INFO

avatar Ten blog rowerowy prowadzi MARECKY z miasta Elbląg. Mam przejechane od 1995r. 301.707 kilometrów, czyli właśnie po raz siódmy okrążyłem równik :-). Pomykam po drogach i dróżkach z prędkością 20.93 km/h i tak jest OK.
Więcej o mnie.

MOJA STRONA INTERNETOWA

marecki.home.pl

KATALOG ŻUŁAWSKICH DOMÓW PODCIENIOWYCH

DOMY PODCIENIOWE Z XVIII/XIX w.

MOJE GALERIE

FOTOSIK (do 30.04.2023)

DO MRDP 2025 ZOSTAŁO



baton rowerowy bikestats.pl 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl 2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl 2014 button stats bikestats.pl 2013 button stats bikestats.pl 2012 button stats bikestats.pl 2011 button stats bikestats.pl 2010 button stats bikestats.pl 2009 button stats bikestats.pl 2008 button stats bikestats.pl

ARCHIWUM BLOGA

Wpisy archiwalne w kategorii

WYCIECZKI <50

Dystans całkowity:14260.00 km (w terenie 1635.50 km; 11.47%)
Czas w ruchu:638:54
Średnia prędkość:17.75 km/h
Maksymalna prędkość:72.00 km/h
Suma podjazdów:30830 m
Maks. tętno maksymalne:185 (100 %)
Maks. tętno średnie:152 (80 %)
Suma kalorii:79072 kcal
Liczba aktywności:341
Średnio na aktywność:41.82 km i 2h 18m
Więcej statystyk
Dane wyjazdu:
41.00 km 0.00 km teren
02:47 h 14.73 km/h:
Maks. pr.:24.00 km/h
Temperatura:0.0
Podjazdy:103 m
Rower:BOCAS

MWR#70 NOWA RZEKA ELBLĄG

Niedziela, 29 stycznia 2023 · | Komentarze 4

Trasa: ELBLĄG-Bielnik I-Bielnik II-Kępa Rybacka-Nowakowo-Nowe Batorowo-Nowakowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)





Wycieczka na Wyspę Nowakowską, gdzie obecnie trwają pracę przy korycie rzeki Elbląg była Miejską Wycieczką Rowerową numer 70. Ten okrągły jubileusz dobrze wpisał się w wielki finał WOŚP, podczas którego elbląscy rowerzyści okazali wielkie serce pięknie zasilając jadącą puszkę Orkiestry.

Grupa 36 osób wyjechała z Elbląga ulicą Stawidłową i Radomską, żeby po chwili osiągnąć Bielnik Pierwszy. Stąd ruszyliśmy po betonowych płytach do Bielnika Drugiego, dostrzegając nowe oznakowanie pieszego szlaku czerwonego ,,Kopernikowskiego”.

Dalsza droga prowadziła znaną trasą widokową po wale rzeki Nogat przez Kępę Rybacką do Nowakowa, gdzie odpoczęliśmy w wiacie przy tamtejszej szkole podstawowej. Po odpoczynku zaczęła się zasadnicza część wycieczki, kiedy to ruszyliśmy wzdłuż rzeki Elbląg w kierunku jej ujścia do Zalewu Wiślanego w Nowym Batorowie.
Teraz mieliśmy możliwość obejrzenia widocznych już efektów olbrzymiego nakładu sił i środków, które całkowicie przekształcą ten odcinek rzeki.

Po dotarciu do brzegów Złotej Wyspy i wału czołowego Zalewu Wiślanego zawróciliśmy w kierunku centrum Nowakowa, aby zatrzymać się i odpocząć, a także przeprowadzić kwestę WOŚP w okolicznych sklepach.
Tutaj też był dobry moment na rozdanie słodyczy przygotowanych przez Gminę Elbląg. Po odpoczynku pojechaliśmy jeszcze na budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg, który już za kilka miesięcy zastąpi wysłużonego ,,zygzaka”, czyli most pontonowy na tej rzece.

