – 1200 km rur), jego historii itd. Wydaje się jednak, że najciekawsza była informacja o tym, że już niebawem istniejące budynki zostaną … zrównane z ziemią. Jeszcze w tym roku ma bowiem zacząć się budowa nowej stacji uzdatniania wody, która w 2019 roku zastąpi obecną, bardzo już wysłużoną ponad 50-letnią eksploatacją. Tym samym będzie okazja ponownie odwiedzić Letniki :-).

Po zakończonym zwiedzaniu wróciliśmy do Ząbrowa i skierowaliśmy się do Fiszewa. Tam, pod pomnikiem powstańców listopadowych oraz przy ruinach kościoła, ponownie głos zabrał Leszek Marcinkowski przybliżając nam historię tych miejsc.

Dalsza droga został nieco zmodyfikowana w stosunku do pierwotnych planów ponieważ postanowiliśmy obejrzeć jeszcze najniżej położone miejsce w Polsce, czyli sławną żuławską depresję. Jej oznakowanie zostało niedawno przeniesione o kilkaset metrów na terenie Raczek Elbląskich. Teraz punkt jest widoczny bezpośrednio z drogi, jest tam więcej miejsca i ogólnie jest lepiej i ładniej.
Po zrobieniu w tym miejscu zdjęć ruszyliśmy na ostatni odcinek naszej jazdy i po dotarciu do Elbląga pożegnaliśmy się na wjeździe do miasta.

Dziękuję moim partnerom na trasie z ramienia elbląskiego PTTK: przewodnikowi Leszkowi Marcinkowskiemu i Mateuszowi za pomoc organizacyjną i wsparcie podczas jazdy. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Mirosławowi Chanasowi za poświęcony czas i podzielenie się swoją wiedzą. Dziękujemy elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki i przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę. Kolejna Miejska Wycieczka Rowerowa odbędzie się po wakacjach - we wrześniu. Do zobaczenia :-).





426 dni do MRDP.

Dane wyjazdu:
35.00 km 10.00 km teren
03:00 h 11.67 km/h:
Maks. pr.:30.00 km/h
Temperatura:24.0
Podjazdy: m
Rower:

III ROWEROWY ZAWRÓT GŁOWY

Niedziela, 5 czerwca 2016 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Helenowo-Władysławowo-Wikrowo-Kopanka II-Adamowo-Wiktorowo-Władysławowo-Helenowo-ELBLĄG

BIKEMAP

FOTOGALERIA



Po raz trzeci miałem przyjemność uczestniczyć w Rowerowym Zawrocie Głowy organizowanym przez Stowarzyszenia IWA z podelbląskiego Władysławowa.  W jego ramach prowadziłem rajdu przełajowo-przygodowy w kierunku wału rzeki Nogat na który wybrało się 13 osób. Kolejny raz miałem też możliwość dosiadania bicykla z epoki, na którym z roku na rok jazda idzie mi coraz sprawniej :-)

W czasie imprezy odbyło się też wiele innych zawodów sportowo-zręcznościowych z których największe wrażenie zrobiło na mnie toczenie koła. Niby łatwe, a jednak bardzo trudne. Szczegóły w fotorelacji. 

Dziękuję Pani Prezes Stowarzyszenia IWA Elżbiecie Mieczkowskiej za zaproszenie i wszystkim za wspólną zabawę.


440 dni do MRDP.


Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
37.00 km 8.00 km teren
02:25 h 15.31 km/h:
Maks. pr.:44.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy: m
Rower:

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA #7 - SZWAJCARIA PRÓCHNICKA

Niedziela, 15 maja 2016 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Próchnik-Rangóry-Nowakowo-ELBLĄG

GPS

BIKEMAP

FOTOGALERIA (z opisem)





Kolejna z tegorocznych Miejskich Wycieczek Rowerowych organizowana przez elbląski MOSiR przy współpracy elbląskiego PTTK zgromadziła na starcie prawie pięćdziesiąt osób. Miejscem zbiórki było skrzyżowanie przy CH Ogrody, przy charakterystycznych żółtych barierach skąd kolorowy peleton ruszył pod górę na szczyt Modrzewiny.