I tak to nadszedł czas powrotu do Elbląga, na rozpoczynające się koncerty WOŚP. Zatrzymaliśmy się jeszcze na rampie przy skrzyżowaniu ulic Odrodzenia i Mazurskiej, gdzie każdy z uczestników posiadający książeczkę turystyki kolarskiej PTTK otrzymał okolicznościowy stempel i część osób pojechała do domów, a część na Stare Miasto.

Tutaj w sztabie WOŚP oddana została ciężka puszka, w której jak się niebawem okazało znajdowało się 791,80 zł i 4,80 €. To rekordowy wynik. Bardzo dziękuję!





Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej Miejskiej Wycieczce Rowerowej widzimy się w marcu. Będziemy mieli nieco więcej kilometrów do pokonania, za to zobaczymy i dowiemy się jak ważnym węzłem kolejowym były Słobity, obecnie mała miejscowość ukryta między wzgórzami Oberlandu. Szczegóły niebawem.









Dane wyjazdu:
50.00 km 0.00 km teren
02:59 h 16.76 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:5.0
Podjazdy:116 m
Rower:BOCAS

MWR#69 NIEZNANA DEPRESJA

Niedziela, 8 stycznia 2023 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Bielnik II-Kępki-Marzęcino-Orliniec-Solnica-Jazowa-Kazimierzowo-Władysławowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)




Wycieczka do Marzęcina, gdzie w zeszłym roku ostatecznie potwierdzono istnienie najniżej położonego miejsca w Polsce (2,2 metra p.p.m) rozpoczęła nowy, 10 już, sezon Miejskich Wycieczek Rowerowych. Na zimowy - tylko kalendarzowo - wyjazd przybyły 33 osoby, które w prezencie noworocznym otrzymały odblaskowe opaski MOSiR.

Grupa wyjechała z Elbląga ulicą Stawidłową i Radomską, żeby po chwili osiągnąć Bielnik Pierwszy. Stąd ruszyliśmy po betonowych płytach do Bielnika Drugiego, skąd popychani luksusowym wiatrem ruszyliśmy na północ do Marzęcina. Tutaj bowiem, a dokładnie na polach nad tą wsią znajduje się co najmniej kilka miejsc poniżej 2 metrów, czyli więcej niż w podelbląskich Raczkach Elbląskich.

Jako że przy ruinach marzęcińskiej śluzy wałowej i wrót przeciwpowodziowych - gdzie czekało nas spotkanie z geodetą, Panem Jackiem Grossem, Starostą Nowodworskim - zjawiliśmy się nieco za szybko, to zdążyliśmy także obejrzeć ten obszar. Na razie nie jest on w żaden sposób oznakowany, ale to niebawem się zmieni.

A że się zmieni to wiemy z wypowiedzi Pana Starosty, który specjalnie przyjechał do Marzęcina opowiedzieć nam o kulisach pomiarów, które doprowadziły do oficjalnego stwierdzenia faktu depresji przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie. Same badania terenowe były prowadzone przez Pana Jacka Grossa i historyka Pana Edmunda Łabieńca.

W tym miejscu wysłuchaliśmy też opowieści jadącego z nami Leszka Marcinkowskiego, przewodnika i prezesa elbląskiego oddziału PTTK. Od niego dowiedzieliśmy się wielu szczegółów na temat pozostałości śluzy, która teraz stoi na suchym lądzie i ma status trwałej ruiny.

Po wysłuchaniu tych opowieści był dobry moment na rozdanie słodyczy przygotowanych przez Gminę Elbląg. Wkrótce nasz postój dobiegł końca i ruszyliśmy w dalszą drogę. Wiatr, który był naszym sprzymierzeńcem teraz utrudniał nam jazdę i tak było do samego Elbląga. Jednak grupa spokojnie sobie poradziła z tym zjawiskiem i przez Solnicę i Jazową dotarliśmy na przedmieścia Elbląga. Ominęliśmy wjazd gruntową ulicą Nizinną i na Stare Miasto wjechaliśmy ulicami Żuławską i Warszawską. Nasza 44 km jazda zakończyła się w miejscu startu, czyli przy napisie Elbląg nad rzeką Elbląg.

Tutaj każdy z uczestników posiadający książeczkę turystyki kolarskiej PTTK otrzymał okolicznościowy stempel i wszyscy rozjechali się do domów. Dziękuję wszystkim uczestnikom za spokojną i bezpieczną jazdę, a szczególne podziękowania kieruję dla Pana Jacka Grossa za poświęcenie swojego czasu rowerowej grupie.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

Na kolejnej Miejskiej Wycieczce Rowerowej widzimy się jeszcze w styczniu, a dokładnie 29 stycznia. Będziemy jechać i kwestować dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w ten dzień będzie miała swój wielki finał. Tematem wycieczki będzie nowa rzeka Elbląg. Szczegóły niebawem.








Dane wyjazdu:
48.00 km 0.00 km teren
02:53 h 16.65 km/h:
Maks. pr.:25.00 km/h
Temperatura:-5.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

MWR#68 ŻUŁAWSKIE MOSTY

Niedziela, 11 grudnia 2022 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Żurawiec-Jezioro-Markusy-Rachowo-Wiśniewo-Dzierzgonka-Wiśniewo-Krzewsk-Żurawiec-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)





Ostatnia w tym roku edycja Miejskich Wycieczek Rowerowych prowadziła do trzech oryginalnych mostów nad żuławskimi rzekami.


Lekki mróz na poziomie -5 stopni nie odstraszył ponad 30 osobowej grupy rowerzystek i rowerzystów, która postanowiła spędzić aktywnie niedzielne południe na świeżym powietrzu. Celem wycieczki były żuławskie mosty w Jeziorze, Różanach i Dzierzgonce.

Grupa wyjechała z Elbląga ulicą Warszawską i przez Raczki Elbląskie i Żurawiec dotarła nad rzekę Tinę do niebieskiego, stalowego mostu niegdyś zwodzonego zbudowanego w roku 1935. Po krótkiej przerwie fotograficznej ruszyliśmy dalej, do nieodległego mostu żelbetonowego nad Tiną Dolną. Ten obiekt z roku 1912 roku jest obecnie w końcowej fazie remontu i niebawem będzie ponownie oddany do użytku.

W tym miejscu wysłuchaliśmy opowieści jadącego z nami Leszka Marcinkowskiego, przewodnika i prezesa elbląskiego oddziału PTTK. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów na temat tego i poprzedniego mostu oraz historii najbliższej okolicy.
Z Różan ruszyliśmy przez Markusy i Rachowo w kierunku rzeki Dzierzgoń, gdzie we wsi Dzierzgonka na granicy z Nowym Dolnem znajduje około 100-letni dawny most obrotowy na tym cieku wodnym. Zanim tam dotarliśmy pokonaliśmy odcinek specjalny, czyli 1200 metrów żuławskich kocich łbów.

Przy tym ciekawym obiekcie, konstrukcyjnie podobnym do nowych mostów nad przekopem Mierzei Wiślanej czy obecnie budowanym w Nowakowie na rzece Elbląg zrobiliśmy dłuższą przerwę, podczas której każdy otrzymał słodkiego wafelka, była też okazja napicia się gorącej herbaty lub kawy. Lekki mróz w dalszym ciągu się utrzymywał, więc odpoczynku nie przedłużaliśmy i niebawem ruszyliśmy w drogę powrotną do Elbląga. Wiodła ona przez Krzewsk i Żurawiec oraz Raczki Elbląskie.

W Elblągu pozostało dotrzeć do Hali Sportowo – Widowiskowej MOSiR przy alei Grunwaldzkiej 135, gdzie zaplanowane zostało rozstrzygnięcie konkursu dla najbardziej aktywnych uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych. Przez cały rok podczas 10 wycieczek rowerzystki i rowerzyści pracowicie zbierali pieczątki w książeczkach turystyki kolarskiej PTTK, które teraz miały rozstrzygnąć, kto otrzyma nagrody, w tym nagrodę główną, rower trekingowy Folta ufundowany przez Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki. Rower trafił w ręce Marcina Koszyńskiego, który jedyny zgromadził 10 pieczątek, czyli wziął udział w każdej wycieczce.