Lekki, ale długi podjazd szybko rozciągnął grupę, którą połączyliśmy w całość przed skrzyżowaniem ulic Iwaszkiewicza i Fromborskiej. Czekanie na resztę grupy urozmaiciła nam mała chmura z której posypał się lekki opad gradu. Widać było pewne zaskoczenie na twarzach uczestników, ale przecież nie ma złej pogody na rower, a są tylko niewłaściwie ubrani rowerzyści. Wczoraj takich w naszym gronie nie było.

Po przekroczeniu ulicy Fromborskiej wjechaliśmy w las okolic Jeziora Goplanica. Leśna droga gruntowa doprowadziła nas do asfaltu Krasny Las-Jagodnik i chwilę potem wjechaliśmy na szlak GreenVelo. Doprowadził on nas do drogi prowadzącej na Jelenią Dolinę.

Ponieważ byliśmy w tym momencie w najwyższym punkcie (184 metry n.p.m.) naszej jazdy była to dobra okazja do rozdania batonów czekoladowych. Taka forma dostarczenia energii przypadła uczestnikom do gustu i słodycze błyskawicznie zniknęły z kartoników.

Teraz czekał na nas delikatny zjazd do Próchnika, który jeszcze w 1997 roku był samodzielną wsią, a od 1998 roku jest najdalej wysuniętą na północ dzielnicą naszego miasta. Przy średniowiecznym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego zatrzymaliśmy się, a przewodnik PTTK Leszek Marcinkowski ciekawie opowiedział nam o historii kościoła i samego Próchnika.

Dalsza droga prowadziła asfaltowym zjazdem w kierunku Domu Pomocy Społecznej w Rangórach, ale zanim go minęliśmy zatrzymaliśmy się przy wiatach Nadleśnictwa Elbląg 700 metrów wcześniej. W tym miejscu Leszek Marcinkowski przypomniał historię Rangór i opowiedział o Ptasim Raju - ścieżce dydaktycznej zakończonej czatownią ornitologiczną nad Zatoką Elbląską - do którego niebawem dotarliśmy. W międzyczasie drugi raz padał grad, tak więc wiaty zostały przez nas wykorzystane idealnie.

Wizyta w Ptasim Raju była dla niektórych uczestników odwiedzeniem tego miejsca po raz pierwszy. Na tablicach informacyjnych można było zapoznać się z fauną i florą Rezerwatu Przyrody Zatoka Elbląska oraz skorzystać z ogromnej wiedzy ornitologicznej Leszka Marcinkowskiego.

Z Ptasiego Raju obraliśmy kierunek w stronę Elbląga, ale żeby nie było za nudno nie prowadziłem grupy drogą wojewódzką nr 503, tylko skręciłem za mostem na rzeczce Dąbrówce w kierunku stacji pomp Rubno Wielkie. Zaskoczenie grupy było znaczne, wszyscy myśleli że asfaltem dojedziemy do Elbląga. Tymczasem po płytach betonowych dotarliśmy w okolice mostu pontonowego w Nowakowie i mijając nagradzających się pucharami wędkarzy wjechaliśmy na wał przeciwpowodziowy rzeki Elbląg. Podziwiając piękny widok na pomarszczoną wiatrem taflę wody, kwitnące na brzegu bzy i zbliżające się z każdym obrotem korby zabudowania elbląskiej Zawady z dominującym w krajobrazie kościołem św. Wojciecha dotarliśmy do ulicy Mazurskiej.

Na starej rampie kolejowej Miejska Wycieczka Rowerowa uległa rozwiązaniu i każdy z uczestników, który dojechał do jej zakończenia (około 20 osób) udał się w swoim kierunku.

Dziękuję moim partnerom na trasie z ramienia elbląskiego PTTK przewodnikowi Leszkowi Marcinkowskiemu i Mateuszowi za pomoc organizacyjną i wsparcie podczas jazdy. Dziękujemy elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki i przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę. Do zobaczenia już w czerwcu.




461 dni do MRDP.




Dane wyjazdu:
48.00 km 5.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:50.00 km/h
Temperatura:24.0
Podjazdy: m
Rower:

To tu, to tam po Elblągu i okolicach

Poniedziałek, 9 maja 2016 · | Komentarze 0

Nieznana mi droga za Jeziorem Martwym w Jeleniej Dolinie zaprowadziła mnie nad Jezioro Troyl. Jak już byłem tak wysoko to zajrzałem do Milejewa na Maślaną Górę, a potem postraszyłem ryby w Jeziorze Goplanica. 






1. Jezioro Troyl i okolica








2. Milejewo i Maślana Góra






3. Jezioro Goplanica




467 dni do MRDP.
Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
32.00 km 5.00 km teren
01:58 h 16.27 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:22.0
Podjazdy: m
Rower:

BROWARNICY NA ROWERACH

Sobota, 7 maja 2016 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jagodnik-ELBLĄG. Od Jeleniej Doliny GreenVelo. 

Miałem dzisiaj przyjemność poprowadzić zwartą grupę pracowników elbląskiego browaru wraz z rodzinami klimatyczną trasą po lasach Wysoczyzny Elbląskiej. Dziękuję za miłą jazdę, liczę na lepszą frekwencję w przyszłości ;-). 














469 dni do MRDP.



Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
40.00 km 1.00 km teren
02:50 h 14.12 km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:12.0
Podjazdy: m
Rower:

MIEJSKA WYCIECZKA ROWEROWA#6 - STODOLARNIA W OLEŚNIE

Niedziela, 10 kwietnia 2016 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Żurawiec-Jezioro-Jasionno-Gronowo Elbląskie-Oleśno-Gronowo Elbląskie-Jegłownik-Wikrowo-Helenowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

FOTOGALERIA (z opisem)





Pierwsza z tegorocznych Miejskich Wycieczek Rowerowych organizowana przez elbląski MOSiR i PTTK zgromadziła na starcie prawie siedemdziesiąt osób. Rowerzyści na miejscu zbiórki zlokalizowanym na Placu Słowiańskim zaczęli się pojawiać już o 9.30. Można było spokojnie rozdać pierwszy z przygotowanych prezentów, czyli mapy szlaku GreenVelo na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Chwilę po godzinie 10.00 ruszyliśmy zwartą grupą w kierunku Starego Miasta, gdzie za mostem niskim na rzece Elbląg grupa została podzielona na dwie części i w ten sposób wyjechaliśmy z Elbląga.

Pierwszy postój zrobiliśmy w Raczkach Elbląskich, gdzie sprawdziliśmy czy najniższy jeszcze punkt Polski jest oznakowany. Jeszcze jest, ale wygląda na to że niebawem ten stan ulegnie zmianie. Zarówno za przyczyną prac prowadzonych na prywatnej działce, jak i zmianie stanu faktycznego. Najniżej położony punkt w Polsce znajduje się bowiem obecnie w okolicach Marzęcina(województwo pomorskie) i jest w trakcie procedury urzędowego zatwierdzania.

Na odcinku do Żurawca grupa mocno się rozciągnęła i przy sklepie w miejscowości Jezioro pozbieraliśmy się w całość. Przy okazji uszczelniliśmy przebitą dętką pewną oponę, która już dawno powinna być wyrzucona, bo stopień jej zużycia był wręcz nieprawdopodobny. W tym miejscu przypominam, że to na uczestnikach wycieczek spoczywa obowiązek zadbania o dobry stan techniczny swoich rowerów.

Po tej dłuższej przerwie zatrzymaliśmy się jeszcze na chwilę na niebieskim moście zwodzonym nad rzeką Tiną w Jeziorze i niebawem dotarliśmy do Stodolarni w Oleśnie, będącej głównym celem naszej jazdy.
Stodolarnia to taki skansen żuławskich ruchomości, czego tam nie ma. Sprzęt kuchenny rolniczy, szafy, lustra, odzież, meble i setki innych przedmiotów pamiętających dawne lata a i stulecia. Wstęp do tej skarbnicy jest - dzięki uprzejmości gospodarzy - bezpłatny.
Nasz półgodzinny pobyt w tym klimatycznym miejscu zakończyliśmy rozdaniem drugiego prezentu dla uczestników, którym był energetyczny batonik czekoladowy. Ponieważ powrót do Elbląga odbywał się przede wszystkim pod wiatr, takie wsparcie kaloryczne na pewno się przydało.