Nagrodzone zostały też osoby, które miały tych pieczątek minimum siedem. Przy wręczaniu nagród byli z nami obecni sponsorzy: Pan Jerzy Jarzyło – przedstawiciel Wójta Gminy Elbląg, Pan Leszek Marcinkowski, Prezes Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej. Sponsorami nagród było także Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

W tym sezonie Miejskich Wycieczek Rowerowych pokonaliśmy naszymi rowerami 560 km, a w 10 wycieczkach wzięło udział łącznie 425 osób. Nasze imprezy nie mogłyby się odbyć bez sponsorów i partnerów, także szczególne wyrazy podziękowania kieruję do:

- Pana Leszka Marcinkowskiego jeżdżącego z nami przewodnika i prezesa Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, dzięki któremu możemy liczyć na fachowy komentarz podczas wycieczek,

- Pana Zygmunta Tucholskiego, Wójta Gminy Elbląg za sponsorowanie słodyczy dla uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych,

- Pana Adama Wadeckiego, właściciela Salonu – Serwisu Rowerowego Wadecki w Elblągu za ufundowanie roweru Folta w konkursie ,,Najbardziej aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych”,

- Pana Jerzego Wcisły, Senatora Rzeczypospolitej Polskiej za sfinansowanie bufetu obiadowego podczas 100 km Miejskiej Wycieczki Rowerowej nad Wisłę,

- Pani Stanisławy Pańczuk, prezes Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski za ufundowanie map i przewodników rowerowych po krainie Kanału Elbląskiego.

A przed wszystkim dziękuję elbląskim rowerzystkom i rowerzystom za wspólnie spędzony czas i spokojną oraz bezpieczną jazdę podczas wszystkich edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych.

Była to ostatnia w sezonie 2022 Miejska Wycieczka Rowerowa, ale w sen zimowy nie zapadamy i już 8 stycznia 2023 roku zaczynamy kręcenie w nowym sezonie. Szczegóły niebawem.






Dane wyjazdu:
55.00 km 8.00 km teren
03:17 h 16.75 km/h:
Maks. pr.:39.00 km/h
Temperatura:16.0
Podjazdy:328 m
Rower:BOCAS

MWR#66 WAŁY TOLKMITA

Niedziela, 16 października 2022 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Jelenia Dolina-Ogrodniki-Przybyłowo-Tolkmicko-Kadyny-Suchacz-Kamionek Wielki-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA (z opisem)





Wiszące nisko nad ziemią ołowiane chmury powitały uczestników październikowej edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych. Mimo to na starcie wycieczki przy ulicy Ogólnej pojawiło się 38 osób, aby pokręcić korbami w kierunku Wałów Tolkmita nad Tolkmickiem.

Początek naszej jazdy przebiegał w lekkim deszczyku, który przed Krasnym Lasem na chwilę przeszedł w ulewę zmuszając nas do założenia kurtek przeciwdeszczowych. Na szczęście nie trwało to długo i przy wiatach w Krasnym Lesie zdjęcie grupowe udało się wykonać.

Przez Jelenią Dolinę i Ogrodniki dotarliśmy do początku Białej Drogi, której odcinek po remoncie i poszerzeniu jest teraz wygodną arterią rowerową. Zwłaszcza jak się jedzie nią w dół … Tak więc w szybkim tempie dotarliśmy do dużego skrzyżowania leśnych dróg na Kadyny i Przybyłowo, aby ruszyć w kierunku tej drugiej wsi.

Przed nami był teraz odcinek wzdłuż rzeczki Stradanki, w rezerwacie której znajdują się Wały Tolkmita. Tam zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę spędzając czas w kolorowym lesie, gdzie weszliśmy na szczyt dawnego grodziska, z którego kiedyś było widać Zalew Wiślany. Wcześniej krótką opowieścią o dawnych mieszkańcach tych ziem zabawił nas Leszek Marcinkowski, przewodnik i prezes PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej. W dole słychać było Stradankę, którą wyraźnie będzie widać od listopada do kwietnia, kiedy liście całkiem spadną z drzew.

Byliśmy na półmetku naszej wycieczki, także był to też dobry moment na rozdanie słodkiego wsparcia energetycznego w postaci czekoladowych wafli przygotowanych przez naszego sponsora, Gminę Elbląg.

W końcu nadszedł czas na opuszczenie lasu i powrót do cywilizacji. W Tolkmicku zajrzeliśmy do sklepu uzupełnić zapasy napojów a także spojrzeliśmy na zamglony Zalew Wiślany.

Dalsza droga prowadziła szlakiem GreenVelo wzdłuż brzegu tego akwenu przez Kadyny i Suchacz. W Suchaczu uczestnicy otrzymali pieczątki potwierdzające udział w wycieczce, pieczątki które bardzo się przydadzą podczas grudniowego rozstrzygnięcia konkursu ,,Aktywny uczestnik Miejskich Wycieczek Rowerowych”.

Stamtąd przed Nadbrzeże i Kamionek Wielki dojechaliśmy do skrzyżowania ulic Odrodzenia i Mazurskiej, gdzie na dawnej rampie kolejowej wycieczka dobiegła końca. Dziękuję wszystkim uczestnikom za obecność i bezpieczną jazdę na trasie wycieczki.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Salon-Serwis Rowerowy Wadecki i Gminą Elbląg.

W listopadzie Miejska Wycieczka Rowerowa będzie prowadziła po Żuławach Wiślanych, gdzie odwiedzimy ,,Żuławskie Trójmiasto”. Widzimy się 6 listopada, ruszamy o 10.00 spod napisu ELBLĄG na Starym Mieście.







Dane wyjazdu:
71.00 km 0.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:45.00 km/h
Temperatura:15.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

To tu, to tam po Elblągu+

Czwartek, 13 października 2022 · | Komentarze 0

Poza wycieraniem opon po miejskich drogach rzuciłem też okiem na trasę niedzielnej wycieczki. Pewne zmiany są niewykluczone ;-)

Trasa: ELBLĄG-Ogrodniki-Przybyłowo-Nowinka-Pogrodzie-Zajączkowo-Ogrodniki-ELBLĄG








Znajdź borsuka ;-)


Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
13.00 km 0.00 km teren
00:40 h 19.50 km/h:
Maks. pr.:37.00 km/h
Temperatura:7.0
Podjazdy:132 m

To tu, to tam po okolicach Świeradowa

Środa, 28 września 2022 · | Komentarze 0

Ze Świeradowa Zdrój przez Krobicę i Gierczyn do Rębiszowa na PKP i na kołach żelaznych do domku :-)





Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
21.00 km 0.00 km teren
01:23 h 15.18 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:20.0
Podjazdy: m

To tu, to tam po Rozewiu i okolicach

Piątek, 23 września 2022 · | Komentarze 0

Z Władysławowa przez Rozewie do biura zawodów w Jastrzębiej Górze a potem do hotelu Kliper w Chłapowie.

Dalej >>> 


Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
47.00 km 0.00 km teren
02:45 h 17.09 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:16.0
Podjazdy:112 m
Rower:BOCAS

MWR#65 ROWERO-KAJAKI

Niedziela, 18 września 2022 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Raczki Elbląskie-Żurawiec-Węgle Żukowo-Żurawiec-Jezioro-Różany-Gronowo Elbląskie-Jegłownik-Wikrowo-Helenowo-ELBLĄG

GPS

MAPA

GALERIA  (z opisem)

GALERIA GRAŻYNY






Rowery z kajakami to w sumie niewiele mają wspólnego, ale już rowerzyści i kajakowi turyści to grupy dość zbliżone, a czasami to i takie same. I z tego założenie wyszedłem, kiedy to w głowie zaświtał mi pomysł połączenia tych dwóch aktywności podczas jednej imprezy.
I tak od ogółu do szczegółu doszliśmy do 65 edycji Miejskich Wycieczek Rowerowych, która została nazwana rowero-kajaki.