W Oleśnie zatrzymaliśmy się jeszcze przy siłowni na świeżym powietrzu. Jednak to nie zajęcia fitness były w planie, ale obejrzenie stojącej nieopodal placu drewnianej altanki z XIX wieku. Z zewnątrz jest to niepozorna konstrukcja, którą łatwo przeoczyć jadąc ulicą. TO co w niej najciekawsze jest w środku a są to obrazy na drewnianych ścianach przestawiające pory roku i sceny rodzajowe z epoki.
Niestety, altanka była zamknięta na cztery spusty i pozostaje obejrzeć wspomniane obrazy w Internecie. Wystarczy wpisać w przeglądarkę: altana, Oleśno.

W ten sposób ciekawostki tematyczne wycieczki zakończyły się i pozostało wrócić do Elbląga. Walka z wiatrem, który na Żuławach jest nieodłączną ,,atrakcją’’ towarzyszącą rowerzystom łatwa nie była, ale grupa nie poddała się i po jednym odpoczynku koło kościoła w Jegłowniku dotarliśmy do Elbląga.

Pożegnaliśmy się przed wjazdem na ulicę Warszawską skąd każdy już indywidualnie udał się w swoim kierunku. Tym samym nasza wycieczka dobiegła końca. Na kolejną zapraszamy już w maju. Dokładna data będzie podana niebawem.

Dziękuję moim partnerom na trasie z ramienia elbląskiego PTTK Kamilowi i Mateuszowi za pomoc organizacyjną i wsparcie podczas jazdy. Dziękujemy elbląskim mediom za skuteczne nagłośnienie wycieczki i przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną, bezpieczną i spokojną jazdę.



Dane wyjazdu:
50.00 km 0.00 km teren
02:12 h 22.73 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy: m
Rower:

DOOKOŁA JEZIORA DRUZNO

Sobota, 9 kwietnia 2016 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Komorowo Żuławskie-Węzina-Klepa-Stankowo-Dzierzgonka-Jezioro-Karczowska Górne-ELBLĄG

W poszukiwaniu śladów wiosny pojechałem nad Jezioro Druzno.  Wiosnę znalazłem :-)








1. Sarnowate i jeleniowate

2. Łabędziowate


3. Jezioro Druzno






4. Kanał Elbląski - początek



5. Żabowate


6. Jezioro - most zwodzony na Tinie



Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
35.00 km 10.00 km teren
01:38 h 21.43 km/h:
Maks. pr.:41.00 km/h
Temperatura:10.0
Podjazdy:329 m

OBRZEŻA ELBLĄGA

Sobota, 9 kwietnia 2016 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bażantarnia-Dąbrowa-Stoboje-Dębica-Wilkowo-Sierpin-Przezmark-Gronowo Górne-ELBLĄG

GPS (od Dąbrowy)

BIKEMAP

Obiadowe nieumiarkowanie wymagało korekty kalorycznej  dokonanej za pomocą dwóch kół. Od razu czuję się lepiej :-)

Na trasie zaliczyłem terenowy odcinek specjalny na ulicy Kalinowej prowadzącej do Stobojów. Poza koleinami 70 cm szerokości i 50 cm głębokości  już nic nie przeszkadza rowerowi MTB w sprawnym pokonaniu tego odcinka. Jeszcze niedawno były też dziwne chaszcze, rośliny, krzaczory, gałęzie i inne wynalazki.




Jezioro Druzno widziane znad Nowiny


Wracając do miasta zboczyłem w dawno nie odwiedzaną ulicę Druską. W promieniach zachodzącego słońca zobaczyłem tęczę na ..elewacji pewnego domku. Nie wiem co zażywają właściciele, ale ja też to chcę :-))





I słoneczko zaszło ...



497 dni do MRDP.
Kategoria WYCIECZKI <50