Plan zakładał dotarcie rowerami do bazy Polskiego Związku Wędkarskiego w Węglach – Żukowie nad Jeziorem Druzno, tam przesiadkę w kajaki dostarczone transportem MOSiR z przystani na ulicy Radomskiej, dotarcie wodą do punktu nieosiągalnego rowerami, czyli początku rzeki Elbląg na północnym końcu Jeziora Druzno i powrotu do rowerów, aby nimi okrężną drogą dotrzeć do Elbląga.

Jak zaplanowaliśmy, tak też udało się zrobić, chociaż niewiele brakowało, aby pogoda pokrzyżowała szyki. Nad Druzem, co widać w galerii, słońca nie uświadczyliśmy a nisko sunące, ołowiane chmury groziły deszczem. Co najważniejsze jednak, nie było silnego wiatru i w sumie płynęliśmy po gładkiej tafli wody. To pozwoliło sprawnie dotrzeć i wrócić dwóm grupom do wodnego celu wycieczki oraz po drodze zgrilować kiełbaski zasponsorowane przez PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Grill z dodatkami stał oczywiście na suchym lądzie, przy rybaczówce w Węglach-Żukowie :-))

Po machaniu wiosłami nadszedł czas na kręcenie korbami, co działo się na nowych w przeważającej części asfaltach trasy Żurawiec-Markusy-Różany-Gronowo Elbląskie-Jegłownik. I jak jeszcze tylko odcinek Jegłownik-Wikrowo doczeka się remontu, to powstanie całkiem ładna pętla asfaltu po Żuławach Elbląskich.

A tymczasem my doczekaliśmy się burzy sunącej koło nas od Wiktorowa do Elbląga, która zaczęła na nas spuszczać krople na samym końcu wycieczki, przy rondzie Bitwy Warszawskiej koło Castoramy. Pożegnanie było więc szybkie, choć nie tak szybkie, żebym nie zdążył podstemplować książeczek turystyki kolarskiej PTTK :-).

Pięknie dziękujemy Wam za liczny udział w tej nietypowej inicjatywie i cieszymy się bardzo, że Wam się podobało i że chcecie więcej. Zatem w przyszłym roku zabierzemy kajaki na przekop … Żart ;-) Ale możecie być pewni, że rowero-kajaki będą miały swój ciąg dalszy. MOSiR i PTTK to obiecują.

A tymczasem w październiku pojedziemy na Wysoczyznę Elbląską zaliczyć kilka górek i Wały Tolkmita na deser. Szczegóły niebawem.





Dane wyjazdu:
34.00 km 0.00 km teren
02:23 h 14.27 km/h:
Maks. pr.:33.00 km/h
Temperatura:30.0
Podjazdy: m
Rower:BOCAS

POPOŁUDNIE w OSADZIE TRUSO

Wtorek, 16 sierpnia 2022 · | Komentarze 0

Trasa: ELBLĄG-Gronowo Górne-Janów Pomorski-Nowina-Gronowo Górne-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)






Wszystko co dobre zawsze za szybko się kończy i tak to pojechaliśmy na trzecią – ostatnią – popołudniową wycieczkę rowerową w ramach akcji ,,Wakacje z MOSiR-em 2022”. Żar lejący się z nieba i burzowe chmury na horyzoncie nie odstraszyły 30 osób, które ruszyły z ronda Bitwy pod Grunwaldem w kierunku osady Truso nad Jeziorem Druzno.

Dawne wikińskie emporium zostało odkryte przez elbląskiego archeologa Marka Jagodzińskiego w roku 1982 r. i przez wiele lat dostarczało cennej wiedzy archeologicznej. Teraz po wykopaliskach nie ma już widocznych śladów, ale wykorzystaliśmy obecność z nami Leszka Marcinkowskiego, przewodnika elbląskiego oddziału PTTK, który pokazał nam dokładne miejsce prowadzenia tych prac i rozmieszczenie osady w przestrzeni.

Nasza wycieczka charakteryzowała się jazdą po betonowych płytach dróg powodziowych na wałach Jeziora Druzno oraz przy torach linii kolejowej Elbląg-Bogaczewo. Trochę nas wytrzęsło, ale jak się jedzie spokojnym tempem to nie jest to dużym problemem. Zresztą było to najkrótsza wycieczka podczas kończących się powoli wakacji, bo całość dystansu zamknęliśmy w 20 km.

Na koniec czekał nas przejazd przez miasto do kawiarni nad rzeką Elbląg na lody. Wykorzystaliśmy go do obejrzenia nowej drogi rowerowej na Zatorzu przy ulicy Lotniczej.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz za bezpieczną jazdę. Szczególne podziękowania kieruję do sponsora zimnych smakołyków, Gminy Elbląg, którego przedstawiciel Jerzy Jarzyło był z nami na jej zakończeniu.

Kolejna jazda rowerami to będzie już impreza spod znaku Miejskich Wycieczek Rowerowych i na nią zapraszam 18 września. Szczegóły niebawem.



Kategoria WYCIECZKI <50


Dane wyjazdu:
42.00 km 4.00 km teren
h km/h:
Maks. pr.:35.00 km/h
Temperatura:30.0
Podjazdy:188 m
Rower:BOCAS

POPOŁUDNIOWA DOLINA KAMIENICY

Wtorek, 19 lipca 2022 · | Komentarze 2

Trasa: ELBLĄG-Łęcze-Nadbrzeże-Kamionek Wielki-Jagodno-ELBLĄG

MAPA

GALERIA (z opisem)



Upalna pogoda nie odstraszyła 46 osobowego grona rowerzystek i rowerzystów, które pojawiło się na starcie drugiej z trzech popołudniowych wycieczek rowerowych zorganizowanych w ramach akcji ,,Wakacje z MOSiR-em 2022”.

Nasza jazda ku dolinie rzeczki Kamienica rozpoczęła się z pętli na ulicy Ogólnej, aby po pokonaniu 29 km dotrzeć nad rzekę Elbląg do kawiarni Przystań Grupy Wodnej. Tradycją bowiem stało się kończenie wakacyjnych, popołudniowych wycieczek, lodami sponsorowanymi przez Gminę Elbląg po terenie której mamy przyjemność jeździć rowerami.

Z Elbląga wyjechaliśmy ulicą Fromborską i tym razem bez zbędnego wydłużania trasy o Jelenią Dolinę dotarliśmy do Łęcza. Stąd zaczął się 4 km odcinek specjalny, prowadzony po szutrze, płytach i starym asfalcie. W trakcie zjazdu zatrzymaliśmy się przy brodzie przez Kamienicę, który powstał w miejscu nieużywanego i mocno już zarośniętego mostku nad potokiem. Nieopodal minęliśmy szczątki starego młyna, który kiedyś pracował w tym miejscu.

Nasz zjazd zakończył się na wprost pomnika ofiar podobozu Stutthof w Nadbrzeżu. Stąd ruszyliśmy już prostą drogą do Elbląga, do którego wjechaliśmy ulicą Mazurską. Teraz pozostało udać się na wspomniane lody ufundowane przez Gminę Elbląg, które czekały na nas w kawiarni nad rzeką Elbląg. Dochodziła godzina 20 i te słodkie przysmaki w całkiem już znośnej temperaturze powietrza smakowały znakomicie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne i aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu oraz za bezpieczną jazdę. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsora zimnych smakołyków.

Kolejna, ostatnia w cyklu popołudniowa wycieczka rowerowa odbędzie się 16 sierpnia. Wcześniej zaś, 7 sierpnia pojedziemy w dłuższą trasę do Pasłęka, obejrzeć tamtejszy kirkut. Szczegóły niebawem.




Kategoria WYCIECZKI <50